reizen s 25,- P P- éxtra decemberkorting Gestrand Ongerust vraag ik me af: hoeveel geluk staat er eigen lijk nog op mijn rekening? Over ruim een week wordt het eiland Saba een Nederlandse gemeente. Daar staat dan gelijk ook de hoogste berg van Nederland: Mount Scenery. Willem Oosterbeek klauterde omhoog. 1 PZC Zaterdag 6 december 2008 I reizen@wegener.nl 024-3650360 Op Bali zoeken wij eenvoudig vervoer. Een betrouw bare, niet irritante chauffeur die ons zonder omwe gen brengt waar we willen zijn. Ook daarvan zijn er velen. Al snel heb ik in de gaten dat de prijs voor een hele dag rondtoeren in een vaag model Toyota maximaal 15 euro mag kosten. Dat lijkt weinig, sterker nog, dat is ook weinig, maar wanneer je de prijs in rupiah uitdrukt, lijkt het duur der. Want 200.000 rupiah klinkt als een bedrag waar nog wel wat korting afkan. En nu ga ik dus een beetje onderhan delen over een korting op een prijs waarvoor een Nederland se taxichauffeur de motor nog niet eens start. Al scharrelend kom ik terecht bij I Made. Een aardige jongeman. Beschaafd type, een prima chauffeur lijkt mij. Bovendien wil hij het wel doen voor 150.000 rupiah, 10 euro. Onze vriend is getrouwd en heeft twee kinderen. Er is eigen lijk maar één minpuntje. 1 Made laat met enige regelmaat een keiharde boer waarna de auto zich vult met de walm van lauwe nasi. Later zal blijken dat hij problemen heeft met de spijsvertering. Nou ja. Aan het einde van de dag zijn we een kilometer of 80 verder gekomen. I Made besluit onze chauffeur te blijven. Hij slaapt wel in de auto. De volgende dagen denk ik steeds vaker beschaamd aan de bedongen dag prijs. Bij de eindafrekening besluit ik de vergoeding te ver dubbelen. Als I Made wegtuft, heb ik al spijt dat ik hem niet het drievoudige heb gegeven. Nou ja, pech. De volgende ochtend maken we ons op om richting het vliegveld te gaan. Terug naar Amsterdam via, ja wel, Bangkok. Maar CNN heeft slecht nieuws. Het is helemaal mis op het Thaise vliegveld. In de repor tage daarover komen twee gestrande toeristen aan het woord. Nederlanders. De KLM-vlucht naar Am sterdam is gecanceld. Wat een pech. Voorlopig blijft Bangkok potdicht, alle vluchten daarheen zijn afge blazen. Ik zie twee blauwe jumbo's aan terminal C staan. Tenminste een daarvan gaat vanavond rechtstreeks naar Am sterdam. Misschien kunnen we mee. Nou, dat kan nog net. Kost wel 1.000 euro voor een nieuw ticket. Impulsief wil ik meteen akkoord gaan, maar dan denk ik aan I Made. Waar om met hem wel stevig onderhandelen en met deze multi national niet? Na veel gepraat en gereken, blijven er twee mogelijkheden over. Wachten in Kuala Lumpur op kosten van Malaysian en maar hopen dat Bangkok snel weer open gaat. Of terug via Mumbay in India. Daar een nacht overblij ven en dan richting Amsterdam. In de vertrekhal zitten we te puzzelen. Afwachten of naar Mumbay? Ik ken in die Indiase metropool eigenlijk maar één hotel, het Oberoi. Een rustig dagje aan het prachtige zwembad aldaar is verleidelijk. Of toch maar dat geld op ta fel leggen om die avond nog terug te gaan. Beslissen, het valt niet mee. We worden in het afwegingsproces plots onder broken door een man van de KLM, die we al eerder spraken. Hij heeft misschien een oplossing. In zijn kantoor is het snel geregeld en worden alle beslissingen voor mij genomen. We zijn omgeboekt op de vlucht van dezelfde avond. Recht streeks naar huis en zonder extra kosten. De volgende ochtend zit ik om half zeven aan de radio ge kluisterd. U begrijpt wel waarom. De puinhoop in Bangkok en de gruwelen in Mumbay. Mijn verbijstering laat zich ra den. In één klap aan twee crises ontsnapt. Dat besef wordt de dagen daarna alleen maar groter. En er begint iets te kna gen. De dans ontsprongen. Deze keer wel, dubbel en dwars. Maar ongerust vraag ik me toch af: hoeveel geluk staat er ei genlijk nog op mijn rekening? Boek nu zomer 2009! bovenop de allerhoogste vroegboekkortmg tot 350,- per boeking. Exclusief bij uw ANVR Reisbureau. Vraag naar de voorwaarden. Holland International Wij begrijpen waar u heen wilt De begroeiing wordt steeds dichter en het pad wordt steeds glibberiger. Bladeren ritselen. Een beest schiet weg, ik kan niet zien wat het is. Wel zie ik overal vlinders: zwarte, witte, gele, soms bijna zo groot als mijn hand. Ik ben op weg naar de top van Mount Scenery op Saba, met 887 meter de hoogste berg van het Koninkrijk der Nederlanden. Het pad naar de spits telt volgens het bord bij de in gang 1.064 treden. Maar de ene trede is de andere niet. Soms is het een verhoginkje van tien centime ter, de andere keer moet een halve meter of meer worden overbrugd. Wel wordt het betonnen pad met iedere stap omhoog natter en worden de tre den groener van het mos dat erop groeit. Onderweg kom ik citroen- en bananenbomen tegen, bergpal- men en orchideeën. Na ruim een uur bereik ik zwetend de met tropisch oerwoud bedekte top. Vaak ligt die top in een druile rige mist en is het zicht niet meer dan een meter of tien. Maar ik heb geluk want vandaag is het - in elk geval voor even - helder. Ik kan eindeloos ver over de oceaan uitkijken, hoewel dat niet meevalt op de ze top, die aan alle kanten steil afloopt en is over woekerd door weelderig groen. Het pad naar één van de uitzichtpunten werkt ook al niet mee. Tot aan mijn enkels zak ik weg in de modder. Ik grijp me vast aan een liaan, die afbreekt, en halverwege geef ik de strijd op. Toch zie ik na wat klauteren diep onder me de witte huisjes met de rode daken van The Bottom, de hoofdstad van het eiland. Ver der naar voren hellen durf ik niet, bang om in de diepte te storten. Sint Maarten, Saba, Sint Eustatius vroeger op school dreunden we het rijtje moeiteloos op. De drie bovenwindse eilanden bleven vooral in het ge heugen hangen als de koningin, die er razend popu lair is, er weer eens op bezoek was geweest. Langs de kant van de weg stonden steevast enthousiaste kinderen die zwaaiden met rood-wit-blauwe en oranje vlaggetjes. Saba is eigenlijk niet meer dan een al vijfduizend jaar slapende vulkaan die als een groene piek oprijst uit de oceaan. The Unspoiled Queen, zoals de eilan ders hun berg liefkozend noemen, telt naast The Bottom en Windwardside nog twee gehuchten, Hell's Gate en St. John's, en is half zo groot als Schiermonnikoog. De plaatsen zijn met elkaar ver bonden door de enige weg die over het eiland loopt en die voortdurend omhoog en omlaag kronkelt. Bijna alle auto's hebben schaafwonden omdat de weg smal is met aan de ene kant de rotswand en aan de andere kant een betonnen muurtje langs een gapende af grond. Bij elkaar wonen op Saba zo'n vijftienhonderd mensen. En op 15 december wordt het eiland net als de andere Ne derlandse Antillen een heuse Nedetiandse gemeente. De be volking kleurt van blauwade- rig wit via alle tinten bruin naar pikzwart. De kleurver schillen lijken weinig proble men op te leveren, maar wel valt op dat wit vooral bij wit blijft en zwart bij zwart. „Saba heeft geen strand", zegt Wim Schutten van Hotel Juliana's. „Of om het preciezer te zeggen: soms is er een paar meter strand, maar dat spoelt dan weg, om een paar dagen later weer even te voorschijn te ko men." Zwemmen is ook niet echt aan te bevelen, voegt hij er aan toe. „Te gevaarlijk vanwege de stro ming." De activiteiten op het eiland beperken zich noodge dwongen tot duiken en wandelen, en daar komt slechts een bepérkte groep toeristen op af. Saba is dan ook een oase van rust, zeker na het hectische St. Maarten, waar casino's, restaurants, cruisesche pen en heuse files het beeld bepalen. Hier zie je maar af en toe een auto en 's avonds wordt het hoge geluidsniveau uitsluitend veroorzaakt door het ka baal van boomkikkers en krekels. „Steeds meer buitenlanders komen naar ons eiland voor een duikvakantie", zegt directeur Glenn Holm van de VW. Er zijn zo'n vijfentwintig duikstekken rond Saba, die volgens Holm tot de beste van de we- SABA Mount Scenery Windwardside The Bottom St. John's reld behoren. Wie daar geen belangstelling voor heeft, kan heerlijk ronddwalen over de ruim tien wandelroutes die op het eiland zijn uitgezet. Niet al leen Mount Scenery is het beklimmen waard, ook de Crispeen Trail tussen Windwardside en The Bot tom is afwisselend en niet al te zwaar. Dit pad voert bovendien langs de Ecolodge Rendez-vous, waar tro pische drankjes en frisse salades worden geserveerd en dat wordt gerund door de ook al uit Nederland afkomstige Tom van 't Hof. Van 't Hof volgde een koksopleiding in Amsterdam, maar verkoos de rust van Saba boven het hectische leven in de hoofdstad. In 1998 begon hij midden op de berghelling met de bouw van het restaurant en de lodges, opgetrokken uit afvalhout. De stroom komt van zonnepanelen, het water van de berg en de groente zoveel mogelijk uit eigen tuin. In 2002 was hij uitgebouwd. „Het restaurant ging direct goed, terwijl we toch behoorlijk afgelegen zitten. Er is hier geen licht langs het pad, dus 's avonds moet de zaklamp mee. Maar mensen vinden dat juist wel spannend." Een dag later word ik gewekt door het gekletter van keiharde slagregens. Als het droog is, ga ik op pad langs de ^cfr - Spring Bay Trail. Het pad loopt steil naar beneden en allengs wordt de begroeiing minder, tot dat er zelfs geen grassprietje meer groeit en enkel nog steen mannetjes de weg wijzen, cac tussen van een halve meter met een dikke rode kop die erop dui den dat aan deze kant van het.ei- land aanzienlijk minder water valt dan aan de andere kant. Na anderhalf uur dalen ben ik op het strand aangekomen, dat be staat uit grote stenen waarop de branding keer op keer stuk loopt. Het keienstrand is bezaaid met plastic flessen en er ligt zelfs een afgeragde speedboot tussen alle rommel. Ook de boot zeifis bijna tot de rand toe gevuld met rotzooi. Tussen de troep scharrelen geiten rond op zoek naar een maaltje om de honger te stillen. Behalve het gebeuk van de branding en het geblaat van de geiten is er verder geen geluid te horen. Na een half uur bij de klotsende zee en blèrende gei ten klim ik weer omhoog. De vegetatie neemt toe - en dan krijg ik de beloning waar ik zo vurig op had gehoopt. Bladeren ritselen en op een paar passen af stand kruipt een leguaan van meer dan een halve meter lang te voorschijn. Ik schrik net zo hard als de leguaan. We verstijven allebei en kijken elkaar een paar seconden bewegingloos aan. Dan maakt het beest zich haastig uit de voeten en verdwijnt tussen de struiken. Hell's Gate i Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 110