i3 spectrum PZC Zaterdag 6 december 2008 foto Ed Oudenaarden/ANP worden en toen ook gelijk aan de slag ge gaan." Zijn eerste baan was lid van het ondersteu nend team van de burgemeester van Vlaar- dingen. Hij doet na: „Goedemorgen burge meester, u moet zo naar die en die vergade ring, ik heb een speech geschreven en geel gemarkeerd wat voor u belangrijk is en al vast drie vragen meegegeven die u vermoe delijk krijgt. Hier is uw tas." Het duurde niet lang voor hij zelf de tassen mocht aan nemen in plaats van aangeven. Wie burgemeester wilde worden en capaci teiten had, maakte destijds nog een vrij ze kere kans het ook te worden. „De patro nen zijn nu anders. Vertrouwenscommis sies, de raad beslist. Toen ik naar Dalen ging, was er ook wel een profielschets. Daarin stond dat de nieuwe burgemeester ruim 40 moest zijn. De commissaris van de koningin vroeg de raadsleden of ze het erg vonden als het 'ongeveer 30' was. De raad zei: 'als de commissaris dat zegt, is dat prima'. Toen werd ik het. Ik was 28." Hij is meer bestuurder dan politicus, be aamt hij. Bij de term 'ideologie' trekt hij onwillekeurig zijn neus op. Opstelten spreekt liever van 'beginselen'. „Ideologie vind ik meer links. Ik ben niet links, ik ben liberaal. Ik leef vanuit vrijheid en verant woordelijkheid. Dat eis ik ook van men sen." Rotterdam was het epicentrum van Neder land toen Pim Fortuyn, na de razendsnelle opkomst van Leefbaar Rotterdam, ook lan delijk de gevestigde partijen aan het wan kelen bracht. Na de moord op de Rotter dammer leken de straten stijf te staan van emotie. Opstelten heeft veel lof gekregen voor de manier waarop hij in die dagen wist te voorkomen dat woede en rouw om sloegen in geweld. De heftigheid van het integratiedebat in Nederland heeft ook hem overrompeld. „Toen ik tien jaar geleden in Rotterdam be gon, was het ook 'een onderwerp', maar nog niet meer dan dat. Ik werd er veel scherper mee geconfronteerd dan ik in Utrecht gewend was." Naast economie werden sociale cohesie en vooral veiligheid de hoofdthema's. Opstelten ver bond zijn politieke lot aan het 'aanscherpen van de veiligheidsaanpak'. „Ik ben natuurlijk ook geholpen door de opkomst van Leefbaar Rotterdam. Die za gen dat als absolute topprioriteit. We heb ben grote protestoptochten naar het stad huis gehad, 'doe iets'. Dat heb ik als steun in de rug gevoeld om eraan te werken." De observatie dat hij erin lijkt geslaagd het integratiedebat te voeren zonder daarin zelf stelling te nemen, zint hem niet. De WD-voorzitter ervaart het niet als een compliment en is het er niet mee eens dat hij 'boven de partijen is blijven staan' en niet is uitgegroeid tot tegenpool van de 'thee drinkende' Job Cohen. „Ik heb altijd stelling genomen. Ook in dit dossier, dan moet u gewoon alles nog eens goed nale zen. We hebben hier in de stad als geen an der het islamdebat gevoerd. Dat heb ik me de geleid. In dat debat heb ik wel stelling genomen. Een voorbeeld daarvan is de Rotterdamcode (omgangsregels voor Rot terdammers, red.). „Ik ben natuurlijk de bruggenbouwer, dat moet je in mijn visie in zo'n stad ook zijn. Aan de andere kant ben ik de strenge va der die zero tolerance handhaaft en voor de veiligheid zorgt en dus strenge straf geeft." Over zijn naderende afscheid: „Dit voelt anders dan stoppen in Utrecht en een week later in Rotterdam beginnen. Het is een afscheid. Nu ga ik echt. Ik ga nu een andere fase van mijn leven in. Ik ga nog veel doen, maar het is niet meer een strak ke zeven-dagen-per- weekfiinctie." Sinds april is Opstelten voorzitter van zijn partij. Maar 'hulpsint' van de WD mag die functie niet heten. „Ik ben niet de hulp sint, maar de president. De eerste vrijwilli ger onder de vrijwilligers." Bij de nieuwe levensfase hoort ook meer tijd voor sociale contacten. Inhalen wat is geweest, bestaat niet in het leven, maar „ik heb straks meer tijd voor mijn ijzeren ring. Dat zijn mijn familie en mijn goede vriend schappen die tijdens mijn studententijd zijn gevormd. De rest wat erbij is geko men, is nooit een ijzeren ring." Bij een afscheid hoort vanzelfsprekend re flectie. „Als je het einde ziet naderen, kijk je terug naar het begin." Is hij veranderd? „Qua eigenschappen en stijl is het steviger geworden, maar ik ben niet anders. Als mens ben ik authentiek. Ik probeer niet meer te zijn dan ik ben." Hij heft beide handen en doet na hoe hij gesprekspartners soms laat weten dat ze het ermee moeten doen. „Het spijt me da mes en heren, maar meer zit er niet in." Reageren? spectrum@wegener.nl Ivo Opstelten Geboren op 31 januari 1944 in Rotterdam. Studeerde rechten in Lei den. Burgemeester van de ge meente Dalen (1972-1977), Doorn (1977-1980), Delfzijl (1980-1987), Utrecht (1992-1999) en sinds februa ri 1999 van Rotterdam. Tussen 1987 en 1992 direc teur-generaal voor de open bare orde en veiligheid op het ministerie van Binnen landse Zaken. Sinds april 2008 voorzitter van de WD. Getrouwd en vader van vier dochters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103