IVO OPSTELTEN spectrum 12 PZC Zaterdag 6 december 2008 foto Phil Nijhuis/GPD De kade aan de voet van de Erasmusbrug in Rot terdam is volgestroomd met ouders en kinderen die Sinterklaas over de Maas willen zien komen aanvaren. Peuters met een donkere huids kleur hebben zich nog donkerder laten schminken om op Zwarte Piet te lijken. Het is op die zaterdag in november een klein multicultureel feestje, met een hoofd rol voor de behoedzaam dansende burge meester Ivo Opstelten. „Het is de laatste keer dat ik u hier zo mag verwelkomen, Sinterklaas...." Hij spreekt de woorden met een stem zo laag, dat het een open sollicitatie lijkt naar de positie van hulpsint. Sints dankwoord steekt er bleek bij af Maar die ambitie heeft de scheidend burgemeester van de tweede stad van Nederland niet, zegt hij op zijn werkkamer met uitzicht over de Coolsingel. „Je moet het bij je core busi ness houden. Sinterklaas is Sinterklaas en die is in deze stad onvervangbaar. Boven dien, mijn kleinkinderen moeten mij her kennen in wat ik wel en niet ben." Zijn kleinzoon belde hem na de intocht. Hij had op tv gezien hoe opa ballonnen in ontvangst nam voor de pieten en wilde even controleren of Opstelten die wel echt had doorgegeven. De kleinzoon heet ook Ivo. „Als er een mannetje bij komt in de familie, doen we dat zo." Van het woord 'multicultureel' houdt de rasbestuurder trouwens niet zo. „Het is na tuurlijk feitelijk juist dat Rotterdam heel multicultureel is. Maar het is tegelijk passé dat zo te noemen. Het heeft iets van poli- Na een heel leven als burgemeester gaat Ivo Opstelten met pensioen. Tot op het laatst blijft hij de bestuurder die de onderwerpen één voor één van zijn lijst vinkt. „Ik ben een nuchtere no nonsense meneer." door Marloes de Koning 1999: Ivo Opstelten verruilt als burgemeester de Dom in Utrecht voor de Euromast in Rotterdam. fotomontage Koos Smid/GPD tieke en sociale correctheid, die ook on-- geïnteresseerd klinkt. We hebben dat woord afgezworen. Ruud Lubbers heeft me daarbij geholpen. Wij zeggen 'intercul tureel'. Dat geeft ook de dynamiek weer tussen de 174 nationaliteiten hier. De span ningen en de kansen. Ik ben daar optimis tisch over." Opstelten lijkt in de laatste weken voor zijn pensioen een lijst af te werken van moeilijke dossiers die hij niet onaf wil ach terlaten. „Alle potentiële lijken moeten uit de kast. Alle toezeggingen die nog lopen, moeten gestand zijn gedaan." De dag voor het interview hoort hij dat het gelukt is de start van de Tour de Fran ce in 2010 in Rotterdam te laten plaatsvin den. „De Tour. Ja, dat is mooi." Hij steekt een duim omhoog en glimlacht terwijl hij 'mooi' zegt. „Daar ben ik tevreden mee." Op de valreep heeft hij namens de stad vre de gesloten met zijn voorganger Bram Pe per. Opstelten schreef een verzoenings- brief en zette in een raadsdebat een streep onder de 'bonnetjes-affaire'. Hoewel Peper volgens de gemeenteraad nog 30.000 euro terug zou moeten storten in de stadskas, hangt zijn portret inmiddels tussen de an dere oud-burgemeesters op het stadhuis, de eregalerij waar Opstelten binnenkort ook een plek krijgt. „We hebben gezegd: we zetten een streep. Kijken vooruit. Dat is goed voor de stad, noodzakelijk. Hij heeft veel betekend en moet zijn plek krij gen. Op een gegeven moment kun je voort durend van alles overdoen, maar het is ge schiedenis." Rest nog de Kuip. Een besluit over de loca tie en nieuwbouw van het Feyenoordsta- dion moet zijn genomen voor hij half de cember de keten aflegt. En dan is het klaar. „Nu nog nieuwe dingen inzetten, zou on geloofwaardig zijn. Je moet niet alles naar je hand willen zetten. Zo zit ik er niet in. Afronden en dan neemt Ahmed Abouta- leb het over." Afscheid nemen van dit ambt voelt anders dan de voorgaande stappen in zijn lange carrière als bestuurder. Opstelten werd op zijn 28e de jongste burgemeester van Ne derland in Dalen (Drenthe). Daarna volg den Doorn (Utrecht) en Delfzijl en - na vijfjaar op het ministerie van Binnenland se Zaken - Utrecht en Rotterdam. Half no vember verdedigde hij voor de allerlaatste keer een begroting in de gemeenteraad. „Dan voel ik wel wat." Maar geen brok in zijn keel. „Ik ben een nuchtere no nonsen se meneer." Dat hij burgemeester wilde worden, be sloot hij al toen hij in Leiden rechten stu deerde. „Ik heb het geluk gehad dat ik vroeg in mijn leven een keuze heb ge maakt en daarvoor ben gegaan en het ge luk dat ik die functies ook heb gekregen. Het klinkt heel parmantig, maar ik bedoel het juist bescheiden als ik zeg dat ik een zondagskind ben. Ik heb vijf burgemeester schappen achter de rug en hoefde er niet al te veel moeite voor te doen om na de ene op de andere post te komen." Tegenwoordig drukt hij het jonge mensen op het hart: kies tijdig koers en zet vervol gens de noodzakelijke stappen. Zijn vrien den gingen het bedrijfsleven in, Opstelten koos voor de publieke zaak en - na aarze ling over D66 - voor de VVD. „De enige juiste keuze voor een liberaal. Ik ben lid ge- foto Mirjam van de Hoek/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102