Terreur in naam van het dier spectrum PZC Zaterdag 6 december 2008 10 proeven Coalitie wil geen commentaar ge ven. „We praten alleen over dierenleed, niet over de rookwolken van de overheid." Hoewel de AIVD goed op de hoogte lijkt van de laatstè ontwikkelingen, slagen poli tie en justitie er amper in de gewelddadige tak van de beweging te stoppen. Vooral in de echt serieuze zaken laten de opsporings instanties het afweten. Zo heeft het open baar ministerie (OM) in Roermond het on derzoek naar de bedreigingen rond Scien ce Link wegens gebrek aan resultaat moe ten staken. „Er zijn simpelweg geen ver dachten in beeld gekomen", luidt het dro ge commentaar van officier van justitie Gerard Sta. Ook andere onderzoeken zijn om dezelfde reden stilgelegd. De branden in de twee auto's van een voormalig medewerker van Euronext wor den nog onderzocht, laat het OM in Am sterdam weten. Ook in dat onderzoek zijn geen verdachten in beeld. Wel ontkent het OM de claim van de activisten dat ze met explosieven te werk zijn gegaan. Er was 'slechts' sprake van een gewone brandstich ting. Justitie erkent zelf ook dat dierenactivisten de dans vaak ontspringen. „Die wereld is dusdanig gesloten dat we er simpelweg niet bij komen", zegt Wim de Bruin, woordvoerder van het Landelijk Parket. „Ze vertrouwen elkaar nauwelijks, laat staan een buitenstaander. Ze praten niet met elkaar over de telefoon en ze kijken wel drie keer over hun schouder voordat ze ergens naar binnen gaan. Daar is heel moeilijk tussen te komen." CDA-Kamerlid Sybrand van Haersma Bu- ma noemt het 'frustrerend' dat politie, jus titie en de inlichtingendienst AIVD zo wei nig vorderingen boeken. Volgens hem schort het aan hun informatiepositie. „Kijk naar zo'n brand in die twee auto's in Hil versum. Zo'n aanslag pleeg je niet van de ene op de andere dag. Je moet weten wie je moet hebben, de juiste straat zien te vin den. In die hele voorbereidingsfase heeft niemand ingegrepen." De rust rondom het huis van Mark de Boer is inmiddels weer wat teruggekeerd. Hij heeft al een paar maanden geen nachte lijk bezoek gehad. De gevolgen zijn nog al tijd merkbaar, zegt De Boer. „Mijn dochter durft 's avonds het huis niet uit. Ze is bang dat ze die zwarte gedaanten weer tegen komt." De Boer zegt het 'ongeloofwaardig' te vin den dat de daders van de nachtelijke huis bezoeken andere mensen zouden zijn dan de activisten die overdag protesteren. „De leuzen die mij in de straat werden toege roepen, waren exact dezelfde die ik vaak bij protesten rond ons bedrijf hoorde. Twee gezichten haal ik er sowieso altijd uit. Die staan op mijn netvlies gebrand." Ook de ondernemer wiens auto uitbrand de wegens zijn rol in het project Science Link, heeft de indruk dat politie en justitie het diererirechtenactivisme niet serieus ne men. „Als je een tijdje in deze wereld meeloopt, weet je precies wie achter dit soort acties zitten. Zo groot is dat groepje niet. In Ne derland moet het bewijs kennelijk voor honderd procent dichtgetimmerd zijn. Het is frusterend. Mijn zoontje was 2'/? toen hij die autobrand meemaakte. Hij is nu 4 en praat er nog over. Terwijl die gasten nog altijd vrij rondlopen." Mark de Boer is op familie bezoek in het zuiden van het land. Het is al na mid dernacht als hij opeens zijn mobieltje in zijn broekzak voelt trillen. Het is zijn vrouw. Ze is in totale paniek. Veertien in het zwart gehulde mensen hadden op de deu ren en ramen van hun huis staan bonken. Ze hadden De Boer voor dierenmoorde naar uitgemaakt. De kinderen waren volle dig over hun toeren en de hele straat was uitgelopen. „Ik ben gelijk naar huis gereden", zegt De Boer, die niet met zijn echte naam in de krant wil. „Mijn dochter was compleet van de kaart. Ze heeft doodsangsten uitge staan. De buren snapten er niets van. Ze weten dat ik bij een farmaceutisch bedrijf werk, maar leggen natuurlijk niet de link met dierenmoord. Ik had opeens wat uit te leggen." De Boer, directeur bij een farmaceutisch bedrijf in het midden van het land, is wel wat gewend. Geregeld staan dierenactivis ten voor de bedrijfsingang te demonstre ren tegen de dierproeven die zijn firma laat uitvoeren. Dat ze hem ook thuis op zoeken, vindt hij 'ver over de grens'. „Ik heb er geen enkele moeite mee dat mensen hun ongenoegen kenbaar maken, maar hiermee spelen ze echt op de man. Alsof ik in mijn eentje die dierproeven een halt kan toeroepen. Het is je reinste intimi datie." Twee weken later is het opnieuw raak. De Boers dochter wordt even voor twaalven wakker van voorwerpen die tegen haar slaapkamerraam worden gegooid. Kort daarna begint het weer: het gebeuk op ra men en deuren, het geschreeuw. „Het ka baal was onvoorstelbaar", zegt De Boer. „Ik dacht echt: ze staan zo midden in mijn huis." De 'huisbezoeken' die dierenrechtenactivis ten afleggen, halen zelden de publiciteit. Bedrijven die mikpunt zijn van dit soort acties doen er meestal het zwijgen toe, om dat ze geen olie op het vuur willen gooien. Nog radicalere actiemethoden kunnen minder makkelijk worden stilgehouden. De afgelopen jaren moest met name het proefdierencentrum BPRC in het Zuid- Hollandse Rijswijk, en personeel daarvan, het vaak ontgelden. Maar de laatste tijd was het plan voor het laboratoriumpark Science Link in Venray een belangrijk doel wit. Het vuur laaide daar zo hoog op, dat de betrokken projectontwikkelaar zich te rugtrok uit de aanleg van het park. Daar zou in opdracht van de farmaceutische in dustrie onderzoek worden gedaan, waaron der dierproeven. Aanleiding voor het terug trekken was de bekladding van de huizen van twee medewerkers. Het was nog maar één onderdeel van een heuse campagne. Zo trof een wethouder van de gemeente Venray een rouwkrans bij zijn voordeur aan en zag een werkne mer van een bedrijf dat nauw betrokken was bij de ontwikkeling van het park,, zijn auto in vlammen opgaan. Het slachtoffer, dat anoniem wil blijven, is nog steeds ont daan. „Het was gewoon een aanslag!", zegt hij met stemverheffing. „Ik dacht meteen: dit is mijn auto, maar wat is het volgende? Mijn huis? Mijn kinderen?" De komst van Science Link is inmiddels de finitief van de baan. Het is voor zover be kend de eerste keer dat een Nederlands be drijf voor de druk van dierenactivisten is gezwicht. De activisten claimen het stilleg gen van de aanleg van Science Link dan Reageren? spectrum@wegener.nl Brandstichting, vernielingen en intimidaties. Dierenactivisten in Nederland beperken zich al lang niet meer tot het bevrijden van een paar nertsen. Hun Engelse 'collega's' gingen hen in agressievere methoden voor. Terwijl de acties verharden, laten politie en justitie het afweten. „Wat is het volgende? Mijn huis, mijn kinderen?" door Jan Saiden foto's GPD ook als een groot succes. 'Nieuw dierproef centrum getorpedeerd', vermeldt de Anti Dierproeven Coalitie (ADC) trots op haar website: Ook minder voor de hand liggende bedrij ven zijn doelwit. Zo brandden begin vori ge maand in Hilversum twee auto's uit, die eigendom waren van een oud-topman van Euronext. Op internet claimde een groepe ring die zich de 'NYSE Euronext Bomb Squad' noemt zes explosieven onder de twee auto's te hebben geplaatst. Reden was dat op de beurs van Euronext wordt gehandeld in aandelen van het En gelse bedrijf Huntingdon Life Sciences (HLS), dat dierproeven doet. In de 'claim brief roepen de- daders Euronext op alle banden met HLS te verbreken, 'anders wordt jullie ergste nachtmerrie werkelijk heid'. De boodschap sluit af met een waar schuwing: 'Kijk vooral even onder je auto voor je naar je werk gaat'. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) waarschuwde eind vorig jaar al voor een 'verharding' van de acties. In het rapport 'Dierenrechtenactivisme in Nederland, springplank voor Europa' schrijft de dienst dat de activisten met de huisbezoeken een nieuwe weg zijn ingesla gen. Die hardere lijn lijkt mede ingegeven door de samenwerking met de Engelse col lega's van SHAC, wat staat voor Stop Hun tingdon Animal Cruelty. Die organisatie heeft maar één doel: het stoppen van dierproeven bij het eerder ge noemde Hungtindon Life Sciences. Daar bij gaan ze, letterlijk, over lijken. Zo groe ven leden van SHAC een paar jaar geleden het stoffelijk overschot op van een familie lid van de eigenaar van een Britse proefdie renfokkerij. Volgens de AIVD hebben Ne derlandse activisten medewerkers van een leverancier van laboratoriumapparatuur ge dreigd dat hen hetzelfde zou kunnen over komen. Wie zijn de activisten die op dergelijke wij ze mensen intimideren? Tim van As haalt zijn schouders op als hem die vraag wordt gesteld. De 28-jarige IT-medewerker is lid van de onlangs opgerichte Nederlandse tak van SHAC. Hij demonstreert deze kille maandag op een bedrijventerrein in Hoofd dorp. „We voeren vreedzaam actie, maar we hebben ook sympathisanten. Wat zij doen, hebben wij niet in de hand. Boven dien zou het wel erg dom zijn als we over dag openlijk demonstreren en 's avonds au to's in de brand gaan steken." Op de vraag wat Van As van een dergelijke actiemethoden vindt, antwoordt hij aan vankelijk dat het 'niet aan mij is acties van anderen te veroordelen'. Later zegt hij dat hij dergelijke acties 'niet kan afkeuren als er ieder jaar duizenden dieren onnodig sterven'. Voor buitenstaanders blijft het een moeilijk te doorgronden we reldje. De AIVD maakt in haar rapport onderscheid tussen ver schillende groeperingen, maar ziet ook ver banden. Zo zijn de Anti Dierproeven Coali tie en Respect voor Dieren nauw aan el kaar gelieerd. Beide organisaties hebben vertakkingen naar het buitenland. Volgens de AIVD krijgen de Nederlandse activisten bij hun acties steeds vaker steun van Engel se, Belgische en Franse collega's en anders om. Frontman Robert Molenaar van Respect voor Dieren zou een van de spilfiguren in de Europese actiebeweging zijn. Zelf wei gert Molenaar ondanks herhaaldelijk aan dringen een gesprek. Ook de Anti Dier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 100