Wereldbank: tijd om affakkelen gas aan te pakken Bestel nu in onze webwinkel 10 Zaterdag 6 december 2008 PZC LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Vlissingen Steeds vaker bekruipt me het ge voel dat veel Vlissingers hun stad niet genoeg waarderen. Gemopper alom, terwijl de mensen van bui tenaf Vlissingen geweldig vinden. Loopt u eens een klein rondje mee: Bij de Oprit naar boven, de Boulevard. Waar vind je zo'n schit terend schouwspel? De zee, de schepen, het strand, de leuke ter rassen? Loop richting Michiel de Ruijter, en geniet van het uitzicht op de Oranjedijk, met de molen, de beloodsing, de binnenstad. Ver volgens het Bellamypark of langs de Nieuwendijk met de prachtige binnenhaven. Ik geef toe, er is leeg stand maar dat is echt niet alleen hier. Het college zou de troostelo ze aanblik van grote lege etalages kunnen opfleuren met grote pos ters van al die mooie plekjes die ik zojuist noemde. Maar je kunt ei genlijk alles kopen wat je nodig hebt, en in deze wat moeilijke tijd is het misschien maar goed dat het aanbod niet enorm is, dat weer houdt u en mij ervan om meer te kopen dan noodzakelijk. En wan neer wij het huidige winkelaan bod willen behouden (of/en uit breiden) dan moeten wij er met el kaar voor zorgen. Mattie Augustijn-Sloots Haydnlaan 5, Vlissingen Waterschap 7 Nu de uitslag van de waterschaps verkiezingen bekend is (a raison de 20 miljoen euro) en bekend is wie er gekozen zijn, kan, gelet op het zeer lage opkomstpercentage, het ook anders. Het is onbegrijpe lijk dat de burger zo ongeïnteres seerd is in de beheerstaken van de zeeweringen, polderwegen en zui vering van afval- en oppervlakte water. Een compliment aan de wa terschappen is op z'n plaats. Stel een waterschapsraad samen uit de gekozen gemeenteraden en vul dit aan met leden uit belanghebbende organisaties onder andere de ZLTO en natuurmilieu-verenigin- gen. Gelet op de verschillen in het beheren van stedelijk of landelijk gebied is het niet wenselijk om de waterschapstaken bij gemeenten onder te brengen en zeker niet bij het rijk of de provincie die minder direct bij de burger betrokken,zijn. Schaalvergroting geeft meestal geen beter product maar eerder een groter financieel tekort. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Museum 2 Het is pijnlijk dat het de diskwalifi catie van het Zeeuws Museum als historisch museum voorbijgaat aan de heer Byvanck (PZC, 04-12). Iedereen die het niet met zijn aan pak eens is, begrijpt kennelijk niets van hoe geschiedenis moet worden gepresenteerd. Het doet erg denken aan het sprookje De kleren van de keizer. Alsof er el ders nergens behoorlijke histori sche musea bestaan, waar bezoe kers op een volwassen manier ge schiedenis kunnen beleven: ge richt op de 'historische ervaring', zoals die de in het artikel aange haalde professor Huizinga werke lijk voor ogen stond. Heeft By vanck bijvoorbeeld het Deutsches Historisches Museum ooit van bin nen gezien? Hopelijk wordt met zijn vertrek een streep gezet onder dit regime. Anders zou het beter zijn dat het Zeeuws Genootschap van Wetenschappen, eigenaar van een belangrijk deel van de collec tie, zijn eigendommen terugtrekt en ze in een echt museum onder brengt. Het blijft jammer voor de genen die zulke hoge verwachtin gen hadden van een Nationaal His torisch Museum. Leo van der Vliet Sint Janstraat 31, Middelburg Busdienst Dat Connexxion avonddiensten schrapt, daar kan ik inkomen. Maar dat Connexxion lijn 53 's morgens een half uur vroeger laat vertrekken, komt onwaarschijnlijk over. In Westkapelle vertrekt deze bus op de markt om 7.41 en dat wordt nu 7.11. Leuk voor de kinde ren die dan veel te vroeg op school zijn. Is daar wel over nagedacht? De tijden sluiten nu precies aan op de schooltijden. Waarom veran deren? Ouders laat u horen! Piet Huibregtse Batrixstraat 58, Westkapelle Ontpoldering ten, geen verkeersveiligheid pro bleem er is niet voldaan aan de wettelijke eis tot het nemen van preventieve maatregelen. Kortom: er is geen enkel argument dat het afschot van damherten rechtvaar digt. Daarnaast blijkt uit alles dat het gebied zelfs meer dieren aan kan dan het huidige aantal. Als je alles goed bekijkt is er met afgifte van de vergunning een overtre ding van de Flora en Faunawet ge- Onder de titel 'Kennis voor kli maat' (PZC 28-11) is door Vrom een vijf jaar durend onderzoek ge start naar de gevolgen van de kli maatverandering gedaan. Dit on derzoek zou ook en vooral moeten betreffen het overspoelen van slik ken, platen en schorren in de Wes- terschelde, als gevolg van de ver wachte zeespiegelrijzing, al dan niet met zwaardere golfslag en wa terturbulentie. Deze gebieden kun nen hun habitats en flora en fauna verliezen. Daarnaast moet worden gevreesd dat de toxische stoffen, waarmee met name hetjaostelijk deel van de Westerschelde is ver ontreinigd, op sluipende wijze vrij komt. Hierdoor is er een latente be dreiging van natuur en milieu. Ook het land van Saeftinghe kan daaraan ten offer vallen. Als men maatregelen daartegen wil nemen, zal zulks door sanering van het na tuurgebied moeten geschieden. Van de andere kant moet worden gevreesd dat, indien men het Land van Saeftinghe met de lager gele gen Hedwige- en Prosperpolder wil uitbreiden, deze polders niet al leen voor de landbouw verloren gaan. Door de door het oppervlak tewater meegevoerde giftige stof fen zullen ze geen waarde meer als natuurgebieden hebben. Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee Damherten 5 De heer de Ruiter maakt niet de indruk te weten waarover hij het heeft in zijn brief waarin hij de Partij voor de Dieren (PvdD) van 'groene leugens' beticht. In het ge sprek tussen de PvdD, Faunabe- heereenheid .provincie en Staats bosbeheer zijn wij juist met argu menten gekomen om de afgege ven vergunning in te trekken en/of de nieuwe aangevraagde ver gunning niet te verlenen. Niet wij roepen zomaar iets op basis van sentimenten maar leveren een ra tionele onderbouwing van onze bezwaren, anders dan de jagers doen die hun telformulierèn kwijt raakten. De vergunningen worden afgegeven op basis van vervalste telcijfers en onjuiste en/of niet be staande argumenten. Er is géén schade, er is maximaal de helft van het opgegeven aantal damher Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat -25, Oud Sabbinge Vaticaan Ik zou het Vaticaan voor willen stellen alle homoseksuele pries ters, bisschoppen en kardinalen een weekje op werkbezoek naar Iran of Saoedi-Arabië te sturen. Ik denk dat het probleem van het te kenen van een VN-resolutie tegen strafbaarstelling van homoseksuali teit in bepaalde landen dan snel opgelost is. Het is toch te gek voor woorden dat je met deze twee on schuldige zinnetjes eigenlijk de doodstraf uitspreekt over duizen den mensen. Vaticaan, schaam je. Paul Heuff Sardijngeullaan 4, Dishoek H untelaar Reactie op de verkoop van Hunte- laar naar Real Madrid: Slavernij was het denkbeeld dat sommige mensen als koopwaar konden die nen, een bepaalde waarde hadden en verhandelbaar. Vanwege voor uitgang in het menselijk denken werd lang geleden deze wantoe stand afgeschaft. Maar het is terug, de mens als koopwaar in de vorm van een voetballer. En voor een leuke prijs. Men mag zuinig wezen op zo'n waardevolle investering. Een medische keuring voor verbor gen gebreken is een vereiste. Mag de investering wel autorijden, alles eten, vriendschappen aangaan, al leen in het donker lopen, intieme relaties zitten helemaal vol geva ren: de slavernij terugin een nieuw jasje. N. vd Wekken Middenstraatl, Kats Zeesluis De financiering van de nieuwe zee sluis bij Terneuzen zal vele hoofd brekens kosten. De vorige werd be taald in een verhouding van 80/20 door België en Nederland. De nieu we zeesluis dient echter uitslui tend een Belgisch belang en van Nederlands geld was lange tijd zelfs geen enkele sprake. In Neder land levert de sluis extra overlast op. Waar Nederland wel mee ge diend zou zijn geweest is een bui tenhaven, maar deze is afgescho ten. Kortom, al bij voorbaat voor België een win/winsituatie, voor Nederland verlies/verlies. Rein Scheele Energiestraat 11Terneuzen Goede doelen 2 Goede doelen bulken van het geld (PZC, 3-12). Nederlanders snel te bedotten (4-12). Beide artikelen gaan over het volgende: goedgelo vige eerzame burgers laten zich met allerlei sprookjes geld uit de zak kloppen. Zelf heb ik ook wel eens gecollecteerd. Meestal vraagt men niet eens naar het doel, maar geeft lukraak een standaardbe- drag(je). Mijn advies aan brave bur gers: geef niet meer aan alle in de PZC vermelde instanties en ook niet aan nieuwe zakkenvullers. C. Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Affakkelen zorgt voor uitstoot CO2 en verspilling van energie. AMSTERDAM - Het affakkelen van gas zorgt wereldwijd voor een enorme uitstoot van broeikasgas sen. Bovendien wordt zoveel gas verspild, terwijl de honger naar energie groter is dan ooit. Het is daarom tijd om de koe bij de ho rens te vatten en duidelijke afspra ken te maken over het stoppen met affakkelen. Dat zei Somit Varma - bij de We reldbank directeur van de afdeling Olie, Gas, Mijnen en Chemie - op een forum in Amsterdam, dat gis teren is afgesloten. Bij het boren naar olie komt meestal ook gas naar boven. Dit gas wordt vaak ver brand (afgefakkeld), in plaats van het te gebruiken voor consumptie. Het affakkelen van gas en het lek ken van het broeikasgas methaan door de olie- en gasindustrie zorgt voor een uitstoot van broeikasgas sen die meer dan twee keer zo hoog is (ruim een miljard ton CO2) als de jaarlijkse uitstootver- mindering die het Kyoto-protocol ten doel heeft. Daarnaast ontneemt het affakke len van gas vooral ontwikkelings landen een energiebron die vaak schoner en goedkoper is dan ande re bronnen, aldus Varma. De hoe veelheid gas die vorig jaar wereld wijd werd afgefakkeld, 150 miljard kubieke meter, komt neer op 30 procent van het totale jaarlijkse gasverbruik van de Europese Unie. Het affakkelen kost verder regerin gen belastingomzet en de indus trie marktkansen. Om al deze rede nen riep de Wereldbank een aan tal jaren geleden het samenwer kingsverband Global Gas Flaring Reduction (GGFR) in het leven, waarin verschillende landen sa menwerken. Meer dan de helft van het affakke len komt voor rekening van Rus land, Nigeria, Iran en Irak. Maar behalve zorgen zijn er ook goede berichten. In Nigeria, waar oliecon cern Shell onder vuur ligt vanwe ge het affakkelen van gas, wordt volgens de GGFR vooruitgang ge boekt in het overleg tussen over heid en industrie. Wel zijn investe ringen van 20 miljard dollar nodig in onder meer pijpleidingsyste men om het gas te kunnen trans porteren en beter te gebruiken. Rusland, dat vooral in het onher bergzame Siberië gas affakkelt, wil dit de komende vier jaar sterk te rugbrengen. Voor de blauwdruk van hoe het moet zorgt de Canade se olieprovincie Alberta, waar de overheid voor heldere regels heeft gezorgd. Ook Noorwegen, dat be lasting heft op de uitstoot van CO2, en Engeland doen het goed. In de Noordzee is nauwelijks meer sprake van affakkelen van gas. Affakkelen bij Dow in Terneuzen. foto Ludo Goossens 1. 2-daagse busreis Maastricht Winterland en Aken v.a. 99,- 2. 3-daagse gezinsvakantie Westerwoud - Duitsland v.a. 75,- 3. 3 heerlijke dagen Bourgondisch Slenaken 109,- 4. 7-daagse Oud Nieuw Cruise, vertrek 27 dec. v.a. 598,- 5. 6/8 dagen hotel Sheraton Great Wall Beijing***** v.a. 699,- 6. 8-daagse vlieg/-rondreis Marokko v.a. 599,- 7. 9-daagse Midden-Oosten Zeecruise, vertrek 13 dec. v.a. 899,- 8. Musical Les Misérables en overnachting in Hilton R'dam 89,- 9. All Inclusive Oud Nieuw Cruise IJmuiden - Amsterdam v.a.C 184,- 10. Speciaal voorjaarsarrangement Center Pares v.a. 56,- n boek op www.pzc.nl/webwinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10