Kleine prijzen om groot uit te pakken Tibetaanse geestelijk leider heeft boodschap voor China én de wereld gg 99 x&r 89; kpn Kiimaatplan EU in zwaar weer Samsung Dgooi Nokia 6300 Nokia 2600 classic PZC Vrijdag 5 december 2008 9 honderden leden van de grenspoli tie en van de strijdkrachten, vielen acht gewonden, onder wie een poli tieagent die zuur in de ogen gewor pen kreeg. foto Atef Safadi/EPA Verzet tegen hogere kosten voor industrie en energieproducenten. door onze correspondent Kans de Bruijn BRUSSEL - De ambitieuze Europese plannen om de klimaatverande ring een halt toe te roepen, stuiten op verzet van de EU-lidstaten. De Europese ministers van Milieu slaagden er gisteren niet in het eens te worden. Het is nu aan de regeringsleiders om volgende week op hun top in Brussel kno pen door te hakken. Minister Jac queline Cramer sluit niet uit dat die er ook niet in zullen slagen. De EU-landen zijn het eens over de doelstelling om in 2020 de kool stofdioxide-uitstoot met 20 pro cent te verminderen, 20 procent minder energie te gebruiken en 20 procent van alle energie uit her nieuwbare bronnen te halen. Maar over de maatregelen die daarvoor nodig zijn, zijn ze verdeeld. Industrieën en energieproducen ten moeten gaan betalen voor het recht om koolstofdioxide uit te sto ten, in de hoop dat ze daardoor zullen overgaan op een schonere productie. Maar diverse landen vre zen dat het hun fabrieken en ener giebedrijven te veel geld zal kosten en pleiten daarom voor uitzonde ringen. Nederland wil vasthouden aan de Brusselse plannen, maar Cramer gaf toe 'dat het onvermij delijk is dat ook wij meebewegen'. Dalai Lama spreekt in Europees Parlement over autonomie. door Mare Janssens BRUSSEL - „Zelfs als ik een glas wa ter leegdrink, zien de Chinese au toriteiten daar een politieke daad achter." De Dalai Lama krijgt de zaal aan het lachen. De geestelijk leider van de Tibetanen sprak giste ren in het Europees Parlement. Tussen kwinkslagen door betoon de hij zich nu eens de boeddhis tisch leider en dan weer de man die de Tibetaanse zaak in de we reld behartigt. „Hebzucht ligt aan de basis van de kredietcrisis", aldus de geestelijk leider, die pleitte voor innerlijke rust en vrede. Alle godsdiensten maar ook het gezonde verstand kunnen daaraan bijdragen. Daarnaast schuwde hij stevige poli tieke uitspraken niet. De suggestie van China dat de Dalai Lama een onafhankelijk Tibet nastreeft, is een leugen. „Iedereen weet dat wij slechts autonomie nastreven, maar binnen de Volksrepubliek China. Wij zijn geen separatisten. Het is in ons eigen belang dat wij onder deel van China blijven." Met nadruk stelde de Dalai Lama dat hij niet tegen China of de Chi nese autoriteiten is. Maar helaas hebben de haviken binnen de Chi nese overheid de overhand. „Dat De Dalai Lama spreekt het Europees Parlement toe. foto Olivier Hoslet/EPA ze ons van separatisme blijven be schuldigen maakt ons in de war. Als vrienden van China moeten we hen op hun fouten blijven wij zen." En die fouten zijn er genoeg. De Dalai Lama noemde het gebrek aan persvrijheid, godsdienstvrij- 'Als vrienden van China moeten we hen op hun fouten blijven wijzen' heid en vrijheid van meningsui- ting. „Mijn geloof in het Chinese volk blijft onaangetast. Maar de au toriteiten blijven geloven in onder drukking en de kracht van gewe ren. Ze denken dat ze met gewe ren alles kunnen oplossen. Dat is niet realistisch." Volgens de Tibetaanse leider is er wel wat aan het veranderen in Chi na, dat van een marxistische gedo mineerde totalitaire staat veran dert in een land waar het kapitalis me een grote rol speelt. Het valt volgens hem ook op hoe vaak Chi nese leiders tegenwoordig over de mocratie spreken. „Het is de ambitie van de Chine zen om een wereldmacht te wor den. Qua menskracht en op mili tair en economisch gebied zijn ze dat al, maar wat morele autoriteit betreft nog niet. Het imago van China in de wereld is niet goed." KPN Prepaid incl. 15,- beltegoed 3.0 megapixel camera mp3-speler FM-radio KPN Prepaid incl. 15,- beltegoed 2.0 megapixel camera mp3-speler en FM-radio bluetooth sluit je aan KPN Prepaid incl. 15,- beltegoed camera FM-radio bluetooth Verkrijgbaar bij iPrimafoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9