Afvalbelasting Overlast door vroege afstekers vuurwerk Eerbetoon aan Ovezande en aan Ben Vermeule Brogum brengt achtste Local Underground GEEN TIJD OM UW DROOM AUDI/VW TE ZOEKEN? LAAT ONS 'M VOOR U VINDEN... waar anders? 22 Vrijdag 5 december 2008 pzc B Politie houdt verscherpt toezicht in dorpen van Reimerswaal. door Luc Oggel kruiningen - In Reimerswaal, met name in Kruiningen en Yerseke, zorgen vroege vuurwerkafstekers voor overlast. De politie houdt ver scherpt toezicht. De Reimerswaalse burgemeester Jan Huisman is 'bezorgd' over het feit dat er nu al veel vuurwerk wordt afgestoken in zijn gemeen te. „Als het nu al begint, terwijl er nog een hele jaarwisseling voor de boeg is, vraag ik me af waar dat naartoe gaat." Enkele jaren geleden liep het tij dens oud en nieuw behoorlijk uit de hand in Krabbendijke. „Ook toen werd er in november en de cember al heel veel afgestoken. Nu dus ook, maar het is niet te vergelij ken met toen", aldus Huisman. De politie houdt wel verscherpt toe zicht in met name Kruiningen en Yerseke. „Bij mensen die worden betrapt, wordt ook thuis onder zoek gedaan. Als er vuurwerk aan wezig is, wordt dat in beslag geno men." Vanuit de gemeente wordt het no dige aan preventie gedaan. „We hebben veel gesprekken met jonge ren en ik stuur een persoonlijke brief naar ouders waarin ik wijs op gevaren en consequenties. Ik heb het idee dat dat zijn vruchten begint af te werpen, maar je moet nooit te vroeg juichen." De afgelopen jaarwisseling verliep in Reimerswaal vrij rustig. Wel werd op oujaarsdag op de zeedijk in Yerseke een vuurwerkbom tot ontploffing gebracht. Huisman kan er nog steeds niet over uit. „Ik vraag me echt af wat iemand be zielt. Ik hoor van mensen dat ze op de laatste dag van het jaar hun huis niet meer uit durven, dat vind ik heel vervelend en dan ga je ook een grens over." Hij is deson danks 'hoopvol' gestemd over de komende jaarwisseling. Adventsconcert in Wemeldinge wemeldinge - Het kamerkoor Chantez a Dieu uit Tholen geeft za terdag een Adventsconcert in de Maartenskerk in Wemeldinge. On der leiding van Paul Heijboer zal het koor muziek van Andriessen, Bach, Rutter, Stanford, Willcocks en Dupré ten gehore brengen. Eric Quist bespeelt het orgel. Het concert begint om 20:00. En tree voor volwssen is €5,- en.voor kinderen tot en met 12 jaar €3,-. Open dag Kapelse bso afgelast na ongeval KAPELLE - De eerder aangekondig de open dag van het kinderdagver blijf Dikkertje Dap in Kapelle gaat morgen niet door. Uit piëteit met de vrouw en haar dochtertje die gisteren omkwa men bij een ongeluk op de spoor wegovergang aan de Dijkwelse- straat in Kapelle heeft het bestuur van Stichting Kinderopvang de Be- velanden besloten om de open dag te verzetten. De nieuwe da tum wordt binnenkort bekendge maakt. Koren zingen voor goed doel Colombia kapelle - De jongerenkoren Matt- hanja, Goes en Cantilena zingen zaterdagavond in de Hervormde Kerk Kapelle. De opbrengst van de collecte gaat naar het project 'Woord en Daad' voor Colombia. Dit project steunt de slachtoffers van de burgeroorlog in de vorm van bijvoorbeeld onderwijs en voedsel. De koren zingen samen en zelfstandig. De aanvang is om 19.30 uur. Entree is gratis. Lampionnenoptocht voor prinses Amalia hansweert - Muziekvereniging De Scheldegalm en de Oranjevere niging in Hansweert grijpen de vijfde verjaardag van prinses Ama lia morgen aan voor een grote lam pionnenoptocht door het dorp. Vanaf 19.00 uur kunnen kinderen en hun ouders een gratis lampion ophalen in het zaaltje van de Schel degalm. Om 19.30 uur vertrekt de optocht vanaf de muziektuin aan de Boomdijk, om rond 20.00 uur terug te keren. De tocht wordt na tuurlijk met muziek begeleid. zierikzee - Het statement bestaat al jaren: ontvlucht Sinterklaas, be zoek Local Underground. Het festi val in poppodium Brogum in Zie- rikzee is morgen aan de achtste editie toe. Op het podium staan vier bands: 6:59, Zink, Zaniac en Maksim Xul. 6:59 komt voort uit Full Metal Jacket en brengt pompende, melo dieuze metal met psychedelische invloeden. Het jonge trio Zink uit Dreischor speelt aanstekelijke, luch tige rock met een scherp randje, ir. De muziek van Zaniac heeft een bijzondere, minimalistische sfeer door het gebruik van akoestische gitaren en orgeltjes. Afsluiter Mak sim Xul is een oude bekende. De groep werd in 2001 opgericht door drie inwoners van Schouwen-Dui- veland en is nu uitgebouwd tot de huidige zeskoppige band. Heel veel lekkers van de Sint: boterletters en k; speculaaspoppen Huis na huis komen alle bewoners van rond de jaren vijftig voorbij. door Harmen van der Werf OVEZANDE - Een mooier eerbetoon had wijlen Ben Vermeule aan zijn Ovezande niet kunnen brengen. Hij beschreef - al ernstig ziek - in 2006 alle bewoners rond de jaren 1950. Gisteren presenteerde zijn vrouw Sjaan Vermeule het boek met alle verhalen van haar man. „Een eerbetoon aan Ovezande én Ben", stelde Borsels burgemeester Jaap Gelok bij de uitreiking van het eerste officiële exemplaar van Mijn dorp Ovezande. Huis na huis loopt Vermeule af. Hij vertelt vol humor over de vroe gere bewoners. Op politieagenten - die woonden toen nog in Ove zande - had hij het niet zo. Op Hoofdstraat 36 huisde er één. 'Een man waar ieder bang voor was, en vooral ik, ik had het niet op hem voorzien'. Vermeule was ook niet altijd een lieverdje. Iemand vroeg hem zijn brommertje aan te lo pen, omdat hij dat zelf niet kon. De jonge Ben bleef een uur weg. In zijn jeugdjaren leeft Ovezande echt. Er zijn volop winkeltjes. Een smid, wagenmaker, fietsenmaker, ze zijn er allemaal te vinden. En er is zelfs een scheerwinkel. Na het scheren blijft iedereen er kletsen, mannen onder elkaar. Sjaan Vermeule heeft na de dood van haar man 1 november 2006 de tekst een tijdje laten rusten. „Maar ik moest er iets mee doen", zei zij bij de officiële presentatie. Zij las met gevoel één van de 27 gedicht jes voor die achterin in het boek zijn opgenomen: Zwemme dat déé-é-me in de Brille tjes ofGrööte Weel, Soms in j'n onderbroek of bloot mie j'n edele dêêl. je broek en kousen die sloeg je dróge tegen 'n boom, vervroegd, zonder eet'n ni bédde, ik ziet nog wè-us in 'n dróóm. Van het boek zijn al 250 exempla ren over de toonbank gegaan. Een derde druk komt eraan. Mijn dorp Ovezande, Rond de jaren 1950, Ben Vermeule, 80 pagina's, ruim honderd foto's, 12 euro, verkrijg baar bij de Kreahoek en bij Attent su permarkt Baaijens, Ovezande. Sjaan Vermeule (midden) met het boek van haar in november 2006 overle den man Ben Vermeule; links dochter Diana Vermeule en rechts schoon dochter Karin van Loenhoud. foto Willem Mieras AUTOBEDRIJF S HEER ARENDSKERKE Vermetstraat 38 0113-561381 Lokale brommerwerkplaats. Waar de afgewerkte o'.ie blijft, is onbekend. Goes helpt Oegandese gemeente aan goedkoop inzamelsysteem. door Frank Balkenende GOES - Goes helpt de Oegandese gemeente Kamuli met de opbouw van een afvalinzamelsysteem en dat wordt een hele klus. Niet al leen omdat er overal afval rondslin gert, maar ook omdat een stuk grond voor een afvaldepot lastig te bemachtigen is. Een andere drem pel vormen de kosten. Kun je bij straatarme inwoners afvalbelasting innen? Nee dus. Goes draait mee in een project van VNG International en is daar bij gekoppeld aan de Oegandese ge meente Kamuli. Die beschouwt af val momenteel als grootste pro bleem. Het ligt op hoeken van stra ten, alles door elkaar. Dieren lopen erin te neuzen, soms ook kinde ren. Ongedierte krijgt zo de kans infecties over te brengen, zeker in de regentijd als het overvloedige water allerlei ziektekiemen ver spreidt. Een afvaldepot is er niet, wel een stortplaats die niet legaal is. Bovendien wordt naast die stort plaats een drinkwaterbron ver vuild, wat een gevaar voor de volksgezondheid betekent. „Het wordt best een moeilijk pro ject", vermoedt Cock van den Wijngaard, ambtenaar economi sche zaken. Hij maakte deel uit van de Goese delegatie die onlangs in Oeganda afspraken maakte met het gemeentebestuur van Kamuli. „Het is geen kwestie van afvalcon tainers er heen brengen en klaar is kees. Ze hebben wel een vrachtwa gen, maar voor rolcontainers heb je een speciale zijlader nodig. We moeten naar een simpele vorm van afvalinzameling zoeken. Eerst klein beginnen, met honderd ge zinnen. Kijken of die proef werkt en dan het systeem verder uitbrei den." Het lijkt simpel, maar dat wordt het niet. „Er zijn nogal wat hob bels te nemen. Ten eerste moet je de mentaliteit van de bevolking veranderen. Die is nu gewend alles op de hoek van de straat te gooien. Afvalscheiding kennen ze niet. ]e zult dus een bewustwordingscam pagne moeten lanceren." Kamuli bestaat uit Kamuli Town (13.000 inwoners) en een boel ge huchten daarom heen. De afval problemen doen zich vooral voor in het centrumstadje. Bij afvalver- 'Ee'rst moet je de mentaliteit veranderen. De bevolking gooit nu alles op straat' wijdering hoort een depot, maar een plek vinden is moeilijk. Alle grond is in particuliere handen en niemand wil grond verkopen. De gemeente kan dat niet afdwingen. De VNG stelt voor het tweejarig project 180.000 euro beschikbaar. Veel geld naar Oegandese begrip pen. „Maar daarna zal de gemeen te op eigen benen moeten staan. Daarom zoeken we haar een goed koop inzamelsysteem, want belas ting innen lukt niet als de king arm is. Anderzijds: de sen van de gemeente zijn enthousiast en denken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70