Babyboomer 'Politie op Aruba hielp Van der Sloot' Grote ziekenhuizen niet beter dan kleine Nieuwe Erica let op de pondjes Justitie ziet af van vervolging Boxtelse voor illegale abortus Mededelingen van het waterschap 6 Vrijdag 5 december 2008 PZC Commissaris zou onderzoek bewust hebben gehinderd. ORANJESTAD - De Nederlander Jan van der Straten, die in 2005 als po litiecommissaris op Aruba op de Natalee Holloway-zaak werd ge zet, heeft het onderzoek in de be ginfase ernstig gehinderd. Dit om zijn vriend Paul van der Sloot te helpen bij het beschermen van diens zoon Joran, die ervan werd verdacht betrokken te zijn bij de vermissing van de Amerikaanse. Dit heeft de Arubaanse minister van justitie Rudy Croes gisteren bevestigd. De aantijging circuleer de al op het eiland. De bewinds man is ermee naar buiten geko men, omdat Van der Straten deze week in de media kritiek uitte op het Arubaanse politiekorps. Volgens Croes lijkt het erop dat de oud-politiecommissaris Joran en twee andere verdachten bewust pas na tien dagen oppakte, 'terwijl de eerste dagen cruciaal zijn bij een verdwijningszaak'. In een ge sprek hoorde de minister Van der Straten destijds zeggen: „Dit kan ik mijn vriend Paul niet aandoen." Croes vindt het verdacht dat er toen veel telefoonverkeer was tus sen Paul van der Sloot en onder zoeksleider Van der Straten. Van der Straten zou verder een 'twee derangs politieteam' hebben inge zet. Croes wil nader onderzoek. 1 V DEN HAAG - Erica Terpstra heeft niet meer haar oude, vertrouwde gedaan te. Zij is heel wat kilo's afgevallen in de afgelopen maanden. In het boek Help, ik val af, dat volgende week verschijnt, heeft zij haar ervaringen be schreven. Hoeveel kilo eraf is, laat Erica Terpstra in het midden. Maar het zijn er meer dan 40. foto Frouwkje Bijlstra/NOC-NSF Vrouw had ernstige psychiatrische problemen sinds jeugd. DEN BOSCH - Justitie in Den Bosch seponeert de zaak tegen een Box telse vrouw die in Spanje een ille gale abortus zou hebben onder gaan. Zij is weliswaar schuldig aan het laten plegen van een te late abortus, maar vanwege haar per soonlijke omstandigheden zet jus titie de vervolging niet door, moti veerde een woordvoerster van het Openbaar Ministerie die beslissing gisteren. De destijds 24-jarige vrouw zou op 7 november vorig jaar in een omstreden kliniek in Barcelona abortus hebben laten plegen. Op dat moment was zij volgens justi- Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Informatieavond fietspad Westelijke Parallelweg (Krabbendijke) Woensdag 17 december organiseren waterschap Zeeuwse Eilanden en de gemeente Reimerswaal een informatieavond over een nieuw aan te leggen fietspad langs de Westelijke Parallelweg net buiten Krabbendijke. Belangstellenden zijn om 19.30 uur van harte welkom in Dorpshuis de Meiboom, Kerkpolder 30 in Krabbendijke. De avond duurt tot ongeveer 21.00 uur. Tijdens deze informatieavond zal een beleidsmede werker wegbeheer van waterschap Zeeuwse Eilanden vertellen over de manier waarop het fietspad wordt aangelegd. De gemeente Reimerswaal vertelt iets over 'Zone-30'. U kunt tijdens de avond mondeling of later een schriftelijke reactie indienen. Munitieonderzoek in Veerse kreek en Vest Vanaf volgende week is het mogelijk dat u een bootje aan het werk ziet in delen van de Veerse Kreek en in de Vest van Veere. T&A Survey uit Amsterdam voert een munitieonderzoek uit in opdracht van de gemeente Veere en waterschap Zeeuwse Eilanden. Reden voor dit onderzoek zijn de plannen van waterschap en gemeente om in de toekomst te gaan baggeren en de oevers opnieuw in te richten. Het gaat om de Vest van Veere en alle 'uitlopers' van de Veerse Kreek. Er zijn aan dit onderzoek geen risico's voor de omgeving verbonden. Het onderzoek duurt ruim drie maanden. Wilt u op de hoogte blijven van de plannen in dit gebied? Geeft u dan alvast uw naam en (e-mail) adresgegevens door aan de afdeling Communicatie van het waterschap: communicatie@wze.nl of 0118 - 621000. In het voorjaar van 2009 wordt een informatieavond georganiseerd waarvoor u dan persoonlijk wordt uitgenodigd. Informatieavond Nolle-Westduin Het waterschap organiseert woensdag 10 december aanstaande een informatieavond rondom de kustversterking Nolle-West duin. ledereen is van harte welkom om de avond bij te wonen. De bijeenkomst start om 19.30 uur in hotel Westduin, Westduin 1 in KoudekerkeA/lissingen. De Raad van State behandelt op dit moment de beroepen tegen het kustversterkingsplan Nolle - Westduin. De Raad doet naar verwachting eind december een uitspraak hierover. Beslist de Raad van State dat de kustverster king door mag gaan, dan start het waterschap in januari 2009 al met de kap van bomen. Stelt de Raad van State de eisers in het gelijk, dan wordt het werk uitgesteld. Beide scenario's zijn van invloed op de leefomgeving. Tijdens de informatieavond wordt uitgelegd wat een uitspraak van de Raad van State kan betekenen voor de werkzaamheden en de betrokkenen. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Emilie Sturm van waterschap Zeeuwse Eilanden op telefoonnummer 0118 - 621000 of via e-mail: communicatie@wze.nl, t.a.v. Emilie Sturm. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl tie 28 weken zwanger. De wettelij ke termijn ligt in Nederland op 24 weken. In Spanje is abortus straf baar, maar als de lichamelijke of geestelijke gezondheid van de moe der gevaar loopt, kan een uitzonde ring worden gemaakt. De politie pakte de vrouw nog de zelfde maand op, een dag nadat haar vriend aan de politie had ver teld dat zij een zwangerschap van zeven maanden had afgebroken. Zij had haar vriend verteld dat het kind in het ziekenhuis dood was geboren. Haar keuze voor de abortus is hoogstwaarschijnlijk beïnvloed door ernstige psychiatrische pro blemen sinds haar jeugd. Een rechtszaak zou voor de kwetsbare -verdachte bijzonder belastend zijn, stelt justitie. Ouderenbonden moeten alle zeilen bijzetten om niet uit te sterven. Nieuwe generaties zestigers voelen zich veel te vitaal om aan te kloppen bij 'een club van krakkemikkige oudjes', zoals zij het zien. door Jacqueline Sfeenwijk Drie keer per week stapt de 64-jarige Gerrit van Koppen in Wouden berg op zijn fiets om le den te werven voor de protestant se ouderenbond PCOB. Gewa pend met een informatiemap gaat hij onverwachts op koffiebezoek bij potentiële leden. „Ik maak een praatje, leg uit wat de bond doet en vraag of ze lid willen worden. 30 procent zegt ja", vertelt Van Koppen. Zijn ervaring is dat het woord ouderenbond in eerste instantie aversie oproept. „Een ouderen bond? Daar ben ik toch véél te jong voor, zeggen ze dan. Dat ter wijl ze de zestig allang zijn gepas seerd." De ouderen van nu voelen zich te vitaal voor een bond. „Maar de bond doet veel meer. Die biedt ook saamhorigheid, gezelligheid." Zo wist Van Koppen onlangs een 99-jarige vrouw te overtuigen die nog zelfstandig op een boerderij woonde. Haar leefwereld was steeds kleiner geworden. Toen hij haar vertelde over de vele activitei ten van de bond, was ze meteen enthousiast. „Laatst kwam ze nog vertellen hoe fijn ze een lezing had gevonden. Daar zijn we dus ook voor." Nooit eerder was ledenwerving zo cruciaal voor ouderenbonden, die ruim zeshonderdduizend leden hebben. Het lijkt een tegenstel ling. Nederland vergrijst in hoog tempo. Over tien jaar telt dit land meer dan 8,2 miljoen vijftigplus- Nederland vergrijst snel Ons land telt steeds meer vijftigplussers. De verwachting is dat hun aantal in 2018 is toegenomen tot 8,2 miljoen. Aantal vijftigplussers (x 1 miljoen) '00 '01 '02 '03 '04 '05 *06 '07 '08 infographic: GPD/ bron: CBS sers, de helft van de bevolking. Nieuwe leden te over, zou je den ken. Maar dan moeten de bonden die potentiële leden wel weten aan te spreken. En juist dat blijkt een heikel punt. Het imago van de bonden is die van een club voor krakkemikkige oudjes, iets waar nieuwe generaties ouderen verre van willen blijven. Een bijkomend probleem is dat door de vergrijzing ook de sterfte onder de leden toeneemt. Het le denbestand is al sterk verouderd. Zo verliest de katholieke ouderen bond Unie KBO per jaar zeven tienduizend leden door sterfte. Bij de kleinere PCOB ligt de jaarsterf- te op zevenduizend leden. Alhoewel alle bonden nog steeds een groei van hun ledenaantallen laten zien, is haast geboden voor een nieuwe aanpak, erkennen ze. Want het zijn juist de actieve ouderen die de bonden levend kunnen houden. Zij zitten in de besturen, organiseren activiteiten en doen het vrijwilligerswerk. Juist zij zijn nog fit genoeg om zich met belangenbehartiging be zig te houden. Om de jonge ouderen aan zich te binden, werken de bonden allerlei nieuwe concepten uit. Zo heeft de PCOB onlangs een internetcom- munity opgezet. „De bedoeling is dat mensen elkaar via die site gaan ontmoeten en hun kennis de- Kwaliteit van zorg in hospitaals is vorig jaar aanzienlijk gestegen. AMSTERDAM - De prestaties van de Nederlandse ziekenhuizen zijn de afgelopen jaren verbeterd. Maar grote ziekenhuizen doen het niet beter dan kleine. Dat stelt het ad viesbureau Roland Berger in de gis teren verschenen editie van de jaar lijkse studie over ziekenhuizen. Volgens de studie moeten patiën ten medische zorg veel meer als een dienst gaan beschouwen. Niet de locatie, maar de kwaliteit en ser vice zouden de doorslag moeten geven voor de keuze van behande ling. Op hun beurt moeten zieken huizen zich specialiseren om die kwaliteit te kunnen leveren. Het adviesbureau constateert dat de kwaliteit van de door de zieken huizen geleverde zorg vorig jaar aanzienlijk is gestegen. Die trend is al sinds 2002 te zien. Een betere kwaliteit van de zorg en meer effi ciëntie in de ziekenhuizen blijken hand in hand te gaan. Zo is in Nederland het aantal pa tiënten met doorligwonden in de afgelopen vier jaar met de helft ge daald en stijgt de arbeidsproducti viteit in die periode gemiddeld met 1,2 procent per jaar. Uit de stu die blijkt tevens dat het eigen ver mogen van het gemiddelde zieken huis nog steeds te laag is om finan cieel gezond genoemd te worden. Ziekenhuizen zouden een voor beeld moeten nemen aan het be drijfsleven, pleiten de onderzoe kers. Niet alle bedrijven leveren de zelfde producten of diensten. Ze maken keuzes waar ze goed in wil len zijn en richten zich daarop. Zie kenhuizen zouden zich moeten richten op specialismen waar ze sterk in zijn en deze uitbreiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6