zich fitter dan ooit Woejte wn de ei^ivisie naar het Premiership Ballerinaschoentjes doorbreken taboe in conservatieve voetbalwereld PZC Vrijdag 5 december 2008 3 9 Amerikaanse renner ligt niet wakker van dopingbeschuldingen. door Cuy Vermeiren TENERIFE - Hét moment van de persconferentie waarin Lance Armstrong voor het eerst sinds de aankondiging van zijn terugkeer (een deel van) de wereldpers in de ogen keek, was de binnenkomst van Alberto Contadot. Als om te benadrukken dat er tussen de twee beste ronderenners van het laatste decennium geen rivaliteit bestaat - en, toegegeven, vooral op vraag van de fotografen - poseer den de kopmannen van Astana ge willig met een handdruk die on derlinge verbondenheid hoorde te suggereren. Om het helemaal dui delijk te maken spelde Lance Armstrong hgt iedereen nog eens uit: „We zijn vier december, laat in de namiddag. Ik, Lance Armst rong, verklaar dat Alberto Conta- dor met ruime voorsprong de bes te renner van het moment is en dat ik het een eer vind aan zijn zij de bij Astana te mogen fietsen." Wanneer ging het idee rijpen om er opnieuw aan te beginnen? „Eind juli. Ik was aan het trainen voor de marathon van Chicago toen ik de joggingschoenen inruilde voor de fiets omdat ik aan de Leadville too (een zware Amerikaanse moun tainbikerace) wilde deelnemen. In de twee, drie weken die volgden beleefde ik opnieuw zoveel ple zier, dat houd je niet voor moge lijk. De passie van vroeger was er terug. Tja, en dan sta je aan de start van die wedstrijd, dan hoor je dat startschot en je beseft: hier hoor ik thuis, ik wil meer van dit. Kijk, concreet zijn er twee dingen die me drijven. Het genot van op- Tien grote rondes nieuw te trainen en te racen en het feit dat de wereld nood heeft aan de boodschap die ik wil breng en. Ik kom hier als vrijwilliger. Ik ga gratis koersen. Alles staat in het teken van Livestrong (Armstrongs stichting voor kankerbestrijding)." Het besef dat niet iedereen op jouw terugkeer in het peloton zit te wach ten moet niet prettig zijn. „Dat is het ook niet. De voorbije tien jaar hebben ze elke samenzwerings theorie al tegen me proberen uit te spelen. Ze doen maar. Ik laat er mijn slaap niet voor. Ik kan alleen maar herhalen wat ik al meer dan een decennium verklaar: ik heb nooit doping genomen en heb me zelf al die tijd keurig onderworpen aan elke dopingtest die ik moest ondergaan. Dat zal zo blijven, met meer transparantie dan ooit voor dien. Professoren en dokters als Catlin en Damsgaard, UCI, Wada, 'Doping is een probleem in de hele sportwereld, niet alleen in het wielrennen' Usada, nationale bonden, noem maar op: ik denk dat er twaalf ver schillende instanties zijn die me kunnen controleren. Geen pro bleem, al zou het wel handiger zijn als al die instanties hun agen da's eens op mekaar zouden af stemmen. Stel dat ik een valsspeler zou zijn. Denk je echt dat spon sors, collega's en mensen als Bruy- neel al die tijd achter mij waren blijven staan? En geloof je dat Li vestrong dan ook 300 miljoen dol lar had ingezameld, de laatste tien jaar?" Geloof je ..echt dat je opnieuw het ni veau van 2005 kan halen? „Dat is -een vraagteken. Ik ben realist. Een klein deel van dat antwoord zal ik al wetert als ik in januari aan de start van de eerste,rit van de Tour Down Under zal staan. Dat zal met vlinders in de buik zijn, ge loof me. Als dat niet het geval zou zijn, dan had ik pas écht een pro bleem. Ik wil mijn tenen opnieuw in het water steken, in eerste in stantie voor één seizoen. Een twee de komt er mogelijk bij, een derde allicht niet meer. je kan niet met de wetten van de leeftijd blijven spotten. Mijn enige houvast zijn voorlopig de testen die ik in no vember heb afgelegd en het gevoel dat ik de laatste dagen op de fiets heb. En ik moet zeggen: I'm okay for an old man. Akkoord, ik heb wat rugproblemen maar al bij al voel ik me op mijn 37e sterker dan ik op mijn 27e was." De wielerwereld was niet vrij van do- pingschandalen toen jij driejaar weg was. Heb je daar een mening over? (Richt zich tot de Duitse journalist die de vraag stelde) „Vertel me eens, hoeveel dopingtesten zijn er in de Bundesliga? Een paar, zeg je? Dat zegt toch veel, niet? De wieler sport werkt keihard om de eigen rangen te zuiveren. Maar telkens als er een valsspeler wordt betrapt, krijgen ze er niks voor terug, ter wijl dat net bewijst dat de doping- jacht wérkt. Trouwens, doping is een probleem in de hele sportwe reld, niet alleen in het wielrennen. Bij ons gaat het de goeie kant op. Voor mij is het glas halfvol, niet halfleeg." je staat voor een boel onzekerheid. Is dat gevoel te vergelijken met de win ter tussen 1998 en 1999, toen je na je ziekte terugkwam? „Deels wel, ja. Ik weet nu opnieuw niet waar ik zal uitkomen. Maar ik weet dat ik het heb gekund, en ik ben een hoop ervaring rijker. Dat is een voordeel, als je dat met de Armst rong van tien jaar geleden verge lijkt. Toen wist ik niet eens of ik nog vijf jaar zou leven of vijftig. Motivatie was toen de belangrijk ste factor, en dat is nu opnieuw mijn drijfveer. Toen ik in 2005 stopte was ik geestelijk compleet óp. Maar nu is de zin om er iets van te maken er opnieuw. Méér zelfs dan in 2004 en 2005." Oud-directielid Feyenoord aan de slag bij Sunderland. door Hans Leber BARENDRECHT - Chris Woerts ver ruilt de Feyenoord-directie voor die van Sunderland, gaat van de eredivisie naar het Premiership. Hij wordt de eerste Nederlander die een zakelijke directiepositie in Engeland bekleedt. „Er zitten bij Sunderland gemiddeld 44.000 mensen te kijken, de club heeft een enorme geschiedenis, ik moet de club commercieel op de kaart zetten, vooral buiten Engeland, de naamsbekendheid vergroten." Dwight Yorke, de man uit Trini dad en Tobago, is een 'Black Cat' "en ook oud-Feyenoorder en voor malig Excelsior-spits David Con nolly. De Ier Niall Quinn, een club icoon, is voorzitter. Het merendeel van de aandelen is in handen van een Amerikaan, verder is er een club van - wederom - acht Ieren mede-eigenaar. De eerste verandering vond giste ren al plaats, buiten Woerts om. Teammanager Roy Keane nam ont slag. De positie van.de voormalig Manchester United-icoon was na de achtste seizoensnederlaag vori ge week al wankel geworden. Toch koos Woerts voor een club waar geen paniek heerst. „Ik ben er erg blij mee. Ik had meer mogelijkhe den, ook in het buitenland, en ik was in gesprek met Joop Munster man vait FC Twente, maar dit voel de het beste aan." Hij noemt Sunderland de grootste club van Noord-Oost-Engeland, groter dan Newcastle United dus. En net als Feyenoord is het een volksclub. Saillant detail: een ande re Rotterdamse volksclub, Sparta, nam rond 1900 de clubkleuren van de Engelsen over omdat ze de ze zo fraai vond en gebruikt deze tot op de dag van vandaag. Chris Woerts is de eerste Neder- lander die een zakelijke directie functie in het Engelse premier ship zal bekleden. Hij is afkom stig van Feyenoord. Onder leiding van Woerts bracht Feyenoord in het seizoen 2005-2006 een dvd uit over de twee competitieoverwinningen op Ajax. Later dat jaar verloor Feye noord twee keer in de play-offs. Ook bij Sunderland doen ze aan dvd's: de thuisoverwinning op de grote rivaal Newcastle, in oktober van dit jaar, was de eerste sinds 1980. Een dvd met de vier mooiste overwinningen (The Fantastic Four) op de rivaal is sindsdien te koop. Het vertrek van Woerts uit Rotter dam verraste. „Voor de buitenwe reld wel, intern wist men sinds september dat ik weg zou gaan. Ik was toe aan iets nieuws, wilde niet nog een keer vier jaar hetzelfde kunstje doen. De sportwereld trekt me aan omdat ik leip ben van sport. Dat het opportunistisch is, stoort me niet." „Vorig jaar zo mer verkochten we bij Feyenoord Royston Drenthe en kwamen Roy Makaay, Giovanni van Bronck- horst, Kevin Hofland en Tim de Cler. Toen was iedereen enthou siast, nu het tegenzit zou het plot seling allemaal slecht zijn? Onzin. Maar wat betere resultaten zijn erg welkom, ook commercieel. Winst trekt aan, verlies stoot af... zo werkt het nu eenmaal", aldus de kersverse International Business Development Director. Astana heeft met Lance Armstrong en Alberto Contador de winnaars van tien grote rondes binnen de gelederen. Armstrong zegevierde in de Ronde van Frankrijk van 1999 tot en met 2005. Contador haalde in 2007 als eerste de finish in Parijs. De Spanjaard won dit jaar zowel de Ronde van Spanje als de Ronde van Italië. Daarmee trad hij in de voetsporen van Eddy Merckx en Bernard Hinault, die ook alledrie de grote rondes op hun naam schreven. De Franse ster Franck Ribery van Bayern München) draagt de Mercurial Va- por Rosa van Nike. foto Michael Dalder/CPD Toppers lopen weg met de kleur roze aan hun voeten. door Roel Wiche DEN HAAG - Toen de Britse voetbal legende Alan Ball in 1970 het heili ge gras van Wembley betrad met witte muiltjes, ging er een sidde ring door heel Engeland. Hoe durf de hij? De speler van Everton was gestrikt door fabrikant Hummel, die 2000 pond voor de recla mestunt over had. Dat geld heeft Ball nooit gezien. De aanvaller vond dat er karton om zijn voeten zat en liet stiekem zijn Adidas-kick- sen wit schilderen. Toen de regen de verf wegspoelde, kon hij fluiten naar zijn gage. Als Ball in 2008 nog had geleefd, had hij ongetwijfeld het tienvoudi ge kunnen opstrijken. Want 38 jaar later vallen de topmerken over elkaar heen om de toon te zetten in de trendgevoelige voetbalwe reld. Met gouden schoenen leek de overtreffende trap bereikt, maar Nike denkt toch weer een gat in de markt te hebben aangeboord. En hoe. Via een peperdure promo- tiefilm met Bayern-ster Franck Ribéry in de hoofdrol presenteer de de Amerikaanse gigant in sport- kleding de nieuwste mode: snoep- roze schoentjes. Ter geruststelling: ook als links back van Geertruidse Boys 5 kan je de Mercurial Vapor Rosa als kerstcadeau bestellen. Kosten: een slordige tweehonderd euro. Con current Puma reageerde direct en liet Chelsea-vedette Nicolas Anel- ka opdraven in een bizarre scène waarin hij gegijzeld wordt door een bepaald niet buitensporig ge klede dame. Die laat hem alleen vrij als hij een belofte doet: hij moet zijn voeten voortaan roze kleuren. De campagne voor de Pink Panther-schoenen is opmer kelijk, aangezien uitgerekend het voetbal traditioneel drijft op een machocultuur waarin iedere ver wijzing naar homoseksualiteit ver dacht is. Toch blijken er toppers weg te lopen met de kleur roze. Zo was Arsenai-spits Nicklas Bendt- ner zo ongeveer de gelukkigste man op aarde toen hij de Mercu rial Vapor Rosa's twee weken gele den mocht aantrekken. „Toen ik nog een kind was droomde ik er van om met roze schoenen te spe len." De Deense aanvaller kan be ter maar niet te hoog van de toren blazen, want niets is Nike, Puma of Adidas te dol in de strijd om de consument. Zelfs superbink Marco Materazzi (Internazionale) gaat op zuurstokroze pantoffels spelen, in navolging van sterren als Andrei Arshavin (Zenit) en de trendset ters in de eredivisie, Ajacied Mira- lem Sulejmani en PSV'er Danko Lazovic. Nike geeft jaarlijks het dui zelingwekkende bedrag van 1,2 mil jard euro uit aan reclame. Daarvan verdwijnt ruim 300 miljoen in de zakken van sportsterren. De felste tegenwind komt verras send genoeg niet van de concur rentie, maar van de voetbalclubs zelf Steeds meer trainers vragen hun spelers om terug te keren naar de ouderwetse zwarte schoe nen en doen een beroep op hun sterren om het goede voorbeeld te geven. Of die lobby gaat slagen, is een interessante vraag. Nicklas Bendtner denkt in ieder geval dat de limiet bereikt is. „De enige ma nier om me nu te verslaan is om het veld op te komen met diaman ten in de schoenen. Dat zie ik nog niet zo snel gebeuren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65