Uitgezette aal Schouwen-Duivelandse VVD is vandalisme beu Advocaten volgen puzzeltocht niet Julianahoeve is op zoek naar vijfde ster GEEN TIJD OM UW OOM AUDI wToFmTïÏMM www.autoshak.nl Jeugdexpositie Parkingwatcher voldoet aan verwachtingen 22 Vrijdag 5 december 2008 PZC Liberalen bepleiten harde aanpak van vernielingen. door Piet Kleemans Z1ERIKZEE - De WD-fractie bin nen de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland is het vandalisme op het eiland spuugzat. De libera len bepleiten een harde aanpak van het probleem. Het loopt met de vernielingen langzamerhand de spuigaten uit in de visie van WD-raadslid Dick Meulblok. In de eerste drie kwarta len van dit jaar liep de meter fors op. In het eerste kwartaal werd voor bijna 70 mille aan vernielin gen aangericht. Het tweede kwar taal was met een schadebedrag van ruim 23.000 euro wat gunsti ger, maar in het derde kwartaal sloegen de vandalen weer stevig toe. Er werd voor meer dan 68.000 euro vernield. Zierikzee en Renes- se zijn voor wat betreft die vernie lingen koploper. Meulblok: „Alles bij elkaar staat de teller nu op dik 160.000 euro. Dit wordt ons echt te gortig. De vandalismemeter is er om de burger bewust te maken van vandalisme, maar ik denk dat er meer moet gebeuren dan alleen meten." Burgemeester Jack Assel- bergs van Schouwen-Duiveland stelt in reactie op de woorden van Meulblok dat bestrijding van van dalisme speerpunt is bij de ge meente Schouwen-Duiveland. „Wij willen ook dat die pijl van het vandalisme omlaag gaat. Het is voor ons één van de topprioritei ten. Via de vandalismemeter wil len we het probleem zichtbaar ma ken en ik zou ook graag zien dat ie dereen die iets ziet wat niet door de beugel kan onmiddellijk belt met politie of gemeente." De schade door vernielingen wor den verhaald op de dader, maar dan moet die wel bekend zijn en dat is volgens officier van justitie J. Valente vaak niet het geval. „Dat is het grote probleem met vandalis me. De dader is vaak niet te vin den." Wordt deze wel gevonden dan volgt naast schadeclaim ook een gesprek met de ouders. En dat werkt doorgaans goed, zegt team chef van de Schouwen-Duiveland se politie Dick Visser. Wi De WD-fractie binnen de ge- meenteraad van Schouwen-Dui veland is het vandalisme op het eiland meer dan zat. De liberalen bepleiten een harde aanpak. OUDDORP - De jeugdschildergroep van Sarette Bakelaar exposeert tot het eind van de maand in WV-kantoor 't Blaeuwe Huus in Ouddorp. De leerlingen laten vooral hun kunsten zien op technisch vlak: het zichtbaar maken van diepte of schaduw en de haren op een beest. Ook de Chinese schilder kunst komt aan bod. Officier van justitie eist dertig maanden voor inbraak wapenhandel. door Emile Calon MIDDELBURG - Alle puzzelstukjes wezen in een richting, zo conclu deerde gisteren officier van justitie C. de Kimpe. Een Middelburger (26) en een Vlissingen (25) zijn vol gens haar de mannen die in de nacht van 7 op 8 mei wapens buit maakten tijdens een inbraak bij een wapenhandel in Noordgouvve. De gsm's van de beide mannen waren die nacht in de buurt van dat dorp. En de politie vond pre cies een maand later een van die gestolen wapens terug onder een struik in de omgeving van de Bonedijkestraat in Vlissingen na dat die twee daar warén aangehou den omdat ze geschoten zouden hebben op een Vlissinger. Ook trof de politie kruitsporen aan op hun handen. De advocaten E. Smit en J. van Weers konden de puzzeltocht van de officier niet volgen. Wat hen be treft spreekt de Middelburgse rechtbank de beide mannen zo snel mogelijk vrij. Er is volgens hen geen enkel direct bewijs dat die twee betrokken zijn bij de in braak noch bij de schietpartij. De officier wees op de vele gege vens over wapenhandelaren op de computer van de Middelburger en routekaartjes naar die handelaren. Een van de gestolen wapens was opgedoken bij een andere overval. Ze vermoedt dat die twee dat wa pen hebben verhandeld. De in braak bij de wapenhandelaar mag volgens haar niet afgedaan worden als een simpele bedrijfsinbraak. Ze eiste tegen de beide mannen elk een celstraf van 36 maanden waar van zes voorwaardelijk. Een deel van de eis tegen de Middelburger houdt verband met een gevonden hennepkwekerij. Zijn vriend kreeg ook enkele maanden extra omdat hij bij discotheek De Hooizolder ie mand bedreigd zou hebben. Uitspraak op 17 december. Project van stichting Future for Eel wordt breed gedragen. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - De bijna potèdikke palingen kronkelen op het dek van de Goe 5. Via de spuigaten in de re ling kiezen ze de vrijheid van de Noordzee en gaan op weg naar de Sargasso Zee om daar te paaien. In het kader, van een proefproject van de stichting Future for Eel zijn gisteren naar schatting 700 schiera len ofwel vruchtbare palingen uit gezet in de Noordzee. Palingvisser Jaap Muller uit Brui- tfisse is een van de vissers aan boord van de Goe 5. Het uitzetten roept bij hem gemengde gevoelens op. ,„Voor een visserman is het heel raar om vissen terug te zetten in zee. Maar het moét, Muller is doordrongen van de noodzaak om offers te brengen ten bate van een gezonde aalstand. Daarom staat hij vierkant achter het proefproject. En hij staat daarin niet alleen. Veertien ondernemers - vissers, handelaren, visverwerkers, kwe kers - schaarden zich achter het project van de kersverse stichting Future for Ëel. Logisch volgens Muller. „We hebben elkaar alle maal nodig en daarom zullen we dit ook mét elkaar moeten doen. Wij zijn als geen ander gebaat bij een gezonde visstand. Wat betreft de aal is er alle reden tot zorg. De aalstand is de afgelo pen twintig jaar dramatisch ge daald. Dat heeft te maken met be vissing, maar vooral ook met za ken als vervuiling, verkleining van het leefmilieu en het vermalen van vissen door gemalen en water krachtinstallaties. De sterke teruggang van de aal stand is voor de Europese commis sie aanleiding geweest om elke lid staat te vragen een aalbeheerplan in te dienen. Een plan, bedoeld om de aalstand weer op peil te krij gen. En dat kan, stelt Stichting Fut ure for Eel, alleen als alle landen hieraan meewerken. Future for Eel ziet het uitzetproject daarom als belangrijk signaal. Woordvoerder van de stichting Jaap Geleijnse heeft er alle vertrou wen in dat de uitgezette palingen de lange reis naar de Sargasso Zee goed doorstaan, daar paaien en zo voor het vurig gewenste nage slacht zorgen. „Deze schieralen ko men uit het Veerse Meer en de Grevelingen en de kwaliteit ervan is gewoon heel goed. Deze palin gen zijn zo vet dat ze de reis vrij wel zeker aankunnen." De Universiteit in Leiden zal on- 'Voor een visserman is het heel raar om vissen terug te zetten in zee' derzoek Of de kwaliteit van de Zeeuwse aal daadwerkelijk zo goed is als Geleijnse stelt. Twintig schieralen gaan daar de komende weken onder de loep. Erik Burger hart van de universiteit: „We kij ken onder meer naar het dioxi ne-gehalte, de mate waarin de schieralen last hebben van parasie ten en het vetgehalte. We kijken verder ook naar de grootte van de ogen in verhouding tot de rest van het lijf. Hoe groter de ogen hoe schieriger de schieraal." Deze week zijn in het kader van het pilotproject op twee plaatsen schieralen uitgezet. Gisteren vanaf Neeltje Jans, woensdag vanaf Den Oever. Zesduizend kilometer zwemmen om te paaien Aal paait in de Sargasso Zee, bij de Bermuda Driehoek. Zesduizend kilo meter verwijderd van de Nederlandse kust. Een gezonde schieraal produceert doorgaans twee miljoen eitjes. In Zeeland vissen de palingvissers met ontsnappingsringen van 18 milli meter. Dat houdt in dat alleen grotere aal gevangen wordt. De aal is in Nederland een economisch belangrijke vissoort. Hoogste punt van nieuw centrumgebouw familiepark bereikt. door Martijn de Koning RENESSE - „We bieden onze gasten draadloos internet aan. Toen dat af gelopen zomer eens uitviel, was het chaos bij de receptie. Het leek wel of er oorlog was uitgebroken." De situatie is tekenend voor de ver anderende wensen van de toerist, vindt eigenaar Ed Troost van de Julianahoeve. Want die zijn niet meer dezelfde als negen jaar gele den, toen hij het familiepark bij Renesse overnam. Troost wist toen niet wat er zou veranderen, maar wel dat er een decennium later andere eisen aan een recreatieondernemer gesteld zouden worden. „Toen we hier be gonnen, hebben we meteen een tienjarenplan opgesteld. Daarin voorzagen we al dat we op termijn ons park zouden aanpassen", wijst hij naar het geraamte dat straks een overdekt zwembad wordt. „Mét sauna en whirlpool." Het hoogste punt van het bouwwerk werd gisteren bereikt; nog voor het nieuwe zomerseizoen moeten het bad en de naastgelegen nieuwe horecaruimte klaar zijn. Daarna volgen een recreatieruimte en een overdekte speeltuin. De bouw vormt de laatste fase van een grootscheepse renovatie van het park. „We hebben het terrein groener gemaakt en de plaatsen groter", zegt Troost. Samen met de nieuwe voorzieningen moet dat binnen twee jaar leiden tot 'pro motie' naar vijfsterrencamping. Nu heeft het park er vier. Volgend jaar wordt begonnen met eenzelfde aanpak van de naastgele gen camping Wilhelminahoeve, die drie jaar geleden bij de Juliana- Het nieuwe centrumgebouw voor camping Julianahoeve bereikte gisteren zijn hoogste punt. foto Marijke Folkertsma hoeve werd getrokken. Dat project duurt een jaar of vijf De vernieu wingen zijn noodzakelijk, denkt Troost. „Een recreatieondernemer kan alleen blijven bestaan als hij kwalitatief steeds verbetert." De consument eist immers steeds meer luxe én flexibiliteit. „Tien jaar geleden kwamen er twee groe pen gasten: die in juli en die in au gustus. Nu komen ze korter, en meer gespreid. Je kunt mensen in oktober niet naar een koud toilet gebouw laten gaan. Dus móet je in vesteringen doen, en daar profi teer je het hele jaar van, óók in de zomer." Een jaarronde exploitatie van de kampeerplaatsen moet daarom op korte termijn mogelijk zijn. „Maar daarmee wachten we even tot ons nieuwe centrum hele maal op orde is." OUDDORP - De gemeente Goede reede is erg tevreden over het werk van de 'parkingwatchers' aan de kust bij Ouddorp. Dat blijkt uit een evaluatie van hun werk in 2008. Ze worden daarom volgend jaar weer ingezet. De watchers fungeren van half juni tot half september als gast heer of -vrouw, maar zijn ook ogen en oren voor de politie. Be langrijkste taak is het voorkomen van diefstal en vernielingen op de parkeerplaatsen langs de kust. Ver der geven ze bezoekers voorlich ting over veilig parkeren en de re gels op het strand en houden ze toezicht op duinovergangen. De watchers schakelen de politie in als ze zaken zien die niet door de beugel kunnen. Volgens de ge meente zijn ook publiek en politie blij met het werk van de watchers. De inzet kostte Goedereede afgelo pen seizoen vijftigduizend euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 60