'Jeugd Hulst drinkt heus niet zó veel' Brandweer krijgt juiste Moskou Weg door Terhole aangepakt Qirberlin.com Schap spreekt DLG aan over vele klachten Sinterklaastaai waar anders? www.autoshak.nl Elly Kellner in The Pennywhistle Your Airline. 22 I Vrijdag 5 december 2008 PZC TERNEUZEN - Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren moet samen met het provin ciebestuur 'passende stappen' on dernemen om te komen tot een betere werkwijze en houding van de Dienst Landelijk Gebied (DLG). Het algemeen bestuur nam giste ren een door Johan Provoost inge diende motie van die strekking aan. Volgens hem zijn er al vele ja ren klachten over het fimtioneren van DLG. Dat leidt tot ergernis en hogere kosten voor betrokkenen. Volgens gezworene Denis Steijaert spreekt het waterschap DLG al aan bij problemen. Hij zag de motie dan ook als steun voor het beleid. Burgemeester Mulder nuanceert cijfers in nota over drankgebruik. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het beeld dat over het drankgebruik van Hulster jonge ren wordt geschetst, is onjuist. Dat stelt de Hulster burgemeester Jan-Frans Mulder. Mulder reageert hiermee op de cij fers in de Nota Regionaal Gezond heidsbeleid Zeeuws-Vlaanderen 2009-2012. Daaruit valt op te ma ken dat jongeren (van veertien en vijftien jaar) uit Hulst voorop lo pen in alcoholgebruik in Zeeland. In totaal 86 procent geeft aan op die leeftijd al alcohol gedronken te hebben en 74 procent zegt de afge lopen vier weken drank te hebben genuttigd. Het landelijk gemiddel de ligt op 69 procent. In Hulst drinken jongeren (54 procent) ook vaker meer dan vijf glazen alcohol kort na elkaar. Het Zeeuwse gemid delde ligt met 45 procent ongeveer gelijk aan het landelijke cijfer. In de Hulster raadscommissie Sa menleving werd dan ook bezorgd gereageerd op deze cijfers. Joyce KaufFeld van Groot Hontenisse PJ1 De Hulster jeugd drinkt welis- waar al vroeg alcohol, maar niet zoveel als de cijfers in de Nota Regionaal Gezondheidsbeleid doen geloven, aldus Mulder. Wimpels worden 'slingers' en elke 'knecht' heet steevast 'zwarte Piet'. De jonge vader zingt in deze tijd graag sinterklaasliedjes voor zijn dochtertje van amper zes maan den, maar hij doet dat wel op ver antwoorde wijze. Zelf zong hij destijds als kind onbe vangen en uit volle borst over'roe', 'gard' en 'zak'. Als toegewijd op- AUTOBEDRIJF S HEER ARENDSKERKE Vermetstraol 38 0113-561381 Brandweer Terneuzen gaat branden bestrijden met computers. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Voor brandweerlie den is informatie over een bran dend object van levensbelang. Lig gen er gevaarlijke stoffen in een pand, gaan er opslagtanks van olie of andere brandbare stoffen in de grond schuil of - in het geval van een bedrijfsbrand - wat voor gifti ge materialen worden er ver werkt? Vragen, veel vragen kun nen er opdoemen als pompiers hun eigenlijke werk nog moeten beginnen. Het brandweerkorps van Terneu- ~zen kan binnenkort op de bluswa- gens beschikken over die cruciale informatie, die via een computer systeem wordt doorgegeven. Het Terneuzense bedrijf In Sim-part- ner IDP is in opdracht van het korps momenteel bezig de bluswa- gens uit te rusten met 42 cm-tou- chscreens en laptops. Via het beeldscherm kan de bevel voerder van de wagen toegang krij gen tot allerhande belangrijke in formatie. Bijvoorbeeld over wat de beste aanrijroute is tot een object en waar de brandkranen. Rukt een wagen uit naar een au to-ongeluk waarbij mogelijk spra ke is van bekneld zittende bestuur ders of passagiers, dan is de bevel voerder in staat om met het 'crashBcrecoverysysteem' op de computer te zien waar hij bij een verongelukte auto het beste met metaalscharen kan knippen om mensen uit het wrak te bevrijden. Daar blijft het niet bij. Eenmaal on- vindt dat kroegbazen meer moe ten doen om alcoholmisbruik on der jongeren regen te gaan en pleit voor voorlichting op scholen en aan ouders over de gevolgen van overmatig alcoholgebruik bij jonge ren. Mulder wilde de cijfers uit de nota toch enigszins nuanceren. „De cij fers liegen er niet om, als je ze zo ziet staan. Maar Hulster jongeren drinken niet méér dan elders. In onze gemeente doen we niet aan 'schuurzuipen', dat doen ze op an dere plaatsen wel, maar dat wordt niet meegerekend. De cijfers geven dus een verkeerd beeld en ik vind daarom dat ik ze moet nuanceren. Onze jeugd drinkt dus heus niet zóveel." Mulder benadrukte nogmaals dat het een kroegbaas niet is toege staan alcohol te schenken aan kin deren onder de zestien jaar en wees KaufFeld op het bestaan van Indigo, de groep die ouders op de hoogte brengt van alle wetens waardigheden over alcohol én drugs. De CDA-fracties in de gemeenten Hulst, Sluis en Terneuzen namen eerder al het initiatief tot gezamen lijk beleid om drankmisbruik on der jongeren tegen te gaan. De frac ties pleitten voor een integrale Zeeuws-Vlaamse aanpak. In de voorlaatste commissie Samenle ving schaarden de leden zich al achter dit initiatief. Hoofdofficier Eric Dieleman. Het mobiele brandweerinformatiesysteem - Het brandweerkorps Terneuzen krijgt als eerste in Zeeland de beschik king over een mobiel informatiesysteem op bluswagens. In Nederland beschikken tot nu toe alleen grootstedelijke korpsen over dergelijke systemen. Alle 12 bluswagens worden met een computer en beeldschermen uitge rust. Alle 230 brandweerlieden van het korps moeten het systeem kun nen bedienen., De aanschaf kostte ongeveer een kwart miljoen euro. TERNEUZEN - De Terneuzense sin ger-songwriter Elly Kellner treedt vrijdag 12 december op in Irish pub The Pennywhistle in Terneu zen. Zij wordt begeleid door bas sist Lennart van den Berg en gang is gratis. drummer Niels van Rooij. Haar muziek wordt beïnvloed door on der andere Fleetwood Mac, Kate Bush en Jeff Buckley. Het optre den begint rond 21.45 uur. De toe- Tip? redactie@pzc.nl voeder is hij kritischer. Nu hij die teksten tot zich laat doordringen, is hij verbijsterd over het moralis me in die sinterklaasliedjes. Onzin ook om kinderen angst in te boeze men, vindt hij. 'Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe', wordt bij hem dus: 'Wie zoet is krijgt lekkers en... een cadeautje toe'. Vandaag in de airbenlin-adventskalender: 2 vliegtickets voor de prijs van 1! Dubbelop plezier in winters Alleen vandaag op airberlin.com/kerstactie te boeken. Reispeniode: van 01-01 b/m 31-03-2009. derweg kan met een simpel com mando op het toetsenbord nage trokken worden welke vergunnin gen er voor een bedrijf zijn afgege ven, welke stoffen er liggen opge slagen en hoeveel mensen er wer ken. In de nabije toekomst wordt het informatiesysteem nog verder uitgebreid met plattegronden van gebouwen en gegevens die op af stand zijn gemeten. Zo kunnen dan ook persluchtsystemen wor den afgelezen. Iets wat voor een bevelvoerder van groot belang is, omdat hij dan kan zien hoeveel zuurstof zijn teamlid nog heeft en hoe lang hij nog in een brandend gebouw kan blijven. „Voor ons is het laatste het belang rijkste van heel het systeem. Hier mee kunnen levens gered worden. Is bij een van je mensen de zuur stof bijna op, dan is het een kwes- 'Zuurstoftoezicht is het belangrijkst. Hier kunnen levens mee worden gered' tie van op een knop drukken om die persoon te alarmeren. De overi ge gegevens die in het systeem ge stopt worden, dat zijn veelal feite lijkheden waarover we als korps nu ook al de beschikking hebben, maar ja, die staan op papier, zitten in ordners of in computers. Nu is het zo dat bij een uitruk een ploeg direct de beschikking heeft speci fieke informatie over een bepaald object. Er hoeft niet meer gezocht te worden", legt hoofdofficier Eric Dieleman uit. Het korps Terneuzen heeft vol gens Jethro Schrijver, die met Ar jan van Aken zorgt voor de instal latie van het systeem, bewust niet gekozen voor een online-variant. „Een permanente online verbin ding betekent dat je een internet aansluiting moet hebben. Dat kan, maar is storingsgevoelig en je kunt het als brandweerman niet heb ben dat het systeem platgaat als je TERHOLE - De herinrichting van de doorgaande weg door Terhole be gint op maandag 5 januari. De Hulsterweg krijgt binnen de be bouwde kom het karakter van een dorpsstraat. De weg wordt versmald en krijgt aan weerszijden trottoirs. Fietsers komen op de rijbaan. De hele straat wordt ingericht als 30-km zo ne. Tijdens en na de werkzaamhe den geldt er een verbod voor vracht- en landbouvwerkeer. Het openbaar vervoer kan de bushalte gewoon blijven bereiken. Wel wordt de halte verplaatst naar het noorden van het dorp. De reconstructie wordt uitgevoerd in twee fasen. De eerste fase om vat het gedeelte tussen de Noten- dijk en de noordelijke rotonde (zij de Kloosterzande). De tweede fase betreft het gedeel te tussen de Notendijk en de zui delijke rotonde (zijde Hulst). De werkzaamheden zijn eind mei volgend jaar gereed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50