'Advocaat bij eerste verhoor' Jaar respijt voor scholen 4 Vrijdag 5 december 2008 PZC Zorg om besluit over asielzoekers Politie kijkt live mee bij overval Datenin jeregio 0900-0401117 Braziliaanse (17) krijgt vredesprijs Enthousiasme over arrest Europees Hof in Straatsburg. DEN HAAG - Verdachten kunnen vanaf nu afdwingen dat een advo caat aanwezig is bij het eerste poli tieverhoor. Dat blijkt volgens advo caten uit een recent arrest van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. De Grote Kamer van het Europese Hof in Straatsburg oordeelde op 27 november dat de veroordeling van een Turkse man in 2001 een schen ding was van het Europees Ver drag voor de Rechten van de Mens. De man werd veroordeeld op basis van een verklaring die hij gaf tij dens een politieverhoor waarbij geen advocaat aanwezig was. In la tere verhoren sprak hij zijn eerste verklaring tegen en hij zei dat die onder druk tot stand was geko men. In het besluit schrijven de rechters dat het een mensenrecht is om al tijdens het eerste politieverhoor toegang te hebben tot een advo caat. In Nederland mocht een advocaat tot dusver niet aanwezig zijn bij de eerste politieverhoren. Dat is volgens de politie in het belang van het onderzoek. De gedachte hierachter is dat rechercheurs even Verdachten kunnen afdwingen dat een advocaat bij hun eerste politieverhoor aanwezig is. Dat blijkt volgens advocaten uit een arrest van het Europees Hof. de tijd hebben om een verdachte 'de waarheid' te ontlokken, zon der dat die zich bijvoorbeeld voort durend beroept op zijn zwijgrecht. Advocaten pleiten er al jaren voor de rechten van verdachten beter te waarborgen. Door de nasleep van de Schiedam mer parkmoord is er meer aan dacht gekomen voor die zienswij ze. Toen bekende een man onder druk een moord die hij niet had Op aandringen van de Tweede Ka mer is justitie in twee politiere gio's een experiment begonnen waarbij advocaten de vérhoren mo gen bijwonen als het om moord of doodslag gaat. Zij mogen tijdens het verhoor niets zeggen. „De uitspraak van het Europese Hof is heel belangrijk en betekent een ommekeer", zegt Taru Spran ken, hoogleraar strafprocesrecht in Maastricht. Volgens Spranken blijkt uit het arrest dat het hof wil dat de uitspraak voor alle aangeslo ten landen geldt. Zij wijst erop dat het in de meeste Europese landen al praktijk is dat advocaten bij het eerste verhoor zijn en dat niet tot minder bekentenissen heeft ge leid. Annelies Röttgering van de Orde van Advocaten noemt de uit spraak 'spectaculair' en 'heel prin cipieel'. „Wij pleiten hier al jaren voor." Het ministerie van Justitie stu deert nog op het arrest van het Eu ropees Hof. Naar verwachting wordt de Twee de Kamer nog voor het kerstreces geïnformeerd. PETER DEN HAAG - De Tweede Kamer maakt zich zorgen over een besluit dat asielzoekers die buiten de par donregeling vallen, deze afwijzing juridisch mogen aanvechten. De Kamer wil dat staatssecretaris Ne- bahat Albayrak van Justitie schrif telijk opheldering geeft over de ge volgen en wil met haar in debat over de rechterlijke beslissing. De Raad van State heeft bepaald dat Albayrak inhoudelijk moet in gaan op de bezwaren van vreemde lingen die niet vallen onder de par donregeling. Dat besluit is een te genvaller. voor de staatssecretaris, die het pardon juist gebruikte om het aantal juridische procedures fors te verminderen. ROTTERDAM - Rotterdam is een proef begonnen die de politie de kans biedt live mee te kijken als er een overval plaatsvindt. Op die manier kunnen agenten die ter plaatse komen, de dader meteen herkennen en aanhouden. Wan neer een winkelier via een knop op zijn lichaam aangeeft dat hij wordt overvallen, krijgt de meldka mer direct beelden van de camera in de winkel door. Vervolgens ont vangen ook surveillancewagens in de buurt de beelden van de dader. ADVERTENTIE VAN DE DAG Lieve, spontane meid 28, zkt man om leuke dingen te doen en misschien relatie mee op te bouwen. Postbus: 100256 (€0.80 p/m) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeien 13 jaar zijn of ouder. Mocht je hulp nodig hebben bel 0900-0400038 of email naar datcninjeiegio@ukcu5tomersupport.com. Deze service werkt met met een analoge telefoon. DEN HAAG - De Zuid-Afrikaanse bisschop Desmond Tutu (winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede) omhelst een huilende Mayra Avellar Neves. De Braziliaanse (17) kreeg gisteren in de Ridderzaal in Den Haag de Internatio nale Kindervredesprijs 2008. He-B je w&(~ Rb r iroEot a-u*?es~? Invoering van gratis boeken is lastige klus Van Bijsterveldt. DEN HAAG - De handtekeningen on der het 'convenant Europees aan besteden en de educatieve markt' s zijn gezet. Staatssecretaris Marja van Bijsterveldt van Onderwijs is tevreden. Een politieke nachtmerrie is met nieuwe afspraken tussen de markt partijen voor even in de kiem ge smoord. Scholen krijgen een jaar langer de tijd om schoolboeken Eu ropees aan te besteden. Komend schooljaar kunnen zij hun boeken nog op de ouderwetse manier bij hun leverancier inkopen, zonder bang te hoeven zijn voor juridi sche procedures. Wat heeft u precies afgesproken? Van Bijsterveldt: „Schoolboeken worden gratis en moeten open baar aanbesteed worden. Dat pro ces verliep niet op alle scholen even vlot, waardoor scholen hun boeken niet op tijd dreigden te krij gen." „Nu hebben leveranciers beloofd de boeken op tijd te leveren, ook als scholen niet aanbesteden. De scholen die dat wél doen, en dus ri sico lopen dat het mis gaat, krijgen hun boeken ook op tijd. Leveran ciers hebben beloofd komend schooljaar niet naar de rechter te 'Schoolboeken worden gratis en moeten openbaar aanbesteed worden' stappen als scholen het aanbeste den achterwege laten. Dat geeft rust op het front." 15 procent van de sgholen heeft een wensenlijst, in de vorm van een zoge noemd bestek, openbaar gemaakt. Waarom zo weinig? „Scholen zijn er wel mee bezig: on ze voorlichtingsavonden werden druk bezocht. Maar aanbesteden is ingewikkeld. Niet alle bestekken waren even goed opgesteld. Een aantal partijen heeft zich daardoor teruggetrokken en dat lijkt ons verstandig." Had u dit niet eerder kunnen beden ken? Dan hadden scholen meteen twee jaar de tijd gehad. „Dan waren de scholen te zeer ach terover gaan leunen. De schoolboe- kenmarkt was een gesloten markt en doordat ouders de schoolboe ken betaalden, was er geen prikkel om het goedkoper te maken. Nu scholen voor de kosten opdraaien wel. Dat is winst. Toch was het aanbesteden ingewikkelder dan we hadden voorzien." Wat als scholen de aanbesteding vol gend jaar weer niet op orde hebben? „Dan lopen ze risico alsnog door marktpartijen te worden gedaagd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4