dood in de Vlaketunnel rijgedrag Meeste Zeeuwen naar eigen ziekenhuis LAST VAN DE KREDIETCRISIS? Loontjens Middelburg schrapt 22 banen mm' Vragen Omstanders overmeesteren man bij winkel HARTSLAG- EN BLOEDDRUKMETERS DEZE WEEK 15% KORTING!!! flets êtjüm&s Jeremiasse PZC Vrijdag 5 december 2008 3 Operatie in het ziekenhuis in Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema Waar gaan patiënten heen Een vrouw uit Heinkenszand met buikpijn door galstenen kan nu terecht in Goes voor on derzoek, de tweedaagse opna me voor de galblaasoperatie en de controle nadien. Bij het nieuwe Ziekenhuis Zeeland moet ze voor haar operatie twee dagen naar Ziekenhuis Walcheren. Eerste consult en controle krijgt ze wel op de po li in het Oosterscheldezieken- huis in Goes. Een motorrijder loopt bij een botsing in Koudekerke diverse botbreuken en een borstkas- wond op. De traumahelicopter uit Rotterdam brengt een spoedarts die hem op de plaats van het ongeval stabili seert voor ambulancevervoer naar het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam. Daar blijft hij drie weken. In het nieuwe ziekenhuismodel maakt de arts uit de traumaheli de man ge reed voor vervoer naar de ic van het Oosterscheldezieken- huis in Goes. p Man, 53 jaar, krijgt in Vrouwen polder acute pijn op de borst. Nu brengt de ambulance hem direct naar Antwerpen voor een dotterprocedure. Straks rijdt de ambulance hem naar het dottercentrum in Goes. De controle kan bij de cardioloog op Walcheren. p Een 74-jarige Zierikzeeënaar met een versleten knie ziet de orthopeed nu in de poli in Zie rikzee, krijgt zijn knieprothese in Goes en krijgt controle in Zie rikzee. Straks moet hij naar Goes voor consult en controle en is hij voor de operatie vijf da gen op Walcheren. Vluchten Zeeuwen mas saal naar andere zie kenhuizen? Dat valt erg mee, blijkt uit een rapport dat gisteren is gepresenteerd. Zeeuwen kiezen voor niet-Zeeuwse ziekenhuizen als ze naar een academisch zieken huis willen, als de wachtlijsten in een ander ziekenhuis korter zijn of als een bepaald specialisme in Zeeland zelf ontbreekt, blijkt uit het rapport. „Er wordt wel eens gezegd dat er jaarlijks een heel ziekenhuis vol pa- hond wist hem echter op te spo ren. De Kimpe vroeg zich af wat hem bezielde om zo'n levensge vaarlijke rit uit te voeren. Volgens haar is het een wonder dat er geen gewonden vielen. De Gentenaar zei dat hij in paniek was geraakt. Onderweg gooide hij wat paddo's uit zijn auto. Zijn softdrugs hield hij bij zich. De officier eiste een cel straf van achttien maanden, waar van zes voorwaardelijk, en een rij verbod van twee jaar. De uitspraak is op 17 december. tiënten naar België gaat", zei on derzoeker Martien van Tits. „Maar dat is eigenlijk niet zo. Het is maar een half ziekenhuis." Het overgrote deel van de Zeeuw en gaat gewoon naar het zieken huis in de buurt. Alleen bewoners van Tholen gaan massaal naar zie kenhuizen in Brabant. Vanuit de Oosterschelderegio gaat een derde naar ziekenhuizen buiten de regio, vanuit Walcheren bijna niemand. Een kwart van de Zeeuws-Vlamin gen kiest voor behandeling in een ziekenhuis in België, vooral voor die in Gent en Brugge. Het zieken huis in Antwerpen is vooral in trek bij patiënten uit de Ooster schelderegio en Walcheren. Zij gaan daar voornamelijk heen voor de afdeling cardiologie. De laatste jaren is nauwelijks verandering op getreden in de mate waarin Zeeuwen voor een ziekenhuis bui ten de provincie kiezen. Uit het onderzoek blijkt verder dat Zeeuwen relatief minder vaak naar een ziekenhuis gaan dan andere Nederlanders. De Tholenaren gaan juist weer minder vaak naar een academisch ziekenhuis. De on derzoekers denken dat de kwalita tief goede ziekenhuizen in de buurt van Tholen daar de oorzaak van zijn. De enige manier om meer Zeeuwen in Zeeland te hou den als ze naar het ziekenhuis moeten, is betere zorg te leveren. Dat is mogelijk als ziekenhuizen klantvriendelijker werken en als ze meer samenwerken met zieken huizen van buiten de regio, zoals dat nu bijvoorbeeld al gebeurd met de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam. COMMENTAAR Het provinciebestuur is het ordinaire geruzie rond de fusie van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes beu en heeft de regie overgenomen. Om die reden vormde het provinciehuis in Middelburg gisteren het decor voor de presentatie van de nieuwste onderzoeken. De schijn van consensus kon gisteren nog enigszins worden opgehouden, maar de plannen zelf bieden weinig houvast. Het oude verhaal, maar dan beter verteld, zo merkte een toehoorder op. Het is winst dat betrokkenen niet meer rollebollend over straat gaan. Blijkbaar helpt het dat de ziekenhuisdirecteuren Rob Zomer (Vlissingen) en Hans Simons (Goes) in de communicatie even een minder prominente rol spelen. Maar het is jammer dat er gisteren geen nieuwe informatie op tafel kwam. Wat betekenen de fusieplannen voor de spoedeisende hulp? Hoe snel is iemand die een hartstilstand krijgt in een ziekenhuis? Dat is nog steeds de vraag, want dat onderzoek moet nog verricht worden. En zolang die vraag niet beantwoord is, heeft discussie over de lokatie eigenlijk maar heel weinig zin. Ook de allerbelangrijkste vraag bleef onbeantwoord: staat de NMa de fusie toe? Want als dat niet het geval is, dan kunnen alle recent geproduceerde rapporten regelrecht de prullenbak in. MIDDELBURG - Omstanders hebben gisteren een 54-jarige Middelbur ger overmeesterd die weigerde zijn tas te laten inspecteren bij het ver laten van een winkel aan de lohan van Reigersbergstraat in zijn woon plaats. Zij droegen hem vervolgens over aan de politie. Omdat het alarm afging toen de man de winkel verliet renden twee medewerksters hem na en vroegen of ze zijn tas mochten in zien. De Middelburger reageerde daar agressief op en sloeg daarbij om zich heen. Daarop schoten om standers het personeel te hulp. [TEGEN INLEVERING VAN DEZE COUPON] GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Tröelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl door Joeri Wisse MIDDELBURG - Dat Spelautomaten- exploitant Loontjens een zware tijd tegemoet zou zien, had direc teur Alexander Loontjens wel ver wacht. De kansspelbelasting werd met achttien procent verhoogd en het rookverbod zou de firma uit Middelburg ook geen goede zaken doen. „Maar daar kwam ook nog de economische crisis bovenop. Bovendien hadden we de gevol gen van het rookverbod onder schat." Door de ontwikkelingen is -de omzet met 35 procent gekel derd. „Daarom zijn we genood zaakt te reorganiseren. Van de 170 arbeidsplaatsen, moeten we er 22 schrappen." Dit kan gedeeltelijk via natuurlijk verloop. Daarnaast moet een aantal medewerkers een dag inleveren. Daarmee blijft het aantal gedwongen ontslagen be perkt tot twee mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3