een tandje hoger als 'n gaskachel havenschap Ikea Gent opent woensdag deuren PZC Vrijdag 5 december 2008 33 gas. Via de Zuid-Bevelandleiding komt het gas Zeeland binnen. Waarom niet via een leiding door de Westerschelde? Dat zou veel te duur zijn. Straks, in 2011, willen we de leiding ook aansluiten op het Nederlandse netwerk. Het gas dat we inkopen kan overal van daan komen: uit Quatar, maar ook uit Engeland of Nederland. Nee, niet uit Slochteren, want voor de centrale hebben we hoog-calo- risch gas nodig en het Slochteren- gas is laag-calorisch. Het lean wel, maar we gebruiken het liever niet, want het levert minder energie op. Het gas dat thuis uit je gasfor nuis komt is laag-calorisch. We ku- nen van hoog-calorisch gas laag-ca lorisch gas maken." Mooi, zon gascentrale. Maar hoe lang kan die nog mee? Is er nog wel genoeg gas? „Het ligt eraan hoe we ermee om- De Sloecentrale De Sloecentrale is eigendom van Delta en het Franse ener giebedrijf EDF. Ze zijn voor de helft eigenaar en krijgen elk de helft van de elektriciteit. Het kost 600 miljoen euro om de centrale te bouwen. De Sloecentrale is een stoom- en gascentrale. Hij heeft in elk gebouw twee turbines. De gas turbine wordt aangedreven door het verbranden van gas. De stoomturbine wordt aange dreven door stoom die wordt verhit door warmte van de gas sen die bij de vérbranding vrij komen. Deze centrale wordt zo ge bouwd dat de uitstoot van C02 ruim 25% minder en de uitstoot van NOx ruim 40% minder is dan bestaande Neder landse elektriciteitscentrales. De centrale levert voldoende energie voor twee miljoen huishoudens. Bij de verbranding worden tem peraturen bereikt van 1250 graden Celsius. De centrale verbruikt jaarlijks 750 miljoen kubieke meter gas. Per uur gebruikt de centrale 70.000 kubieke meter koelwa ter. Dat wordt opgepompt uit de Van Cittershaven en terug gepompt in de Sloehaven. Voor meer informatie over het project: www.sloecentrale.nl. Op www.pzc.nl staan twee filmpjes van de Sloecentrale. staat uit twee identieke groene ge bouwen. Met een identieke stoom turbine, een identieke generator en een identieke gasturbine." Waarom gas en geen kolen? „Bij Delta hebben we een brand stofmix: kernenergie, kolen, wind energie, biomassa en gas. Gas is duurder, maar het is ook groener: er komt minder CO2 vrij bij de ver branding. Met uitzondering van de kerncentrale is dit de schoonste centrale die we hebben. We knij pen de sinaasappel tot op de laat ste druppel uit. Dat maakt dit de schoonste ter wereld. Om dat uit te dragen hebben we de centrale groen geschilderd. Hoe vertel je an ders dat je de groenste bent?" Waar komt dat gas eigenlijk van daan? „Het komt uit Zeebrugge, daar is een Europees verzamelpunt voor gaan, maar als we op dezelfde ma nier doorgaan als op dit moment, denk ik dat we over een jaar of tien, vijftien door het Nederlandse gas heen zijn. In de rest van de we reld hebben we nog zeker voor 160 jaar gas. De vraag blijft of het eco nomisch is om gas te gebruiken." Waarom bouwen jullie dan deze cen trale? „We zitten in een overgangsfase, we zijn op zoek naar andere ener giebronnen. De komende dertig, veertig jaar hebben we nodig om de overgang te maken. Als je weer dertig jaar wacht, ben je nog ner gens." Wanneer gaat de centrale draaien? „Vanaf maart gaan we de centrale uitproberen, de installaties moe ten worden ingeregeld, er moeten keteltjes worden opgestookt. Daar na gaan we echt testen. De bedoe ling is dat in juli de eerste unit echt klaar is en dat medio augus tus de hele centrale af is. Al met al hebben we twee of drie weken ver traging opgelopen, maar dat kan binnen de marges van de plan ning. We zijn in juni 2007 begon nen met bouwen." Hoeveel mensen werken er aan de Condensor Stoom wordt gekoeld met water uit de haven. Condens gaat terug de stoomketel. bouw van de Sloecentrale? „Er zitten nu al meer dan een mil joen manuren in de centrale. Op dit moment hebben we een piek in het aantal werknemers. Er loopt nu bijna negenhonderd man rond. Op de bouwplaats wordt el ke mogelijke taal gesproken, de werknemers komen uit Duitsland, maar ook uit Oost-Europa. De 35 mensen die hier straks komen wer ken, worden nu getraind in Duits land, dat doen ze in een simulator. Of 35 personeelsleden niet weinig is? Bij de centrales van EPZ wer ken er ongeveer vierhonderd, maar daar is veel meer onderhoud nodig omdat die centrales ouder zijn. Bovendien doen wij het on derhoud aan de sloecentrale niet zelf, daar huren we personeel voor in." PZC Donja Odijk bron Sloecentrale.nl Eén van de twee stoomturbines van de Sloecentrale. we projecten in de Zeeuwse ha vens uitvoert. Dit samenwerkings verband wordt ook opgeheven. De verdeling van de aandelen ge schiedt niet puur op basis van de waardebepaling van de huidige po sities van de provincie, de drie ge meenten en Rotterdam. Ook poli tieke overwegingen kunnen een rol spelen. De uitgangspuntennota komt vol gende week aan bod in het alge meen bestuur van Zeeland Seaports. door Wout Bareman GENT - In het zuiden van Gent, bij het evenementencentrum Flan ders Expo, wordt woensdag 10 de cember de grootste Ikea-vestiging van Noordwest-Europa geopend. De meubelzaak met een winkelop pervlakte van bijna 25.000 vierkan te meter is in nauwelijks een jaar tijd uit de grond gestampt. De Ikea in Gent gaat werk bieden aan 480 mensen, waarvan er 150 afkomstig zijn uit de Gentse regio en de rest eerder in de vestiging in Ternat werkte. Die vestiging gaat zondag definitief dicht. Nauwelijks een week voor de ope ning was gisteren de inrichting nog in volle gang. Maar het ging vooral om details. Buiten werd de laatste hand gelegd aan een immense parkeer plaats. Ikea beschikt over 1270 par keerplaatsen. Bij extreme drukte kan uitgeweken worden naar be lendende parkings van Flanders Expo. Daarover zijn afspraken ge maakt met de beheerder van The Loop, het gebied rond het evene mentencentrum. Ikea verwacht de eerste vijf dagen na de opening een kleine 150.000 bezoekers, 30.000 mensen per dag. Op een normale dag wordt straks uitgegaan van 10.000 bezoekers. De Belgische verkeerspolitie ver wacht geen verkeersproblemen op de toeleidende wegen, waaronder de drukke E40. Speciaal voor Ikea is bij Flanders Expo een extra verkeersbrug aange legd. Het gaat om een afdankertje van Antwerpen; de brug deed ja renlang dienst aan de rand van het centrum van die stad en is nu ver huisd naar Gent. De brug moet voorkomen dat er files ontstaan op de toevoerweg via de R4, de rondweg om Gent. De nv Grond bank bv, die de grond van The Loop beheert, heeft de brug voor twee jaar gehuurd. Daarna komt er een vaste brug. De vestiging in Ternat hield de af gelopen dagen uitverkoop. Dat trok duizenden mensen. Om duidelijk te maken dat de Sloecentrale relatief schoon is, is de fabriek groen geschilderd, foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35