Net zo makkelijk Rotterdam mag niet baas spelen in VIJF VRAGEN OVER 32 Vrijdag 5 december 2008 PZC Verzelfstandigd Zeeland Seaports moet wel Zeeuws blijven. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Havenbedrijf Rotterdam mag het niet voor het zeggen krijgen in een verzelfstan digd havenschap Zeeland Seaports. Het Zeeuwse havenschap moet Zeeuws blijven en dat betekent dat Rotterdam de Zeeuwse partners (de provincie en de gemeenten Vlissingen, Borsele en Terneuzen) niet buitenspel moet kunnen zet ten. Ook is het zaak afspraken te maken om te voorkomen dat Rot terdam projecten blokkeert waar over de Zeeuwse partners het eens zijn. Bovendien zijn regels nodig met het oog op eventuele strijden de belangen tussen Rotterdam als beheerder van de grootste haven van Europa en als aandeelhouder van Zeeland Seaports. Een en ander staat in de uitgangs puntennota die het havenschap heeft opgesteld met het oog op de verzelfstandiging waarover vol gend jaar beslissingen worden ge nomen. Het is de bedoeling dat van de hui dige gemeenschappelijke regeling tussen de provincie, Borsele en Terneuzen een NV wordt gemaakt waarin Rotterdam ook een belang krijgt. Dat moet gebeuren omdat Rotterdam nu met Zeeland Seaports de Exploitatiemaatschap pij Schelde Maas vormt die nieu- l.v.m. Sinterklaasavond is onze Lezersservice vandaag na 16.00 uur niet meer bereikbaar. Bent u zelf een beetje digitaal aangelegd Zeker! Ik ga met mijn tijd mee, hoor. Dit jaar heb ik ontzettend veel via internet aangeschaft. Echt een uitvinding, dat internet. Net als pinnen. Maak ik enorm veel gebruik van. Na vanavond zit het meeste werk er wel op, toch? Ben je betoeterd! Half Nederland" en heel Vlaanderen viert "Sinterklaas- op 6 december. Op 5 december zetten de kinderen hun schoentje, met een verlanglijstje er in. Dan hebben ze de aardige gewoonte om er een flesje bier bij te zetten voor de goede Sint. 's Morgens vinden ze een ca deautje in de schoen, maar mij zien ze verder niet. Ik ga op 6 december langs kantoren, sportclubs en cafés om volwassenen aan te spreken op hun gedrag van het afgelopen jaar. Ze moeten allemaal even bij mij op het matje komen. Maar ze mogen ook hun hart luchten over hun chef, of wat dan ook. Het mooie is: in elk café krijg ik iets aangeboden! Fijne traditie, vind ik dat. En excuseer, nu moet ik verder! Het lijkt erop dat de schoentjes nog beter gevuld zijn dan andere jaren. Kredietcrisis of geen kre dietcrisis. Naam: Sint Nicolaas Leeftijd: 1728 jaar Woonplaats: Madrid Beroep: goedheiligman door Ondine van der Vleuten Nog even... Zeg dat wel, nog even. Sinds zaterdag heb ik, denk ik, maar drie uur per nacht geslapen... Vréselijk druk was het. Gelukkig heb ik vergeleken met vorig jaar twee dagen extra om inkopen te doen. Ik denk dat ik dit jaar zo'n 831 miljoen kwijt zal zijn. En de kredietcrisis dan? Weet je wat het is, ik wil de kinderen extra verwennen, nu met die kre dietcrisis. Vergeleken met vorig jaar heb ik er nog een schepje bovenop gedaan. Ik kan geen Woezel-en-pip-speelkleed, geen Mega Mindy, Lego of V-tech meer zien. Zat er nog een nieuwe topper bij? Nee. Mooi houten speelgoed, puzzels en bordspellen zijn echte blijver tjes. En dan natuurlijk de games, spelcomputers, tractoren, vliegtuigen, babypoppen, driewielers, duplo, digitale camera's en laptopjes. Als de Zeeuwen opstaan, is er in een keer veel stroom nodig. In tegenstelling tot de kern- en kolencentrale, kan de in aanbouw zijnde Sloecentrale direct aan die vraag naar stroom voldoen. door Nadia Berkelder en Joeri Wisse Hoeveel stroom wekt de Sloecentrale straks op? „870 megawatt. Ter ver gelijking: de kerncentra le hier heeft een vermogen van 520 megawatt, onze kolencentrale 425. In capaciteit is dit zeker een grote centrale, maar het is niet de grootste van het land. De Sloecen trale is wel de meest flexibele cen trale van-Nederland" zegt Guido Custers, directeur van de divisie energie van Delta. „We kunnen hem op vijf minuten afregelen. Bij de kerncentrale praat je dan over uren. Deze centrale kan op een tijd van tien minuten uit en hij kan binnen een half uur op vol vermogen draaien. De markt heeft behoefte aan flexibiliteit want in de vraag naar elektriciteit zitten duidelijk pieken. En juist die flexi biliteit is duur om in te kopen. Het feit dat we dat zelf kunnen doen, levert een kostenbesparing op. In de controlekamer hebben we goed zicht op de markt. Per vijf minu ten bestuderen we vraag en aan bod. Het is net een gaskachel thuis, we kunnen de centrale eenvou dig harder of zach- g ter zetten." Waarom zijn er twee Sloecentrales? Delta-directeur Guido Kusters. „Als er een storing is, valt de centrale helemaal uit als je maar één centrale hebt. Boven dien zijn dit al grote units voor gascentrales. De Sloecentrale be- Uitstoot van C02 (koolstofdioxide)^ en NOx(stikstofoxidë)' Deze zet de generator in beweging. Generator Zet mechanische energie (draaiende as) om in elektriciteit. Aardgas aangevoerd via Zuid-Bevelandleiding. Werking Sloecentrale Er wordt volop gebouwd aan de Sloecentrale. Als de centrale in 2009 in gebruik genomen wordt, zal deze ongeveer 870 megawatt (MW) leveren, dit is genoeg om twee miljoen huishoudens een jaar van stroom te voorzien. £3 Stoomturbine Stoom uit de stoomketel Gasturbine Aardgas wordt verbrand, turbine drijft generator aan. Afgassen (verbrande gassen) worden naar een stoom ketel geleid. Stoomketel In de ketel wordt door de warmte van de afgassen water omgezet in stoom. Deze stoom gaat naar een stoomturbine. Vermogens energiebronnen AA Sloecentrale kerncentrale 216 MW windmolens kolencentrale biomassacentrale (214 in Zeeland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34