Popmusici vol belofte Onooglijke restanten laten zich bewonderen als kostbare kleinoden coramB€ wl® wt'USSSSSI PZC Vrijdag 5 december 2008 31 Songwriter Jay Minor (Jan Minnaard) uit Sint Laurens. foto Ruben Oreel Werk Mare de Roover en Tjibbe Hooghiemstra in Middelburgse galerie. door Roüf Bosboom MIDDELBURG - Dagelijks maakt de Belgische kunstenaar Mare de Roover (1948) een wandeling. Tij dens die tochten raapt hij allerlei kleinigheden op en stopt die in zijn zak: een takje, een gebruikte lucifer, een stukje gaas - alles waar niemand naar omkijkt. Eenmaal thuis spreidt hij de oogst uit op tafel en gaat ermee 'spelen', zoals hij het zelf noemt. Hij combi neert ze tot mini-sculpturen en etaleert ze vervolgens in fraaie kast jes die hij zelf maakt. Op die ma nier gepresenteerd vraagt het mate riaal erom eens goed te worden be keken. Dat wat onooglijke restan ten waren, oogt nu ineens als klei noden. Het waardeloze is waarde vol geworden. Een groot aantal objectkastjes van De Roover is momenteel te zien in de galerie van Nanky de Vreeze in Middelburg. Deze 'ruimtelijke teke ningen' zijn een mooie tegenhan ger voor de grote sculpturen en in stallaties in het landschap, waar mee hij eveneens een internationa le reputatie heeft opgebouwd. Naast de kastjes van De Roover. omvat de tentoonstelling een serie tekeningen (én een schilderij) van Tjibbe Hooghiemstra (1957). Ze zijn semi-abstract. Wie naar een herkenbaar beeld zoekt, heeft aan vankelijk nauwelijks aanknopings punten. Maar zeker in combinatie met de titel wordt er geleidelijk steeds meer duidelijk. Het zijn ele mentaire beelden, vooral van de natuur en het landschap. Wat de tekeningen mede bijzon der maakt is het papier. Hooghiem stra hergebruikt zeer uiteenlopen de soorten papier, waarvan hij de voorgeschiedenis niet verbloemt. Het wordt daardoor meer dan een anonieme drager. Het materiaal is essentieel onderdeel van het werk. Tjibbe Hooghiemstra en Mare de Roover, t/m 20 december bij Nanky de Vreeze, Kinderdijk 12, Middelburg. Geopend: do. t/m za. (en zo 7/12) 13.00-17.30 uur; vr 12 dec. (Museum nacht Middelburg) 19.00-24.00 uur. Jay Minor presenteert zich als nieuwkomer op de Zeeuwse Belofte. door René de Dreu VLISSINGEN - Zeeland beschikt in middels over een netwerk aan po dia voor jonge popmuzikanten. Dat biedt mooie kansen ervaring op te doen en vooral om op te val len tussen het groeiend aanbod aan nieuwe bands en acts. Ge beurt dat laatste dan maak je kans om met de kwalificatie 'Zeeuwse Belofte' weer nieuwe en avontuur lijke stappen te zetten. Dat lijkt de geëigende weg, maar het kan ook anders. Jay Minor kreeg een uitnodiging zich als nieuwkomer maar meteen op De Zeeuwse Belofte van dit jaar te presenteren. Geselecteerd door een deskundige jury die ont dekte wat de 16-jarige Goesenaar de laatste twee maanden op zijn kamer aan muziek in elkaar had ge knutseld en via last.fm de wereld had ingestuurd. De jury hoorde 'een uitzonderlijk volwassen klin kende singer-songwriter met bij zonder freak-folk repertoire'. Kort om een nieuw Zeeuws talent lijkt te zijn opgestaan. Een eigengereid talent. Achter de naam Jay Minor gaat Jan Minnaard schuil, havo-scholier aan het Goese Ostrea Lyceum en al vanaf zijn vijfde jaar intens met muziek bezig. De uitnodiging zaterdag mee te doen aan de Zeeuwse Belofte in Vlissingen kwam voor hem als een volslagen verrassing. „'Zijn ze gek geworden', dacht ik. Met optre dens hield ik me nog helemaal niet bezig. Mijn muziek is ook niet bepaald datgene wat je overal hoort of wat lekker in de markt ligt", reageert Jay. Sinds twee maanden neemt hij met eenvoudige middelen zijn mu ziek op. Lo-fi, of zoals hijzelf zegt, muziek die puur klinkt, simpel, een stem, wat geluiden en geluids effecten daaromheen. De basis vormt zijn interesse in muziek die tegenwoordig te boek staat als 'freak folk' of 'weird folk'. Muziek die terug te voeren is op de alternatieve folk uit de jaren zes tig, maar ook met onmiskenbaar Overige genomineerden De overige drie genomineer den naast Jay Minor zijn: Bluem, Capital Sentimental en Fitting. Zij dingen naar een plek in de SENA Performers Popnl Award in de Melkweg in Amsterdam. De Belgische pop rockband Palomine treedt op tijdens het juryberaad. Biuem (Zeeuws-Vlaanderen) brengt alternatieve rock, won 2ridlnfluenZ in 2005 en deed eerder mee aan Pop aan Zee. - Captal Sentimental (Walche ren) brengt experimentele mu ziek, meanderend tussen rock en jazz en eigen nummers. Fitting Schouwen-Duiveland) werkt aan nieuw repertoire. De groep varieert van stevige rock tot alternatieve pop. elementen van deze tijd. Davendra Barnhard, Efterklang, Sigor Rós en de meer toegankelijke Damien Ri ce gelden als voorbeelden. Muziek en teksten liggen in eikaars ver lengde. Ook in die (Engelstalige) teksten weet Minor, ondanks zijn leeftijd, de juiste toon te vinden. Ze zijn poëtisch, sprookjesachtig en myste rieus. „Het schrijven van die tek sten vormt eigenlijk wel de eerste aanzet tot de muziek. Ook bij een tekst zoek ik naar een mooie klank van een woord of een zin. De rest moet daaromheen passen. Daarna volgt dan de muziek." Al vroeg hoorde hij thuis veel folk- rock en muziek van Neil Young. „Op een simpel keyboard speelde ik wat na en bedacht eigen mu ziek. Vanaf m'n elfde ontdekte ik de mogelijkheden met een compu ter zelf mixen te maken. Een paar jaar zocht ik geluiden en beats bij elkaar en stond alles in het teken van house en dance. Er verscheen zelfs wat op verschillende verza- mel-cd's. Toch was dat niet echt mijn ding," vertelt Jay. „Na een paar jaar gitaarles ontdek te ik dat het schrijven van liedjes en die met gitaar begeleiden en zelf zingen voor mij de meest logi sche manier is met muziek bezig te zijn." Q Zeeuwse Belofte, za. 6 dec., Vlissin gen, Arsenaaltheater, 20.00 uur. De Zeeuwse Belofte en de PZC geven 5 x 2 gratis kaarten weg. Meld je snel aan via: zeeuwsebelofte@poppuntzeeland.nl. Winnaars krijgen bericht. Werk van Mare de Roover, te zien in de galerie van Nanky de Vreeze in Mid delburg. Bruisend centrum voor bowling, biljart en brasserijen 0^ Kom eten in ons restaurant1 3-gangen of 4-gangen keuzemenu vanaf 20,50 Iedere 6 weken een nieuwe kaart! Da Vinciplein 14 4462 GX Goes 0113-227373 Naast de Zeelandhallen Open 7 dagen per week vanaf 14.00 uur (weekend vanaf 12.00 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33