Nu gaan mensen nog Eis: jaar cel 'krankzinnig' Sterren kijken 2 Vrijdag 5 december 2008 PZC ONDiNE VAN DER VLEUTEN Ook ik heb wel eens de Astrolijn gebeld om te verne men wat mij die dag te wachten stond (Een Nieuwe Liefde). Ik ben gék op horoscopen. In december spen deer ik altijd een klein fortuin aan glossy's, vanwege de jaarho roscopen. Daarna zet ik een pot thee en begin ik aan een uitge breide bestudering, onderwijl aantekeningen makend: 'in ja nuari van baan verwisselen', 'juni: man in de gaten houden', 'R in de maand: niet omgaan met Boogschutters', '5 mei, 10 juli en 27 september: thuis blijven, gordijnen dicht en telefoon uit'. Vervolgens gaan ze op een stapel in de wc, zodat ik het hele jaar door 'Zie je wel!' of'Nee toch!' kan roepen. Ooit schoof een man op de bar kruk naast me, bood me een drankje aan en vroeg welk ster renbeeld ik had. „Steenbok as cendant Boogschutter", ant woordde ik. Waarop de man opstond en vertrok. Dat gaat te ver. Maar zeg niet dat horoscopen onzin zijn. Die van De Telegraaf heb ik nooit, maar dan ook nooit, op leugens kunnen betrappen. 'Als het weer goed is, zal een uitje met het ge zin aangenaam verlopen. Er kunnen geheimen geopenbaard wor den. Als u zelf iets aan de grote klok wilt hangen, lijkt het verstan dig eerst de betrokkenen te raadplegen om een pijnlijke situatie te voorkomen.' Geen speld tussen te krijgen, al zullen critici nu beweren dat De Telegraaf wel erg in algemene termen blijft. Klopt. En daar om is mijn absolute favoriet dan ook die van De Straatkrant. V heeft een nieuwe boekenkast nodig en vindt een mooie bij Ikea. Bij de kassa stuit u op een bom. Gelukkig werkt u voor de Explo sieven Opruimingsdienst. U gaat direct aan de slag om het explo sief te demonteren. Helaas gaat de bom toch af omdat u de erbij geleverde handleiding niet snapt.' Kijk, daar kan ik wat mee. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns „Steenbok ascendant Boogschutter", antwoordde ik. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest - Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 914330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met'automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Emailadres Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersseirvice of bel: 0800 -0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaauoigvuldig om mei persoonsgegeven Een ziekenhuis voor ernstige zorg in Goes en één voor zorg die geen haast heeft in Middelburg. Als dat plan niet doorgaat is Ziekenhuis Walcheren over vijf jaar weg. door Stadia Berkddeir en Claudia Sondervan Specialist Ronald van den Haak, voorman van de medisch specialisten van de ziekenhuizen in Goes en Middelburg, kreeg gis teren in Middelburg veel lof bij de presentatie van het provincieon- derzoek naar de patiëntenstromen in de Zeeuwse ziekenhuiszorg. „Nu we de cijfers over de patiën tenstromen kennen, is het de spe cialisten duidelijk: het is een finan ciële kwestie. Alleen met een fu sie, het. inrichten van planbare zorg op Walcheren en acute zorg in Goes kan de ziekenhuiszorg op niveau blijven. Walcheren wordt de motor van alle voor dokters in teressante zorg, de zorg die de jaar rekening van het ziekenhuis slui tend krijgt." Directeur Mike Leers van zorgverzekeraar CZ viel Van den Haak bij. „Politici en actievoer ders moeten rationeel zijn," waar schuwde hij. „Mensen vinden het niet relevant of ze twaalf of twin tig kilometer naar links of rechts moeten voor de goede dokter." Aty Harwijne, voorzitter van de Cliëntenraad, is het gekissebis over de voorgestelde hoofdtaken van de ziekenhuizen op Walcheren en in Goes meer dan zat. „Laat die plan bare zorg alsjeblieft op Walcheren komen, dichtbij al onze oudere in woners die juist voor zulke ingre pen naar het ziekenhuis moeten. Ik moet er niet aan denken dat al die patiënten straks naar Goes moeten. Ga gewoon aan de slag!" Toch is niet alle kritiek verstomd, laap van der Doef van het Comité ziekenhuis Walcheren houdt vol: „We zijn niet tegen de fusie en ook niet tegen de scheiding van planbare en onplanbare zorg. Maar burgers van Walcheren: alle zorgen zijn nog niet weg. De vraag blijft-of het spoed plein ook als zo danig kan functioneren. Boven dien blijft de onzekerheid over het ambulancevervoer. En dat is wél waar de mensen op Walcheren zich zorgen over maken." „Hetzelfde verhaal", mopperde de Middelburgse wethouder Albert de Vries, PvdA-collega van Harwij ne uit de gemeenteraad. „Maar dan beter verteld. Er zijn een hele boel dingen nog onduidelijk: hoe komt dat spoedplein eruit te zien en wat gebeurt er met ouderen die langer in het ziekenhuis moeten blijven? Liggen die straks twee we ken in Goes? En dan hebben we het nog niet eens over de bevallin gen gehad. Dat zijn heikele pun ten." „Het ziekenhuis heeft vaak de nei ging om vanuit zichzelf te praten", reageerde de Middelburgse huis arts Peter de Doelder. „En daar mo gen anderen dan bij aansluiten, daar ben ik niet zo van gediend. We zijn vijfjaar geleden al begon nen met praten over de integratie van de huisartsenposten en de eer ste hulp en daar zitten ook alle maal haken en ogen aan, maar het gaat om de mensen, om hoe ze het beste geholpen kunnen wor den. Dit is de kans om het einde lijk goed te regelen." Dat is inderdaad nodig, vindt Aty Harwijne. „Sommige mensen blij ven maar zeggen dat ze er te lang over doen om met de ambulance in het ziekenhuis te komen. Maar mensen gaan nu dood in de Vla- ketunnel, op weg naar Rotterdam of Antwerpen." Twee werkgroepen gaan nu onder regie van de provincie aan de slag: één die zich buigt over de bereik baarheid van de ziekenhuizen - per ambulance en per openbaar vervoer - en één die studeert op de nieuwe locatie van Ziekenhuis Walcheren. Want pas als er beslist is over de stenen, kunnen de ge sprekken met de huisartsenposten over hun betrokkenheid bij de spoedpleinen gevoerd worden. pagina 6: grote ziekenhuizen niet beter dan kleine Zo wil Ziekenhuis Zeeland de zorg verdelen over Walcheren, Goes en Zierikzee: Spoedplein voor eerste hulp in avond-, nacht- en weekenduren Faciliteit voor acute opvang en stabili satie met mogelijkheid te beademen Polikliniek met alle specialismen (dag behandeling/poliklinische verrichtingen) Kliniek 24/7 (korte opname) Psychia trische kliniek voor niet acute opnamen Operatiekamers voor planbare operaties met laag medisch risico De locatie is nog niet bepaald Spoedplein voor eerste hulp in avond-, nacht- en weekenduren IC level 2 en erkend traumacentrum Polikliniek met alle specialismen (dag behandeling/poliklinische verrichtingen) Kliniek 24/7 Psychiatrische afdeling waar acute patiënten opgenomen kunnen worden Operatiekamers voor operaties met hoger medisch risico Polikliniek (dagbehandelingen/poliklinische verrichtingen) (situatie blijft gelijk) Voor polikliniekbezoeken gaat de patiënt naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis Bij hoog medisch risico wordt de patiënt in Goes behandeld. Bij laag medisch risico in Vlissingen Voor urgente zorg kan de'patiënt op Walcheren en Goes terecht. Is een operatie of opname nodig, gaat de patiënt naar Goes PZC Felix Binicewicz Gentenaar staat terecht voor bijna aanrijden agente en dollemansrit. door Emile Calon MIDDELBURG - 'Krankzinnig gevaar lijk'. Andere woorden had officier van justitie C. de Kimpe gisteren tijdens een zitting bij de Middel burgse rechtbank niet nodig om het gedrag van een 24-jarige Gente naar te beschrijven. De Belg was na zijn bezoek aan coffeeshop Miami in Terneuzen in zijn auto gestapt en weggereden zonder zijn gordel om te doen. Een patrouille rende agent wilde hem daarom die 28e augustus van dit jaar aan houden. De Gentenaar, met onver zekerde auto en niet in het bezit van een rijbewijs, gaf echter gas en reed er vandoor. In een wilde rit dwars door Ter neuzen zondigde hij tegen alle ver keersregels. Hij reed tegen het ver keer in, over fiets- en voetpaden, negeerde vijf rode verkeerslichten en dwong fietsers en voetgangers weg te duiken. Volgens de achter volgende agent bereikte hij snelhe den tot 120 kilometer per uur. Om hem tot stoppen te dwingen had de politie op de Tractaatweg een wagen dwars op de weg gezet. Zonder af te remmen reed de Gen tenaar via de berm langs die blok kade zodat een agente weg moest springen anders was ze, aldus de officier, zeker geraakt. Bij het nade ren van een tweede blokkade stop te de Belg en vluchtte. Een politie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2