Puzzeltocht is niet te volgen Uitgezette aal herstelt palingstand Moskou Qirberlin.com NU 25% KORTING m Voor mannen en vrouwen Your Airline. Koffiedik kijken WPZC Vrijdag 5 december 2008 25 Officier van justitie eist dertig maanden voor inbraak wapenhandel. door Emile Calon MIDDELBURG - Alle puzzelstukjes wezen maar in een richting, zo concludeerde gisteren officier van justitie C. de Kimpe. Een Middel burger (26) en een Vlissinger (25) zijn volgens haar de mannen die in de nacht van 7 op 8 mei een aantal wapens buit maakten tij dens een inbraak bij een wapen handel in Noordgouwe. De gsm's van de beide mannen waren die nacht in de buurt van dat dorp. En, de politie vond pre cies een maand later een van die gestolen wapens terug onder een struik in de omgeving van de Bonedijkestraat in Vlissingen, na dat die twee daar waren aangehou den omdat ze geschoten zouden hebben op een Vlissinger. Ook trof de politie kruitsporen aan op hun handen. De advocaten E. Smit en J. van Weers konden de puzzeltocht van de officier niet volgen. Wat hen be treft spreekt de Middelburgse rechtbank de beide mannen zo snel mogelijk vrij. Er is volgens hen geen enkel direct bewijs dat die twee betrokken zijn bij de in braak noch bij de schietpartij. De twee zelf beriepen zich op hun zwijgrecht en vertelden noch of ze die bewuste nacht op Schou- wen-Duiveland waren geweest noch wat zich precies had afge speeld in de omgeving van de Bonedijkestraat een maand later. Smit hield de rechtbank voor dat de Bonedijkestraat en omgeving bij uitstek de plek is waar onder de bosjes wapens kunnen liggen. Hij stelde ook dat niemand die twee mannen had zien schieten. De officier wees op de vele gege vens over wapenhandelaren die aangetroffen waren op de compu ter van de Middelburger. En de ver- De advocaten van de verdachten die terecht staan voor inbraak in een wapenhandel in Noordgou we, vinden dat hun cliënten moe ten worden vrijgesproken. schillende routekaartjes naar die handelaren. Ze bracht ook naar vo ren dat een van de gestolen wa pens was opgedoken bij een ande re overval. Ze vermoedt dat die twee dat wapen hebben verhan deld. De inbraak bij de wapenhan delaar mag volgens haar niet afge daan worden als een simpele be- drijfsinbraak. Ze eiste tegen de bei de mannen elk een celstraf van 36 maanden waarvan zes voorwaarde lijk. Een deel van de eis tegen de Middelburger houdt verband met een gevonden hennepkwekerij. Zijn vriend kreeg ook een aantal maanden extra omdat hij bij disco theek De Hooizolder iemand be dreigd zou hebben. De uitspraak is op 17 december. In totaal ruim 700 kilo aal werd gisteren vanaf de Goe 5 uitgezet in de Noordzee. foto Marijke Folkertsma Project van stichting Future for Eel wordt breed gedragen. door Piet Kleemans neeltje jans - De bijna polsdikke palingen kronkelen op het dek van de Goe 5. Via de spuigaten in de re ling kiezen ze de vrijheid van de Noordzee en gaan op weg naar de Sargasso Zee om daar te paaien. In het kader van het proefproject van Future for Eel zijn gisteren naar schatting 700 schieralen ofwel vruchtbare palingen uitgezet in de Noordzee. Palingvisser Jaap Muller uit Brui- nisse is een van de vissers aan boord van de Goe 5. Het uitzetten roept bij hem gemengde gevoelens op. ,„Voor een visserman is het 'Voor een visserman is het heel raar om vissen terug te zetten in zee' heel raar om vissen terug te zetten in zee. Maar het moét, Muller is doordrongen van de noodzaak om offers te brengen ten bate van een gezonde aalstand. Daarom staat hij vierkant achter het proefproject. En hij staat daarin niet alleen. Veertien ondernemers - vissers, handelaren, visverwerkers, kwe kers - schaarden zich achter het project van de kersverse stichting Future for Eel. Logisch volgens Muller. „We hebben elkaar alle maal nodig en daarom zullen we dit ook mét elkaar moeten doen. Wij zijn als geen ander gebaat bij een gezonde visstand. Wat betreft de aal is er alle reden tot zorg. De aalstand is de afgelo pen twintig jaar dramatisch ge daald. Dat heeft te maken met be vissing maar vooral ook met zaken als vervuiling, verkleining van het leefmilieu en het vermalen van vis sen door gemalen en waterkrach tinstallaties. De sterke teruggang van de aal stand is voor de Europese commis sie aanleiding geweest om elke lid staat te vragen een aalbeheerplan in te dienen, bedoeld om de aal stand weer op peil te krijgen. En dat kan alleen, stelt Stichting Fut ure for Eel, als alle landen hieraan meewerken. Future for Eel ziet het uitzetproject daarom als belangrijk signaal. Woordvoerder van de stichting Jaap Geleijnse heeft er alle vertrou wen in dat de uitgezette palingen de lange reis naar de Sargasso Zee goed doorstaan, daar paaien en zo voor het vurig gewenste nage slacht zorgen. „Deze schieralen ko men uit het Veerse Meer en de Grevelingen en de kwaliteit ervan is gewoon heel goed. Deze palin gen zijn zo vet dat ze de reis vrij wel zeker aankunnen." De Universiteit in Leiden zal on derzoeken of de kwaliteit van de Zeeuwse aal daadwerkelijk zo goed is als Geleijnse stelt. Twintig schieralen gaan daar de komende weken onder de loep. Erik Burger hart van de universiteit: „We kij ken onder meer naar het dioxi ne-gehalte, de mate waarin de schieralen last hebben van parasie ten en het vetgehalte. We kijken verder ook naar de grootte van de ogen in verhouding tot de rest van het lijf Hoe groter de ogen hoe schieriger (vruchtbaarder red.) de schieraal." Deze week zijn in het kader van het project op twee plaatsen schieralen uitgezet. Giste ren vanaf Neeltje Jans, woensdag vanaf Den Oever. Vandaag in de airberlin-adventskalenden: 2 vliegtickets voor de prijs van 1 Dubbelop plezier in winters Alleen vandaag op airberlin.com/kerstactie te boeken. Reisperiode: van 01-01 G/m 31-03-2009. The image you like Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118 - 640773 WEEKEND Zaterdag 6 en zondag 7 december 2008 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tijdens feestdagen, alleen na telefonische af spraak) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-ma 8.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Tandartsen P. de Boer, Molenwater 77, Middelburg, tel. (0118) 613320. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-za 22.00 uur: H. Hament, tel. (0118)471140. za 22.00 uur-zon. 22.00 uur: Snoep, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 20.30-zon. 20.30 uur: M. Sinke, tel. (0118) 626045 Verloskundigenpraktijk Veere 0118-584101 (24-uur bereikbaar) Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-13223446. Zorgstroom (voor gezinsverzorging, wijk verpleging en uitleen verpleegartikelen): tel. 0118-684000. Dierenartsen Kleine huisdieren: A.J. Diender en M.J. v. Gemert, Dr. Staver- manstraat 57, Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aan melden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. SAS VAN GENT - In de Vlaanderen- hal in Sas van Gent is zondag 21 de cember vanaf 10.30 uur een para- normaalbeurs in kerstsfeer. Daarbij zijn paragnosten, kofftedik- lezers, aurafotografén, tarotleggers en iriscopisten aanwezig. Parapsycholoog Richard Krebber verzorgt een lezing over het succes volle televisieprogramma Het Zes de Zintuig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27