Vaticaan 'zaait bewust haat' v Herstel 1 pensioen te laat TE CAST PZC Vrijdag 5 december 2008 I 1 3 Prof. dr. G. P. A. Braam is socioloog, emeritus-hoogleraar aan de Universiteit van Twente en mede-redacteur van het Tijdschrift voor Gerontologie en Geriatrie. Tussen jongeren en ouderen bestaat een groot verschil in levenshorizon. Voor jonge ren is de einder immers ver weg. Vaak lijkt het alsof ouderen gezien m worden als eenzelfde categorie mensen als jongeren. Een leeftijds groep van 25 tot 55 oogt oppervlak kig bekeken net als 65- tot 95-jari gen: beide omvatten dertig jaren. Maar het bovengenoemde verschil in horizon leidt tot iets geheel an ders. In de eerste groep sterven per jaar in Nederland nog geen 10.000 mensen, maar in de groep ouderen ongeveer tien keer zo veel, namelijk 102.000. Daarover horen we politici en ook veel we tenschappers doorgaans niet. Ze hebben het vooral over ouderen die langer zullen leven. De vergrijzing wordt vooral bezien als een bedreiging, omdat daar door mogelijk de kosten van ver zorging en medische hulp voor ouderen zullen stijgen. Voorts lijken de pensioenfondsen en De Nederlandsche Bank als toe zichthouder het verschil in hori zon en levensverwachting wel heel sterk te negeren. Pensioen fondsen zijn de gespaarde premies in toenemende mate gaan beleg gen in aandelen omdat dit op lan ge termijn meer rendement zou opleveren dan gewoon sparen. Maar hoe lang is die lange ter mijn? Om te beginnen zijn er wel eens periodes van meer dan tien jaar geweest waarin de rendemen ten alleen maar daalden. Voor iemand van 35 jaar is die lan ge duur wellicht geen probleem, want het duurt nog heel wat jaren voordat hij aan een pensioenuitke ring toe is. Maar voor een man van bijvoorbeeld tachtig jaar oud die pensioen ontvangt ligt dat na tuurlijk totaal anders. Het verschil in horizon van jonge ren en ouderen leidt hier tot totaal verschillenden uitkomsten. Dat zien we heel duidelijk als het gaat om de achterblijvende aanpas sing van de pensioenen aan de loonontwikkelingen, de zogeheten onvolledige indexering. De huidige internationale finan- cieel-economische crisis noopt veel pensioenfondsen er nog na drukkelijker toe dergelijke maatre gelen te nemen dan de afgelopen jaren al reeds het geval was. Maar de pensioenfondsen houden ons voor dat zodra het beter gaat met de beleggingen, de kortingen worden goedgemaakt. Inderdaad zagen we dat bijvoorbeeld bij het overheidspensioenfonds (ABP) vo rig jaar enig herstel werd toege- I past. Maar dat herstel kwam pas na drie jaar van kortingen. Als we even denken aan de korte horizon van ouderen, dan zien we het volgende. In die drie jaar zijn 6 er 300.000 ouderen die ouder wa ren dan 65 jaar overleden. Zij heb ben dus niets aan het herstel van de kortingen gehad. Het kwam voor hen te laat. Het hanteren van het langetermijnargument is voor die mensen dus zeer nadelig. Italië boos na weigering om VN-stuk te tekenen over homorechten. door onze correspondent Eelco van der Linden In veel landen wordt het schou derophalend afgedaan als folklore. In Italië staat men ech ter perplex van de weigering van het Vaticaan VN-verklaringen te ondertekenen over rechten van ge handicapten en homoseksuelen. Met het pontificaat van paus-theo loog Ratzinger staan de dogma's centraal, maar ook de kleine let ters van elk document waarop dog ma's betrekking hebben. De door de Verenigde Naties aan genomen Conventie voor de rech ten van personen met een handi cap, is daarom voor de paus onac ceptabel. Hoewel het Vaticaan heeft meege werkt aan het opstellen van de tekst, kwam er op het moment van inwerkingtreding een ferm 'no' uit Rome. De reden: twee artikelen waarin staat dat een gehandicapte recht heeft op voortplanting, het stich ten van een gezin en toegang tot gezondheidszorg. „Een document dat discriminatie wil uitbannen mag niet voorbij gaan aan het feit dat er landen zijn waar een gehandicapte het recht niet heeft geboren te worden", zegt vader Federico Lombardi, woordvoerder van het Vaticaan. Kortom: geen expliciet verbod op abortus, geen handtekening. „Niets nieuws", vindt Lombardi. Nieuw voor velen was wel dat het Vaticaan zich ook keert tegen een document van de Europese Unie dat volgende week aan de VN wordt voorgelegd. Het stelt dat in heel de wereld het vervolgen van homo's moet stoppen. In 91 landen is homoseksualiteit een delict en riskeren homo's ge- De paus afgelopen woensdag in gesprek met bisschoppen tijdens zijn wekelijkse audiëntie in het Vaticaan. foto Giuseppe Giglia/EPA vangenisstraf of dwangarbeid. In negen landen - onder meer Iran, Saudi-Arabië, Nigeria, Jemen, Soe dan - zelfs de doodstraf. De ambassadeur van het Vaticaan bij de VN, Celestino Migliore, zei niet te kunnen tekenen omdat zo 'Deze dogmatische obsessie is belangrijker dan het bloed van vervolgde personen' een groep ontstaat met een 'gepri- vilegieerde status'. Volgens hem zal de verklaring er toe leiden dat landen die op ande re gebieden minder tolerant zijn je gens homo's en bijvoorbeeld het homohuwelijk weigeren in te voe ren, 'aan de schandpaal worden ge nageld'. De redenatie heeft in Ita lië geleid tot een storm van protest en sarcastische commentaren. Mi- chele Serra hekelde in La Repubbli- ca 'een dogmatische obsessie die belangrijker is dan het bloed en het leed van vervolgde personen'. Cartoonist Ellekappa laat haar per sonage zeggen: „Eindelijk ruimte voor een dialoog tussen het chris tendom en de islam." Het Vaticaan geeft geen duim breed toe. Aartsbisschop Migliore zegt dat de kerk niet homofoob is en voert als bewijs aan dat in de eucharistie staat dat homo's niet moeten worden gediscrimineerd. Maar juist daarom spreekt theo loog Vito Mancuso uit Milaan van 'enorme paradoxen'. „De kerk is kennelijk in de greep van angst, bijna paniek. Hoe kan je een em bryo verdedigen en niet het leven van een homo, die zo geboren wordt?" De Italiaanse homobeweging is op het oorlogspad en zal zaterdag in Rome een grote demonstratie hou den op de grens van het Vaticaan. Ook Vladimir Luxuria, de eerste transseksuele parlementariër, zal van de partij zijn 'om te proteste ren tegen het'bewust zaaien van haat'. Luxuria zit niet meer in het parle ment maar won vorige week op te levisie een razend populaire overle- vingsshow in de Zuid-Amerikaan se jungle. Ze noemde dat een 'sig- naai van hoop'. „De mensen heb ben op me gestemd om wie ik ben. Ik ben het levende bewijs dat de Italianen veel verder zijn dan, hun kerk, partijen en instituties."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13