'Elke week je geld binnen' 'Uitzendkrachten hebben een bepaalde mentaliteit, kunnen sneller omschakelen dan iemand die al twintig jaar in vaste dienst heeft gezeten' chris Heutink, directeur Randstad PZC Vrijdag 5 december 2008 1 1 Uitzendbranche in cijfers Ingeschreven aantal uitzendkrachten: 730.000 Aantal plaatsingen (ingevulde vacatures): 1,3 miljoen Vaste baan via uitzendwerk: >35% 48% van alle uitzendkrachten is student (onder de 24en doet uitzendwerk als bijbaan of als op stap naar betaald werk. Nick Duiker (19) Nick Duiker (19) werkt al vanaf zijn 15de voor uitzendbureaus. Als voordeel noemt hij het feit dat je als uitzendkracht per week krijgt betaald. „Je weet elke week wat je hebt te besteden. Je hoeft je financiën niet over een hele maand te plannen. Dat vind ik handig en overzichtelijk." Duiker heeft geen diploma en daar deden sommige uitzendbureaus in het verleden wei eens moeilijk over. „Het was niet altijd even makkelijk om werk te vinden", zegt Duiker. Bij DAF Trucks in Eindhoven konden ze hem echter goed gebruiken en het genoegen was wederzijds. „Ik heb er vijf maanden als controleur van motorblokken gewerkt en had het erg naar mijn zin. De sfeer was goed." Maar toen brak de kredietcrisis uit. „Al weken zong het rond, er waren steeds minder mensen nodig en er moesten er 1500 uit. Onder wie ik. Gewoon pech." Tijd voor angst om niet meer aan het werk te komen had Duiker niet. Want ondanks dat ook de uitzendbranche flink is getroffen door de crisis, had hij al binnen twee dagen een nieuwe baan bij bouwbedrijf Heijmans. Daar begint hij begin volgend jaar aan een opleiding van drie jaar tot elektromonteur. „Wel prettig dat ik nu weet dat ik tot mijn 23ste werk heb", zegt Duiker. „Ik weet niet of ik ooit echt in vaste dienst zou willen werken. Maar een beetje zekerheid is ook wel wat waard." Flexwerk Een flexwerker is een werknemer met een flexibel arbeidscontract. Ook is een vaste werkplek niet al tijd nodig. Er zijn veel soorten flex- werkers. Uitzendkrachten: In Nederland werken ongeveer een kwart miljoen mensen onder een uitzendcontract. Dat betekent dat je (doorgaans tijdelijk) wordt inge leend door een werkgevér, maar in dienst bent van, en wordt betaald door, het uitzendbureau. Per dag kan gezegd worden dat je niet meer nodig bent. Daar staat tegen over dat ook de uitzendkracht per dag kan opzeggen. Gedetacheerden: Bij detachering ben je in vaste dienst van een bureau of bedrijf dat jou uitleent aan een derde par tij. Als het werk daar ophoudt, blijft het bureau of bedrijf doorbe talen. Oproepkrachten: Oproepkrachten kunnen worden opgeroepen (bij seizoenpieken of ziekte) om soms maar een paar uur per week te werken. Alleen de gewerkte uren worden uitbetaald. Freelancer: Een freelancer is te vergelijken met een zelfstandig ondernemer. De freelancer heeft geen wettelijk recht op zaken als doorbetaalde va kantiedagen, doorbetaling bij ziek te of het minimumloon. Een werk gever sluit met een freelancer een overeenkomst tot het uitvoeren van werk. Zelfstandige zonder personeel (zzp'er): Een zzp'er verricht werkzaamhe den die voorheen in dienstbetrek king werden gedaan. De zzp'er is zelfstandig in die zin dat er geen ar beidsovereenkomst aanwezig is. Een zzp'er kan daarom zelf zijn werk en werktijden bepalen. Vaak heeft dit werk een arbeidsintensief karakter, bijvoorbeeld in de bouw of de transportsector. uitzondering dat een uitzend kracht van het ene op het andere moment op straat kan worden ge zet." Bouwens wijst er op dat dat ook juist de kracht is van het uitzend- wezen. Mede door het inzetten van uitzendkrachten heeft Neder land het in vergelijking met ande re landen economisch goed ge daan, stelt hij. „Maar mijn vermoe den is wel, dat de meeste uitzend krachten hechten aan meer zeker heid en dus liever in vaste dienst willen werken." In die zin hebben zij geen enkel voordeel bij de huidige kredietcri sis, denkt Bouwens. „Of het moet zijn dat ze van werkgevers wellicht opleidingen krijgen aangeboden." Bouwens vindt de oproep van FNV Bondgenoten ook uitzend kracht onder de tijdelijk ww-rege- ling te laten vallen 'hoogst merk waardig'. „Ik begrijp de vakbond, want die wil de werknemers be schermen. En ik kan me ook voor stellen dat de werkgever flexibele - werkkrachten in zijn bestand wil houden. Maar het voorstel heeft iets tegen natuurlijks. Werkgevers willen op kosten van de WW mensen erbij houden. Maar de werkgevers zou den die mensen gewoon in vaste dienst moeten nemen." Waarom kiest men voor uitzendwerk? Als bijbaan Als opstap baan 5% Wil alleen uitzendwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11