EU richt blik op oosten 5,2%* Rust in Thailand door verjaardag Bhumibol Kroes keurt steun aan Fortis goed ISiilMlAal (Als u uw spaargeld altijd wilt kunnen opnemen, kijk dan op de pagina hiernaast.) Fortis Bank Nederland Winterse ceremonie PZC Donderdag 4 december 2008 7 Barroso wil uitgebreide samenwerking en financiële steun. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Europese Commissie wil de banden met Armenië, Azer beidzjan, Georgië, Moldavië, Oek raïne en wellicht ook Wit-Rusland strakker aanhalen. Dat zei voorzit ter Barroso gisteren. Eerder deze week stelde Barroso, evenals secretaris-generaal van de Navo De Hoop SchefFer dat Euro pa niet in invloedssferen denkt. Het was een reactie op Russische bezwaren tegen de pogingen van Navo en EU om hun invloed in de vroegere Sovjet-vazalstaten in oos telijk Europa en op de Kaukasus uit te breiden. De Russen rekenen die landen nog steeds tot hun in vloedssfeer. De EU wil deson danks vergaande akkoorden met deze landen sluiten op het gebied van handel en economische sa menwerking, vrij reizen voor eik aars burgers en samenwerking op energiegebied. Het lidmaatschap van de EU is voor deze landen nu nog vele stap pen te ver en waarschijnlijk decen nia te vroeg. Maar met 'associatieo vereenkomsten' krijgen de zes sta ten een status die hen al heel dicht naar de Unie trekt. Brussel hoopt zo in die landen de democratie, de politieke stabiliteit en de economi sche ontwikkeling te steunen. Tot 2010 gaat al ongeveer een mil jard euro naar de zes landen, en van 2010 tot 2013 komt daar, even tueel nog eens 600.miljoen euro bij. In 2020 moet de EU-hulp aan de zes zelfs ongeveer 1,5 miljard eu ro per jaar bedragen. Toen de Franse president Nicolas Sarkozy als EU-voorzitter in juli WJ Ondanks Russische bezwaren wil de Europese Commissie samen werken met zes landen in Oost-Europa, om deze in stabie ler vaarwater te leiden. zijn Mediterrane Unie van de grond kreeg - een breed partner schap van de EU met de niet-lid- staten langs de Middellandse Zee - riepen Polen en Zweden meteen om iets soortgelijks voor de lan den die tussen EU en Rusland in geklemd liggen. Op hun top in ok tober gaven de EU-regeringslei ders de Commissie de opdracht dat uit te werken. Het aangenomen krijgen van het gisteren gepresenteerde voorstel wordt een van de hoofdtaken die de Tsjechen zich gesteld hebben voor hun EU-voorzitterschap, dat op 1 januari begint. Er komt een speciale topbijeenkomst van rege ringsleiders in Praag, waar het Oos telijk Partnerschap komend voor jaar officieel ten doop moet wor den gehouden. „De EU wil een motor voor de sta biliteit in die landen zijn", zei Commissievoorzitter Barroso. En, betoogde hij, vergroting van de sta biliteit in die landen is ook goed voor Rusland. BANGKOK - In Thailand is de rust gisteren weergekeerd, al is het waarschijnlijk slechts voor enkele dagen. Nu de regering is afgetre den en de blokkades van luchtha vens zijn opgeheven is het land klaar voor een zeldzaam vertoon van eendracht: de viering van de verjaardag van koning Bhumibol, die morgen 81 wordt. Rama IX, zoals Bhumibol ook wel wordt genoemd, is sinds zijn aan treden op 9 juni 1946 de constante machtsfactor in het 'Land van de glimlach'. Of Thailand zich na de protesten en rellen van de laatste tijd nog met die koosnaam kan af ficheren, is zeer de vraag. Het ima go van Thailand als vakantieland met louter vriendelijke en buigen de inwoners is ernstig beschadigd. Waarnemers gaan er van uit dat de koning en het leger op de ach tergrond sympathiseren met de an- ti-regeringsbetogers, die steevast in de koninklijke kleur geel ge kleed de straat op gingen. De beto gers, verenigd in de oppositiebewe ging PAD, willen dat de regering niet meer in handen komt van Thaksin-gezinden. De in 2006 door het leger afgezette en naar En geland gevluchte Thaksin Shinawa- tra geniet grote populariteit op het platteland en onder arme stadsbe woners. Honderdduizenden vakantiegan gers strandden de afgelopen week op luchthavens, terwijl betogers te gen de regering voor hun ogen op de vuist gingen met aanhangers van die regering. Op de vliegvel den heersten chaotische toestan den en de beelden gingen de hele wereld over. De KLM hervat-vandaag de vluch ten naar Bangkok. De luchtvaart maatschappij heeft dat gisteren meegedeeld. Het eerste toestel zal vandaag om-20.35 uur koers zetten naar de internationale luchthaven Suvarnabhumi van Bangkok. BERLIJN - De Duitse president Horst Kohier (links) ont vangt zijn Libanese collega Michel Suleiman in een flin ke sneeuwbui bij het Bellevue paleis in Berlijn. Sulei man, pas een halfjaar president in Libanon, begon giste ren aan een tweedaags bezoek aan Duitsland. Grote de len van Duitsland werden gisteren geteisterd door win terweer, wat voor veel overlast en verkeersproblemen zorgde. foto Wolfgang Kumm/EPA BRUSSEL - Eurocommissaris Kroes (Concurrentie) heeft gisteren de steunoperatie van Nederland, Bel gië en Luxemburg voor Fortis Bank goedgekeurd. De landen sta ken eind september en begin okto ber eerst miljarden in de bankver zekeraar. Daarna nationaliseerde Nederland de Nederlandse tak van Fortis, inclusief ABN Amro. Het restant werd doorverkocht aan het Franse BNP Paribas. Volgens Kroes had het omvallen van Fortis Bank „zware gevolgen kunnen hebben voor de economie van meerdere lidstaten". Atft) pagina 14: Bos: tweede geldin- jectie banken nog niet in zicht Vlaamse politica niet welkom bij Dictee BRUSSEL - De in opspraak geraakte Vlaamse politica Bettina Geysen mag niet meedoen aan het Groot Dictee der Nederlandse Taal. De Vlaamse publieke omroep VRT heeft haar geschrapt. Geysen was voorzitter van de VlaamsProgres- sieven. Ze moest die functie neer leggen nadat hoge onkostennota's waren uitgelekt van haar vorige baan als directeur van de VRT. ETA waarschijnlijk Japanners gestrand op achter dood zakenman berg Nieuw-Zeeland MADRID - Een zakenman is giste ren doodgeschoten in Noord-Span- je, waarschijnlijk door terroristen van de Baskische afscheidingsbe weging ETA. Het is de eerste aan slag sinds de arrestatie vorige maand van de leider van de militai re tak van de ETA. Twee mannen schoten de 71-jarige man neer op de parkeerplaats van een restau rant in Baskenland. WELLINGTON - Twee Japanners zit ten al een week lang op de hoog ste berg van Nieuw-Zeeland, de 3700 meter hoge Mount Cook. Door noodweer, vooral ijzige stor men, kunnen de twee bergbeklim mers niet afdalen. Reddingswer kers zijn er gisteren opnieuw niet in geslaagd de twee te redden. Wel zijn er vanuit een helikopter nood voorraden uitgeworpen. Wilt u een extra hoge spaarrente? Kies er dan voor om uw spaargeld 1 jaar vast te zetten bij Fortis Bank Nederland en ontvang maar liefst 5,2%* rente. Meer weten? Ga naar fortisbank.nl, bezoek een Fortis Bank-kantoor of bel 0900 - 8179 {lokaal tarief). 'Rentewijzigingen voorbehouden Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7