'Politica soms kattig' RAVZ is in heel Zeeland verantwoordelijk voor inzet van ambulances Antibiotica bij dieren aan banden gelegd (Als u een nog hogere spaarrente wilt, kijk dan op de pagina hiernaast.) Fortis Bank Nederland 700 boetes voor negeren rookverbod 6 Donderdag 4 december 2008 PZC door Marcel Modde MIDDELBURG - De tijd van meerde re ambulancediensten per regio is voorbij. Minister Klink (VWS) geeft vanaf januari 2011 nog slechts 25 vergunningen af, over eenkomstig het aantal van de Vei ligheidsregio's in Nederland. De Eerste Kamer heeft ingestemd met de Wet ambulancezorg. In Zeeland bestaan momenteel twee diensten: de Regionale Am bulance Voorziening (RAVZ) en Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen. Strikt genomen blijft dat straks zo, verwachten directeur Ricks Mep- pelder van de noodlijdende RAVZ en zijn collega Joep Paulides van Zorgsaam. Wat zeker wél veran dert, is dat de RAVZ de enige ver gunning- én budgethouder wordt en op grond daarvan óók de ver antwoordelijkheid krijgt voor de inzet van ambulances beneden de Westerschelde. Daartoe wordt de reeds bestaande samenwerkings vorm strakker aangehaald. Maar fi nancieel blijven beide organisaties gescheiden, zegt Meppelder. Al thans voorlopig, want een zogehe ten benchmarkonderzoek moet uitwijzen wat uiteindelijk de beste financiële systematiek is. Meppelder is ervan overtuigd dat een grotere organisatie voor Zee land het beste is. Paulides zou het toejuichen als de uitvoering van de ambulancezorg ook in de rest van Zeeland onder de vlag van een ziekenhuis wordt gebracht. De directeur is niet bang dat. het goed draaiende Zorgsaam straks wordt meegezogen in het 1,3 miljoen euro grote gat van de RA VZ. Hij is ervan overtuigd dat die schuld in 2011 zal zijn weggewerkt. Nog nooit zaten er zo veel vrouwen in de Tweede Kamer. Maar of dat echt zorgt voor kortere vergaderingen, zoals in het bedrijfsleven hardnekkig wordt beweerd, is vooralsnog onbewezen. door Hanneke Keultjes De nagels mogen wel eens wat worden in getrokken, vindt Femke Halsema. Nu het aantal vrouwen in de Kamer recordhoogtes be reikt, zijn vrouwen in sommige commissies in de meerderheid. En dat is niet altijd gezellig. Zo zat de GroenLinks-fractievoorzitter even in de commissie Volksgezondheid, met Agnes Kant (SP), Fatma Koser Kaya (D66) en Fleur Agema (PW). „Daar was echt sprake van kattigheid. Vanuit hun vrouwelijke achtergrond had ik meer begrip voor elkaar verwacht." Op dat begrip hoeft Halsema niet te rekenen. Voor politici bestaat de noodzaak zichzelf én de partijlijn in de kijker te spelen, zegt Moni que Leyenaar. De hoogleraar politi cologie, verbonden aan de Rad boud Universiteit Nijmegen, deed onderzoek naar vrouwen in de po litiek. „Vrouwen zouden eraan gewend zijn meer taken tegelijk te hebben, en daarom in het bedrijfsleven effi ciënter met hun tijd omspringen. Maar een politica heeft maar één belang. Zij moet zichzelf in debat ten voor achterban en media goed voor het voetlicht laten komen." Bepaalde functies vereisen nu een maal bepaalde vaardigheden, ver klaart Leyenaar. Iemand die geen zorgzame persoonlijkheid heeft, wordt geen verpleegster. Een politi ca moet goed gebekt zijn en niet bescheiden. Halsema loopt al zo lang mee, dat zij zich 'one of the guys' voelt. En dat vindt zij prima. „Ik lijd niet aan de illusie dat de wereldvrede plots uitbreekt als vrouwen aan de macht komen." Toch is Halsema zich altijd erg bewust van haar vrouw-zijn. Zij heeft naar eigen zeggen last van seksisme, vooral doordat de media rechtser en plat ter worden. „Dan word ik opeens aangeduid als 'milf (beledigende Engelse afkorting voor 'seksueel aantrekkelijke moeder', red)." Er zijn ook voordelen. Vooral toen zij pas Kamerlid was, werd zij va ker uitgenodigd op bijeenkomsten „Want er moest natuurlijk wel een vrouw bij." Angelien Eijsink zit in de Defensie commissie, een mannenbolwerk. Een zware portefeuille, waarin mannen van oudsher domineren. Het PvdA-Kamerlid is van huis uit gewend om tegen mannen op te boksen. Eijsink komt uit een gezin met negen broers en één zus. Als Toename aantal vrouwen in de Tweede Kamer 1918 1 1929 i 7 1937 f 3 1948 J 5 1956 §H13 1967 gi2 1978 18 1988 32 nadat het vrouwen kiesrecht werd -SBÊÈSÈÊÊ 53 ingevoerd. infografiek GPD/R.S. oudste dochter op een boerderij in Twente was het normaal dat de meiden hetzelfde deden als de mannen. „Ik hielp ook gewoon mee met hooien." Die ervaringen komen nu van pas. Eijsink heeft een broertje dood aan holle frasen van mannelijke collega's, die soms alleen voor de bühne lijken te spre ken. Toch zijn de interacties 'leuker' als mannen én vrouwen aan een de bat deelnemen, vindt Gerdi Ver beet. Het ontbreken van een vrouw in het debat is nu, met een recordaantal van 62 vrouwelijke Kamerleden, een zeldzaamheid, zegt de Kamervoorzitter. Een paar weken geleden leidde zij een debat met sléchts mannen. „Je merkt het meteen, de sfeer is anders." Op naar de helft, is daarom het motto van Verbeet. Een fifty-fifty' verhouding is een betere afspiege ling van de samenleving en leidt in het parlement tot 'een beter kli maat' en 'evenwicht'. Maar of de vergaderingen dan sneller afgelo pen zijn, kan Verbeet niet waarne men. In het bedrijfsleven wordt vaak gezegd dat meer vrouwen zor gen voor sneller en efficiënter ver gaderen, maar Verbeet vraagt zich af of dat ook van toepassing is op vrouwelijke politici. „Het kan best zijn dat interrupties van vrouwen korter zijn, maar de vrouwen in de Kamer zijn absoluut niet op hun mondje gevallen, anders hadden ze wel een ander beroep gekozen." Nog nooit waren zo veel vrouwen lid van de Tweede Kamer. Hier hebben zich bij de interruptiemicrofoon verzameld, van links naar rechts: R.M. Leij- ten, M.J. van Dijken en J.C.M Sap. foto David van Dam/GPD Suze Groeneweg was namens de SDAP het eerste en enige vrouwelijke Kamerlid in 1918, een jaar Wilt u uw spaargeld altijd kunnen opnemen én een uitstekende rente? Kies dan de nieuwe internetspaarrekening van Fortis Bank Nederland. Die geeft u 4,5%* rente bij een spaarsaldo vanaf 12.500 euro. Meer weten? Ga naar fortisbank.nl, bezoek een Fortis Bank-kantoor of bel 0900 - 8179 (lokaal tarief). 'Rentewijzigingen voorbehouden Vraag naar de voorwaarden. DEN HAAG - Het gebruik van anti biotica in de dierhouderij wordt aan banden gelegd. Dat hebben veehouders, dierenartsen en ande re belanghebbenden in de vleesin dustrie gisteren in Den Haag afge sproken. De afspraken gelden voor melk en vleeskoeien, vleesvarkens, -kui kens en -kalveren. Varkenshouders gaan bijvoorbeeld een databank opzetten om het gebruik van ge neesmiddelen vast te leggen. Nu is niet precies bekend hoeveel anti biotica er worden gebruikt, want met de huidige meetmethoden is niet vast te stellen hoeveel midde len een dier heeft binnengekregen. De doseringen verschillen sterk en ook is niet zeker of het geneesmid del wel volgens voorschrift van de dierenarts wordt toegediend. Dat willen de veehouders en overi ge betrokkenen veranderen, om te voorkomen dat de voor voedsel productie gehouden dieren resis tent worden of dat het antibiotica- gebruik problemen gaat opleveren voor de volksgezondheid. Elke sector heeft eigen afspraken, maar alle veehouders moeten wer ken met een vaste dierenarts die als enige medicijnen mag voor schrijven. De bedrijven moeten ook een gezondheidsplan hebben. De veehouders kunnen het makke lijker krijgen door de andere aan pak, want de registratie kan bij voorbeeld automatisch waarschu wen als een dier een behandeling moet ondergaan. Vooruitlopend op een verbod gaan producenten het gebruik van diervoer met me dicijnen inzichtelijker maken. DEN HAAG - De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) heeft sinds 1 ok tober zevenhonderd boetes uitge deeld aan cafés die het rookverbod negeren. Dat heeft een zegsvrouw woensdag gemeld. In de periode tussen 1 juli en 1 oktober waren dat er maar 29 en werden er 331 waarschuwingen uitgedeeld. De verveelvoudiging van het aan tal boetes komt doordat de VWA sinds 1 oktober veel gerichter con troleert bij cafés die zij verdenkt. Het gaat om horecagelegenheden die eerder al een waarschuwing kregen of die bijvoorbeeld in de media hebben verkondigd het ver bod te negeren. De VWA heeft sinds 1 oktober ruim 2600 contro les gehouden. Het gaat in principe om een boete van 300 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6