Zwemlopen dreigen te verdwijnen 40 I Donderdag 4 december 2008 PZC De zwemloop in Kapelle was vaste prik op de agenda. foto Ronald den Dekker Zeeuwse uitvinding heeft zijn langste tijd gehad door Koen de Vries MIDDELBURG - Als er op korte ter mijn niets gebeurt, dreigt een Zeeuwse uitvinding in de vergetel heid te raken. De ooit zo gelouter de zwemloop, in 1986 uitgevon- den door triatlonvereniging Zee land (TVZ), heeft misschien zijn laatste editie binnen de provincie grenzen gehad. De zwemloop werd uitgevonden door enkele fanatieke Zeeuwse duursporters. De provincie zat vol met triatleten die in de zomer vol op aan hun trekken kwamen, maar in de winter weinig meer konden doen dan trainingskilo meters maken. Dat moest anders, vond het bestuur van de TVZ, waarin onder anderen Bram van Lare, Sjaak Sinke, Loek Steenber gen, Henk Kasper en Cees Rooze zitting hadden. En zo ontstond in 1986 de zwemloop: duizend meter zwemmen in een verwarmd bad en dan als de gesmeerde bliksem naar buiten voor een loop over tien kilometer. Voor de sprinters waren er wedstrijden over de hal ve afstand. Het evenement werd door outsi ders met verbazing bekeken, maar de sporters vonden het geweldig. Bij de allereerste wedstrijd in Vlis- singen stonden veertig deelnemers aan de start, drie jaar later waren dat er 144. Op de wachtlijst ston den toen ook nog eens twintig lief hebbers zich te verbijten. Er kwam zelfs een clubblad uit, speciaal voor de zwemlopers. De zwem loop verbreidde zich als een olie vlek over het land en daarbuiten. Ook in België, Duitsland en zelfs Polen werd en wordt deze nieuwe tak van duursport beoefend. „De deelnemers kwamen uit heel Nederland en later ook uit België", herinnert Sjaak Sinke zich. „Om dat de wedstrijd vaak om 9 uur 's morgens begon, moesten sommi gen al om 6 uur vertrekken om op tijd in Zeeland te zijn. Dat hadden ze er graag voor over. In de loop der jaren zijn er vele toppers aan de start gekomen. De gebroeders Koole, Irma Heeren, Nick Marijnis- sen en vele sterke Belgen." Er was een grote groep vrijwilli gers, de atleten waren enthousiast, maar bij de Nederlandse triatlon- bond was dat minder. Het duurde tien jaar, voordat de bond het feno meen zwemloop erkende. Die was toen al behoorlijk op z'n retour. Bovendien stegen de kosten elk jaar een beetje. Ze zijn inmiddels zo hoog opgelopen, dat Sjaak Sin ke de stekker uit de wedstrijd in Vlissingen trekt en ook het circuit vaarwel zegt. „De wedstrijd in Vlis singen levert ongeveer 500 euro in schrijfgeld op. Dat is de helft van wat we nodig hebben. Ik heb atle tiekvereniging Dynamica leten we ten dat het zo niet verder kan. Daar heb ik geen enkele reactie op gehad. Niemand die zijn schou ders eronder wil zetten, bijvoor beeld voor het vinden van spon-: sors. Sinke is de enig overgebleven orga nisator, een eenmansbedrijfje dat op de wedstrijddag nog wel een be roep kan doen op een groepje vrij willigers. Hij verwerkt de inschrij vingen, zet het parkoers uit, regis treert de tijden, verwerkt de uitsla gen enzovoorts. Daarnaast is hij bijvoorbeeld ook nog eens materi aalcommissaris. Sjaak Sinke heeft de zwemcaps in beheer, de aantik- stokjes (pvc-pijpen van een meter om de zwemmers te verwittigen dat ze nog twee baantjes moeten zwemmen), de nummers op de loopkleding. Toch ontving de in woner van Koudekerke steeds min der waardering voor zijn werk. Zo als vorig jaar in Vlissingen, toen sommige deelnemers door een par- koerswacht de verkeerde kant wer den opgestuurd. „Er stonden ouders op het dak van mijn auto te bonzen, ik kreeg mailtjes en tele foontjes dat er niets van klopte. Ik had mijn zakken ervan vol. Bekijk het even, het is geen WK." Deze winter staan voorlopig al leen nog zwemlopen in Bergen op Zoom en Roosendaal op de kalen der. Die van Kapelle en Hoogerhei- de zijn hoogst onzeker. In het gun stigste geval zijn er nog vier los staande wedstrijden. Er moet een wondertje gebeuren, willen de zwemlopen niet van Zeeuwse bo dem verdwijnen. Anders gezegd: er zijn minstens twee extra Sjaken Sinke nodig om het fenomeen nieuw leven in te blazen. De zwemlopen waren een feno meen in Zeeland. De laatste ja ren is echter de klad erin geko men. Het evenement dreigt nu te verdwijnen. wwA'.k-ani AutoVermeulen GOES Pearyweg 6 4462 GT 0113-561 812 Kia Melse Vlissingen VLISSINGEN Industrieweg 31 4382 NA 0118-415 220 Autobedrijf Van Hensbergen Bergen op Zoom B.V. BERGEN OP ZOOM Witteveenweg 6 4612 RA 0164-247 066 The Power to Surprise JAAR PIFTïEN. Getoond mode! kan afwijken van standaarduitvoering. Prijzen zijn incf. 8TW/BPM, exd. metallic lak. kosten rijklaar maken, leges en verwijderingsbijdrage. Hel gemiddelde brandstofverbiuik varieer: van 4,71/100 km -1.1 qbZI.2 km. tot 7,71/IOOkm - llop13km Gemiddelde CO.'-uitstoot van !26g/kmtot 184g/km.Kiacompenseerlalle'kilometersdlelnhei eerste jaar gereden worden van alle nieuw verkochte modellen, Actie geldig bij aankoop en kentekenaanvraag in de periode 1 september t/m 29 december 2008: 'Leasetarieven o.b.v. 60 maanden en 20.000 km per jaar full Operational Lease via Kla financial Services. Tarieven zijn exd. BTW en-brandstof.'en incl. rente, afschrijving, reparatie, onderhoud en banden, houderschapsbelasting en all-risk verzekering; Onder voorbehoud van kredietacceptatie. SE&O,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56