Gasverbruik in woningen daalt fors Veel kinderen onbekend met risico's chatten Indiase schrijfster krijgt Ciausprijs Overvallers beschieten politie Datenin jeregio Jj 0900-0401117 -f 4 I Donderdag 4 december 2008 P2C Sterk afname is gevolg van isolatie en dubbele beglazing huizen. door Chris van Alem DEN HAAG - Hoewel de gasprijs vol gend jaar met elf procent omhoog gaat, betalen huishoudens nog steeds minder voor hun gasnota dan in 1985. Omgerekend was een gemiddeld huishouden toen - tegen het huidi ge prijspeil - bijna 1000 euro per jaar aan gas kwijt, tegenover 838 euro in 2007, aldus het CBS. De gasprijs is sinds het jaar 2000 ver dubbeld. Het gemiddeld gasverbruik in een doorsnee Nederlandse woning is de afgelopen dertig jaar gedaald tot 1400 kuub. Dat is bijna een hal vering sinds 1978. Dat komt niet al leen omdat de huizen beter zijn geïsoleerd, ook de warmere win ters en de kleinere huishoudens spelen daar een rol in. Vorig jaar was meer dan 90 pro cent van de woningen voorzien van dubbel glas, 60 procent had da kisolatie en ruim 60 procent spouwmuurisolatie. De sterke daling van het gasver bruik is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de steeds stren gere energie-eisen die aan nieuw- Door betere isolatie van wonin gen, het aanbrengen van dubbele beglazing en het gebruik van ke tels met meer rendement is het gasverbruik sterk afgenomen. bouwwoningen worden gesteld. Dat heeft ertoe geleid dat het ge middeld gasverbruik per woning de afgelopen tien jaar met een kwart is gedaald. Een goed geïsoleerde nieuwbouw woning verbruikt 700 kubieke me ter gas per jaar' een slecht geïso leerd huis drie keer zoveel. Ook de opmars van de hoogrende mentsketel heeft bijgedragen aan het dalend gasverbruik. In circa 80 procent van de 6,91 miljoen woon huizen in Nederland staat een HR-ketel. Momenteel wordt de HRe-ketel geïntroduceerd. Daar mee kan een huishouden zelf stroom opwekken. Daardoor stijgt 'de gasrekening, maar daalt de stroomrekening. Per saldo moet de energierekening met de HRe-ketel 20 procent lager worden. Dit type ketel is alleen interessant bij een verbruik van meer dan 2000 kuub gas per jaar. Bij een lager verbruik wordt te weinig elektriciteit opge wekt. De klimaatverandering is een an dere factor waardoor het gasver bruik in Nederland daalt. De afge lopen dertig jaar is de gemiddeld jaartemperatuur gestegen van 8 naar 11 graden. De laatste koude winter was die van 1996, tevens de laatste keer dat het gasverbruik piekte. In datzelfde jaar werd de energiebelasting ingevoerd. Mo menteel wordt een belasting van 18,49 cent per kuub geleverd gas geheven. De energiebelasting is de laatste vijf jaar met bijna een der de gestegen. AMSTERDAM - Te veel jongeren gaan onverantwoord om met hun online contacten. Drie op de tien meisjes in de leeftijd van 12 tot 18 jaar heeft wel eens een chat ge voerd met iemand die eetst leuk leek, maar later heel onbetrouw baar. Een op de tien jongens heeft wel eens een dergelijke ervaring ge had. Dat blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de stichting Meldpunt Kinderporno. De resultaten werden gisteren be kendgemaakt. Duizend jongens en meisjes de den mee aan het onderzoek van het bedrijf Memo2. Het werd uitge voerd in verband met de campag ne 'Cyberlokkers laten niet los, blocken dus', die Meldpunt Kin derporno onlangs voerde. Jongeren weten volgens het meld punt heel goed dat sommige vol wassenen internet gebruiken om hen te lokken, maar de kinderen en hun ouders zouden nog te wei nig actie ondernemen tegen deze 'cyberlokkers'. Het meldpunt adviseert in voorko mende gevallen onder meer aangif te te doen bij de politie. Chatten, al dan niet met webcam, is zeer populair onder jongeren. Zes op de tien meisjes chat elke dag via programma's als msn en yahoo en de helft van de jongens. Een meerderheid heeft wel eens een onbekende toegevoegd als on- linecontact. Een op de tien jonge ren zet de webcam ook aan tijdens chats met onbekenden. Acht op de tien kinderen zeggen dat hun ouders geen regels hebben voor het gebruik van de webcam. Als er wel regels zijn, worden die niet altijd nageleefd. Van de meisjes zegt 90 procent zich te houden aan de regels van hun ouders. Onder jongens is dat 65 procent. AMSTERDAM - Leden van de koninklijke familie poseren met de Indiase schrijfster Indira Goswami (voorgrond 2e van links). Links Lilian Goncal- ves-Ho Kang Yo (voorzitter Prins Claus Fonds). Op de achtergrond prins Fri- so, prinses Mabel, Kroonprins Willem Alexander, prinses Maxima, prins Constantijn en Prinses Laurentien. Friso reikt de Prins Claus Prijs 2008 (hon derdduizend euro) uit aan Indira Goswami. Zij krijgt die wegens haar inzet DE GOORN - Overvallers hebben gis termiddag in Zaandam tweemaal vanuit hun auto het vuur geopend op de politie. Niemand raakte daar bij gewond. Drie verdachten zijn opgepakt. Onderzocht wordt of er nog meer verdachten zijn. De poli tie achtervolgde een auto waarin zich de vermoedelijke daders be vonden van een overval in De Goorn, vlakbij Hoorn. Tijdens de achtervolging wisten de verdach ten ook nog een auto te stelen van een toevallige passant. ADVERTENTIE VAN DE DAG Man, 54, zkt lieve spontane vrouw 45-5.0 voor serieuze relatie uit en thuis. Niet rokende. Postbus: 100630 (€0.80 p/m) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeten 18 jaar zijn of ouder. Mocht je hulp nodig hebben bel 0900-0400038 of email naar dateninjeregio@ukcustomersupport.com. Deze service werkt niet met een anafoge telefoon. LEICHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort Babylijkje ligt naast garagebox in Enschede ENSCHEDE - Achttien rechercheurs zijn bezig met het onderzoek naar de vondst van een kinderlijkje in Enschede. Twee passanten vonden het baby lijkje naast een garagebox aan de Haaksbergerstraat. Het stoffelijk overschot is inmiddels overge bracht naar het Nederlands Foren sisch Instituut. Volgens een woordvoerder van de politie moet sectie uitwijzen of de baby door een misdrijf om het le ven is gekomen. Opnieuw taakstraf voor Fritz Korbach LEEUWARDEN - Oud-voetbaltrainer Fritz Korbach heeft gisteren van de politierechter in Leeuwarden een werkstraf van 42 uur en een rijontzegging van achttien maan den gekregen. Op 22 december vo rig jaar is Korbach door de politie gesnapt. Hij had zes keer zoveel al cohol in zijn bloed als toegestaan. In een eerdere zaak vanwege derge lijke feiten ontkende hij te hebben gedronken en weet hij de over schrijding aan het homeopatische middel echinacea. Volgens Kor bach zou dat nu weer het geval zijn. Gisteren bleek echter aan het licht dat Korbach ook vier glazen rode wijn had genuttigd. 'Sinterklaas mijdt dief witte chocoladeletter' DEN HAAG - Een witte chocoladelet ter was in de nacht van dinsdag op woensdag de inzet van een wilde achtervolging door Den Haag. De politie zag hoe een Hagenaar in een bakkerszaak aan de Fre- derik Hendriklaan inbrak. Agen ten renden achter de dief aan en vonden hem onder een auto. Naast de dief vonden de agenten alleen maar een gestolen witte cho coladeletter onder de auto. De 34-jarige man is aangehouden. Een woordvoerder van de politie voorzag voor de man een sombere pakjesavond: „Hij kan een bezoek van de goedheiligman nu defini tief op zijn buik schrijven". OOy) VAKP/WS DË- QqovscHAPPEOV/ LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts) tel. (0118) 62 88 79 fax (0118)67 00 79 infofcrleichtkeukensmiddelburg.nl www.leichtkeukensmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4