te klein gedacht' e superheldenhonkbal speelt KUNSTSTOFKOZIJNEN www.fppoortvliet.nl Kwetsbare Angelina Jolie in drama over wisselkind AKTIE: Nu bij uw bestelling GRATIS DINERBON PZC Donderdag 4 december 2008 33 Kunststofmontagebedrijf F.P. POORTVLIET Dekkersweg 12, Nieuwdorp 0113-613395 06-42156967 Net als de boksende ser veerster Maggie in Million Dollar Baby heeft ook de heldin in Clint Eastwoods nieuwe film Changeling iets om voor te vechten. Een heel andere strijd, dat zeker, maar toch kunnen we ons goed voorstellen dat Eastwood toehapte toen hij het aanbod kreeg om dit ongelooflijke, maar toch waar gebeurde drama uit de donkere jaren van Los Angeles te regisseren. Eastwood koos Angeli na Jolie voor de rol van een alleen staande moeder die na de verdwij ning van haar kind de ware aard van het politiekorps van de stad leert kennen. Wanneer Christine Collins (Jolie) op ïo maart 1928 hulp inroept bij het zoeken naar haar kind, kan de door corruptie en schandalen ge teisterde politie een succesje goed gebruiken. Dus als na maanden vruchteloos speuren eindelijk een jongetje opduikt dat beweert de zoon van mevrouw Collins te zijn, is de leiding vastbesloten er een goednieuwsshow van te maken. Dat de moeder het kind niet blijkt te herkennen, is iets waar ze niet op gerekend hebben. De vrouw is in de war, heet het, en de verant woordelijke rechercheur (Jeffrey Donovan) weet de verbouwereer de Collins over te halen het onbe kende kind een paar weken op proef te nemen. Hoe ver de politie echt durft te gaan bij het schoonvegen van het eigen straatje, blijkt kort daarna. De koppige Collins blijft volhou den dat het gevonden jongetje haar zoon niet is. Als ze te lastig wordt en bewijzen gaat aandra gen, blijkt het geen enkel pro bleem haar af te voeren naar een psychiatrische inrichting. Hier schetst Changeling een grimmig tijdsbeeld dat weinig meer te ma- CHANGELING Film. Regie: Clint Eastwood. Met: Angelina Jolie, John Malkovich. Te zien in VJissingen. door Leo Bankersen ken heeft met nostalgie naar pot- hoedjes en antieke automobielen, die Eastwood overigens niet verge ten is. Vergeleken met andere films van dezelfde regisseur, zoals Mystic Ri ver en Letters From Iwo //ma, volgt Changeling een betrekkelijk con ventioneel Hollywoodstramien. Een typisch Amerikaans verhaal, waarbij de kwestie wie goed zit en wie fout weinig hoofdbrekens geeft. Maar Eastwood smeert het dreigende sentiment niet uit en stuurt aan op een drama dat gelei delijk epische proporties krijgt, om ten slotte toch weer terug te keren bij de vraag van die moeder. Dat laatste is in zekere zin ook de emotionele lijn die deze breed uit waaierende geschiedenis bij elkaar houdt. Changeling is melodrama, thriller, horrorverhaal, aanklacht en rechtbankdrama tegelijk. De re gie van Eastwood is kalm en doel gericht, met gevoel voor de kracht van het beeld en ruimte voor een uitstekend acteursgezelschap. Jolie durft zich kwetsbaar op te stellen en bewijst na films als The Good Shepard en A Mighty Heart opnieuw dat ze haar Lara Croft-imago aan het ontgroeien is. John Malkovich is uitstekend op zijn plaats als de excentrieke, maar ook vastberaden radiopredikant die Collins te hulp komt, en ook de vele andere bijrollen zijn over tuigend ingevuld. Dat wordt straks bij het uitdelen van de Oscars nog lastig kiezen. Het onschuld uitstralende meisje groeide op in het zonnige Arizona, maar is bijna net zo bleek als de Cullens. Ze blijkt ook dezelfde duisterromantische inborst te heb ben en dus wordt de aantrekkings kracht alleen maar groter als ze ontdekt dat haar geliefde een vam pier is. Met heuse superkrachten. En een ultrahippe vampierfamilie die superheldenhonkbal speelt. Eind goed al goed? Nee, want er lo pen ook wilde vampiers rond die nog altijd zweren bij mensen bloed. En dan is er ook nog de dreiging van de lokale indianen, die verwant blijken aan de wolfs- mensen, die het vanouds aan de stok hebben met vampiers. De magische wereld van Twilight werd geschapen door Stephenie Meyer, die met haar drie romans over Bella en de vampiers een ge voelige snaar raakte bij pubermeis jes in alle landen. Meyer verkocht miljoenen boeken en op het inter net gonst het van de fanactivitei- ten. Met zo'n grote fanbasis was Zeeuwse museumwereld opriep tot nadenken over saneren en fuse ren. „Als mensen zoals ik zich niet uitspreken, wie praat er dan, behal ve politici? Je moet je realiseren dat in deze provincie weinig din gen écht in het openbaar worden besproken. Er heerst geen discus siecultuur. Mensen worden hier te weinig geprikkeld om eens goed na te denken over wat je nu eigen lijk zegt. Politici zijn vooral bezig met sussen, afkopen, in plaats van de discussie tot op het bot te voe ren. Dan is het gooien van een knuppel in het hoenderhok soms het enige wat je kunt doen. Ik ben er niet om mensen te leiden, maar om te prikkelen. Er moet ruimte bestaan voor de visie van de bui tenstaander op de Zeeuwse cul tuur." Die rol van relatieve buiten staander - van 'Zeelander', zoals hij zichzelf welbewust en conse quent noemt - heeft hij met genoe gen vervuld. Als Zeelander heeft hij een uiterst leerzame tijd gehad. „Hiervoor heb ik lange tijd in New York geze ten. Daar heb je te maken met on gelooflijk veel informatie en stimu li. Daar wordt alles al gedaan. Hier moest ik er echt zelf aan trekken. Wil je een debat? Organiseer het maar. Televisie? Probeer het maar. Ik heb veel geweldige, talentvolle 'Als mensen zoals ik zich niet uitspreken, wie praat er dan, behalve politici?' Zeeuwen ontmoet. Het is een sti mulerende omgeving geworden." Hoewel hij zeker tevreden is over het museum, ziet hij nog volop dingen die anders zouden kun nen, al dan niet tijdelijk. „Bij alle zalen heb ik dat wel. De wandtapij ten bijvoorbeeld zijn zo dwin gend, die zou ik wel eens drie maanden willen opbergen." Dat gebeurt misschien komend voor jaar, in het kader van The Fringe Projects van het Scandinavische duo Henrik Vibskov en Andreas Emenius. Een tapijt willen zij ver vangen door een modern doek. By- vanck verheugt zich op het pro ject. „Ik denk dat het heel goed gaat met het Zeeuws Museum", vindt de scheidend directeur. „Toen ik hier kwam, heb ik gezegd dat ik maximaal vijf tot zeven jaar zou blijven. Je kunt ook te vroeg vertrekken, zo rond de opening. Nu heb ik anderhalfjaar stevige na zorg verricht en 2009 helemaal voorbereid. Ik had best nóg vijf jaar willen blijven, maar dan loop je het risico dat je prikkels uitge werkt raken. Dat moment moet je voor zijn. Maar misschien komt mijn vertrek nog te vroeg, want ik verheug me verschrikkelijk op 2009, dat wordt zo'n mooi jaar voor het museum. Aan de andere kant: ik bén niet dit museum. Er zijn veel mensen die hier werken en de dynamiek van het museum zullen voortzetten. En als een nieu we directeur het roer omgooit: des te beter." □nek: „Ik geloof nog steeds dat je als museum af moet van het traditionele plaatje-praatje." foto Lex de Meester het geen wonder dat de filmversie in Amerika een instant-hit werd. De doelgroep wordt dan ook niet teleurgesteld: de broeierige roman ce tussen Edward en Bella heeft het juiste zwijmeigehalte, en het verhaal is in beeld gebracht met veel gevoel voor sfeer. En als dat niet genoeg is om de door de film makers beoogde gothic-bakvissen over de streep te halen: Kristen Ste wart en Robert Pattinson zien er allebei ook nog eens uit om op te vreten. Angelina geling. Jolie (links) als de alleenstaande moeder Christine Collins in Chan- foto CPD/PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35