'In Zeeland wordt vaak Een ultrahippe v d ViJF VRAGEN OVER Symfonieorkest Codarts speelt in Concertzaal Francis Levoy in Terneuzen en Vlissingen 32 Donderdag 4 december 2008 PZC De Zeeuwse Koorschool - vanouds een jon gens- en mannenbolwerk - begint een vrou- wenschola, een koorgroep van vrouwen die zich toeleggen op gregoriaanse gezangen. Naam: Evert Wagter Leeftijd: 48 jaar Woonplaats: Goes Beroep: directeur van de Zeeuwse Koorschool, dirigent-organist door Rolf Bosboom Waarom begint de Zeeuwse Koorschool een vrouwenschola? „Omdat we de koorschool een wat bredere body willen geven. We heb ben het gebouw, we hebben de man, we hebben de middelen, dus waar om zouden we geen centrum voor religieuze kwaliteitsmuziek kunnen worden? Dat zijn we eigenlijk al, maar we willen dat verbreden met meerdere groepen die tegen deze doelstelling aanschuren." Hoe bijzonder is dit? „Het is om twee redenen bijzonder. De eerste is dat er in Zeeland nog geen vrouwenschola is, nog geen groep vrouwen die zich specifiek met gregoriaanse gezangen bezighouden. In het land zijn die er wel. ïn mijn vorige baan bij zangkoren Deo Sacrum in Poeldijk, ben ik er zelf een be gonnen. Dat koor komt zaterdag in Goes zingen. En het is bijzonder om dat de koorschool 'in vrouwen gaaf. Dat is nog niet eerder vertoond." Hoe populair is het gregoriaans nu? „Behoorlijk. Ook buiten de kerk, vanwege het gevoel voor het mystieke, het medidatieve, het algemeen religieuze. Dat spreekt mensen erg aan. Je ziet ook allerlei cd's verschijnen en zelfs in de popmuziek duikt af en toe een Aardje gregoriaans op. Het is echt booming business." Verwacht u veel belangstelling voor de vrouwenschola? „Nu al hebben twee mensen zich opgegeven, dus ik verwacht dat het wel goed gaat. Ergens in januari houden we een informatiebijeenkomst en daarna hopen we van start te gaan." Gaat het koor alleen in de katholieke kerk zingen? „Gregoriaans is gezamenlijk erfgoed, want het is muziek van vóór de re formatie: Ik verwacht dat de wat lichtere protestantse kerken het ook kunnen waarderen. Maar ook buitenkerkelijk willen we actief zijn, niet alleen in Goes maar Zeela-nd-breed. Aan bijvoorbeeld het Vól-korenfesti val in Middelburg zouden we heel goed kunnen meedoen." Concert vrouwenschola van de zangkoren Deo Sacrum uit Poeldijk, zaterdag 6 de cember in de rk Maria Magdalenakerk in Goes. Aanvang: 19.00 uur. MIDDELBURG - In de serie Jong Ta lent geeft het Codarts Symphony Orchestra zaterdag een concert in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg. Dat begint om 20.00 uur. Onder leiding van Jurjen Elempel worden werken gespeeld van drie componisten die werkten in de oude Dubbelmonarchie Oosten- rijk-Hongarije: Rondo hongroise van Kodaly, Sinfonia concertante voor viool, cellohobo, fagot en or kest van Haydn en de Eerste symfo nie van Brahms. In het stuk van Haydn soleren Iva Cernohorska (viool), Eneko Aizpurua Pablo (cel lo), Thomas Molinari (hobo) en Nadine van de Merwe (fagot). TERNEUZEN - De Zeeuwse sin ger-songwriter Francis Levoy is de komende tijd twee keer met zijn band te zien in eigen provincie. Ko mende zaterdag treedt de groep op in Porgy en Bess in Terneuzen, vanaf 21.30 uur. Een week later, op 13 december, volgt een optreden in De Piek in Vlissingen, vanaf 22.00 uur. Levoy maakt eigentijdse rootsrock met pop- en rocktrekken maar ook met invloeden van bijvoor beeld country of bluegrass. De band is regelmatig in Amerika, in Texas, te vinden. In oktober wer den nog diverse concerten gege ven. In mei volgt een nieuwe tour. Valentijn Byvanck verlaat het Zeeuws Museum om het nieuwe Nationaal Historisch Museum op te zetten. Af scheid van een 'Zeelander' onder de Zeeuwen. door Rolf Bosboom Hij zal er niet van onder de indruk zijn. Want het is een bekend ge luid dat opnieuw uit de geschiedkundige hoek klinkt. Naar aanleiding van de benoeming van Byvanck en Erik Schilp bij het Na tionaal Historisch Museum bracht het Historisch Nieuwsblad een be zoekje aan hun huidige'instituten. Zowel het Zeeuws Museum als het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen komt er slecht van af Storend te kort aan informatie, gebrek aan een historisch verhaal, effectbejag zonder inhoud, verwaarlozing van de geschiedenis - luidt samengevat de kritiek op het Zeeuws Mu seum, dat nog net iets minder be droevend scoort dan het Zuider zeemuseum. Valentijn Byvanck zucht diep, we tend dat ook de voorbereidingen van het Nationaal Historisch Mu seum - waarover hij nog niets mag zeggen - met dezelfde argusogen worden bekeken. Hij citeert Johan Huizinga. „Je moet op zoek gaan naar 'het esthetische bestanddeel' van de geschiedenis. Naar een prachtig verhaal, naar bijzondere beelden. De geschiedenis is zo ont zettend veel, zo ontzettend rijk. Ik zelf geloof nog steeds dat een mu seum moet experimenteren met nieuwe vormen en dat je af moet van het traditionele plaatje-praat je. Zeker in dit tijdsgewricht, in de huidige beeldcultuur, vertelt By vanck." „In het verleden heb ik wel de klacht gehad: 'Je verkwanselt onze cultuur'. Dat zijn mensen die van uit de traditie komen en vinden: zó hoort het. Voor hen kan iets. maar op één manier betekenis heb ben, bekeken worden. Ik denk dat onze generatie weinig meer heeft met die omgang met de traditie. Dan kun je het materiaal weg gooien of heruitvinden. Musea proberen te weinig nieuwe wegen te vinden. Ze zijn vooral bezig met het vastleggen van verdwijnende tradities. Daarmee sluit je de hele weg af naar de toekomst van bij voorbeeld de streekdracht. De beweging die wij hebben ge maakt is dat we stukken hebben losgeweekt van de traditie, waar door ze ook de ruimte krijgen voor betekenis voor andere men sen die bij ons binnenkomen, voor buitenstaanders die niet van uit die traditie komen. Wat ge beurt er bijvoorbeeld als je Wal- cherse- en Bevelandse dracht mengt, of een Axelse beuk op een spijkerbroek doet? Je kunt er alle kanten mee op. Op die manier geeft je het een levensvatbare be stemming." Een kwart van de bezoekers be staat uit jongeren, memoreert hij. „Daar ben ik heel trots op. Dat zegt mij: je kunt het verleden een toekomst geven door het te ontra felen. We vertellen nog steeds die verhalen, maar tegelijk is iedereen vrij om nieuwe combinaties, nieu we beelden te maken. Het is een grote inspiratiebron voor nieuw erfgoed." Hij wijst op de tijdelijke expositie van Erik Verdonck. „Wat Erik heeft gedaan, is een prachtig voorbeeld, doordat hij zijn eigen ontwerpen met de collectie van het museum vermengt." De meeste voldoening put By vanck uit bezoekers die vertellen dat ze de historische kleding zelf zouden willen dragen of die hun oude sieraden weer tevoorschijn hebben gehaald. „Dan ben ik na tuurlijk heel erg blij. Het is niet mijn museum, maar een museum voor de Zeeuwen, waar ze verha len vinden die ze met buitenstaan ders kunnen delen en waar-ze van de rijkdom kunnen genieten." Ruim zes jaar geleden arriveerde hij in Middelburg, op een mo ment dat het museum al geruime tijd was gesloten in afwachting van een verbouwing. „Het was een van de allermooiste opdrachten die je kunt krijgen: hier heb je een museum en zet het maar op de kaart. Ik was hier nog nooit geweest, kende de collectie niet. Maar ik wist toen al wel dat ik de oude collectie met heden- Vertrek VaBemtijn Byvanck - Valentijn Byvanck (1964) was sinds jwni 2002 directeur van - het Zeeuws Museum, dat me dio 2007 werd heropend. Sinds 1 oktober werkt hij één dag in de week voor het Natio naal Historisch Museum. Op 1 januari stapt hij helemaal over. Op dinsdag 16 december is er een afscheidsbijeenkomst in de vorm van een open huis, van 16.00 tot 19.00 uur in het Zeeuws Museum. Belangstellenden kunnen zich aanmeldemi via secretariaat® zeeuwsmuseum.nl of telefo nisch via 0118-653000. •s»C: Valentijn Byvanck, bij het werk van Erik daagse kunst wilde combineren." I-Iij wilde ook dat het museum bui ten zichzelf zou treden, midden in de samenleving zou staan, om mensen te prikkelen, tot naden ken te stemmen. „Als je een insti tuut bent met zo'n belangrijke rol, dan moet je ook bereid zijn om op een breed terrein je stem te laten horen. Ik ben nu eenmaal een alleseter, hou ervan.om me overal mee bezig te houden. Er zat wel steeds één vraag achter: wat moe ten we willen in Zeeland?" Een van zijn conclusies: cultuur en toerisme moeten veel beter op elkaar worden afgestemd. „Dat is nog steeds een probleem: er wordt hier vaak veel te klein gedacht. Al le toeristen die naar Zeeland ko men, gaan ook minstens één dag naar Middelburg. Maar ze weten niet waar ze moeten logeren. Wat deze stad nodig heeft is een reeks van superhotels." Byvanck deinst nooit terug voor prikkelende uitspraken, zoals vori ge week in Breskens, toen hij de In het Aitsende jonge rendrama Thirteen portretteerde Catheri ne Hardwicke enkele tiener meisjes die onder invloed van voortrazende hormonen verander den in kleine monstertjes. In Twi light voert Hardwicke monsters op die zich gedragen als tieners. De Cullen-clan gaat naar school in een klein stadje in Amerika. Met hun lijkbleke gezichten en hun koele modellenuitstraling houden de Cullens de andere kids van de highschool moeiteloos uit de m Film. Regie: Catherine Hardwicke. Met: Kristen Stewart, Robert Pattinson. Te zien in Vlissingen. door Fritz de Jong buurt. Ze zijn zo vreemd, dat nie mand het raar vindt als ze op de schaarse zonnige dagen van school weg blijven. Niemand op school beseft dat de Cullens vampiers zijn. Maar dan vampiers die afzien van het leeg zuigen van menselijke prooien. De door Robert Pattinson vertolkte Edward Cullen - die al honderd jaar zeventien is en zich dus kapot moet vervelen op de middelbare school - voelt zich hevig aangetrok ken tot zijn nieuwe klasgenote Bel la Swan (Kristen Stewart). Is het liefde of bloeddorst? Hoe dan ook: Bella valt als een blok voor de broeierige Edward. Verrassend goed, zonnig geprijsd! President Rooseveltlaan 735.j 4383 NG Vlissingen j 0118441944 www.ascozeeland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 34