Terneuzen krijgt een Geld voor visserijprojecten Donorvolis 2 Donderdag 4 december 2008 PZC WILLEM VAN DAM Voor mijn lever bestaat, naar ik vrees, niet heel veel be langstelling; bier, wijn en whisky hebben in de loop der jaren hun werk wel gedaan. De interesse voor mijn hart is vermoedelijk eveneens vrij ge ring; sinds ik een paar jaar geleden werd gedotterd, slik ik me ongans aan bloedverdunners, cholesterolverlagers en bètablok kers om de boel een beetje aan de gang te houden. Mijn longen dan? Die zijn evenmin in trek; ontelbaar zijn de hoeveelheden sigaretten, sigaren en pijptabak die ik naar bin nen heb gezogen. Mijn ogen misschien? Die liggen waarschijn lijk net zo slecht in de markt; ik ben pas nog naar de opticien geweest voor wéér sterkere bril- ,ii lenglazen. IK noor U al Conclusie: ik ben allesbehalve brommen; 'da's de ideaIe orgaandonor. En tóch, tóch meld ik mezelf niet ZO netjes aan voor een donorpolis. Want dat zou wel eens lucratief kun nen zijn. Ziektekostenverzekeraars zijn namelijk op het idee ge komen om orgaandonoren een korting van. 120 euro te geven op hun ziektekostenpremie. Patiëntenorganisaties en politici ('In dit soort ethische kwesties mag de portemonnee niet leidend zijn') roepen er schande van, maar ik laat zo'n buitenkansje niet graag aan mij voorbij gaan. Ik hoor u brommen: 'da's niet zo netjes, Van Dam'. Dat is helemaal waar. Zoals het evenmin netjes is, dat ik mijn ziektekostenverzekeraar tevens zal verzoeken om een niet-ro- kers- en een vegetariërskorting. Want ook dat kan, zonder dat ook maar een hond controleert of ik écht niet rook en of ik écht nooit een hamburger bij McDonalds nuttig. Al die kortingen bijeen leveren een aardig kapitaaltje op. Daar van koop ik dan een paar kratten bier, een doosje mooie wijn, een extra voorraadje whisky, een baaltje pijptabak en: bij de slager een lekker stukje gezonde lever. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg 1:0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes 1:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra. Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselècteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Na vijf jaar onderhandelen lijken de meer dan twintig belanghebbende partijen eruit te zijn: Terneuzen krijgt er een gloednieuwe zeesluis bij door Wout Bareman en Conny van Cremberghe Een nieuwe, grotere zeesluis in Terneuzen zal de econo mische ontwikkeling van de Kanaalzone een geweldige duw in de goeie richting geven. De regio zal er decennia achtereen profijt van hebben. Burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen is daar vast van overtuigd, zeker na het zoveel ste overleg over de nautische toe gang tot het Kanaal Gent-Terneu- zen. De meer dan twintig belangheb bende partijen zijn na vijfjaar bak keleien nu eindelijk volop bezig met de afronding van de slepende discussie. Dat moet uitmonden in een unaniem advies aan de minis ters van Verkeer en Waterstaat in Nederland en Belgie, dat midden januari 2009 officieel wordt gepre senteerd. Al die partijen, verenigd in het Sta keholders Forum (SAF), lijken nu op een lijn te zitten: de bouw van een nieuwe zeesluis met een capa citeit van rond de 100.000 ton pal oostelijk van de huidige 80.000 tonssluis. De nieuwe situatie zou vergelijkbaar zijn met die van het sluizencomplex in Antwerpen, waar de Zandvliet- en Berend- rechtsluis broederlijk naast elkaar liggen. De sluis in Terneuzen wordt aangelegd binnen de gren zen van het huidige sluizencom plex, tussen de huidige zeesluis en de monumentale middensluis, die in de toekomst moet gaan funge ren als spuisluis én overloopsluis voor de binnenvaart. De bestaan de binnenvaartsluis blijft ook in de nieuwe opzet gewoon functio neren. Dinsdag werd de nieuwe variant, die is ingebracht door de directie van Rijkswaterstaat Zeeland, be sproken door het SAF. Maar na tuurlijk leidde-dat niet direct tot een akkoord. Met name de Neder landse gesprekspartners kwamen op de proppen met tal van aanvul lende voorwaarden. Het antwoord op de vraag waarom die nu zijn ge formuleerd, is heel simpel, vindt Lonink. „Wat goed is voor de Bel gen, moet dit keer ook goed zijn voor ons", zegt hij, mede namens het college van Terneuzen. De Zeeuwse partners binnen het SAF willen niet alleen die nieuwe zeesluis, zij willen ook dat de Vla mingen nu eindelijk eens meewer ken aan de aanleg van de al zo lang gewenste spoorverbinding Axelse Vlakte-Zelzate, dat ze zor gen voor een goede aansluiting van de verdubbelde Tractaatweg op de R4-West bij Zelzate en dat ze niet langer meer dreinen over verbreding van het kanaal. Ook moeten de Belgen ervoor zorgen dat er een eind komt aan de be staande concurrentievervalsing op de spoorlijn Terneuzen-Gent. De Belgen hanteren op dit traject, de zogenoemde Dow-lijn op de west oever van het Kanaal Gent-Terneu- zen, nog steeds hogere vervoersta- rieven dan elders in België. De gemeente Terneuzen en de ZMF hebben naast die hele lijst voorwaarden ook nog aanvullende wensen op milieugebied geformu leerd. Zij willen niet dat woonge meenschappen in de Kanaalzone op termijn belast zullen worden met de gevolgen van grotere ver keersbewegingen op het water, de weg en het spoor. In de rappor tages, die binnen het SAF aan de orde zijn geweest, zijn de milieuge volgen van de nieuwe sluis en de nieuwe spoor- en wegverbindin gen niet naar behoren uitgewerkt De twee partijen hebben dan ook gevraagd om een second opinion. Door dit verzoek is de definitieve besluitvorming over de sluis een maand opgeschort. Dat de Nederlandse partijen nu met aanvullende voorwaarden ko men heeft alles te maken met de ervaringen die eerder werden op gedaan bij de discussie over de ver dieping van de Westerschelde. Toen werd aanvankelijk nagelaten een aantal belangrijke voorwaar den in te bouwen in de overeen komst. Lonink: „Bij dat zogenaam- Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar. PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC m het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening rwrx- De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u tiadc-re informatie c Minister Verburg steunt innovatie en verduurzaming. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Minister Gerda Ver burg van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) onder steunt 18 projecten in de visserij die een bijdrage leveren aan ver nieuwing en verduurzaming. De projecten, waarvan twee uit Yerse- ke en één uit Kamperland, krijgen in totaal 4 miljoen euro. Mosselhandel Van Vette en Ver haart uit Yerseke krijgt geld voor de ontwikkeling van een teeltsys teem voor oesters die vrij zijn van de schelpdierziekte bonamia. Met het systeem worden platte oesters op het land töt consumptiefor maat gekweekt. Daarbij is aan dacht voor de gehele keten, van duurzame productie van voedsel voor de oester tot een verkenning van de afzetmarkt. Roem van Yerseke krijgt geld yoor duurzame binnendijkse kweek van kokkels. In dit project gaat het bedrijf de (economische) haalbaar heid van binnendijkse. kokkel- kweek onderzoeken. Onderzocht wordt onder andere de optimale kweekomstandigheden en de doel matigheid van een zoutwaterzuive ringssysteem. Seafarm uit Kamperland krijgt sub sidie voor een onderzoek naar de haalbaarheid van een coöperatief productiecentrum voor pootvis voor tarbot en tong. Het centrum moet leiden tot vernieuwing van de productieketen van platvis bin nen Nederland. Koning Boudewijn (links) en koningin Juliana zetten beiden hun handtekening in een boek tijdens de opening van het Terneuzense sluizencomplex in 1968. foto Camiie Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2