Sint rijdt rond 'Overeenstemming met Vlissingen is investering in betere relatie' m Vrijwilligersprijs voor Nel Witte Thuislozen vinden daklozen maar losers Strandpaviljoen mag niet weg bij naaktstrand 22 Donderdag 4 december 2008 PZC Wethouder Middelburg ziet voordelen in 'andere dossiers'. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De Middelburgse wethouder Albert de Vries ziet de overeenstemming die er nu toch is met Vlissingen over de gezamenlij ke aanleg van een sportpark, als een investering in de goede ver houdingen met Vlissingen. De Vries zei dat gisteravond tijdens de vergadering van de commissie maatschappelijke zaken. „Dit is een investering op witte rook in andere dossiers." Dinsdag maakten De Vries (PvdA) en zijn Vlissingse collega Piet Pol derman (eveneens PvdA) bekend dat er toch een, zij het afgeslankte, sportboulevard komt achter zwem bad Vrijburg, tussen Middelburg en Vlissingen. Eerder konden bei de gemeenten niet tot overeen stemming komen. Plan is nu om hockeyvelden en een atletiekbaan aan te leggen, bedoeld voor Mid delburgse en Vlissingse sporters. De kosten worden nu geschat op 8,2 miljoen euro. Beide gemeenten betalen 4,1 miljoen. Een deel daar van, 2 miljoen, 'betaalt' Middel burg door het leveren van de grond. Vlissingen voert het plan uit en krijgt de verantwoordelijk heid. Volgens De Vries was de overeen stemming nodig voor de sportver enigingen, die hard toe zijn aan nieuwe accommodaties. Maar de overeenstemming is ook goed voor de relatie met Vlissingen, zei hij. '„Ook vanwege andere dos siers." Over welke dossiers dat zijn, wilde hij niet veel kwijt. De Vries noemde in de vergadering Herstaco, de huizenhandel op Ar- nestein die verplaatst moet wor den. Buiten de vergadering om noemde hij nog 'woningbouwpro jecten'. Of onder de niet genoem de dossiers ook het dossier 'nieuw Wethouder Albert de Vries vindt de afspraak die met Vlissingen is gemaakt over een gezamenlijk sportpark een begin van betere verhoudingen. ziekenhuis' zit, zei De Vries: „Daar gaan wij niet over. Dat bepalen de ziekenhuizen zelf!" De raadsleden die zich gisteravond uitspraken over de overeenstem ming met Vlissingen, toonden zich positief over het resultaat, ook al valt dit voor Middelburg 700.000 euro duurder uit dan was voorzien. Volgens De Vries komt er nog overleg met Vlissingen over het geld. Hij verwacht omstreeks februari een uitgewerkt plan aan de raad te kunnen voorleggen. Als de afgeslankte sportboulevard doorgaat, kan op de plaats van de huidige atletiekbaan Veersepoort 5 worden gerealiseerd. Volgens De Vries worden daarover al gesprek ken gevoerd met architect Herman Herzberger. Ook de bouw van de twee zo nodige sporthallen wordt door de komst van sportpark Vrij burg makkelijker. Als de hockey club verhuist, komt het ^terrein van sportpark Voorborch daarvoor vrij. Toch zei De Vries dat ook het pas gepresenteerde alternatief - op het terrein van de stadscamping - nog wel onderzocht kan worden. VLISSINGEN - Nel Witte (65) is giste ren beloond met de Vlissings'e vrij willigersprijs. Ze zet zich bij Kans- Plus Walcheren al tientallen jaren in voor het welzijn' van mensen met een handicap. Door haar inzet ontbreekt het de bezoekers van de wekelijkse dis co-avonden aan niets en zijn de ra men van 'Ons Plekje' altijd keurig gezeemd. Ook bezoekt ze mensen die wel wat gezelschap kunnen ge bruiken. En ze steekt de handen uit de mouwen tijdens handwerk bijeenkomsten. Dat laatste doet zij tegenwoordig bij Ter Reede. De Vlissingse zal zichzelf voor die activiteiten nooit op de borst klop pen. Daarom moest een goede smoes worden bedacht om haar gisteren naar het gebouw van KansPlus te lokken. Zij zou een speldje en een bloemetje overhan digen aan een van de andere vrij willigers. Maar burgemeester Wim Dijkstra bleek opeens een oorkon de in handen te hebben met daar op haar naam. Verder kreeg de winnares een speldje en driedui zend euro die zij mag besteden aan een goed doel naar keuze. Volgens de jury is Nel Witte op een erg aansprekende manier ac tief Zij verzet veel werk voor een moeilijke, hulpbehoevende doel groep. De Frans Naereboutprijs van de ge meente Vlissingen wordt jaarlijks uitgereikt aan mensen die zich bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt voor de leefbaarheid in hun straat, wijk of de hele gemeente. Pakketbezorgers van TNTpost hebben razend drukke dagen. door Emile Calon MIDDELBURG - De pakjes van Sinter klaas komen niet per stoomboot naar Nederland. Ze worden veelal huis aan huis bezorgd door de mè- dewerkers van de pakketservice van TNTpost. Het zijn topdagen voor hen. Hun grote bestelauto's puilen elke ochtend -zowat uit met pakketten van bijna elk denkbaar formaat. Van kleine vierkante doosjes die net niet door de brie venbus kunnen tot en met loeigro- te dozen met de omvang van een flinke tafelkoelkast. Tonny Vermaire bezorgt al vele ja ren namens TNT de pakketten in Middelburg. Hij heeft in de loop der jaren de groei gezien. Met dank aan Ebay.com, Marktplaats.nl en al die andere internetwinkels die de pakketpost opstuwen, zegt de 54-jarige Middelburger terwijl hij twee pakken Nespresso-koffie- cupjes afgeeft in de Hoogstraat. Met een glimlach vertelt hij de be woonster dat ze nu weer lekkere koffie kan zetten. De pakken van Nespresso zijn dankzij de opdruk herkenbaar. Net als de pakketten van H8cM en dozen met compu ters van merken als HP en Acer. Verder is het voor Vermaire een raadsel wat hij vervoert. Maar soms ook voor de ontvangers. Met enige regelmaat vragen ze aan hem wat hij brengt. „Dan zeg ik, dat weet ik niet. Want ik kan niet in die pakketten kijken." Een enkele keer krijgt hij te horen dat een bewoner echt niets heeft besteld. Laconiek: „Dan kunnen ze altijd weigeren." Dat gebeurt ech ter zelden want de nieuwsgierig heid wint het bijna altijd. Omdat Vermaire al jaren de pak ketpost in de Middelburgse bin nenstad verzorgt, weet hij veel over de inwoners. Zo belt hij 's morgens nooit aan bij een adres in de Górtstraat omdat de bewoon ster in de horeca werkt en dan nog slaapt. Hij wijst vervolgens naar Bewoners Witte Huis vertellen hun verhaal bij foto-expositie. -door Marina Kalle vlissingen - Dak- of thuislozen, daar zit toch geen verschil tussen? Volgens enkele bewoners van de Vlissingse dak- en thuislozenop- vang het Witte Huis wel. In de bi bliotheek in Vlissingen kwamen zij -hier gisteren over praten. De aanleiding hiervoor was de foto tentoonstelling 'Geen thuis, wel een toekomst', die in de biblio theek te zien is. De foto's vertellen het verhaal van Zeeuwen met maatschappelijke problemen. In de bibliotheek staan vier zuilen waar de foto's van de tentoonstel ling op te zien zijn. Foto's van dak- of thuislozen, zwerfjongeren en ex-gedetineerden. Foto's van gewo ne mensen, zo lijkt het. In het mid den van de ruimte staat een tafel waar enkele mensen gezellig pra tend aan de koffie zitten. „Geef maar even door dat er nog een kan koffie wordt gehaald, hier zit ten grootverbruikers", merkt ie mand lachend op. De mensen aan de tafel verblijven alle drie in het Witte Huis. Het centrum is voor hen een tweede kans. Dominique Schrooten (27) heeft vier 'jaar op straat geleefd en vindt dat het opvanghuis hem echt verder hielp. „Het opvanghuis is net als het spoor in Vlissingen. Het is het absolute eindpunt maar ook het beginpunt. Vanuit hier kan je weer alle kanten op." De bewoners vinden dat het beeld dat veel Nederlanders hebben van dak- en thuislozen niet klopt. Ze zeggen dat je in ons land niet dak loos hoeft te zijn, er is altijd ergens opvang. In het Witte Huis zitten dan ook vooral thuislozen die even nergens terecht kunnen en via de opvang een nieuwe start proberen te maken. Daklozen daar entegen zijn mensen die op straat Danny (links) en Dominique (midden) praten met een bezoeker van de fo to-expositie 'Geen thuis, wel een toekomst'. foto Ruben Oreel leven omdat het hun eigen keus is, legt Dominique uit. „Er zijn maar een paar daklozen. Het is jammer dat die lui het beeld verpesten dat mensen van ons hebben." Danny Dorn (54) is het helemaal met hem eens. „Daklozen zijn ge woon losers." Danny heeft tien jaar op straat geleefd voor hij bij het Witte Huis terecht kwam. „De echte daklozen willen gewoon niet meer geholpen worden." Niet iedereen in het huis heeft ook op straat geleefd. Jacqueline Schouws (32) kwam na een moei lijke scheiding in Vlissingen te recht. „Ik wil weer een normaal le ven opbouwen. Ik heb mijn drie zoons al anderhalfjaar niet gezien. Als mijn leven weer op de rails is, kan ik hen misschien weer zien. Dat is mijn grootste doel." De bewoners zijn op to en 17 de cember weer om 14.00 uur in de bibliotheek om hun verhaal te ver tellen. een ander adres. Die bewoners werken allebei in de ploegendienst zodat hij daar de ene week 's mor gens aan kan bellen en de andere week 's middags. Vermaire loodst zijn forse bestel wagen ogenschijnlijk met groot ge mak door het centrum. Hij geeft echter aan dat zijn aandacht geen moment mag verslappen. Want uit elk hpekje kan plotseling een fietser tevoorschijn komen. „Moe ders met kinderwagens zijn ook niet de meest oplettende wegge bruikers." In een fietsenwinkel in het cen trum wordt hij begroet met 'daar heb je Sinterklaas'. „Maar dan zon der rode mijter", grapt hij terug. Die begroeting hoort hij veel. „Maar ja, ik breng ook meestal leu ke dingen." De dagen rond Sinter klaas en kerst zijn volgens hem Vermaire weet dat vrouw in de horeca werkt dus belt hij niet 's morgens aan. dan ook een gezellige tijd. Maar - ook een vreselijk drukke. Vergele ken met een normale dag moet hij in de eerste dagen van december ongeveer twintig procent meer pakketten bezorgen. Gisteren had hij er bijvoorbeeld 193 bij zich voor 143 afleveradressen. En naast hem reden nog vier andere bestel bussen in opdracht van TNT in Middelburg. Vanaf volgende week speelt Ver maire voor kerstman. Pas de eerste week van januari krijgt hij het wat rustiger. Maar half januari, dan trekt de pakketpost weer aan. „Want pakketpost is zo ingebur gerd." Hij wijst naar een adres aan de Houtkaai. „Zij koopt bijna alles via internet." Vestigingsmanager Alexander van Keulen van het distributiecentrum in Goes bevestigt zijn woorden. Volgens hem groeit de pakketpost nog steeds. Van een economische crisis merkt hij nog niets. Of dat zo blijft, weet hij niet. „Tot nu toe groeien we nog steeds." door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Strandpaviljoen Zin bij het naaktstrand van Oost- kapelle mag niet verhuizen, naar een stuk strand achter De Mante ling. Het gemeentebestuur van Veere weigert dat verzoek van de eigenaar in te willigen. De eigenaar wil verhuizen omdat hij bij het naaktstrand te ver van duinovergangen zit en te weinig geld verdient. De gemeente vindt dat geen reden om een verplaat sing toe te staan. De omzet is het risico van de ondernemer, rede neert het college van B en W. Dat vindt bovendien dat de naaktrecre- anten worden benadeeld als het paviljoen daar weggaat. Ook valt de plek waar de eigenaar zijn strandtent naar wil verhuizen onder de natuurbeschermingswet. Hij wil graag naar het strand bij De Manteling. Het gemeentebe stuur had al een keer besloten dat daar geen strandpaviljoens mogen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24