'We kunnen alleen samen de schade beperken, want dit probleem treft iedereen' Francisco José Lloreda Mera, ambassadeur Colombia PZC Donderdag 4 december 2008 I 1 1 milieu Per hectare regenwoud verdwijnt 380 ton biomassa Een lid van een Colombiaanse anti-drugseenheid kijkt toe hoe in de verte drugs verbranden. In de strijd tegen de cocaïne zet de Colombiaanse regering nu een rondreizende tentoonstelling in over de milieuschade die de productie van cocaïne in Colombia veroorzaakt. Steeds meer planten met de hand vernietigd Nederland werkt in War on Drugs vooral samen met VS Nederland werkt in de bestrijding van de doorvoer van met name Colom biaanse cocaïne via de haven van Rotterdam en Schiphol steeds nauwer sa men met de Drugs Enforcement Agency (DEA) van de Verenigde Staten. Agenten van de DEA werken vanuit Den Haag samen met de Nationale Re cherche in de strijd tegen cocaïnesmokkel. Samen deden ze tot maart van dit jaar negen grote onderzoeken naar smokkel, die resulteerden in 45 ar restaties en de inbeslagname van 6.600 kilo cocaïne. Ook is er soms sprake van 'gecontroleerde doorvoer' van cocaïne, om drugslijnen te kun nen oprollen. Berucht onder drugssmokkelaars zijn de '100 procent controles' op Schiphol van vluchten uit het Caribisch gebied en sommige Zuid-Ameri kaanse landen. In 2005 werden op Schiphol nog ruim 2.000 koeriers gear resteerd, in 2006 was dat aantal door de strenge controles gedaald tot 928. In 2005 werd in Nederland nog 14.603 kilo cocaïne onderschept. Een jaar later was dat gedaald tot 10.581. Op Schiphol werd onge veer evenveel cocaïne gevonden als in de Rotterdamse haven. De DEA en de Nationale Recherche- concluderen dat smokkelaars door de strengere controles alternatieve routes zijn gaan zoeken. In september 2007 tekende Neder land een verdrag met zes andere leden van de Europese Unie waarin ze afspraken drugsschepen uit Zuid-Amerika aan te vallen die via Afrikaanse havens Europa trachten te bereiken. De Nederlandse en Amerikaanse marine werken samen om bij de Nederlandse Antillen en Aruba drugsboten aan te houden. infographic:Cvw/bron:GN BOLIVIA CHILIE Rio de Janeiro amazone regenwoud Cocatelers verbranden vaak bos om coca te kunnen planten. Zulke bran den zijn de voornaamste oorzaak van luchtvervuiling in Colombia. Per hec tare regenwoud gaat 380 ton biomassa in rook op. De laatste 25 jaar is er door coca-aanplant meer dan 2 miljoen hectare regenwoud verloren gegaan. Dat is een oppervlakte half zo groot als Ne derland. Om de bodem in het regenwoud geschikt te maken voor cocateelt, ge bruiken cocaboeren tien keer zo veel chemicaliën als 'gewone' boeren. De meeste boeren gebruiken tijdens het sproeien van pesticiden geen be scherming. De middelen verspreiden zich over grote afstanden, door de lucht via neerslag: het 'sprinkhaan-effect'. Zo richten ze nog meer schade aan in het oerwoud. Van de cocaboeren moet 66 procent geoogste cocabladeren eerst tot pas ta verwerken om die aan drugshandelaren te kunnen verkopen. Ze rich ten daartoe zelf laboratoria in. Veel gebruikte chemicaliën verdwijnen in waterlopen. Bij de productie van cocaïne uit de pasta zijn nog veel meer chemische stoffen nodig. Chemicaliën worden soms ook her gebruikt via destillatie van afvalwa ter. het warme water dat hierbij in riveren wordt geloosd, kan ecosys temen aantasten. Volgens de Verenigde Naties en Co lombiaanse drugsbestrijders zijn er om een hectare coca om te zetten in cocaïne 550 kilo bestrijdingsmid delen, kunstmest, brandstof, am moniak, cement en zwavelzuur no dig. De Colombiaanse regering probeert via allerlei programma's boeren over te halen te stoppen met of af te zien van cocateelt, die veel winstgeven der is dan legale landbouw. Zo kunnen boeren twee jaar lang inkomenssteun krijgen als ze beloven nooit (meer) coca te gaan telen. Tot dusver hebben 200.000 families hier aan meegedaan. De regering wil ook door andere land- en bouwbouwprojecten te subsidië ren boeren afhouden van de verbouw van cocaplanten. Sinds 2002 is met 64 miljoen dollar 93.000 hectare landbouwgrond ontwikkeld. Vroeger werden cocavelden vaak met agressieve chemicaliën vernie tigd, vaak met sproeivliegtuigen. Om het milieu te sparen, probeert Colombia tegenwoordig zo veel mogelijk planten met de hand te verdelgen. Dit jaar eindgt de teller waarschijn lijk rond de 100.000 hectare, meer dan twee keer zo veel als in 2006. Zevenduizend mensen trekken - vaak beschermd door militairen - door het land om plantages te rooien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11