Van cocablad tot cocaïne V h 10 Donderdag 4 december 2008 PZC Desastreus voor mens ei Cocaïne is niet alleen slecht voor de gezondheid, de teelt ervan verwoest ook het eens de genadeklap voor de het laatste jaar toch al ernstig verzwak te FARC kunnen betekenen. Maar volgens Armenta, die als Colombi aanse onlangs nog zelf onderzoek deed naar de drugsproblematiek in haar land, is de FARC maar één van de vele groepen die profiteren van de cocaïneproductie en lang niet de enige. „Als de FARC zou verdwijnen, zou een andere groe pering haar plaats innemen en de coca-teelt gewoon doorgaan. Deze campagne van. de Colombiaanse regering is gewoon misleidend." Op de vraag of Neder land met zijn in de ogen van de rest van de wereld liberale drugsbeleid genoeg doet in de War on Drugs, antwoordt UoTcda Mera 'dat Nederland daarin zijn ei gen politiek moet voeren'. „Neder land is altijd een goede bondge noot geweest, maar natuurlijk zijn er altijd verbeteringen mogelijk", luidt het diplomatieke antwoord van de ambassadeur. Hij is vol lof over het bezoek aan Colombia van Willem-Alexander en Maxima vorig jaar, toen ze 16 miljoen euro doneerden, onder meer voor het behoud van de na tionale parken in Colombia en an dere milieu- en natuurprojecten. Colombia heeft kritiek gekregen vanwege het besproeien van co ca-velden met het omstreden mid del Round Up. Door dit gif wor den ook bijvoorbeeld maïs en ba nanen vernietigd die boeren telen voor eigen consumptie. Ook kla gen de betrokken boeren over ge zondheidsproblemen. Armenta stelt dat het beleid van de Colom biaanse regering de ware boosdoe ner is voor de ecologie van het land. „Door de cocateelt te bestrij den met sproeivliegtuigen met gif, gebruikt de regering een medicijn dat erger is dan de kwaal. Een ge volg is bovendien dat de teelt zich verplaatst, telkens weer verder de oerwouden in. Dit beleid voert de Colombiaanse regering nu al der tig jaar, zonder succes." Armenta wijst op de buurlanden Peru en Bolivia. Daar is besproei ing met gif verboden, dus zijn de milieuproblemen door illegale co cateelt veel geringer. De regering is daarom meer cocaplanten hand matig gaan rooien, dit jaar al bijna 90.000 hectare. koelen verhitten wasachtige stoffen uit de bladeren en cocaïne stollen ruwe cocaïne De regering van Co lombia bestrijdt de teelt van de coca- plant, de grondstof voor cocaïne, niet al leen met wapens en kapmessen. Ze stuurt ook een foto-expositie de wereld rond die laat zien dat de cocateelt ook een ecologische ramp betekent. Iedere gram cocaï ne kost 4 vierkante meter regen woud, is de boodschap die Colom bia op de fototentoonstelling ,in Den Haag benadrukt. Ieder jaar gaat 300.000 hectare verloren. In Colombia is in een.kwart eeuw een oppervlakte regenwoud zo groot als half Nederland verdwe nen. Zo beschouwd draagt cocaïne- consumptie indirect bij aan de op warming van de aarde. Niet alleen komt er bij het afbranden van bos veel kooldioxide vrij, de tropische bossen zijn ook de 'longen van de aarde'; ze nemen kooldioxide op en produceren zuurstof. Maar er is nog veel meer aan de hand, wil Co lombia (aspirant)gebruikers van de harddrug laten weten. Rivieren raken vergiftigd met chemicaliën uit drugslaboratoria. Dier- en plan tensoorten worden bedreigd. Sinds 2005 timmert Colombia aan de weg om met de campagne 'Sha red Responsibility' (gedeelde ver antwoordelijkheid) het buitenland te betrekken bij de strijd tegen de cocateelt. Public relations als wapen in de 'War on Drugs', die tot dan alleen met geld en militaire steun van Amerika, kapmessen en bestrij dingsmiddelen werd gevoerd. De Colombiaanse ambassadeur Francisco José Lloreda Mera open de de expositie in het Haagse ge meentehuis vorige week. „De cam pagne is niet bedoeld om anderen de schuld te geven", legt hij uit. „Maar wel om erop te wijzen dat het onze gezamenlijke verantwoor delijkheid is er wat aan te doen. We nodigen regeringen uit om te proberen samen de vraag naar co caïne te verkleinen. We kunnen al leen samen de schade beperken. Want dit probleem treft iedereen." Niet dat Colombia denkt dat de ge middelde coke-junk ineens een groen bewustzijn aan de dag zal leggen en zijn leven betert. Het gaat om preventie. Lloreda Mera: „Mensen maken een afweging, ook als ze overwegen cocaïne te gaan gebruiken. Wij willen dat zij dan ook weten wat dat aanricht in het milieu. Misschien dat dat helpt" Het Colombiaanse oerwoud pro duceert niet alleen 15 procent van de zuurstof in de wereld, het herbergt ook 45.000 tot 55.000 plantensoorten, 18 procent van alle vogel soorten en de meeste amfibiën ter wereld. Colombia is ook bezorgd over het groeiende cokege- bruik in Europa. De EU kwam onlangs met nieuwe cijfers. Het aantal cocaïnegebruikers is dit jaar gestegen van 3,5 naar 4,5 miljoen. Cocaïne is na cannabis de populair ste drug. Ruim twaalf miljoen Eu ropeanen, 4 procent van de volwas senen, heeft wel eens coke gepro beerd. Vijfhonderd Europeanen per jaar sterven door de drug. Amira Armenta van het Transna tional Institute, een wereldwijd netwerk van kritische wetenschap pers, vindt het echter onjuist om de cocaboeren en de cocaïnegebrui kers onder vuur te nemen. „Zij zijn de zwaksten in de hele cocaï- neketen. Waarom pakt de regering niet de handelaren en het trans port aan? Dat is veel efficiënter." Voor de Colombiaanse regering speelt ook mee dat de rebellen van de FARC hun gewapende strijd grotendeels bekostigen uit de drugs handel. Als de geldstroom uit cocaïne opdroogt, zou dat wel milieu. Met name het tropisch regenwoud lijdt onder de teelt van de cocaplant. Dat is momenteel te zien op een foto-expositie in het Haags gemeentehuis. Public relations als wapen tegen drugs én de FARC-rebellen. door Joep Trommelen en Joost Bosman foto Carlos Duram Araujo/EPA foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10