Veerse ondernemers op zoek naar Vlamingen Programma evenement» F.K CLEANING vof www.fkcleaning.nl Cor Zuiddam voorzitter van de FOV organiseert jaarlijks een discussiebijeenkomst over net economisch produkt Veere. Sinds de Westerscheldetunnel is geopend, ligt een groot deel van Vlaande ren nog dichter bij Veere. Onze zuiderburen weten de weg naar Zeeland ook steeds beter te vinden. Maar wat willen zij eigenlijk, waar zijn ze naar op zoek en wie zijn onze buren eigenlijk? Hoe verleid je je buren? Hoe zorg je dat je als gastvrije ondernemer inspeelt op de behoeften van deze bezoekers? Hoe leggen we ze in de watten? Wat willen ze nog meer dan een overheerlij ke mosselpan? door Peter Vrancken KOUDEKERKE - De Federatie Onder nemersverenigingen in de gemeente Vee re probeert al deze vragen te beantwoor den tijdens de jaarlijkse thema-avond op maandag 8 december in Bos Duin in Oostkapelle en heeft daarvoor verschillen de gerenommeerde sprekers uitgenodigd. "Evenals in 2007 en 2008 zorgen wij voor een succesvolle avond voor de desbe treffende sectoren, nu een spetterende deels Vlaamse avond met een spirituele, commerciële moraal en humor met een knipoog", meldt de FOV in de uitnodi ging-" De thema-avonden van de Federatie on dernemersverenigingen in de gemeente Veere waren altijd spraakmakend. Vorig jaar sprak professor dr. Robeito Flören als materiedeskundige over familiebedrijven, gezamenlijk toch goed voor zo'n vijfen vijftig procent van alle Nederlandse onder nemers. Dit jaar koos de FOV voor een ander aansprekend onderwerp: "Optimaal gastheer en gastvrouw zijn voor onze Vlaamse gasten. Hoe doen we dat? Hoe verhogen we onze attractiviteit voor onze zuiderburen"? In 2007 werd al eens, in opdracht van de Euregio Scheldemond, een samenwer kingsverband van oost- en West Vlaande ren en de provincie Zeeland, een groot onderzoek gedaan naar de bezoekersstro men tussen de drie provincies. Er werden ruim 22.000 gezinnen bevraagd. Daarnaast was er in twaalf grensgemeenten (waaron der Goes, Middelburg en Vlissingen ten noorden van de Westerschelde) passante- nenquetes gehouden. Het 35 pagina's tel lende onderzoeksrapport werd ruim een jaar geleden geopenbaard. Hoe verder "Een prima onderzoek, maar hoe nu ver der", vraagt ook Cor Zuiddam zich af. "Sinds de opening van de Westerschelde tunnel is nog niet één procent van de Vla mingen in de gemeente Veere geweest. Meestal komen ze niet verder dan de Markt in Middelburg en de Boulevard in Vlissingen. En het aantal Walen dat ons bezoekt is helemaal weinig. Er is gewoon een Walcherse regio marketingaanpak noodzakelijk." "Een gevoel van gastvrijheid geven is je als gast welkom voelen. Dat geldt dus niet al leen voor onze toeristen, maar ook voor de Zeeuwse bevolking. Er moet een fre quent bewustwordingsproces komen voor het label Zeeuwse gastvrijheid. De provin ciale en gemeentelijke overheden moeten periodiek promotiegelden aanwenden in het kader van gastvrijheid voor toerist en inwoner." "Onze oosterburen zijn voor onze provin cie natuurlijk belangrijk. Getalsmatig ko men er 3,5 meer Duitsers dan Belgen naar Zeeland", zegt Zuiddam. "Maar er bestaat een enorm cultuurverschil tussen Vlamin gen en Nederlanders, hoewel beide bevol kingsgroepen ook het nodige met elkaar delen. Maar cultuurverschillen zijn belang rijk, vooroordelen zijn gevaarlijk", aldus Zuiddam. Tijdens de thema-avond zal de Vlaamse psycholoog en business-consul tant Roel Van de Wiele vooral op die as pecten ingaan op de hem bekende spiritu ele, commerciële en humoristische wijzen ingaan. Deskundigen De keuze voor de jaarlijkse thema-avond van de FOV is niet alleen op papier een aantrekkelijke. Kijken we naar de samen stelling van het programma dan komen tal van belangrijke onderwerpen aan de orde, ieder vertolkt door een materiedeskundi ge. De Zeeuwse gedeputeerde mr. drs. Toine Poppelaars spreekt bijvoorbeeld Drs. Cor Zuiddam is voorzitter van de Federatie Ondernemersverenigingen Veere (FOV), een overkoepeling van negen ondernemersverenigingen die binnen de gemeente Veere actief zijn. Samen goed voor zo'n vierhonderd aangesloten leden, veelal afkomstig uit het Midden- en Kleinbedrijf binnen de gemeente Veere, Zuiddam hanteert de voorzittershamer van de FOV alweer ruim 3,5 jaar en doet dat niet alleen met veel plezier en verve, maar vooral, vanuit een onaf hankelijke invalshoek. De inwoner van Koudekerke is niet afkomstig uit de plaatselijke of regionale onderne merswereld en is daardoor wellicht een unieke voorzitter vanwege zijn onaf hankelijkheid en ongebondenheid. "Meestal is het toch een ondernemer die voorzitter wordt van een onderne mersclub", weet Zuiddam. De oud directeur en leraar economie van het voormalige Deltacollege (inmiddels opgegaan in het RÖC), bruiste na zijn vervroegde pensionering van energie en reageerde op een advertentie, waar in een voorzitter werd gevraagd. Hele maal wezensvreemd in de onderne merswereld is Zuiddam echter ook weer niet. "Ik kom uit een onderne- Foto: Willem Mieras over het kemenbeleid in een plattelands economie terwijl de Veerse wethouders Jaap Melse (de economische betekenis van de Vlaamse gast voor de Veerse economie) en Wim van Tatenhoven (toeristisch pro duct Veere en/of product markt combina ties Walcherenzich tot een kleinere eco nomische wereld beperken. "Voldoende ingrediënten voor een dynamische, inter actieve en plezierige avond." "Onze gasten zijn leden van de FOV, KHN, Recron, Vekabo Walcherse colle ga organisaties, B W management- raads-, stads- en dorpsraden van de ge meente Veere en genodigden. Ons thema moet breed gedragen worden besluit Cor Zuiddam Ook belangstellende le zers van de Ondernemer kunnen zich per e-mail aanmelden via: zumconsu!t@zee- landnet.nl. mersfamilie en heb zelf jaren bij Ver- kade gewerkt. Ik heb dus toch affiniteit met het kleinschalig ondernemerschap en vind ook, dat het midden- en klein bedrijf best wat meer gewaardeerd mag worden." Cor Zuiddam heeft dus de nodige bagage bij zich. "Maar omdat ik onafhankelijk ben, heb ik niet te maken met belangenverstrengeling en dubbele petten. Ik kom voor het be lang van onze ondernemers, niet voor mijn eigen belang, want dat is er dus niet. Bovendien heb ik geen last van de factor tijd, want een ondernemer moet immers ondernemen. Door de bundeling van de negen on dernemersverenigingen hebben we de belangen kunnen professionaliseren en is er veel meer openheid in de com municatie gekomen", verklaart Zuid dam die zeker ook kritisch kan zijn. "De provincie Zeeland mag best meer MKB-minded worden. Het MKB is de motor van de economie, zeer be langrijk voor de werkgelegenheid, ze ker binnen de gemeente Veere van de tailhandel, horeca, camping, water sport en overige dienstverlenende sec toren. En er is in onze provincie meer dan alleen de havens, de logistiek en de Westerscheldecontainerterminal." 20.30 uur: Opening lady speaker Ramona van Zweden. 20.35 uur: De heer mr.drs.Toine J.G. Poppelaars, gedeputeerde Provincie Zeeland. Het kemenbeleid in een Plattelandseconomie. 20.45 uur: De heer Jaap Melse, wethouder Economie gemeente Veere. De economische betekenis van de Vlaamse gast voor de Veerse economie. 20.55 uur: De heer Wim J. van Tatenhove: toeristisch product Veere en/of product markt combinaties Walcheren? 21.05 uur: De heer Roel Van de Wiele, Vlaams psycholoog business consultant: spiritueel, materiekennis en humor met moraal. 21.55 uur: Afsluiting drs. Cor Zuiddam, voorzitter FOV. 22.10 uur: Netwerken. ZONWEREN EN SFEER CREEREN Wij zijn specialist in: zonwering gpll rolluiken ISsil psjBfi terrasoverkapping raamdecoratie shutters garagedeuren parasols Ambiance Zonwering Goes Livingstoneweg 8 4462 GL Goes tel.:0113-22 22 31 goes@ambiance-zonwering.nl www.ambiance-zonwering.nl Schoonmaakbedrijf glazenwasserij tel/fax 0113-403161 info@fkcleaning.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 99