Sparen is een vorm van beleggen geworden Zeeuwse kreeft als exportmiddel Senior Games geven boost aan Zeeuwse economie De Westerse wereld blijft voorlo pig in de ban van de kredietcri sis. Sparen is een vorm van beleggen geworden. Wie had dat tot voor kort voor mogelijk gehouden? De 'triple- A-status' wordt gekoesterd als nooit tevoren. De Rabobank beschikt al decennia lang over deze uitzonderlij ke status, de hoogste rating van fi nanciële betrouwbaarheid. Mede door haar coöperatieve rechtsvorm is voor de klanten continuïteit en kwa liteit in dienstverlening gewaar borgd. Wat kunnen ondernemers en burgers het beste met hun geld doen? Investeren, beleggen, sparen? Een 1 op 1 antwoord is er uiteraard niet. Veel hangt af van de omstandighe den. 'De Ondernemer' was in ge sprek met Ronald Bleyenberg en Paul Koorevaar van Rabobank Ter- neuzen-Sas van Gent. door Henk van de Voorde "Wat is het meest verstandig? Waar wij onder andere naar kijken, is hoe het ver mogen van een ondernemer een zo hoog mogelijk rendement kan behalen. Investe ren in de onderneming kan een oplossing zijn, maar anderzijds kan ook juist geld onttrekken aan het bedrijf ten behoeve van het privévermogen (fiscaal) interessant zijn. Veel hangt af van de veranderende (sociaal-economische) omstandigheden en de persoonlijke situatie. Een goede finan ciële stractuur is belangrijk, maar er moet regelmadg een nieuwe afweging worden gemaakt. Het is niet zo datje vandaag iets besluit en vervolgens de komende vijfjaar op je lauweren kunt rusten", aldus Paul Koorevaar, teamleider Zakelijke Relaties. Branche informatie en Klankborden Rabobank Cijfers Trends biedt via de digitale snelweg per kwartaal de meest ac tuele informatie over branches in het Ne derlandse bedrijfsleven, verspreid over ne gen sectoren. Per branche is uitgebreide informatie beschikbaar over trends, kansen en bedreigingen, de markt, financiële ana lyse en dergelijke. Het is mogelijk om be- drijfsprestaties te vergelijken met branche genoten door middel van een bench- marktool. Via dit referentiekader kan er een goede inschatting gemaakt worden. Wat zijn de verwachtingen in de branche? Zijn er nieuwe producten op de desbe treffende markt? Zijn er nieuwe toetre ders? Adviseurs van de afdelingen Zakelij ke Relaties en Private Banking zitten re gelmatig samen met de ondernemer rond de tafel om de (veranderende) omstandig heden door te nemen. Klankborden met hun relaties is voor hen een tweede na tuur. "De ondernemer maakt het succes van een onderneming. Hij wil zijn vermo gen in stand houden en een zo goed mo gelijk rendement behalen. Een gedegen fi nanciële planning is voor een ondernemer onmisbaar. Daarom is het van groot belang om tijdig met hem of haar rond de tafel te zitten om te praten over de toekomstplan nen. Ondernemers plegen te zeggen: 'mijn bedrijf is mijn pensioen', maar dat is veel te kort door de bocht. Een evaluatiegesprek kan soms best confronterend zijn. Stel dat een ondernemer wil stoppen in 2010. Je kan niet inschatten hoe de omstandighe Bedrijfsoverdracht en Financiële planning De komende vijfjaar zullen er naar ver wachting 100.000 bedrijven van eigenaar veranderen. Uittredende ondernemers willen graag van het leven gaan genieten, zonder financiële zorgen. Via een goede financiële planning wordt er rekening ge houden niet allerlei zaken op fiscaal-, juri disch- en beleggingsgebied. Vermogens beheer, pensioenopbouw, management buy-in/out, familievraagstukken: allemaal onderwerpen die een tijdige en betrouw bare financiële planning vereisen. Als een ondernemer ineens voor een voldongen feit staat, kan hem dat veel geld kosten. Een ondernemer die zijn hele leven hard heeft gewerkt, wil liever gaan genieten van het leven dan afrekenen met de fiscus. De accountmanagers Private Banking en Za kelijke Relaties gaan dan met de onderne mer aan de slag om zijn toekomst veilig te stellen. Teamleider Private Banking Ro nald Bleyenberg: "Wij willen onze klanten ontzorgen. Wat is zakelijk mogelijk om via het kanaal van Private Banking de toe komst van de ondernemer veilig te stellen? Hoeveel geld kan er aan de onderneming worden onttrokken ten behoeve van de ondernemer in privé zonder dat de conti nuïteit van de onderneming in gevaar komt? Zaken als vermogensbeheer, risico spreiding en pensioenvoorziening moeten Deelnemers aan de Senior Games 2009 kunnen zich aanmelden via de internetsite www.seniorga- mes2009.com. Dit multisportevene- ment is gericht op Europese deelna me maar ook sporters uit andere werelddelen zijn welkom. Voor de meeste takken van sport sluit de inschrijving op 1 mei 2009. De Senior Ga mes zullen de Zeeuwse economie onge twijfeld een boost geven, met name in de dienstverlenende sector en/of recreatie toerisme. In Zeeland gaan volgend jaar 4500 topsporten van vijftig jaar en ouder in Europees verband de sportieve strijd aan met elkaar voor de hoogst haalbare presta tie. In 22 sporten wordt gestreden om het goud tijdens de Senior Games 2009. De Voor de meeste takken van sport sluit de inschrijving op 1 mei 2009. De Senior Ga mes zullen de Zeeuwse economie onge twijfeld een boost geven, met name in de dienstverlenende sector en/of recreatie toerisme. In Zeeland gaan volgend jaar 4500 top sporters van vijftig jaar en ouder in Euro pees verband de sportieve stnjd aan met el kaar voor de hoogst haalbare prestatie. In 22 sporten wordt gestreden om het goud provincie Zeeland heeft hiermee de pri meur, aangezien een dergelijk open spor tevenement voor 50-plussers nog niet eer der heeft plaatsgevonden. De organisatie van de Senior Games 2009 streeft naar een zo hoog mogelijk prestatief en competitief niveau. De criteria voor deelname zijn daarom vastgesteld en goedgekeurd door de sa menwerkende sportbonden. Hiermee is een uitdagend programma tot stand geko men, waarvoor meedoen alleen niet ge noeg is. Prestaties tellen! Voor de meeste tijdens de Senior Games 2009. De provin cie Zeeland heeft hiermee de primeur, aangezien een dergelijk open sportevene ment voor 50-plussers nog niet eerder heeft plaatsgevonden. De organisatie van de Senior Games 2009 streeft naar een zo hoog mogelijk prestatief en competitief niveau. De criteria voor deelname zijn daarom vastgesteld en goed gekeurd door de samenwerkende sport bonden. Hiermee is een uitdagend pro- takken van sport sluit de inschrijving op 1 mei 2009. Naast de 22 sporten uit het hoofdprogramma worden er ook recre atieve onderdelen aangeboden. Het recreatieve programma zal in de ko mende maanden verder vorm gegeven worden. Per 1 januari is het mogelijk om voor deelname voor dit programma in te schrijven. De Senior Games 2009 zijn me de tot stand gekomen op initiatief van de provincie Zeeland. In alle Zeeuwse ge meenten worden onderdelen van het eve nement georganiseerd. gramma tot stand gekomen, waarvoor meedoen alleen niet genoeg is. Prestaties tellen! Voor de meeste takken van sport sluit de inschrijving op 1 mei 2009. Naast de 22 sporten uit het hoofdprogramma worden er ook recreatieve onderdelen aangeboden. Het recreatieve programma zal in de ko mende maanden verder vorm gegeven worden. Per 1 januari is het mogelijk om voor deelname voor dit programma in te schrijven. De Senior Games 2009 zijn me de tot stand gekomen op initiatief van de provincie Zeeland. In alle Zeeuwse ge meenten worden onderdelen van het eve nement georganiseerd. Eigenaar/chef-kok Dick-Pieter Arkenbout van Brasserie de Vluchthaven uit Bruinisse was eind oktober namens Nederland de vlaggendrager bij de officiële opening van de 2008 editie van de Terra Madre, de tweejaarlijk se internationale Slow-food beurs in Turijn. Ronald Bleyenberg (links) en Paul Koorevaar van Rabobank Terneuzen-Sas van Gent. den dan zijn. Hoe is de toestand in de we reld? Hoe is de productontwikkeling? "Wellicht is het product wel achterhaald. De teleurstelling voor een ondernemer kan groot zijn als zijn bedrijf veel minder opbrengt dan gedacht. Vanwege externe factoren die je niet in de hand hebt, is een goede risico inschatting van groot belang om de toekomst van de ondernemer veilig te stellen", zegt Koorevaar. dan ook zeer goed geregeld zijn. Zeker in deze financieel instabiele tijden." Risico en Rendement Rabobank is er trots op dat de bank altijd zo voorzichtig met het geld van haar klan ten is omgegaan. "Wij hebben altijd bena drukt dat een verschil in rente een verschil in risico is. De ouderwets gewaande coö peratieve vereniging blijkt eigenlijk de Foto: duofoto meest moderne rechtsvorm te zijn. De kredietcrisis heeft duidelijk gemaakt dat spaartegoeden niet zo'n zekerheid zijn als gedacht. De risicoperceptie is bij een ondernemer anders dan bij een particulier. Ook onder nemen hebben zich verbaasd over de kre dietcrisis, maar anders dan een particulier. Een ondernemer heeft vaak meer zicht op rendement cn risico omdat hij hiermee in de bedrijfsvoering dagelijks te maken heeft", aldus Ronald Bleyenberg. Hij legt uit dat tijdens de kredietcrisis de meer waarde van de 'Triple-A-status' duidelijk aan het licht is gekomen. "Sparen is niet meer zo'n zekerheid als voorheen. Je kunt zelfs stellen dat sparen een vorm van beleg gen is geworden. En ondernemen is ook beleggen, met con tinu de band tussen rendement en risico. Je merkt dat mensen best bereid zijn om met een lagere rente genoegen te nemen als dat meer zekerheid oplevert. Wij zijn altijd zowel aan debet als creditkant zorgvuldig met het geld van onze klanten omgespron gen. De nuchterheid en het gezond boe renverstand van de Rabobank is een dui delijke meerwaarde. We kijken iets verder dan onze neus lang is." Betrokkenheid en Transparantie De Rabobank is. mede door haar coöpera tieve rechtsvorm, tot in de haarvaten van de samenleving geworteld. De maatschap pelijke betrokkenheid is groot, de leden weten precies wat er speelt in de streek en beleid wordt afgestemd op hun aanbeve lingen. Paul Koorevaar stelt dat bankieren weer 'naar de oorspronkelijke vorm zal te rugkeren'. "Een ijzeren wet is om geen geld uit te geven datje niet hebt. Spaargel den worden uitgezet in de vorm van le ningen. De Rabobank bankiert in feite '1 op 1'. Spaargelden van particulieren in de streek, worden aangewend om bijvoor beeld de nieuwe oven van de bakker om de hoek te financieren'. Er is een grote mate van transparantie. We kennen de streek en weten wat er leeft onder de men sen. We kunnen een potentiële nieuwe ondernemer precies vertellen hoe het reilt en zeilt in de regio. Per branche zijn we prima op de hoogte en kunnen we goed aangeven of er al dan niet een markt is voor bepaalde initiatieven." Accountants Adviseurs Badhuisstraat 28 4381 LS Vlissingen T 0118-416 961 F 0118-413 253 info@deklerk-matthijsse.nl www.deklerk-matthijsse.nJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 93