Kredietcrisis: geen hoopvol lijstje Johan de Block Kerstbijeenkomsten voor ondernemers geld» GEVOLGEN VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Dé pensioen- en verzekerings adviseur bij u in de buurt Guust Verpaalen: 'Concept dat draait 0111 ons allemaal." Zo'n halve eeuw geleden groeide de overgrote meerderheid van het menselijk ras op in een beperkte omgeving van letterlijk enkele vier kante kilometers. Je werd geboren in een plaatsje in een land en probeerde daar te overleven met de gebruiken van je land, stad of dorp zonder ken nis te nemen van wat er zich in an dere culturen afspeelde. Je consu meerde hoofdzakelijk lokale produc ten en je had je eigen munteenheid. Je stierf en verging tot stof in dezelf de vierkante kilometers als waar je geleefd, gelaafd, geliefd en gewerkt had. door Guust Verpaalen WOUWSE PLANTAGE - Vandaag, in slechts 50 jaar tijd, zijn we in staat elke cul tuur ter wereld te ontmoeten en te bestu deren. We reizen meerdere malen per jaar naar verre landen en door middel van in ternet staan we virtueel in verbinding met elk plekje op aarde. Meer dan de helft van de wereldbevolking heeft een mobieltje. We consumeren meer dan ooit en hoofd zakelijk producten die niet lokaal gemaakt worden. De euro, de dollar, de yen, hoe lang duurt het nog voordat we overgaan op de 'globi'. We vergaan nog steeds tot stof maar het wordt steeds waarschijnlijker dat dit ergens anders is dan waar je geboren bent. Deze enorme veranderingen heeft de we reld te danken aan de technologische ont wikkelingen en de gevolgen van het infor matie tijdperk. Alles en iedereen is met el kaar verbonden. We leven in een "on line real time" omgeving. Wat heeft nu precies de huidige financiële crisis veroorzaakt? Aan de basis van de hui dige crisis liggen twee probleemgebieden. Een achterblijvende ontwikkeling op het gebied van ethiek en het onvermogen 0111 op de lange termijn te besturen. Moreel bewustzijn De globalisering heeft wel plaatsgevonden, maar met name in financiële en economi sche zin en nauwelijks in moraliteit. We denken nog steeds egoïstisch in termen van 'wij versus hen*. We denken nog steeds in tegenstellingen, christenen versus moslims, links versus rechts, arm versus rijk, etc. We zijn nog niet in staat om dit zwart/wit denken, deze 'of/of benadering' te overstijgen naar een 'en/en benadering', kortom naar een moreel bewustzijnsni veau dat uitgaat van een inclusieve ziens wijze, een concept waar het alleen maar draait om "ons allemaal". Ook bedrijfsethiek of maatschappelijke verantwoord ondernemen wordt vaak in woord beleden maar komt toch op het tweede plan als het tegen het licht gehou den wordt van de spijkerharde 'Wall Street targets' op het gebied van 'shareholderva- lue'. Soms wordt alles en iedereen opge- offerd aan dit heilig, verleidelijk huisje. Maar een nuancering is op zijn plaats. De voedingsbodem voor de huidige financiële crisis werd niet alleen gevormd door een ontoereikend moreel besef van bepaalde bestuurders. Toezichthouders en financië le analisten maakten fouten en de indivi duele belegger gaat ook niet vrijuit. De continue drang naar steeds hogere winsten zet bestuurders onder grotere druk nog verder gevoed door de toekenning van ex cessieve bonussen. Maar ook de overheid speelde een dubieu ze rol. De in Amerika aangenomen Com munity Reinvestment Act (aangenomen in 1977 onder Jimmy Carter) verplicht banken 0111 leningen te verstrekken aan mensen met een laag inkomen. Aan men sen die nooit een lening zouden krijgen op basis van louter economische motieven. Daarna zijn deze 'subprime' leningen in mootjes gehakt en opnieuw verpakt en doorverkocht ende rest van het verhaal kennen we intussen. Zeker is dat verdere regulering en strenger toezicht alleen niet toereikend zullen zijn. In veel boardrooms zal een open kritische houding en bevraging vast onderdeel van de agenda dienen te worden. Lange termijn handelen Het tweede probleemgebied ben-eft het onvermogen 0111 te handelen met een lan ge termijn visie, of is het onwil? Politici, managers, bestuurders, worden geregeerd door de waan van de dag. Onzorgvuldige opiniepeilingen, oneliners, teletekstpagina 101 bepalen onze agenda. Een verdieping 111 de huidige mediawereld is nauwelijks mogelijk. 'Minister Bos, wat is de impact van de kre dietcrisis op de zojuist door u gepresen- Assurantiekantoor 58 - 4551 CD Sas van Grnl Postbus 65 - 4550 AH - Sas van Geilt ^clcjaan 0115-452240 GSM 06-50585924 Fax 0115-454040 ldhandebhxk.nl e-mail iiifu&lohandchlock.nl teerde begroting voor 2009?' Lange termijn denken vraagt ook tijd en overpeinzing. We zien de problemen wel aankomen maar het is niet interessant ge noeg 0111 ze nu al aan te pakken. Gevolg is dat we pas in actie komen als de crisis uit breekt en dan eisen we een instant oplos sing. Zo werkt dat natuurlijk niet. Onze regio Oh ja, de gevolgen van de kredietcrisis voor de regio Zuidwest Nederland. Na het uitbreken van de kredietcrisis was het onvermijdelijk; ook Nederland gaat een recessie tegemoet met als gevolg: - Consuminderen in plaats van consume ren. - Spaarzin neemt toe. door Henk van de Voorde Ruim 150 ondernemers uit Goes en oms treken zullen tijdens de Kerstlunch getrak teerd worden op culinaire hoogstandjes van Restaurant de Stadsschuur. Verleden jaar hield Karla Peijs als gastspreker een lofzang op de Zeeuwse economie. Een jaar later en een krediet- en economische cnsis rijker, zal de teneur waarschijnlijker wat ingetogener zijn. ,,De Zeeuwse economie groeit snel. Hoe houden we deze groei vast? Bedrijfsleven en kennisinstellingen moeten alert blijven. De werkgelegenheid stijgt, er komen veel vacatures: we hebben echt de wind mee. Het tij is gekeerd en van tij hebben we na tuurlijk verstand in Zeeland. Ook een goed signaal van de economische groei zijn de vele nieuwe ondernemers in Zee land. Dat is een buitengewoon prettige ontwik keling. Het zijn veelal mensen die met huis en haard garant staan voor hun nieuwe be- Foto: fotoburo - Rem op bedrijfsinvesteringen. - Banenverlies. - Vastlopen huizenmarkt en daardoor da lende prijzen. - Hogere pensioenpremies? - Toename aantal faillissementen. - Koopkrachtdaling. Een niet erg hoopvol lijstje waarvan de volgorde niet erg belangrijk is. Op de kor te termijn wat pijn maar op de lange ter mijn liggen er andere problemen op de loer. Duurzame energie, vergrijzing en ont groening, om er maar twee belangrijke te noemen. Laten we ondanks de huidige cnsis onze focus houden op de lange ter mijn problemen voor onze regio. De drijf. Er zijn veel innovatieve en creatieve ondernemers in Zeeland die een goed kli maat scheppen om nieuwe bedrijvigheid aan te trekken. Goes staat al jaren in de topklasseringen van beste gemeenten van Nederland. Het is fantastisch en een aansporing voor andere Zeeuwse gemeenten. Lager dan vijfde wil ik Goes niet zien! Eigenlijk heeft u geen tijd 0111 te eten: u moet onderne men", waren de opbeurende woorden van de bewindsvrouwe. Inmiddels moet er pas op de plaats worden gemaakt, hoewel er ook kan worden uitgegaan van kansen in plaats van bedreigingen. Bovendien: als het in de rest van het land het economi sche tij tegen zit, merkt Zeeland dat in mindere mate. ZPPC/Zeeland Seaports De gezamenlijke netwerkbij eenkomst van Zeeland Poit Promotion Council (ZPPC) en Zeeland Seaports wordt gehouden op dinsdag 16 december in de Abdij te Mid delburg. Ondernemen en bestuurders zul- krapte op de arbeidsmarkt zal toch komen, alsmede de toenemende zorgvraag en om maar te zwijgen van de noodzaak voor de herziening van onze energiehuishouding. Geen stap terug Voor 'onze' regio Zuidwest Nederland hoop ik dat we door de kredietcrisis niet een stap terug gaan doen. Ieder voor zich en weer opnieuw de stammenretoriek van allerlei lokalisten. Deze regio heeft on danks een recessie grote mogelijkheden. Het gaat erom dat we zelfbewust het ini tiatief nemen. Geen egotripperij, maar sa men hard werken aan kansen die er liggen. Ondernemers willen wel als het maar er gens over gaat en er resultaat wordt ge boekt. Geen notities en eindeloze overleg gen maar standpunt innemen en je energie focussen. Gelukkig zie ik steeds meer initiatieven die buiten de gebaande wegen om die resul taatgerichtheid zoeken. I11 tijden van crisis is er leiderschap nodig die ons als regio sterker en eensgezinder maakt, leiders die onbaatzuchtig zichzelf op het tweede plan zetten en luisteren naar wat nodig is. Lei ders die creatief en vrijdenkend zijn en kunnen verbinden. Iets vergeten? Oh ja ETHISCH hoogbegaafd. Guust Verpaalen was nicer dan twintig jaar ac tief in diverse management- en directiefuncties bij Philip Morris. Hij was daar onder meer di recteur Benelux. Verpaalen is tegenwoordig commissaris bij het bedrijf. Sinds een paar jaar is hij eigenaar-directeur van het consultancy bu reau Phidelity. Dat is een praktijk voor Coaching en Organisatieadvies in de ruimste zin van het woord. 'Nieuw leiderschap' staat bij die benadering centraal. Veipaalcn schreef sa men met Daniel Ofman het boek 'Het is niet te geloven' over modern management. Hij zit ook in het panel van de Ondernemer, dat maande lijks zijn licht laat schijnen over de economie in Zuidwest Nederland. len die dag een toast uitbrengen op het nieuwe jaar, met de hoop dat zo spoedig mogelijk een aanvang kan worden ge maakt met de bouw van belangrijke con tainerfaciliteiten als de Westerschelde Container Terminal (WCT) en de Ver- brugge Container Terminal (VCT). De stroperige besluitvorming is veel Zeeuwse havenlogistieke ondernemers een doom in het oog. ZPPC, belangenbehartiger van de Zeeuwse havenbedrijven, en havenautori teit Zeeland Seaports zijn optimistisch ge stemd. Gezamenlijk organiseren ze onder een positief gesternte de netwerkbijeen komst. Het Loket Het Loket houdt op donderdag 11 decem ber zijn jaarlijkse Kerstborrel. De borrel zal worden gehouden van 15.30 tot 18.00 uur in Hotel Golden Tulip Westduin in Kou- dekerke. Mede in het licht van de (dreigende) krap te op de Zeeuwse arbeidsmarkt zijn op de vraag van het bedrijfsleven afgestemde op leidingen essentieel. Het Loket fungeert als centraal meldpunt voor scholingsvragen en treedt op als intermediair tussen bedrijfsle ven en erkende opleidingsinstituten. Gastspreker op de traditionele OCG kerstlunch op vrijdag 19 december in de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes is Peter Boerma, algemeen di recteur van Delta NV. De ontvangst is om 11.30 uur en de afsluiting om 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91