Thaise regeringspartijen verboden Cambodja CHARITY WIJN "AKTIE NAJAAR 2008 Bezetting van vliegvelden vandaag voorbij 8 Woensdag 3 december 2008 PZC BANCKOK - Aan de bezetting van de twee luchthavens van de Thaise hoofdstad Bangkok komt vandaag een einde. De demonstranten ver laten Suvarnabhumi en het kleine re vliegveld Don Muang om 10 uur (4.00 uur Nederlandse tijd). Dat heeft de belangrijkste leider van het protest, Sondhi Limthong- kul, gisteren gezegd. Volgens Sondhi worden ook alle andere demonstraties van de oppo sitiebeweging PAD vandaag beëin digd. „De Volksalliantie voor De mocratie heeft besloten om alle protesten te staken na een campag ne van 192 dagen. We hebben een overwinning geboekt en onze doe len bereikt." De luchthavens wer den vorige week bezet uit protest tegen de regering. De KLM hervat de lijnvluchten naar Bangkok voorlopig nog niet. De al eerder geannuleerde lijn vluchten van vandaag en morgen blijven geannuleerd. Wel voert KLM-Air France de komende da gen nog vluchten uit naar Phuket om daar gestrande reizigers op te halen. Volgens de KLM zal het nog wel even duren voordat alles weer normaal verloopt. In de nacht van maandag op dins dag kwam op Schiphol de eerste vlucht aan uit Phuket. De komen de dagen worden nog vier van der gelijke vluchten uitgevoerd die af wisselend in Amsterdam of in Pa rijs aankomen. Voor Fransen die op Schiphol aankomen en voor Nederlanders die op Charles de Gaulle landen, zijn tranfers gere geld. Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er nog zo'n duizend gestrande Nederlan ders in Thailand. PPP en twee kleine coalitiepartijen wegens fraude veroordeeld. door Carel Goseling BANGKOK - Het Grondwettelijk Hof in Thailand heeft de grootste regeringspartij PPP en twee kleine coalitiegenoten verboden wegens verkiezingsfraude. Premier Somchai Wongsawatt is afgetre den. Er komt een nieuwe regering. Maar of die de rust in Thailand kan doen terugkeren, is twijfelach tig. Daarvoor is de geest van ex-premier Thaksin Shinawatra (59) te sterk aanwezig. Hij geldt als de rijkste en machtig- se man van Thailand. Het feit dat hij niet meer in Thailand woont uit angst gearresteerd te worden, doet daar niets aan af Vanuit de Verenigde Arabische Emiraten be paalt hij feitelijk wat er in zijn va derland gebeurt. Shinawatra legde tijdens zijn pre mierschap (2001-2006) de basis voor de huidige maatschappelijke onrust. Hij kondigde een aantal po pulistische maatregelen af om de economie uit het slop te halen. Hij besteedde miljarden aan boeren en kleinere bedrijven, zette een goedkope nationale zorgverzeke ring op en startte scholingspro- De gisteren verboden Thaise partij PPP gaat door onder een andere naam gramma's voor arme jongeren. Het maakte hem 'de kampioen van de armen'. Shinawatra gebruikte het premier schap echter ook om zijn bedrij ven en familieleden te helpen. Dat wekte woede op bij zijn voormali ge zakenpartners maar ook bij ko ning Bhumibol. Zakenlieden richt ten de PAD op, die met massapro testen Shinawatra tot aftreden wil de dwingen. Met steun van de koning en het le ger lukte dat. Een militaire staats greep in september 2006 maakte een einde aan het bewind van Shi nawatra. Hij vluchtte naar Groot-Brittan- nië. Verkiezingen in december 2007 boden hem echter de kans op een comeback. De PPP, opvol ger van de Thai Rak Thai-partij die Shinawatra had opgericht maar die werd verboden, won. Shinawatra's vertrouweling Samak Sundaravej werd premier. Het was reden voor de PAD een nieuwe an ti-regeringscampagne te starten te gen 'de zetbaas van Thaksin'. Op 9 september stapte Sundaravej op. Somchai Wongsawat werd eerste minister, notabene de zwager van Thaksin Shinawatra. Wongsawat verliet gisteren zijn post. Vice-pre- mier Chaovarat Chanweerakul neemt de honneurs waar totdat er een nieuwe regering is gevormd. De verboden PPP wordt opge volgd door een nieuwe beweging, Phue Thai. Daar stappen alle PPP' ers naar over. Zo kunnen ze door regeren zonder nieuwe verkiezin gen. In Thailand worden politici name lijk niet via partijlijsten gekozen, doch op persoonlijke titel per dis trict. Binnen het kabinet moeten veertien van de 36 ministers ver vangen worden. De andere 22 zit ten bij partijen die het Hof niet heeft verboden. De PAD eist ondertussen dat de hele regering vertrekt. PAD-aanhangers op het vliegveld van Bangkok vieren feest na de uitspraak van het Grondwettelijk Hof. foto Vincent Thian/AP Vuurwerk verboden in Vlaamse gemeenten BRUSSEL - In enkele Vlaamse ge meenten mag er dit jaar in de oudejaarsnacht geen vuurwerk worden afgestoken uit veiligheids overwegingen. Burgemeester Staf Willemsens van Beerse besloot gis teren dat in zijn gemeente dit jaar geen vuurwerk mag worden afge stoken. Eerder deden de burge meesters van Balen, Dessel en Mol hetzelfde. In Vlaamse gemeenten is het volgens een algemeen poli- tiereglement verboden vuurwerk af te steken, tenzij de burgemees ter daar persoonlijk toestemming voor geeft. Autoverkopen in VS nemen sterk af NEW YORK - De autoverkopen in de Verenigde Staten zijn in novem ber fors gedaald ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat bleek gisteren uit cijfers van ver schillende fabrikanten, waaronder General Motors (GM), Ford en Toyota. GM zette 41 procent min der auto's af in de VS. De verko pen zijn volgens het concern, dat onder meer eigenaar is van Opel, in vijftig jaar niet zo laag geweest. Ford verkocht vorige maand bijna een derde minder auto's in de VS. Toyota liet weten bijna 34 procent minder auto's te hebben verkocht in de Verenigde Staten. Het is de zevende maand op rij dat Toyota zijn verkopen in het land zag da len. Bijna 500 doden door cholera in Zimbabwe HARARE - Het dodental door de cholera-epidemie in Zimbabwe is tot bijna vijfhonderd opgelopen. Dat meldde de Wereldgezond heidsorganisatie WHO gisteren in de Zimbabwaanse hoofdstad Har ara. Vorige week stond het doden tal nog op 389. De epidemie brak uit in augustus. Volgens de WHO staan 11.700 mensen geregistreerd als cholerapatiënt. Vooral gebrek aan hygiëne, schoon drinkwater en medicijnen zorgen voor razend snelle verspreiding van de ziekte. Met het regenseizoen voor de deur dreigt de situatie te verslechteren. Luxemburg wil macht groothertog beknotten LUXEMBURG - Groothertog Hen- drik van Luxemburg verliest zijn machtsmiddelen, als het aan de re gering van het land ligt. De mo narch dreigt dwars te gaan liggen bij het invoeren van een wet die euthanasie onder een reeks voor waarden mogelijk maakt. Premier Jean-Claudè Juncker van Luxemburg verliet gisteren voortij dig een een economische top in Brussel om een persconferentie te kunnen geven in eigen land. Jun cker zei dat zijn regering de grond wet zo wil aanpassen dat Hendrik wetten niet langer kan tegenhou den. Nu is dat nog wel het geval. Het parlement van Luxemburg nam in februari euthanasiewetge ving aan. Stichting Doiv Bosco Kinder Fonds Stichting Sqwasdee PROJFGTHUI.P Z.O.AZIË Een sublieme Chardonnay of Merlot wijn uit de Pays d'Oc voor 7,50 per fles franco huis (min.6 flessen). Steun onze aktie LI kunt deze wijn bestellen bij Stichting Sawasdee Door deze wijn te bestellen helpt u weeskin-, deren in Cambodja aan een gratis opleiding dus hoopvoller toekomst! Vele Zeeuwse restaurants bieden deze wijn aan en ondersteunen daarmede de stichting die garant staat dat van elke fles netto 2,50 naar de onderwijsprojecten gaat. Per e-mail: info@cambodja-sawasdee.nl Telefonisch: 06-22 40 47 22 06-42 11 45 42

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8