Uit Stamperius WD wil Goesenaren horen over komst azc Kruiningse super slaagt voor alcoholproject Werkstraf voor diefstal van scooter 22 Woensdag 3 december 2008 PZC B Fractie staat in raad alleen als tegenstander van asielzoekerscentra. door Frank Balkenende goes - Goesenaren moeten zich kunnen uitspreken over de komst van een tijdelijk én permanent asielzoekerscentrum (azc). Dat vindt de WD-fractie, die tevens pleit voor een openbaar debat over wel of geen opvangcentrum voor vluchtelingen. De WD is als enige fractie in de raad Goes tegen vestiging van een asielzoekerscentrum. Zij vindt dat nieuwe centra thuishoren in ste den die nog nooit een asielzoekers centrum hadden. Goes huisvestte al twee keer een azc. Het college van burgemeester en wethouders praat al een tijdje met het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) over een complex dat bestaat uit noodunits. Daarin is plaats voor 250 vluchtelingen. Het moet er voorjaar 2009 staan. Enkele jaren later moet een perma nent centrum verrijzen. Locaties worden nog onderzocht. Het COA heeft Goes benaderd om dat dringend behoefte is aan een nieuw opvangcentrum in Zeeland. Het college is bereid mee te wer ken en ook de meerderheid van de raad. Als tegenstander hamert de t WD hamert nu op procedurele kant van de zaak. De raad zal zich 11 december uitspreken over de komst van een azc, echter zonder dat er een collegevoorstel ligt. De li beralen wensen dat de raad eerst een principebesluit neemt op ba sis van een collegevoorstel. Zij mor ren dat er nu 'achter de schermen' aan het azc wordt gewerkt, met in stemming van de meeste fracties. Overigens, wordt die werkwijze wel vaker in Goes gehanteerd. Gebouwen uit de Drie Japen-reeks zijn lang geleden gesloopt. door Lilian Dominicus wilhelminadorp - Veel is er niet meer van over. Het Wilhelmina- dorp waar schoolmeester Jacob Stamperius over schreef in zijn de Drie Japen-reeks is voor een groot deel onder de sloophamer verdwe nen: zijn geboortehuis langs het ka naal, de kleine arbeidershuisjes, de molen en de school zijn voor al tijd weg. „Er is helaas een tijd geweest dat niemand om die oude dingen gaf', verzucht kinderboekenverza melaar Ireen Schmid uit Goes. Toch valt aan de hand van de tekst uit de boeken van Stamperius en oude foto's nog te achterhalen hoe het er hier ruim een eeuw terug uit moet hebben gezien. Schmid zelf heeft een grote collec tie boeken van de Zeeuwse veel schrijver in bezit, waarvan enkele eerste drukken. „Gewoon omdat ik dat leuk vind." De Drie Ja pen-reeks bestaat uit tien groten deels autobiografische boeken. Stamperius zelf is, als 'Jaap van de bakker' een van de hoofdrolspe lers. Zijn vrienden Jaap van Osse- waarde (Van de schipper') en Jaap Clinge Doorenbos ('van de domi nee') waren de andere twee Japen. Ook andere personages zijn geba-' seerd op toentertijd levende men sen, zoals de veldwachter. Schmid laat twee afbeeldingen zien van de nors kijkende veldwachter: een fo to en een tekening uit het boek. De gelijkenis is treffend. „Daar doe ik het nu voor he, die tekeningen. Dat is toch knap gedaan." De boekenverzamelaar blikt vanaf de ophaalbrug over het Havenka naal de Brugstraat in, richting de kerk. „Daar voorbij de kerk, aan de linkerkant stond de school waar Stamperius lesgaf. Tegen de gevel van het hoekhuis Brugstraat/ Westhavendijk staat een lange bank. „Dit is een nieu we, maar vroeger stond daar dan de klapbank waar Stamperius over schrijft. En om de hoek daarvan, het tweede huis, daar heeft vroe ger de bakkerij gestaan van Stam- peruis' vader." Schmid bekijkt de brug waar hij op staat nog eens goed. „Die heeft er ook nog een paar keer anders uitgezien. Stamperius beschreef een brug gemaakt van ijzer. Ooit is er ook één met twee delen ge weest. Dat de brug veranderd is, is nog wel te billijken. Deze brug is moderner, maar past hier zeker wel. Maar dat de rest weg is, vind ik toch wel jammer." Langs beide zijden van het kanaal heeft het jaagpad gelopen, waar langs schepen door het kanaal wer den getrokken. Ook daarvan zijn il lustraties te vinden in de boekjes. Aan de overkant van de brug, waar nu het oude raadhuis staat aan de Oosthavendijk stond vroe- Wat in andere dorpen een plein of marktplaats is, dat was op ons dorp 'de hoek'. Een plein hadden we niet, maar er was een plek midden in het dorp, waar de hoofdstraat met de kruising samenkwam. Dat was 'de hoek'. Vlakbij de brug, die over het kanaal voerde, dat ons dorp in de lengte doorsneed. Daar op den hoek was ook de tolboom geplaatst, met stevige afsluithekken ernaast, die 's avonds aan verscheidene mannen tot zitplaats dienden. Doch de meesten zaten op een lange bank, welke langs de schutting van mijn vaders erf was geplaatst, want we woonden vlak aan 'de hoek'. Uit: De Oude Veldwachter (1897) ger de molen, weet Schmid. „Ver dwenen." Maar het huis van domi nee Clinge Doorenbos, iets meer naar het zuiden aan de Oosthaven dijk, staat er nog. „Kijk: het is een mooi, statig huis aan het water. Een huis dat hoorde bij zijn sta tus." De tentoonstelling 'Er was eens.... Ja cob Stamperius 150 jaar' ter herinne ring aan het feit dat Stamperius 150 jaar geleden werd geboren is de hele maand december tijdens kantooruren te bezichtigen in het stadskantoor van Goes. Filiaalleider Dirk van der Hoeven is met vlag en wimpel geslaagd voor het project Detailhandel tegen alcoholmisbruik. foto Willem Mieras Sint per helikopter naar Ijsbaan in Kapelle kapelle - Sinterklaas komt mor gen naar de Ijsbaan in Kapelle. Niet met zijn vertrouwde paard Amerigö, maar met de helikopter. Rond 09.00 uur komt de goedhei ligman aan op de Vroonlandseweg in Kapelle. Onder begeleiding van zingende kinderen en zijn pieten gaat hij naar openbare basisschool De Moolhoek. Daar vinden feestelijke activiteiten plaats. Kleding gestolen bij ramkraak van winkel kapelle - Onbekenden hebben gis terochtend vroeg rond 03.45 uur de deur van een winkelpand aan de Ooststraat in Kapelle geramd en kleding weggenomen. Men is met een voertuig tegen de deur aangereden en kon zo het pand binnengekomen. De waarde van de gestolen kle ding is niet bekend. middelburg - Zes weken cel. Die straf eiste gisteren officier van justi tie J. Zondervan tegen een 32-jari- ge Vlissinger. Hij zou in Vlissingen een scooter hebben gestolen en twee keer betrapt zijn op het rij den op een gestolen fiets. De man zelf ontkende alles. Die twee fietsen had hij beide keren ge leend van een kennis. Achterna men kende hij niet maar hij wist wel waar ze woonden. En die scoo ter, daar wist hij niets van. Zondervan vertelde echter dat een motoragent hem op 3 augustus 2007 had zien rijden op die scoo ter, een uur nadat hij was gestolen. Vervolgens was de Vlissinger er als een haas vandoor gegaan zonder te stoppen voor een rood verkeers licht. Wat verder was hij gevallen, waarna hij zich rennend uit de voeten had gemaakt. Advocate C. Koole vroeg om vrijspraak omdat onvoldoende onderzoek was ge daan naar de beide 'echte' eigena ren van de fietsen. Politierechter A. Ente achtte heling van de fiet sen niet bewezen. Voor de diefstal van de scooter kreeg de Vlissinger een werkstraf van dertig uur. AGIN Timmermans Op 27 november 2008 heeft gerechts deurwaarder M. Rave te Goes op ver zoek van de besloten vennootschap NVF Voorschotbank B.V., te dezer zake woonplaats kiezende te Goes aan de Vlasmarkt 6 ten kantore van AGIN Timmermans gerechtsdeurwaarders/ incasso, bij exploot Jacobus Cornelis De Looft, GEBOREN 19 februari 1952 thans zonder bekende woon- of verblijf plaats, gedagvaard om op woensdag 18 maart 2009 's morgens om 10.00 uur bij advocaat te verschijnen voor de Rechtbank te Middelburg die alsdan en aldaar zitting houdt in het gerechtsge bouw aan de Kousteensedijk 2. In de dagvaarding wordt onder meer veroor deling gevraagd tot betaling van een geldsom. Belanghebbenden kunnen zich voor een afschrift van genoemd exploot wenden tot: AGIN Timmermans Vlasmarkt 6 Postbus 2139 4460 MC Goes tel. 0113-246333 Pony verwaarloosd in gemeente Borsele borssele - De Dierenbescherming beboette afgelopen vrijdag de eige naar van een verwaarloosde pony. Dat maakte zij gisteren bekend. De Dierenbescherming kreeg een aantal meldingen over een moei lijk lopende pony in de gemeente Borsele. Het dier had te lange en verwaarloosde hoeven. De eige naar kreeg ook een waarschuwing dat de hoeven binnen een week bekapt moeten zijn. Daar wordt op gecontroleerd. Zakkenrolster actief in Coese binnenstad GOES - Een zakkenrolster heeft gis termiddag rond vier uur tevergeefs geprobeerd iets uit de rugzak van een vrouw te stelen in een winkel aan de Lange Kerkstraat in Goes. Het slachtoffer omschreef de mo gelijk dader als een vrouw van on geveer 1,60 meter, 20 a 25 jaar, met een indiaans uiterlijk en lang don ker haar in een paardestaart. GolffDirk van der Hoeven ontvangt oorkonde gemeente. door Luc Oggel kruiningen - Nee, bij supermarkt GolffDirk van der Hoeven in Krui- ningen hoeven jongeren onder de zestien jaar niet te proberen om al cohol te kopen. En sinds gisteren al helemaal niet meer, want de Golff heeft het project Detailhan del tegen alcoholmisbruik glans rijk afgerond. Wethouder Hans de Kunder en jongerenwerker Esther van Ham, tevens leider van de gemeentelijke projectgroep Alcohol en Jeugd, overhandigden filiaalleider Dirk van der Hoeven in de winkel een oorkonde, een kaart en attenties voor het personeel. De Golff is één van de supermark ten en slijterijen in Reimerswaal Open huis bij Kapels kinderdagverblijf kapelle - Kinderdagverblijf Dik- kertje Dap in Kapelle houdt zater dag open dag. Vanaf 10.00 tot 12.00 uur zijn ouders met kinderen welkom. De kinderopvang is uitgebreid met twee nieuwe groepen, een baby- groep van 0 - 1,5 jaar en een peu- tergroep van 2,5 - 4 jaar. Het kinderdagverblijf is onderdeel van Kinderopvang De Bevelanden. Dikkertje Dap ligt aan de Dijkwel- seweg 1B in Kapelle. Geld voor ontwikkelen mosselzaadinstallaties middelburg - Vier schelpdierbe- drijven krijgen van de provincie in totaal 105.000 euro subsidie voor het ontwikkelen van mosselzaadin- vanginstallaties. Die zijn nodig om duurzamer te werken. Het gaat om Mosselbedrijf C.P. IJzendijke BV, Viskwekerij Neeltje Jans en BRU 40 (allen 25.000 euro) en De Waal Padmos BV (30.000 euro). die meedoen aan het alcoholpro ject. Dat is opgezet naar aanleiding van de resultaten van een onder zoek van Scoop, waaruit bleek dat met name in Reimerswaal behoor lijk wordt gedronken door de jeugd. De afgelopen twee jaar heeft een werkgroep bestaande uit onder meer de gemeente, onder wijs, kerken activiteiten opgezet om het probleem onder de aan dacht te brengen. Die 'communi- ty-preventie', het zo breed moge lijk uitdragen van de boodschap, blijkt zijn vruchten af te werpen. Onder 12- tot 14-jarigen is het alco holgebruik afgenomen. Supermarkten en slijterijen die deelnemen aan het project wor den beloond als ze aan een rits voorwaarden voldoen. Er moet on der meer op opvallende plaatsen een sticker 'geen alcohol onder de zestien' zijn geplakt, de projectpos ter 'Stop Zuupe' moet ophangen zijn, er moeten alcoholpreven tie-folders liggen en de. leidingge vende moet beschikken over de huisregels Verkoop alcoholhouden de dranken. Volgens Dirk van der Hoeven valt het overigens wel mee met jonge ren die alcoholische dranken bij zijn winkel kopen. „Ze moeten zich altijd legitimeren, maar soms vergis je je. Blijkt zo'n klein ventje toch gewoon achttien te zijn." Van der Hoeven vindt het af en toe wel lastig hoe om te gaan met drankjes als Shandy, 'kinderbier' met 0,5 procent alcohol. „Maar ja, als ouders het kopen doe je er niks aan." Volgens collega-winkelier Adrie Hak van de Spar in Hans- weert, die ook even langskwam, beginnen de gevaren echter ook tot die groep door te dringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46