Real groeit tegen kredietcrisis in Bonus clubs Huntelaar Suikerbossie neemt plaats springbok in i man Chocoladefontein 34 Woensdag 3 december 2008 PZC Antilope-achtig hertje werd altijd gezien als symbool apartheid. DEN HAAG - De springbok gaat ver dwijnen van de linkerborst van de Zuid-Afrikaanse rugbyers. De plaats van het kleine antilope-ach- tige hertje wordt ingenomen door de protea, - 'suikerbossie' - de na tionale plant van Zuid-Afrika. Daarmee volgt de Zuid-Afrikaanse rugbybond de lijn van de andere sportbonden in het land. Toch verdwijnt de springbok, door hardliners van het ANC gezien als het zinnebeeld van de apartheid, niet van het shirt van de spelers van Zuid-Afrikaanse nationale rug- byteam. De bok gaat naar rechts. Wat hier in Nederland lijkt op een simpele verandering op een een voudig rugbyshirt, was in Zuid-Afrika onderdeel van een na tionaal debat over de apartheid. Na 102 jaar verdwijnt de Spring bok en lijkt dus op termijn ook de naam van de Zuid-Afrikaanse rug- byselectie - de Bokke - in de verge telheid te gaan raken. De bok was voor veel Zuid-Afrika- Tweevoudig wereldkampioen rug- by Zuid-Afrika krijgt naast de springbok ook het 'suikerbossie', de nationale plant van het land, op het shirt. nen een overblijfsel van de apart heid. Rugby gold als een witte sport. Kleurlingen mochten wel aan rugby doen, maar tijdens de apartheid was het voor hen verbo den om het shirt van de springbok- ken te dragen. Toch leek heel Zuid-Afrika de springbok te verge ven, .toen in 1995 de toenmalige president Nelson Mandela, ge kleed in springbokshirt, uitgebreid feestvierde met de rugbyers, nadat het land - met één gekleurde basis speler in het team - de wereldtitel had veroverd. Maar de haviken bin nen het ANC bleven ijveren voor een 'apartheidsneutraal' symbool op de rugbyshirts. Dertien jaar en een nieuwe wereld titel later - vorig jaar greep Zuid-Afrika weer de Webb Ellis Cup, ditmaal met twee gekleurde basisspelers - hebben ze alsnog ge lijk gekregen. Tegelijkertijd is de 'verkleuring' van het rugby in het land in volle gang. De huidige bondscoach Peter de Villiers is een kleurling en het Zuid-Afrikaanse team dat vorige week gehakt maak te van vice-wereldkampioen Enge land (42:6) heeft zes gekleurde ba sisspelers. Van de 22 door De Vil liers geselecteerde 'Bokke' hadden er acht een kleurtje. De Zuid-Afri kaanse rugbybond heeft nog niet bekend gemaakt wanneer de ver anderingen op het shirt worden doorgevoerd. Voorzitter wil aanhang milder stemmen met aankoop Huntelaar. RIJSWIJK - Ramon Calderon, voor zitter van Real Madrid, ligt onder vuur omdat zijn club tijdens de eerste dertien competitiewedstrij den van dit seizoen een beetje te genvallend presteerde. De regerend kampioen staat vier de en dat is niet zo handig in de aanloop naar de grote ledenverga dering van komende zondag. Dus wat doet Calderon? Hij biedt 27 miljoen euro voor Klaas-Jan Hun telaar. Dat zal de sfeer onder de aanhang aanzienlijk verbeteren. De kredietcrisis raast over de we reld maar sommige clubs houden de wind in de zeilen. Real Madrid zag de omzet dit jaar voor het eerst in het roemruchte bestaan groeien tot over de 400 miljoen eu ro. Calderon presenteerde vorige week een winst van liefst 54 mil joen euro. Wat is dan 27 miljoen euro voor centrumspits Huntel aar? Real Madrid is een club die ook in financieel slechte tijden altijd kan blijven investeren. Chelsea tot voor kort ook. Toch trapte Roman Abramovitsj, de steenrijke eige naar van de glamourdub uit Lon- De Graafschap, AGOW en HC '03 kunnen op enkele tonnen rekenen. DEN HAAG - Diverse Nederlandse voetbalclubs ontvangen een fikse vergoeding als Klaas-Jan Huntelaar een contract tekent bij Real Ma drid. De Graafschap incasseert ongeveer 500.000 euro als de transfer van Ajax naar Real voor twintig mil joen euro wordt afgerond. Clubs die de spits uit Hummelo hebben opgeleid ontvangen voor elk oplei dingsjaar een vergoeding. Bij el kaar is dat vijf procent van de tota le transfersom. Huntelaar speelde van 1994 tot 2000 voor de C- en B-jeugd van De Graafschap, waarna hij deel uit maakte van de jeugdopleiding van PSV. „Met die zes ton zijn we enorm blij. We kunnen elke euro op dit moment gebruiken", zegt commer cieel directeur Henk Bloemers van De Graafschap. „Als we het geld ontvangen, kunnen we geen gi- ga-investeringen doen, want er ligt nog een achterstallige claim van de loonbelasting." De transfer levert AGOW Apeldoorn een bonus op van circa 100.000 euro. De Apeldoornse club uit de eerste divisie ontvangt een half procent van de transfers den, vorige maand stevig op de rem. Hij ontsloeg onder meer drie kwart van alle scouts, zo'n 25 man, stuk voor stuk goed voor een sala ris van 125.000 euro per jaar. Ook Abramovitsj zou ernstig zijn getrof fen door de kredietcrisis. Hij ver loor naar verluidt al meer dan een miljard euro op de beurs. Bij West Ham United maken ze zich ook grote zorgen. Bjorgolfur Gudmundsson, de IJslandse eige naar van de club, was volgens de Forbes-lijst van miljonairs tot niet zo lang geleden goed voor mini maal een miljard euro. Hij moest vorige maand echter af treden als voorzitter van Landsban- ki, moeder van de veelbesproken internetbank Icesave. Gudmunds son heeft naar eigen zeggen een fortuin verloren en zet in januari, als de transfermarkt weer open gaat, minimaal acht spelers in de etalage. Nederlandse voetbalclubs merken vooralsnog ogenschijnlijk weinig van de kredietcrisis. Het Duitse sportmarketing bureau Sport+Markt rekende onlangs De 27 miljoen die Real Madrid voor Huntelaar betaalt, is niet veel voor de club. Real heeft een omzet van 400 miljoen en heeft geen last van de kredietcrisis. Ramon Calderon voor dat het totale bedrag uit shirt- sponsoring in de zes grote Europe se voetballanden dit seizoen voor het eerst in tien jaar is afgenomen naar 393,2 miljoen euro. Opmerke lijk was dat alleen de Nederlandse eredivisie de totale inkomsten uit shirtreclame zag groeien tot 42 mil joen euro in het huidige voetbal jaar. De groei heeft alles te maken met het contract dat Aegon afsloot met Ajax, dat jaarlijks in ruil voor 11 miljoen euro de naam van de ver zekeraar op het shirt draagt. Zelfs Liverpool en Juventus ont vangen minder geld van hun shirt sponsor. Bwin.com is de shirtspon sor van Real Madrid. Het wedkan toor betaalt de kampioen van Spanje jaarlijks liefst 20 miljoen eu ro. Daarmee kan het grootste deel van de transfer van Huntelaar be taald worden. Duurste transfers Nederlandse voetballers om. Huntelaar speelde in het sei zoen 2003/2004 voor AGOW. „Die ton is uiteraard zeer wel kom", zegt AGOW-voorzitter Vic tor Doorn. „Zeker in deze financieel gezien donkere tijden. Maar deze meeval ler komt niet onverwacht. We heb ben er in de begroting al rekening mee gehouden, een transfer van Huntelaar hing natuurlijk al lange tijd in de lucht." Ook Huntelaars vroegere amateur club H en K uit Hummelo (nu HC'03) kan nog een aardig zakcent je tegemoet zien. De fusieclub mag rekenen op een bedrag van circa 100.000 euro voor twee opleidings jaren. Klaas-jan Huntelaar is na Mare Overmars, Arjen Robben, Ruud van Nistelrooij en Wesley Sneijder de duurste Nederlandse voetballer in de geschiedenis Een overzicht van grote transfers van Nederlandse voetballers van naar bedrag x1 mln€ jaar Mare Overmars Arsenal Barcelona 40,0 2000 Arjen Robben Chelsea Real Madrid 36,0 2007 'Ruudvan Nistelrooij PSV Man. United 30,4 2001 Wesley Sneijder Ajax Real Madrid 27,4 2007 Klaas-Jan Huntelaar Ajax Real Madrid 27,0 2008 Jaap Stam Man. United Lazio Roma 25,0 2001 Jerrel Hasselbaink Atletico Madrid Chelsea 24,0 2000 Clarence Seedorf Real Madrid Inter 22,0 1999 Jerrel Hasselbaink Leeds United Atletico Madrid 19,0 1999 Roy Makaay Dep La Coruna Bayern München 18,3 2003 Arjen Robben PSV Chelsea 18,1 2003 PZC Felix Binicewicz foto ANP snoerloos, voor heerlijk chocoladeplezier Lezers van deze krant kunnen nu heel voordelig in het bezit komen van een chocoladefontein. Maak uw eigen feestje en geef vruchten, koekjes etc. een 'chocoladejasje'. Een perfecte smaakbeleving! De fontein is snoerloos, dus eenvoudig overal te gebruiken. Lezers van deze krant betalen slechts 39,95 in plaats van 64,90! Adviesprijs 64,90 Lezersprijs 39,95* exclusief verzendkosten 5,95 W bestel opwww.pzc.nl/webwinkel BON CHOCOLADEFONTEIN Hierbij bestel ik(aantal) Chocoladefontein a 39,95 per stuk* voorletters voornaam Om Ov abonneenummer Hierbij machtig ik Wegener NieuwsMedia BV om eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. bank-/girorekening handtekening exclusief verzendkosten van 5,95. Stuur de volledige in blokletters ingevulde bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. 'Chocoladefontein', Postbus 130,8200 AC Lelystad. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36