Controversieel supertalent MTMjKJ 33 Huntelaar Koninklijke aanvaller 35 35 Weer onderzoek naar Luis Suarez Doodsbedreigingen aan adres Atletico Madrid Hoogerland op het op één na hoogste niveau KNVB: Vijf duels voor Hitlergroet Golfer Ballesteros opnieuw geopereerd Wonderkind pakt Ballon d'Or Gaby Demanet blijft dit seizoen trainer van hoofdklasser Hoek Tip? sport@pzc.nl Real Madrid betaalt Schalke-speler Orlando Engelaar ligt onder vuur in Duitse pers Woensdag 3 december 2008 Cristiano Ronaldo gekozen tot Europees voetballer van het jaar. door Wilber Hack DEN HAAG/PARIJS - Vervuld van trots nam Cristiano Ronaldo giste ren in Parijs de Gouden Bal in ont vangst. De 23-jarige Portugees van Manchester United kreeg bij de verkiezing van het weekblad Fran ce Football 165 stemmen meer dan de Argentijn Lionel Messi van Bar celona. Net als vorig jaar - toen de Brazili aan Kaka uitgeroepen werd tot Eu ropees voetballer van het jaar - wo gen de prestaties in de Champions League zwaar. Ronaldo scoorde in de door Manchester na strafschop pen gewonnen finale tegen Chel sea. De misser in de strafschoppen- serie werd hem door de 96 journa listen die hun stem uitbrachten niet zwaar aangerekend. Bij elke journalist stond hij in de top-5, waarvan 77 keer als nummer één. Ronaldo verdiende met zijn 31 tref fers in de Premiership eerder al de Gouden Schoen als topschutter van Europa. Toch was 2008 ook een jaar vol controverses, die als een rode draad door de carrière van de grilli ge Portugees lopen. Terwijl de kleh ne goochelaar Messi Argentinië naar goud loodste op de Spelen, hield een enkelblessure Ronaldo af van een glansrol op het EK. Na een operatie in Amsterdam kwam hij sterk terug. Sinds zijn twee goals tegen Stoke City scoorde Ro naldo in zijn loopbaan tegen alle clubs in de huidige Premiership. 2008 was ook het jaar waarin Ro naldo probeerde een transfer naar Real Madrid af te dwingen. Man chester United hield hem echter aan zijn nog tot 2012 doorlopende contract. De flirt met Real viel samen met zijn gepassioneerde relatie met het Spaanse naaktmodel Nereida Gal- lardo. In augustus kwam daar op verzoek van zijn moeder een ein de aan. Terwijl Maria Dolores ver klaarde Ronaldo te gaan helpen bij het zoeken van een lief, maakte de speler wereldkundig nog mini maal één jaar bij Manchester te blijven. Ronaldo verhuisde in 2003 van Sporting Clube de Portugal naar Manchester. Hij wilde daar een shirt met het rugnummer 28 aan trekken. De druk om te moeten spelen met het nummer 7, dat eer der toebehoorde' aan Cantona, Robson en Beckham, vond hij te groot. Maar coach Alex Ferguson verplichtte hem ertoe. Niet ten on rechte. Ronaldo maakte in 2005 de duizendste goal van Manchester in de Premiership en verdreef sinds dien tal van oud-spelers van de club uit de recordboeken. Toch riep hij ook vaak weerstand Cristiano Ronaldo wordt overla- den met prijzen. De Europees voetballer van 2008 won eerder al de Gouden Schoen als top schutter van Europa. op. Hij laat zich makkelijk provoce ren, deelde op het veld kopstoten uit en stak een middelvinger op naar het publiek. Hij evenaarde de acteerprestaties van Ronald Rea gan - de man naar wie hij is ver noemd - door met schwalbes straf schoppen te versieren. Ondanks al die minpuntjes viel in 2008 alles op zijn plaats. Met ge weldige rushes en fantastische doelpunten viel hij vooral in posi tieve zin op. Johan Cruijff riep in april van dit jaar: 'Ronaldo is beter dan George Best en Denis Law, twee grote en briljante spelers uit de historie van Manchester.' De Portugees zei dat hij gisteren een van de mooiste dagen van zijn le ven beleefde. „Ik heb gedroomd van deze trofee sinds ik een kind was. Ik was niet bang dat ik hem niet zou winnen, want ik weet wat ik dit jaar allemaal gedaan heb." Hij verklaarde dat ze in de Premiership nog niet van hem' af zijn. „Deze prijs wil ik nog eens winnen. Het moet nog veel beter." minimaal 20 miljoen voor spits aan Ajax. MADRID - Zonder Klaas-Jan Huntel aar moet Ajax in het nieuwe jaar op titeljacht. De Amsterdamse club bereikte gisteravond een ak koord over een tussentijdse over stap van de 'Hunter'. De 25-jarige spits ondertekent bij de 'Koninklij ke' na medische goedkeuring een contract tot medio 2013. Met de overgang, die op 2 januari ingaat, is volgens Ajax een bedrag gemoeid van 27 miljoen euro. Van die som is 20 miljoen euro vast en 7 miljoen variabel. Dat betekent onder meer dat Aja:^ flinke pre mies heeft bedongen voor het ge val dat Real Madrid de komende ja ren met Huntelaar prijzen wint. Trainer Marco van Basten van Ajax reageerde met gemengde ge voelens op het vertrek van zijn po pulaire aanvoerder. „Ik gun hem deze transfer, maar sportief gezien hadden we liever het seizoen met hem afgemaakt. Het is logisch dat als Real Madrid komt, het moeilijk wordt om hem hier te houden. En we moeten bij Ajax aan meer din gen denken, het gaat om het voe ren van toekomstgericht beleid. De situatie van Klaas-Jan is be kend en in alle opzichten anders dan afgelopen zomer." Van Basten doelde op de belang- stelling die onder meer Manches ter City in augustus voor Huntel aar etaleerde. Ajax wees vlak voor het verstrijken van de transferter mijn een bod van 40 miljoen euro af Tot opluchting bij Van Basten, die zijn spits een grote rol toebe deelde in de kampioensrace. Manager technische zaken Danny Blind van Ajax dacht gisteren met Huntelaar mee. „Het is voor hem na drie jaar Ajax een mooie stap in zijn carrière. Hij heeft de trans fer dan ook absoluut verdiend." Huntelaar wordt na Van Nistel- rooij, Arjen Robben, Wesley Sneij- der, Royston Drenthe en Rafael van der Vaart de zesde Nederlan der bij Real Madrid. Met een trans ferbedrag van maximaal 27 mil joen euro is hij de op vier na duur ste Oranje-voetballer ooit. pagina 34: Real groeit tegen 'v- - kredietcrisis in AMSTERDAM - De aanklager be taald voetbal heeft een -onderzoek ingesteld naar Luis Suarez. De Aja- cied zou zondag in het duel met FC Utrecht (1-1) Sander Keller een elleboogstoot hebben gegeven. De aanvaller raakte dit seizoen in het bekerduel met FC Utrecht (2-0) ook al in opspraak. De aanklager onderzocht toen of Suarez Loic Lo- val zou hebben geschopt. De Uru- guyaan werd vrijgesproken. MADRID - Atletico Madrid heeft voor de wedstrijd in de Cham pions League tegen Olympique Marseille (9 december) via de e-mail en de fax doodsbedreigin gen ontvangen. Spelers, trainers en supporters worden gewaar schuwd niet naar Marseille af te reizen. Tijdens de heenwedstrijd waren er ongeregeldheden. Mar seille-fan Mirasierra zit hiervoor nog steeds in hechtenis in Spanje. DEN HAAG - Johnny Hoogerland uit Yerseke behoort met zijn nieu we wielerploeg Vacansoleil ko mend seizoen tot de op een na hoogste wielercategorie. De wereld wielerbond UCI heeft het team gis teren de Pro Continentale status toegekend. Vacansoleil kan deelne men aan alle wedstrijden van de Europe Tour. De ploeg van mana ger Luijkx was als P3transfer-Bata- vus actief als Continental team. ZEIST - De Hitlergroet die hij vrij dag in het uitduel met RBC Roosendaal (1-1) bracht, komt Dan iel Guijo-Velasco duur te staan. De aanklager betaald voetbal van de KNVB wil de Belgische speler van Helmond Sport vijf duels schor sen. Guijo-Velasco maakte de Hit lergroet tegen opponent Mels van Driel, die bij de scheidsrechter om een gele kaart had gevraagd voor een speler van Helmond Sport. MADRID - De Spaanse golflegende Severiano Ballesteros is gisteren in Madrid opnieuw geopereerd aan het hoofd. Daarbij is vocht verwij derd uit de hersenen. De toestand van de Ballesteros (51), vijfvoudig winnaar van een Major, is stabiel. Hij werd begin oktober onwel op de luchthaven van Madrid. Artsen ontdekten in zijn hersenen een tu mor, die een bedreiging vormde voor het centraal zenuwstelsel. dse winnaars1 GoudenBalr; 1971 Johan Cruijff 1973 Johan Cruijff 1974 Johan Cruijff 1987 Ruud Gullit 1988 Marco van Basten 1989 Marco van Basten 1992 Marco van Basten Landen waar de Balion d'Or het vaakst terechtkwam 1 KMaïüaDi] 7 2 Frankrijk 6 (West-) Duitsland 6 4 Engeland 5 Italië 5 Brazilië 5 -I, PZC Rolant Quist foto's EPA Cristiano Ronaldo is na Eusebio (1965) en Luis Figo (2000) de derde Portugees die de prijs (uitgereikt sinds 1956) wint. Hij is de vierde speler van Manchester United die deze eer te beurt valt. Volledige naam: Geboortedatum: Geboorteplaats: Voetbalcarrière: Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro. 5 februari 1985. Funchal, Portugal (eiland Madeira). CD Nacional (Madeira), Sporting Lissabon (2002-2003), Manchester United (2003-heden), nationaal elftal Portugal (2003-heden). 2005 2006 Cristiano Ronaldo is de beste voetballer van Europa in 2008. De Portugees, aanvaller bij Manchester United, krijgt de Ballon d'Or (Gouden Bal). De prijs wordt toegekend door een jury van internationale sportjournalisten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35