Optimisme niet gelijk Zeeuws Museum gaat even dicht voor metamorfose 28 Woensdag 3 december 2008 PZC De Zus van Roos speelt toneelstuk Secretaresse in Podium 't Beest. 'Als je vrolijk was, werd je niet serieus genomen. Lijden hoort bij kunstenaarschap' OP PAD Wandelmorgen Tocht van 5 of 10 kilometer rond Vlissin- gen. Vlissingen, Welzijnscentrum Adriaan Coor- telaan 1, 9.00 uur. Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen. 14.00, 16.00 en 19.30 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl MUZIEK Anton Goudsmit met de Ploctones Gitarist Anton Goudsmit, bekend van Eric Vloeimans en New Cool Collective, treedt op met zijn eigen kwartet, de Ploc tones. Middelburg, Schuttershof, 21.30 uur BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Madagascar 2 (nl): 13.45 en 16.00 uur; Madagascar 2 (ov): 16.00 en 20.00 uur; Anubis: 13.45 uur; Quan tum of Solace: 16.00 en 20.00 uur; Rade loos: 13.45 uur; My best friend's girl: 20.00 uur; Sinterklaas en het geheim van het grote boek: 13.45 en 16.00 uur; Bri de flight: 20.00 uur; GOES Merral, Eagle eye: 20.00 uur; Quantum of Solace: 16.00, 19.00 en 20.30 uur; Ma dagascar 2(ov): 20.15 uur; Space chimps: 13.30 uur; Anubis: 14.00 en 16.00 uur; Madagascar 2(nl): 14.00, 16.00 en 18.30 uur; Sinterklaas en het geheim van het grote boek: 14.00 en 16.15 uur; MIDDELBURG Schuttershof, Morrison krijgt een zusje: 14.00 uur; Sagan: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeliheater, Radeloos: 13.00 en 15.30 uur; THEATER Bert Visscher Cabaretshow Stoffe Jongens, uitverkocht Middelburg, Schouwburg, 20.00 uur. Katinka Polderman Cabaretière brengt haar programma 'Pol derman kachelt door'. Vlissingen, Arsenaaltheater, 20.15 uur p- Parabel Poppentheater Parabel speelt kerstschim menspel De vier lichten. Simon, een herdersjongen, mist een lam in de bergen van Galilea, zo'n 2000 jaar geleden. Met een lantaarn met vier lich ten gaat hij op zoek. Het wordt een lan ge, gevaarlijke tocht. Middelburg, huiskamertheater Heren gracht 66, 14.30 uur meer agendanieuws op www.pzc.nl foto GPD TERNEUZEN View, Quantum of Solace: 14.30 en 20.45 uur; Bride flight: 20.30 uur; Mada gascar 2 (ov): 20.T5 uur; Space chimps: 14.0 uur; Madagascar 2(nl): 14.00 en 16.15 uur; Radeloos: 16.00 uur; Anubis: 14.30 uur; VLISSINGEN CineCify, Anubis: 14.00 uur; Der Body of lies: 19.15 en 21.45 uur; Bride flight: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Burn after rea ding: 22.00 uur; Madagascar 2 (nl): 13.45, 16.15 en 19.00 uur; Madagascar 2 (nl): 14.00,16.15,19.15 en 22.00 uur; Oorlogswinter: 13.45, 16.15 en 19.30 uur; Quantum of Solace: 13.45, 16.15, 19.15, 21.00 en 22.00 uur; Radeloos: 14.00 uur; Sinterklaas en het geheim van het grote boek: 13.45 en 16.15 uur; The women: 16.15,19.00 en 22.00 uur; ZIERIKZEE FiZi, De kronieken van Narnia: 14.00 uur. door AIS Pankow GOES - Optimisme wordt vaalc ge lijk gesteld aan oppervlakkigheid. „Volkomen onterecht", vindt thea termaakster Victorine Plante, spil van het gezelschap De Zus van Roos uit Utrecht. Zij vertolkt de rol van Kees in de voorstelling Se cretaresse, die donderdagavond te zien is in Podium 't Beest in Goes. Kees is een jonge, naïeve vrouw die bij een belangrijke advocaat komt werken. Zij. is onder de in druk van deze man. Tussen deze twee ontwikkelt zich een sm-rela- tie. De advocaat laat haar alle hoe ken van de kamer zien. Hij terrori seert haar en het opmerkelijke is dat zij daar enorm van opknapt en steeds meer zelfvertrouwen krijgt. „Het is geen pleidooi om vrouwen af te ranselen, maar om te laten zien dat achter optimisme wel de gelijk veel diepgang kan schuil gaan", zegt Plante. De voorstelling toont immers de liefde in een opmerkelijke, maar volgens haar, toch ook herkenbare vorm. „Vrouwen blijven soms maar doorgaan te trachten een re latie te laten slagen. Hun kracht zit juist in dat optimisme en doorzet tingsvermogen", aldus de theater maakster. De ervaring met deze voorstelling heeft haar inmiddels geleerd dat het publiek aan het eind van het stuk hoopt dat Kees en de advocaat toch bij elkaar blij ven, ondanks dat er sprake is van een zieke relatie. Secretaresse is de derde productie van De Zus van Roos en past in de serie 'Onwaarschijnlijk optimisti sche vrouwen'. Plante: „Die om schrijving hebben we er achteraf aan gegeven. Dat was niet vooraf de opzet. De eerste voorstelling van ons gezelschap How Witwo- man escaped from Doctor Sad past ook in dit thema. De tweede pro ductie Hoer ging over vrouwenhan del en ligt iets naast dit thema. Het idee is bij mij geboren na het zien van de film Secretary van Ste ve Shainberg en vooral ook door Vibskov en Emenius mogen totale complex benutten voor project. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg sluit begin volgend jaar tijdelijk - ongeveer twee weken - de deuren. Dat is no dig voor de voorbereidingen van het grootscheepse project dat de Deense modevormgever Henrik Vibskov en de Zweedse grafisch vormgever Andreas Emenius gaan realiseren. Zij geven het museum drie maanden lang een compleet ander gezicht. Vibskov en Emenius werken al ja ren aan The Fringe Projects: projec ten die in de marge van diverse dis ciplines worden uitgevoerd. In alle projecten staan ook franjes cen- het boekje Schoonheid van het Lij den dat destijds gratis werd uitge deeld tijdens de week van de Filo sofie. Bovendien deed ik zelf al in mijn puberteit de ervaring op dat je niet echt serieus werd genomen als je erg vrolijk en optimistisch was. Lijden hoort nou eenmaal meer bij het kunstenaarschap." Victorine Plante toont zich een waar tlieaterdier. Al op veertienja rige leeftijd maakte zij de keus voor het toneel. Niet dat ze uit een theaternest komt. „Nee, zeker niet. Mijn moeder was belastingadvi seur en mijn vader zat in de IT-branche. Ik raakte enthousiast door schoolvoorstellingen. Nadat ik voor de Kleinkunstacademie was afgewezen, koos ik voor de to neelopleiding in Utrecht." Samen met klasgenote Audrey Bol der besloot Plante aan het einde van die opleiding niet te gaan zit ten wachten op aanbiedingen, maar zelf haar carrière op de rails te zetten. Zeven jaar lang traden zij op als cabaretduo Bolder Plante. „Daarna was ik toe aan wat anders, wilde ik toch meer de thea trale kant op. De druk bij cabaret is ook zo hoog. De publieksver- wachting steeds te kunnen lachen, voel je voortdurend. Bij toneel ko men de mensen in de eerste plaats voor het mooie verhaal." Plante gaf haar eigen theatergezel schap de naam 'De Zus van Roos', omdat zij dat zelf is, maar vooral als aardigheid naar die zus zelf toe. „Omdat we zo'n hecht gezin zijn. Moest mijn andere zus Merel wel weer even slikken. Maar ja, Roos .klonk leuker." Plante is bereid een stevige prijs te betalen voor zelfstandigheid. Heel veel regelen, overleg, geld binnen halen in de vorm van ad hoe subsi dies. „Het eerste jaar kwam ik nau welijks aan spelen toe. Daar wil ik in de toekomst meer de nadruk op gaan leggen." Verder hecht zij aan samenwer- traal. Daarmee is de dubbele bete kenis van fringe (rand, franje) ver klaard. Negen projecten zijn inmid dels afgerond. Deze werden ge toond in onder meer Milaan, Zü- rich en Kopenhagen. Het laatste, tiende project - en tevens het eer ste in Nederland - wordt in het Zeeuws Museum verwezenlijkt. Bijzonder is dat in Middelburg voor het eerst ook de complete se rie wordt getoond. Vibskov en Emenius kunnen daarvoor ge bruik maken van het gehele mu seum. Sommige fringes zullen zij als autonome werken laten zien; andere combineren zij met stuk ken uit de museale collectie. Het totale museum krijgt daar door een ander aanzien. Dat is voor het instituut vooral een expe riment, om 'de grenzen te verken nen van de museale dynamiek'. Victorine Plante als Kees in de voor stelling Secretaresse van het gezel schap De Zus van Roos. foto's Laura de Jong king met een groepje vaste men sen met wie zij een specifieke stijl wil ontwikkelen. Tót die vaste ploeg behoren onder: meer vorm geefster Laura de Jong, lichtont werper Claus den Hartog en tekst schrijver Erik Snel. Verder hoopt zij ook nog vaker samen te werken met Daphne de Bruin, regisseur van Secretaresse met wie het me teen klikte. Toneelvoorstelling, do. 4 dec., Goes, Po dium 't Beest, 20.30 uur. „De vraag is: kun je ook als klein museum zoveel verandering tot stand brengen dat iemand die in het voorjaar én in het najaar komt toch twee totaal verschillende ten toonstellingen ziet?", verklaart di recteur Valentijn Byvanck. „Dit is voor ons best een grote stap. Maar het wordt, denk ik, heel bijzonder. Als het lukt om zo'n complete me tamorfose te bereiken, doen we zo iets misschien wel elke twee jaar." De voorbereidingen en het opbou wen van The Fringe Projects zijn zo ingrijpend, dat het museum voorafgaand aan de opening tijde lijk de deuren sluit. Byvanck denkt dat er ongeveer tien dagen nodig zijn om alles te bouwen. De tentoonstelling begint 28 fe bruari en loopt tot en met 7 juni 2009. www.vibskovemenius.com. FILM The Women, een film zonder mannen, draait in Vlissingen. AGENDA Katinka Polderman staat vanavond in Vlissingen. foto Willem de Roon/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 30