Sportploegen Coach Met handicap De sporters worden gekozen door topsporters zelf. PZC Woensdag 3 december 2008 1 1 I Genomineerde Genomineerden 2008: De Nederlandse hockeyvrouwen maakten hun favorietenrol op de Olympische Spelen van Peking volledig waar. De ploeg van scheidend bondscoach Mare Lammers bleef ongeslagen in de poule, speelde in de halve finale Argentinië weg (5-2) en zette vervolgens in de finale tegen gastland China de kroon op het werk met een 2-0 zege. De Nederlandse waterpolovrouwen tekenden voor de grootste verrassing bij de Olympische Spelen. De ploeg die een jaar eerder nog als negende eindigde bij het WK, raakte na de na strafworpen gewonnen kwartfinale tegen Italië in een 'flow'. In de halve finale moest eerst Hongarije eraan geloven en daarna werd in een bloedstollende finale de huizenhoge favoriet Amerika met 9-8 verslagen. De estafettezwemsters Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk en Marleen Veldhuis wonnen in Peking de 4 x 100 vrij in een tijd van 3.33,76. Het was voor het eerst sinds 1936 dat Nederland op dit onderdeel de Olympische titel veroverde. Eerder dit jaar won hetzelfde kwartet in Eindhoven al de Europese titel in een wereldrecord en goud op de WK kortebaan in Manchester. Genomineerden 2008: Robin van Galen (36) trad begin 2006 aan als bondscoach van het Nederlands vrouwenwaterpoloteam. Hij leidde Oranje, dat in 2000 vierde was geworden bij de Olympische Spelen van Sydney en in Athene 2004 zelfs ontbrak, terug naar de wereldtop. De opmars mondde uit in een historische gouden medaille bij de Spelen van Peking. Van Galen is nu weer actief als clubcoach. Mare Lammers (39) won met de Nederlandse hockeyvrouwen tijdens zijn achtjarig 'bewind' alles wat er te winnen valt. Met de wereldtitel (2006), drie Champions Trophy's, twee Europese titels, Olympisch zilver in 2004 en tot slot Olympisch goud in 2008, gaat Lammers bij de hockeybond nu zeker de geschiedenis in als de succesvolste vrouwencoach aller tijden. Gerard Kemkers (41) won als trainer van de TVM-schaatsploeg alle belangrijke titels in 2008. Zijn pupil Ireen Wüst won het NK en het EK Allround en de tweede vrouwelijke TVM-troef Paulien van Deutekom werd wereldkampioen. Sven Kramer won alle drie de allround-toernooien en viel daarnaast - net als Van Deutekom en andere TVM-schaatsers - volop in de prijzen bij het WK Afstanden. Genomineerden 2008: Pieter Gruijters (41) gaf bij de Paralympische Spelen in Peking een passend vervolg op zijn twee zilveren medailles van Athene (2004) en zijn twee wereldtitels op de onderdelen speerwerpen en de vijfkamp. Gruijters behaalde in 2008 Paralympisch goud bij het speerwerpen en verbeterde tevens het wereldrecord in zijn klasse (F55/F56) tot een afstand van 42,27 meter. Esther Vergeer (27) bezet sinds 1998 onafgebroken de eerste plaats op de wereldranglijst in het rolstoeltennis. Vergeer behaalde met haar overwinning in het enkelspel in 2008 haar derde Paralympische titel op rij in het enkelspel. Bovendien legde Vergeer, ook weer wereldkampioene in 2008, in Peking samen met haar partner Jiske Griffioen beslag op zilver in het dubbelspel. Mirjam de Koning-Peper (39) was met vier medailles de meest succesvolle Nederlandse Paralympiër in Peking. Ze behaalde in de S6-klasse twee gouden medailles op de 50 meter vrije slag (in een nieuw wereldrecord van 35,60) en op de 100 meter rugslag. Verder won de Aalsmeerse zilver op de 100 en 400 meter vrije slag. www.sport.nl Reageren: nieuwsredactie@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11