Voorzichtigheid regeert bed rijf spanden markt 'Veel leegstand in de logistiek en kantorensector' Bedrijfs onroerend goed» KANTOORRUIMTE <|2300 m2 Q www.fqqsse-termont.nl «Fflosse Fermonf agfrnmKsriNG 31 Terwijl de kredietcrisis nu echt tot de particuliere woningmarkt is doorgedrongen en huizenprijzen in Nederland voor het eerst in lange tijd dalen, beginnen de gevolgen van de mondiale crisis ook door te sijpelen naar de bedrijfsonroerendgoed- markt. Bedrijven houden de hand meer op de knip en stellen verhuizin gen uit. Bovendien zijn banken voor zichtiger met het vertrekken van hy potheken en leningen. Bedrijfspan den blijven daardoor langer leeg staan, ook in Zeeland. door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - "Ja. je merkt het nu toch wel", zegt Anco de Putter van Putter Vastgoed in Terneuzen. "De animo voor bedrijfspanden is de laatste tijd minder. Ondernemers en bedrijven maken pas op de plaats. Panden staan langer leeg en po tentiële kopers kijken goed rond. denken langer na en schuimen de markt goed af of het niet goedkoper kan." Collega-makelaar Arthur Aerssens van Aerssens A Pateer uit Vlissingen beaamt het verhaal van De Putter. "Vooral de af zetmarkt van panden groter dan vierhon derd vierkante meter is minder. Dan is het echt op zoek naar kopers." Aerssens ziet vooral het aantal te koop staande beleggingspanden toenemen. "Dan heb ik het over een zeer behoorlijk aanbod op dit deel van de markt. Ik denk mede veroorzaakt door de financiële pro blemen waarin sommige partijen zich be vinden." Voor beleggers die het wel kun nen betalen en niet te veel afhankelijk zijn van de banken is het volgens Aerssens een mooie tijd. "Door het grote aanbod kun nen ze gaan voor de echt mooie panden. Je ziet ook dat er lager wordt geboden dan een jaar terug." Op Schouwen-Duiveland staan ook veel bedrijfspanden te koop. Maar Tonny Mer le van Bijdevaate Makelaardij in Zierikzce wil dat feit niet koppelen aan de krediet crisis. "Veel van die panden staan al meer dan een jaar leeg. Hierop Schouwen-Dui veland was een grote behoefte aan bedrijfs panden. Er is toen van alles uit de grond gestampt, ook toen de behoefte al vervuld was. Er is dus gewoon een overaanbod." Maar de kredietcrisis maakt de situatie op het eiland er natuurlijk niet beter op, stelt Merle. "We hebben regelmatig contact met collega's uit de Randstad en dan hoor je dat die toch wel merken dat het er alle maal voorzichtiger aan toe gaat op de vast goedmarkt. Zeeland, en zeker Schouwen- Duiveland, loopt qua prijsstijgingen en - dalingen altijd achter. Dus het is wat dat betreft afwachten." Voorzichtig Ook Marco Spaans, van Makelaardij Spaans in Goes, is wat voorzichtiger met het trekken van conclusies. Qua leegstand en prijzen is op Zuid-Beveland nog wei nig te merken van de crisis zegt hij. Maai de Goese makelaar maakt zich wel zorgen. "We zien een trend op het gebied van de financiering. Banken zijn voorzichtiger geworden met het uitlenen van geld. Dat vind ik zorgwekkend. Als banken zeggen: 'U mag minder geld lenen', dan hoefje geen expert te zijn om te zeggen wat de gevolgen daarvan zijn. In tijden dat bomen tot in de hemel groeien, kan alles. Nu trappen banken op de rem. Maar dat lost niets op. De crisis wordt toch instandge houden door een stukje psychologie. Het zou beter zijn als we allemaal tot de orde van de dag zouden overgaan." Dat de prijzen van bedrijfsonroerend goed in Zeeland compleet instorten, dat zien de makelaars niet gebeuren. De Putter: "Hiel en daar wordt de prijs wel wat bijgesteld, maar ik ben niet bang dat de prijzen dras tisch dalen. Met bedrijfsonroerend goed werkt het toch anders dan met particuliere woningen. Bedrijfspanden hoeven niet zo nodig morgen verkocht te worden. Be drijven hebben een langere adem." Overigens is het niet op de hele bedrijfs- onroerendgoedmarkt dat het wat minder gaat, constateert Aerssens. Er is een deel markt dat - op Walcheren in elk geval - nog steeds floreert. "De vraag naar kleine bedrijfsloodsen, en dan heb ik het over panden met een oppervlakte van zo'n ze ventig tot tweehonderd vierkante meter, blijft onverminderd groot. Of het nu om koop of huur gaat." Het zijn volgens de Vlissingse makelaar de kleine ondernemers en de zzp'ers die nog niet al te veel last hebben van de kredietcrisis. "Sterker nog, volgens mij komen ze in deze crisis juist bovendrijven. Ze hebben weinig bedrijfs kosten en kunnen dus in een nieuw pand investeren." Over één ding zijn de vier makelaars het eens: hoewel nog niet over al in Zeeland de kredietcrisis is terug te zien in dalende prijzen en leegstand van bedrijfspanden, de Zeeuwse markt wordt als gevolg van die crisis wel beheerst door AMSTERDAM - Vooral in de kantoren en logistieke sector krijgt Nederland de komende jaren met een leegstand te ma ken, dat stelt Syntrus Achillea. Vastgoed in Amsterdam. Deze vastgoedbelegger is één van de grootste in Nederland en beheert namens diverse pensioenfondsen een portefeuille van ruim veertien miljard euro. Syntrus Achmea Vastgoed verwacht dat er in 2010 zo'n zeven miljoen vierkante me ter kantoorruimte leeg zal staan. Dat lag begin dit jaar nog rond de zes miljoen vierkante meter. En ook logistieke objec ten worden volgens Syntrus Achmea Vast goed steeds minder courant. Winkels daarentegen zijn altijd nodig, dus die sector zal iets minder onder de krediet- crisis te lijden hebben, denken ze bij de vastgoedbelegger. Wel is er straks mogelijk een duidelijk verschil te zien tussen A-lo caties en locaties van minder goede kwali teit. De vraag naar A-locaties blijft naar verwachting onverminderd groot omdat de zekere huuropbrengsten een constante waarde zijn in deze onzekere tijden. voorzichtigheid. "Plannen worden nog wel doorontwikkeld", stelt De Putter. "Maar het is niet zo dat ze nu gaan bou- wen wanneer tien tot twintig procent van een project verkocht is. Nu moet toch wel vijftig tot zestig procent verkocht zijn." "Klopt", zegt Spaans. "Het is de riscofac- tor voor de ontwikkelaars die meespeelt. Projectontwikkelaars gaan er niet langer meer bij voorbaat vanuit dat het project binnen een paar maanden verkocht is." Hoe de nabije toekomst voor de bedrijfs- onroerendgoedmarkt eruit ziet? Geen van de makelaars durft in de glazen bol te kij ken. De kredietcrisis is van zo'n grilligheid dat het een kwestie is van wachten en zien wat er de komende tijd gebeurt. De Put ter: "Waait het over of wordt het nog er ger? Geen idee." Vooral grotere kantoorpanden lijken door de kredietcrisis langer te koop of te huur te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 109