Dynamiek in de Kanaalzone reportage Valuepark Ter neuzen. Foto s: duofoto Containerhaven Katoennatie, Valuepark. Projecten als Biopark en Valuepark Terneuzen zorgen voor veel (duurza me) dynamiek in de kanaalzone. Beide projecten van Zeeland Seaports doen recht aan het ministeriële beleidsplan Pieken in de Delta voor Zuidwest Nederland waarbij ingezet wordt op stimulering van de clustering van (duur zame) bedrijvigheid in de kanaalzone. Bovendien sluiten ze mooi aan op het Sociaal Economisch Beleidsplan van de provincie Zeeland om te komen tot een duurzame invulling van de Zeeuwse haven- en industriegebieden. door Henk van de Voorde TERNEUZEN - Het koppelen op het Biopark van activiteiten tussen bestaande en nieuwe agro- en industriële bedrijven zorgt voor veel synergie. De samenwer king levert naast economische voordelen voor de participerende bedrijven ook an dere positieve effecten op: verlaging van de milieubelasting, aantrekken van nieuwe bedrijven en uitbreiding van de werkgele genheid in de regio. Bedrijvenpark Valu epark Terneuzen, een joint venture tussen Dow Benelux en havenautoriteit Zeeland Seaports, is de ideale locatie voor chemi- het centrum van de Rijn-Schelde Delta moet voortdurend op nieuwe ontwikke lingen ingespeeld worden. Zo moet de milieubelasting van bedrijven zoveel mo gelijk binnen de perken blijven. Biopark Terneuzen is het resultaat van de samen werking tussen de Provincie Zeeland, Zeeland Seaports, de gemeente Terneu zen, kennisinstellingen en diverse bedrij ven in de kanaalzone. Stroomversnelling Sinds de opening van het Biopark (bijna twee jaar geleden) zijn de ontwikkelingen bij een bedrijf als Heros in een stroomver snelling geraakt. De hoofdvestiging van de Heros Groep is inmiddels in Sluiskil en er zijn al ruim tachtig mensen werkzaam. De onderne ming legt zich toe op recycling van afval stoffen naar bouw- en grondstoften, wa terbehandeling, havenactiviteiten en ver huur van mobiele hijskranen. Verschillen de typen producten zoals schroot, hout, af valwater en AVI-bodemassen worden op het terrein bewerkt en geschikt gemaakt voor (nuttig) hergebruik. Duurzaamheid in optima forma. "Onze corebusiness is het opwerken van het as van afval verbran- dings installaties (AVI). Het afval van de welvaart wordt nuttig hergebruikt in de maatschappij. Huisvuil en daaraan gelijk gesteld bedrijfsafval wordt elders verbrand in de ovens en het as wordt na opwerking vaak als secundaire bouwstof gebruikt als funderingsmateriaal in de wegenbouw, op- en afritten, geluidswallen en dergelij ke. We werken in Sluiskil jaarlijks ongeveer 300.000 ton ruwe AVI-bodemassen op tot de secundaire bouwstof AVI-bodemassen. De bij de opwerking vrijkomende mate rialen zoals non-ferro- (koper, messing en aluminium) en ferro-materialen zijn be stemd voor onder andere de staalindus trie", aldus Randy van Yperen, algemeen directeur van de Heros Groep. Interessant Het grootschalige kassenbouwproject op de Axelse Vlakte is ook voor Heros inte ressant. "Wij hebben op ons terrein in Sluiskil onder andere een afvalwaterbe handelingsinstallatie voor het opslaan, voorbehandelen en biologisch zuiveren van afvalwater. Het is de bedoeling dat wij het water voor de kassenbouw zuiveren om het als hoog kwalitatief 'gietwater' her te gebruiken in de kassen." Heros heeft ook vergevorder de plannen voor de realisering van een biomassacentrale voor het verwerken van reststromen uit de voedingsindustrie en de agrarische sector. Organische reststromen en dierlijke mest stoffen worden in deze centrale vergist. Het gas daarbij ontstaat wordt na verbran ding omgezet in elektriciteit (groene ener gie), biobrandstof en groene kunstmest. Naast het glastuinbouwproject en de acti viteiten van Heros wordt er met de vesti ging van onder andere de biobrandstofta- brieken van Rosendaal Energy, Biofueling en ESV Group veel extra dynamiek ge creëerd in de kanaalzone. Biopark Ter neuzen is niet alleen belangrijk voor de economie en werkgelegenheid in de regio, maar ook een noodzakelijke ontwikkeling voor een duurzame toekomst. De voor raad fossiele brandstoffen raakt op termijn hoe dan ook uitgeput. Wereldwijd moet er een omschakeling ge maakt worden naar niet-fossiele energie en het Biopark kan door slim koppelen van bestaande en nieuwe activiteiten daar een essentiële bijdrage aan leveren. Valuepark Het Bedrijvenpark Valuepark is de perfec te uitvalsbasis om de hedendaagse Europe se markt te betreden of te vergroten. Cen traal gelegen aan de Westerschelde, tussen de havens van Antwerpen en Rotterdam, biedt de haven van Terneuzen de produ cent en vervoerder uitstekende faciliteiten tegen gunstige kosten. Een uitgebreid net werk van (spoor)wegen en binnenvaart- wegen geven samen met de diepzeehavens van Zeeland Seaports, directe toegang tot de meest belangrijke markten van vraag en aanbod. Valuepark Terneuzen schept eveneens grote mogelijkheden voor kans rijke samenwerkingsverbanden. Het Valu epark is 140 hectare groot en omvat de Mosselbanken en het logistieke park De Braakman in Terneuzen. Valuepark Ter neuzen richt zich op de vestiging van be drijven die actief zijn in de productie, op slag en/of distributie van chemische pro ducten. Daarnaast is er ruimte voor toele veranciers. Het park is door middel van een pijpleidingenbundel verbonden met Dow. De concentratie van activiteiten biedt via gezamenlijk gebruik van grond stoffen en nutsvoorzieningen diverse sy- nergievoordelen. Op het Valuepark heb ben zich inmiddels Vos Logistics, Katoen Natie, Oil Tanking, Bertschi en SGS ge vestigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 103