Kapelle is het MKB goed gezind EI prijs Op het Jaarcongres van MKB Ne derland is Kapelle uitgeroepen tot MKB-vriendelijkste gemeente van Zeeland. Van alle 443 gemeenten in Nederland neemt Kapelle de twaalfde plaats in. Noord-Beveland en Terneuzen scoren eveneens hoog met een stek in de landelijke top 50. In Kapelle is er zowel groen, blauw als rood (industrie). Het is 'gewoon' een prima gemeente om te wonen, te werken en te recreëren. In de ge boortestreek van premier Balkenen de zijn er diverse nieuwbouwprojec ten, is er een prima vestigingsklimaat voor bedrijven (met lage grondprij zen en een goede bereikbaarheid over de weg, per spoor en over het water) en is ook de sector recreatie toerisme goed vertegenwoordigd. Een jachthaven, het nationaal park Oosterschelde en diverse campingbe- drijven geven extra kleur aan 'de bloesem van Zeeland'. door Henk van de Voorde KAPELLE - MKB Nederland heeft een onderzoek uitgevoerd onder 16.000 on dernemers. waarvan gemiddeld 35 per ge meente. Zij reageerden op vragen over het lokale ondernemersklimaat (regelgeving, lokale belastingen en ondememersvrien- delijkheid). communicatie en beleid, het imago van gemeenten (in welke eventuele andere gemeente zouden zij zich juist wel en juist niet willen vestigen) en over de hoogte van de gemeentelijke lasten (inclu sief OZB-tarief). De verkiezing MKB-vriendelijkste ge meente van Nederland is een initiatief van MKB Nederland, dat wordt ondersteund door het ministerie van EZ en de Kamen van Koophandel. De ondernemersorgani satie wil hiermee lokale overheden uitda gen om zich meer in te spannen ten gunste van het midden- en kleinbedrijf. Omdat de prijs juist bedoeld is als stimulans en niet om slecht scorende dorpen en steden te kijk te zetten, maakt MKB Nederland al- Peter Feijtel (rechts) voorzitter van meente van Zeeland. leen de eerste 150 gemeenten op de rang lijst bekend. Alle 443 gemeenten ontvan gen wel een rapport met hun eigen positie, zowel op de landelijke als op de provincia le ranglijst. Noord-Beveland en Terneuzen staan lan delijk op de 44e respectievelijk 48e plaats. MKB Zeeland, feliciteert wethouder Giel-Jan Burger van Kapelle met het behalen van het predikaat MKB-vriendelijkste ge- Foto's: duofoto De overige twee Zeeuwse gemeenten in de landelijke top 150 zijn Middelburg en Goes. Met een ruime voldoende staan ze genoteerd op de plaatsen 83 respectievelijk 84. Doelstelling van de verkiezing van MKB-vriendelijkste gemeenten, die voor taan elk jaar zal worden gehouden, is dat een positief ondernemersklimaat in ge- Ook de gemeente Terneuzen scoorde hoos Foto's: duofoto meenten dichterbij wordt gebracht. Duurzaam Kapelle staat bekend om zijn duurzame karakter, mede vanwege de welig tierende agribusiness binnen de gemeentegrenzen. Van oudsher zijn er diverse fruitteeltbe- drijven gevestigd en is er veel foodgerela- teerde bedrijvigheid. Seasun, één van de grotere glastuinbouwbedrijven van Ne derland, is op een perceel van 78 hectare in de Willem Anna Polder gevestigd. Kapelle en Biezelinge zijn enkel door het spoor gescheiden. Het gevarieerde winkelbe stand is overwegend rond het oude cen trum van Kapelle-Biezelinge geconcen treerd. Met name dankzij haar unieke lig ging aan de Oosterschelde, is Wemeldinge dè toeristische troef van de gemeente. De kleinste kern is Schore kenmerkt zich door typische dorpsaantrekkelijkheid. In de smederij worden open haarden en hek werk door smid Sandcrse nog ambachte lijk vervaardigd. Het Noord-Hollandse Koggenland is de MKB-vriendelijkste ge meente van Nederland. EZ-staatssecretaris Frank Heemskerk maakte de winnende gemeente bekend tijdens het jaarcongres van MKB Nederland in Den Haag. Burg meester Leoni Sipkes van Koggenland nam de bijbehorende prijs in ontvangst. Het Limburgse Helden eindigde op de tweede plaats, het Friese Skarsterlan op de derde plaats. Koggenland (22.000 inwo ners, met kernen als Avenhorn, Obdani en Scharwoude) dankt de eerste positie op de ranglijst met name aan het OZB-tarief (het laagste van alle gemeenten in Nederland) en de tevredenheid van lokale MKB-be- drijven met het ondernemersklimaat (het hoogste rapportcijfer, een 7,6) en met de gemeentelijke belastingen (7,7). Lokale ondernemers roemen onder meer de sa menwerking met en het meedenken van de gemeente, de snelheid van vergunning verlening en het aanbestedingsbeleid, waarbij opdrachten zoveel mogelijk aan lokale ondernemers worden gegund. 'Klein en toegankelijk, maar qua voorzie ningen toch groots aanpakkend'. Onderzoek Aan de verkiezing mkb-vriendelijkste ge meente van Nederland ligt een grootscha lig onderzoek ten grondslag, dat per pro vincie is uitgevoerd door Hanze Connect. Op twee van de vier onderdelen komt Koggenland als beste uit de bus: tevreden heid en gemeentelijke lasten. Eindhoven heeft het beste imago als vestigingsplaats, Enschede scoort het hoogst waar het gaat om communicatie en beleid. Opvallend is dat in de uiteindelijke top 10 van MKB- vriendelijkste gemeenten niet een grote stad voorkomt. Van de grote steden (meer dan 100.000 inwoners) staat Tilburg (19) het hoogst genoteerd, gevolgd door En schede (21) en Eindhoven (29). Van de vier grootste steden zitten alleen Rotter dam en Utrecht bij de eerste 150. Provinciale winnaars: Drenthe: Hoogeveen Flevoland: Urk Friesland: Skarsterlan Gelderland: Wijchen Groningen: Leek Limburg: Helden Noord-Brabant: Werkendam Noord-Holland: Koggenland Overijssel: Dalfsen Utrecht: Bunschoten Zeeland: Kapelle Zuid-Holland: Bergambacht Landelijke top tien: 1Koggenland (Noord-Holland) 2. Helden (Limburg) 3. Skarsterlan (Friesland) 4. Bunschoten (Utrecht) 5. Renswoude (Utrecht) 6. Roermond (Limburg) 7. Horst aan de Maas (Limburg) 8. Ferwerderadiel (Friesland) 9. Wijchen (Gelderland) 10. Bergambacht (Zuid-Holland)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 102