Finnen houden uit vrees voor grote oosterbuur Repatriëring Nederlanders verloopt traag Het is groen en hut zit vast... Eneco IJsland overweegt over te stappen op dollar of euro PZC Maandag 1 december 2008 9 ANALYSE Eneco GroenVast. 3 jaar een vaste scherpe prijs voor groene stroom en gas. Hoe hoog worden de energieprijzen in 2009? Dat is een vraag die bij veel mensen leeft. Eneco heeft daarop het antwoord: Eneco GroenVast. Daarmee zet u de prijs vast. U bent dan 3 jaar lang verzekerd van een vaste scherpe prijs voor groene stroom (Eneco Ecostroom®) en gas. U weet tot 2012 dus precies waar u aan toe bent. Bel vandaag nog met 0800 - 0062 of ga naar eneco.nl o o we gaan vooruit Een politie-eenheid heeft zich geposteerd bij de bezette internationale luchthaven Suvarnabhumi bij Bangkok. Op de achtergrond kijkt personeel van de luchthaven toe. foto Ed Wray/AP REYKJAVIK -1 Island overweegt over te stappen op de euro of de dollar als munteenheid om de financiële problemen het hoofd te bieden. Dat zei de IJslandse premier Geir Haarde dit weekeinde in een inter view met persbureau Reuters. Haarde gaf aan dat de IJslandse kroon het niet goed heeft gedaan in de financiële crisis. Hij zei ver der dat het moeilijk is voor IJsland om over te stappen naar de euro. De Europese Centrale bank heeft eerder aangegeven dat ze niet wil dat landen de euro nemen zonder de standaardprocedure te volgen. De eerste stap daarin is lid worden van de Europese Unie. De uitspra ken van Haarde komen op een mo ment dat de woede van de bevol king tegen de regering hoog is op gelopen. Zaterdag gingen voor de achtste week op rij duizenden In landers de straat op om te proteste ren tegen de gevolgen van de finan ciële crisis. Veel IJslanders willen nieuwe verkiezingen en houden de regering verantwoordelijk voor de penibele financiële situatie waarin het land verkeert. vanavond een nieuwe vlucht met dertig Nederlanders vanuit Thai land vertrekt. Bij de Nederlandse ambassade in Bangkok hebben zich negenhon derd Nederlanders gemeld die zijn gestrand in Thailand. Ze kunnen niet weg omdat betogers tegen de regering de twee belangrijkste vliegvelden bezetten. Het cijfer van negenhonderd is volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken niet kei hard, omdat het kan zijn dat men sen die inmiddels zijn vertrokken, zich niet hebben afgemeld. De Thaise politie heeft de duizen den actievoerders bij de twee vlieg velden in Bangkok opdracht gege ven onmiddellijk te vertrekken. Sa menscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden, aldus de politie. Wat er gebeurt als de beto gers zich niets van het verbod aan trekken, is niet bekendgemaakt. Het blijft onrustig in Bangkok. Bij explosies raakten gisteren zeker 51 antiregeringsbètogers gewond. De meesten zaten in het bezette kan torencomplex van de Thaise pre- 747-400 vertrok even na het mid- mier Somchai Wongsawat. daguur naar Phuket in het zuiden Somchai wordt door de betogers van het Aziatische land. De vlucht gezien als een corrupte stroman is in eerste instantie bestemd voor van voormalig premier Thaksin, mensen die geboekt hebben bij KLM of Air France. Het gaat om De eerste groep Nederlanders is 250 tot driehonderd mensen. Ze gisteren vanuit Thailand aangeko- landen naar verwachting in de men op Schiphol. Omdat beto- nacht van maandag op dinsdag op gers vliegvelden bezetten zijn Schiphol. EVA Air meldde dat er veel reizigers gestrand. Vliegtuigen vertrekken van overvol militair vliegveld in Thailand. BANGKOK - De repatriëring van toe risten uit het politiek onrustige Thailand komt langzaam op gang. Tien Nederlanders kwamen giste ren op Schiphol aan. Ze vertrokken zaterdagavond van het militaire vliegveld U-Tapao, 190 kilometer ten zuidoosten van Bangkok. Het ging om een groep mensen met urgentie, onder wie zieken en ouderen. Ze vlogen met de Taiwanese luchtvaartmaat schappij EVA Air na bemiddeling door de Nederlandse ambassade. Volgens een van de toeristen was het een chaos op U-Tapao. „Er staan duizenden reizigers van ver schillende nationaliteiten te drin gen in een te kleine hal in afwach ting van een vlucht. Er is weinig in formatie en de veiligheidsvoorzie ningen zijn belabberd." De KLM stuurde gisteren een vlieg tuig naar Thailand om gestrande toeristen op te halen. De Boeing De stoel van Finland blijft leeg als honderd landen, ook Nederland, deze week het verdrag tegen clusterbommen tekenen. Na een verhit debat in het parlement heeft de Finse regering besloten zich niet aan te sluiten bij de rest van West- Europa en voorlopig niet af te zien van het gebruik van clusterbom men. Het wapen zou een te belang rijke rol spelen in de verdediging van de grens met Rusland, „We zullen deze wapens niet anders ge bruiken dan om ons eigen land te verdedigen", verklaarde premièr Matti Vanhanen. Honderd landen komen deze week in Oslo bijeen om het verdrag te gen het gebruik, de productie, han del en opslag van clustermunitie te tekenen. Een clusterbom is een om hulsel met daarin zo'n tweehon derd bommetjes.Volgens tegenstan- van 5,2 miljoen mobiliseren. In deze context ziet Finland cluster- munitie als een noodzakelijk kwaad. Het Finse ministerie van Defensie heeft als standpunt dat clusterbommen niet anders zijn dan andere munitie. „We concen treren ons op technologische verbe tering, in plaats van op een ver bod." Niet alle Finnen kunnen zich in dit standpunt vinden. Over twee weken komt de Finse oud-president Martti Ahtisaari naar Oslo om zijn Nobelprijs voor de Vrede op te halen. „En tegelij kertijd weigert Finland een verdrag tegen een inhumaan wapen te on dertekenen. Daar gaan onze reputa tie en vreedzame karakter", vindt Annika Lapinthie, fractieleider van de Linkse Alliantie. Elf jaar geleden weigerde Finland ook het internationale verdrag te gen landmijnen te ondertekenen. Het land is nu van plan deze explo sieven in 2012 alsnog in de ban te doen. Ook Rusland, China en de VS weigeren het verdrag tegen clus termunitie te ondertekenen. door Windy Kester ders is het probleem dat het wa pen niet precies is. Ook maken on- ontplofte bommetjes jaren later nog slachtoffers. Finland meent niet zonder het wa pen te kunnen. Het land heeft een grens van zo'n dertienhonderd ki lometer met Rusland en voelt nog steeds de hete adem van de Rus sen in de nek. De Finnen zijn pas sinds 1918 onafhankelijk en voch ten tijdens de Tweede Wereldoor log twee conflicten met de grote oosterbuur uit. Om Rusland niet op de tenen te trappen probeert het nu een strikte neutraliteitspoli tiek te voeren. Finland is bijvoor beeld geen lid van de Navo. Indien nodig kan het leger in korte tijd 355.000 zielen van de bevolking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9