Terreur India kost minister de kop 'Rusland kan ons niet tegenhouden' Leger Nigeria herstelt orde na bloedig geweld Koenders tot oliestaten: doe meer tegen armoe STICKERS PLAKKEN, KORTING PAKKEN! Kruis Sint taboe in Antwerpen PZC Maandag 1 december 2008 7 Nog Nederlander vermist in Mumbai na terroristische aanslagen. MUMBAI - Zestig uur terreur in de Indiase stad Mumbai heeft niet al leen geleid tot vele doden, ver woeste gebouwen en angst, maar ook tot het aftreden van een top functionaris. Minister Patil van Binnenlandse Zaken legde giste ren zijn functie neer. Het eveneens aanboden ontslag van de nationale veiligheidsadvi seur werd door premier Singh niet geaccepteerd. Indiase media lever den de afgelopen dagen felle kri tiek op de regering, met name op Patil. Ze stelden dat de minister er niet in was geslaagd voor veilig heid in het Aziatische land te zor gen. In Mumbai gingen gisteren honderden mensen de straat op om het aftreden van de regering te eisen. De terreuractie lijkt volgens de laat ste inzichten door tien militanten te zijn uitgevoerd. Een deel van hen kwam per boot aan in Mum bai, de rest was al eerder in de stad om voorbereidingen te treffen. Ze zaaiden dood en verderf op zeker acht locaties, waaronder twee ho tels, een treinstation, een joods centrum en een café. Door de aanslagen kwamen zeker 172 mensen om het leven. Eerder was het dodental door de Indiase overheid op 195 gezet, maar naar later bleek waren sommige licha men twee keer geteld. Ongeveer Na dagen van kritiek op de rege ring vanwege de terreuraanval- len in Mumbai is de minister van Binnenlandse Zaken van India nu opgestapt. driehonderd mensen raakten ge wond. Een Nederlander zou nog steeds vermist zijn. De terroristen zouden veel meer slachtoffers hebben willen maken. De enige levend opgepakte mili tant, vermoedelijk een 21-jarige Pa kistaan, zou hebben verklaard dat de groepering het hotel Taj Mahal wilde opblazen. Ook blijkt uit schattingen dat de militanten ge noeg munitie bij zich hadden om vijfduizend mensen te doden. De Taj Mahal was volgens de eige naar gewaarschuwd voor een drei gende terreuraanslag. Het bedrijf scherpte daarom de beveiliging aan, maar die werd kort voor de aanslagen weer afgezwakt. Het is nog steeds onduidelijk wie de terroristen precies zijn en waar ze vandaan komen. De aanslagen zijn weliswaar opgeëist door de groepering Deccan Mujahedeen. Maar van deze groep is weinig tot niets bekend. Wel staat vast dat de aanslagplegers jonge mannen zijn met een islamitische achtergrond. Een aantal van hen zou uit buur land Pakistan afkomstig zijn. De Pakistaanse overheid ontkent elke betrokkenheid. Oud-vicepremier Oekraïne: Land wordt zeker EU- en Navo-lid door Carel Goseling DEN HAAG - „Wij zullen EU- en Na- vo-lid worden." Oleh Rybachuk (50), voormalig vicepremier van Oekraïne en rechterhand van presi dent Viktor Joesjtsjenko, zegt het met grote nadruk. „Rusland kan ons niet tegenhouden. Zij probe ren ons wel te destabiliseren met dreigementen, maar kunnen het proces niet stoppen." In Moskou gaat de vlag uit als de Navo, die morgen vergadert, mee gaat met de VS en pogingen om Oekraïne snel lid te maken op een laag pitje zet. Uiteindelijk moeten de Russen zich neerleggen bij de westerse weg die Oekraïne heeft gekozen, zegt Rybachuk. Hij stelt dat de Russische regering alleen maar vijanden ziet. „Ze ver trouwen niemand." Bovendien is het regime antiwesters. Moskou be schouwt Oekraïne als 'een binnen landse aangelegenheid', een idee gebaseerd op de Sovjet-Unie. „Een democratisch, westers Oekraïne is een gevaar voor de gecontroleerde staatsvorm en het staatskapitalis- me dat president Medvedev en pre mier Poetin in Rusland willen. Bo vendien zien de miljoenen Russi sche toeristen bij ons vrijheden die zij thuis niet kennen." Volgens hem is het Russische mo del op den duur niet houdbaar. „Je kunt niet meer alles controleren. Rusland moet hervormen. Zij kun nen uiteindelijk niet zonder de rest van de wereld." Rybachuk stond aan de wieg van de Oranje revolutie in 2004 die Oekraïne de blik naar" het Westen deed keren. Sindsdien maken de 'Er was stabiliteit, maar die maakte de mensen neerslachtig' politici alleen nog maar ruzie. Daar komen de effecten van de mondiale financieel-economische crisis nu bij. „De revolutie was geen mislukking", stelt Rybachuk. „Voordien hing er bij ons een sfeer als op een kerkhof Er was stabili teit maar die maakte de mensen neerslachtig. Moedeloos." Nu is er politieke- en persvrijheid. De economie groeide met zo'n 8 procent per jaar. Het politieke ge kibbel komt volgens Rybachuk om dat Oekraïne, los van de commu nisten, geen ideologisch gestoelde partijen kent. Partijen zijn ge vormd rond de leider die alles be slist. Er is bovendien een schrij nend gebrek aan nieuw politiek ta lent, aan toppolitici. In oktober viel het kabinet en kon digde president Joesjtsjenko verkie zingen aan voor december. Die zijn voor onbepaalde tijd uitge steld vanwege de kredietcrisis. „De crisis heeft de politici verenigd." Geen wonder, het Internationaal Monetair Fonds moest Oekraïne al miljarden euro's lenen. De waarde van de nationale munt hrivna daalt met 2 procent per dag. Men sen zien hun spaartegoeden in het niets verdwijnen. In het oosten ligt de staalindustrie plat, de kolen mijnen en de bouwsector liggen stil. „Het ergste komt in 2009. Bij verkiezingen zouden alleen de ra dicalen baat hebben. Dus heerst de overtuiging dat verkiezingen nu niet zo goed zouden zijn." JOS - Het Nigeriaanse leger lijkt de orde in de stad Jos te hebben her steld na twee dagen van sektarisch geweld dat aan honderden men sen het leven kostte. Gisterochtend werden 238 slachtof fers in een massagraf begraven. Het totale dodental in de stad ligt waarschijnlijk veel hoger. De ge vechten braken uit nadat verkie zingsmedewerkers hadden ver zuimd uitslagen te publiceren bij de verkiezingscentra. De verkiezin gen waren de eerste in Jos sinds tien jaar. Omdat geen uitslagen werden gepubliceerd dachten aan hangers van de twee grootste poli tieke partijen dat er mee geknoeid werd. De politieke woede sloeg snel om in sektarisch geweld. ANTWERPEN - Sinterklaas mag op Antwerpse openbare scholen niet verschijnen met een kruis op zijn mijter. De Antwerpse wethouder van On derwijs vraagt de scholen terug houdend te zijn met religieuze symbolen. Het kruis en de tabberd van de Sint zijn tekenen van het katholicisme. De scholen slikken het besluit van de wethouder, al dus de krant Het Laatste Nieuws. DOHA - De olieproducerende Arabi sche landen kunnen veel meer doen aan de bestrijding van armoe de en klimaatproblemen. Dat zei minister Bert Koenders (Ontwik kelingssamenwerking) gisteren op de VN-conferentie 'Financing for Development' in Doha in het emi raat Qatar. Koenders wees erop dat landen in de Arabische wereld minder dan 0,1 procent van hun bruto nationaal product (bnp) ge ven aan ontwikkelingssamenwer king. „Het Wereldvoedselprogram ma komt honderden miljoenen dollars tekort om noodhulp te ge ven aan slachtoffers van droogte en geweld in de Hoorn van Afrika. Waarom zouden Arabische landen dat niet kunnen betalen?" Vind snel de dichtsbijzijnde winkel met de adressenlijst op www.itsonline.nl Afgelopen week heeft u bij de It's sinterklaasfolder 5 speciale stickers ontvangen, waarmee u kunt profiteren van extra korting. Plak de stickers op elk artikel naar keuze. U bepaalt dus waar u korting op wilt! Heeft u de stickers niet ontvangen? Dan hebben wij ze ook voor u klaarliggen in onze winkels. Volgens Oleh Rybachuk, voormalig vicepremier van Oekraïne en rechterhand van president Viktor Joesjtsjenko wordt Oekraïne lid van de EU en de Navo. foto David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7