Verdwaald in het Vrienden lopen weg, maar Rita houdt moed Bos verwacht 'dikke plus' koopkracht 0900-0401117 4 Maandag 1 december 2008 PZC Met vertrek Kay van de Linde is Verdonk weer vertrouweling kwijt. DEN HAAG - Ook gij, Kay?! Alsof één Brutus nog niet voldoende was, heeft opnieuw een vertrouwe ling van Rita Verdonk het mes in haar rug geplant. Spindoctor Kay van de Linde was in een onbe waakt ogenblik iets te openhartig - 'Trots op Nederland is tot nu toe gebakken lucht' - en moest dat be kopen met zijn ontslag. Nee, hij is niet gedwongen, zo bleek uit zijn persverklaring. 'In overleg met Verdonk' heeft Van de Linde besloten zijn functie neer te leggen. Met 'excuses' voor het on gemak. Eerder stuurde Verdonk haar 'boezemvriend' Ed Sinke de laan uit. De ondernemer zou een 'Een persoon, geen partij, geen inhoud, geen echte standpunten, niets' greep in de partijkas hebben ge daan. Verdonk stapte naar de rech ter, Sinke haalde zijn gram in de pers. En wat zei ook hij? „Het is al lemaal gebakken lucht." Met het vertrek van haar belang rijkste adviseurs staat Verdonk er meer dan ooit alleen voor. Haar plan om van TON een grote volks beweging te maken, lijkt te misluk ken. Van de riante 26 zetels in de peilingen zijn er nog zes over. En dan zijn de gevolgen van het ver trek van Van de Linde nog niet meegerekend. Aanleiding voor zijn opstappen is de ophef die ont stond over uitlatingen op een gast college van de Universiteit van Amsterdam. Van de Linde stelde dat mensen zo toe zijn aan iets an ders dan het huidige politieke stel sel dat Verdonk al vlak na haar ver trek bij de WD in een peiling op acht zetels stond: „Een persoon, geen partij, geen inhoud, geen ech te standpunten, niets. En Neder land zegt: daar ben ik bereid om mijn stem aan te geven", zei hij in het college waar internetsite GeenStijl als eerste over publiceer de. Volgens Van de Linde zijn de uitspraken 'uit hun verband ge rukt', maar is de indruk ontstaan dat hij Verdonk en TON afvalt. Verdonk verklaarde vrijdag dat de fragmenten op GeenStijl ongeloof waardig knip- en plakwerk zijn. Waarop GeenStijl het college inte graal op internet zette. Verdonk probeert uit alle macht de totale deconfiture van TON te bezweren. In haar laatste weekboek houdt ze de moed erin. 'Langzaam komt de organisatie van de grond', verze kert ze. 'Zo'n 150 mensen die kei hard bezig zijn om idealen van TON te gaan realiseren. En nog duizenden die staan te springen om mee te doen. Super!' Wat doen die sympathisanten dan? Eentje rijdt rond met het 'file-inspectievoertuig' dat Ver donk aan gegevens moet helpen om files 'echt' op te lossen. Ande ren zitten volgens TON in 'redac- tiegroepen' die Verdonk aan idee ën moeten helpen over tien uitver koren thema's: over zes van de tien thema's moet de discussie nog beginnen. Verdonk lijkt zo steeds meer alleen te komen staan. Maar vastgoedhandelaar Harry Mens staat nog wel achter haar. En is blij met Van de Linde's vertrek. Een groeiend aantal mensen loopt vast in een woud van financiële rechten en plichten. Maar consumenten doen zelf ook weinig moeite die te snappen. door Berrit de Lange Geregeld vraagt Joke de Koek van Bureau Schuldhulpverlening in Tilburg zich af hoe het in vredes naam mogelijk is dat mensen zo diep in de financiële ellende belan den. Neem. de 58-jarige vrouw die lan ge tijd van een uitkering leefde en weer aan het werk ging als bejaar denverzorgster. De Koek: „Omdat ze nooit pen sioen had opgebouwd besloot ze een erfenis van vijfduizend-euro daarvoor te gebruiken. Ze liet zich goed informeren en koos voor een hoog rendement, maar wel met een bepaald risico bij Dexia Bank. 'Kort daarop werd ze samen met tienduizenden anderen slachtoffer van de LegioLease-affaire. Ze zit nu nog steeds opgescheept met duizenden euro's schuld." De Koek maakt dit soort zaken da gelijks mee in haar praktijk. „Het gaat dan om mensen met een minimuminkomen, maar ook om yuppen die jarenlang bewust financiële risico's hebben geno men. Toegeven aan de verleiding uitbundig te leven zonder te besef fen wat de gevolgen zijn, komt in alle lagen voor." De problemen zijn het gevolg van 'financieel analfabetisme', het on vermogen om verantwoorde keu zes te maken door gebrek aan ken nis of interesse in geldkwesties. Rood staan wordt bijvoorbeeld door veel mensen gezien als een Een groeiend aantal Nederlanders loopt vast in zijn of haar financiële huis houding en zoekt bijvoorbeeld hulp bij het Nibud. foto David van Dam/GPD gemakkelijke 'service van de bank', niet als een lening waar ren te over berekend wordt. Ruim één miljoen Nederlanders kunnen maandelijks niet rondko men, ruim vijf miljoen mensen zijn niet in staat een onverwachte inkomensdaling of grote uitgave op te vangen. Consumenten lopen vast in het ondoordringbare woud van wet ten en regels rond complexe pro ducten van banken en verzeke raars en weten niet aan welke rech ten en plichten ze moeten vol doen. Twee derde van de Nederlanders zegt graag zijn financiële kennis te willen bijspijkeren. Maar hoe? Door de kredietcrisis is het ver trouwen in financiële adviseurs tot een dieptepunt gedaald. „Dat is niet zo gek", zegt Alex Klein, docent bedrijfskunde aan de Universiteit Nyenrode en publi cist over consumentenfmanciën. „Financiële dienstverleners spre ken een eigen taal die voor de bui tenwereld niet te doorgronden is. Ze hebben er vaak ook belang bij dat zo te houden, want de finan cieel adviseur is vaak gewoon een verkoper." Een stel dat een huis wil kopen zal Man gooit vriendin van trap na paddogebruik MAURIK - Een stel dat nog snel even van paddo's wilde proeven voordat het verbod inging, is dat dit weekeinde slecht bekomen. De man (27) gooide zaterdagnacht in Maurik zijn vriendin onder in vloed van paddo's van de trap. Ver volgens belde hij aan bij de buur man en drong daar binnen. Toen die daar wat van zei kreeg hij een vuistslag in het gezicht. Ruim 1,7 miljoen kijkers Paul de Leeuw HILVERSUM - Naar het eerste deel van de marathonuitzending van Mooi! Weer de Leeuw hebben zater dagavond 1.785.000 mensen geke ken. Dat heeft de afdeling Kijk- en Luisteronderzoek van de Neder landse Publieke Omroep gisteren gezegd. Paul de Leeuw vierde met de uitzending die twaalf uur duur der zijn zilveren artiesten jubi leum. WIM B6N Ik" E-E-Af KUT* VWj F AMSTERDAM - De koopkracht gaat volgend jaar meer omhoog dan verwacht. Volgens minister Wou ter Bos van Financiën wordt 'die magere plus' van 0,5 procent 'een dikke plus". „Hoewel mensen in de eerste maanden van het jaar nog hoge energiekosten zullen hebben, gaan die daarna omlaag." Bos doelt op de prijsverhoging voor gas en stroom per 1 januari. Per 1 juli vol- Taxichauffeur boos om niesbui ARNHEM - Een taxichauffeur uit Arnhem is aangehouden nadat hij klanten belaagd had om een nies bui. Een 31-jarige Arnhemse zat met twee mannen in de taxi. Een van de mannen kreeg een niesbui. De chauffeur werd boos, omdat zijn bekleding door het niezen be vuild raakte. Hij zou daarna iets branderigs in het gezicht van de vrouw hebben gespoten. gend jaar worden deze tarieven weer aangepast. Vermoedelijk naar beneden wegens de sterk ge daalde olieprijzen. Volgens vertrou welijke berekeningen van het Cen traal Planbureau, waarover De Tele graaf bericht, komt de koopkracht stijging uit op 1 procent. Sommige groepen gaan er 1,5 procent op vooruit. Voor gepensioneerden met een groot aanvullend pen sioen kan het tegenvallen. Datenin jeregio ADVERTENTIE VAN DE DAG Jongeman 24, br ogen, zw krullende haar, zkt lieve meid 24-28, om leuke dingen te doen. Uiterlijk maakt niet uit. Postbus: 100528 (€0.80 p/m) Zie de volledige pagina op donderdag of kijk op www.dateninjeregio.nl Deelnemers moeten 18 jaar rijn of ouder. Mocht je hulp nodig hebben bel 0900-0100038 of email naar dateninjeregio ukcustomersupport.com. Deze service werkt niet met een analoge telefoon. PETER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4