Ruim 400 handtekeningen voor bus Verloop van Lewedorp dankt ontstaan aan spoor Nieuw bedrijventerrein langs A58 bi) Nieuwland CineCity in het nieuw O Ruilwinkel in Goes sluit tijdelijk deuren voor sloop en verhuizing Goesenaar (25) schopt herrie 1 4 Maandag 1 december 2008 PZC B Zorgen over lijn 27 lokt mensen op zaterdag naar Albert Heijn. door Lilian Dominicus yerseke - De actie voor behoud van buslijn 27 heeft ruim vierhon derd handtekeningen opgeleverd. Tijdens een speciale actie zaterdag ochtend in de Albert Heijn van Yerseke gaven 361 mensen een steunbetuiging. Op het traject zelf zetten 65 gebruikers van de lijn hun handtekening. Initiatiefneemster Mary Weststra- te verwacht dat er nog enkele handtekeningen bij komen. „Mijn dochter Carolien rijdt nog een paar keer met de bus mee", zegt ze. Weststrate is tevreden met het aan tal steunbetuigingen en kijkt terug op een geslaagde actie. „Mensen kwamen speciaal naar de Albert Heijn om hun handtekening te zet ten. Zo belangrijk vinden ze het." Vandaag worden de handtekenin gen naar Gedeputeerde Staten ge stuurd. „We sturen ze gesplitst: dus één lijst voor de steunbetuigin gen van vanochtend en een ande re voor de handtekeningen uit de bus. Gedeputeerde Van Waveren heeft gezegd niet onder de indruk te zijn van een enorme stapel handtekeningen van mensen die zelf niet gebruikmaken van de bus. Zodoende. Hoewel er ook veel mensen kwamen omdat vol gend jaar hun eigen kinderen van de lijn gebruik maken." Weststrate hoopt dat GS vervoers maatschappij Connexxion op an dere gedachten kunnen brengen. Op 14 december gaat het nieuwe dienstrooster in, dat ingrijpende gevolgen heeft voor het traject Goes-Kapelle-Wemeldinge-Yerse- ke-Kruiningen NS en terug. In de regeling wordt Kruiningen niet W* Meer dan vierhonderd mensen hebben hun handtekening gezet voor het behoud van buslijn 27. De handtekeningen gaan van daag naar Gedeputeerde Staten. meer aangedaan en het aantal avondritten op doordeweekse da gen beperkt. De bus rijdt alleen om 20.32 en 21.32 uur naar Yerseke en om 20.59 uur naar Goes. Connexxion wilde eerst alle avond- ritten na 19.00 uur schrappen, om dat er na dat tijdstip te weinig mensen gebruik van maken. Op za terdag rijdt de 27 overigens wel tot 22.00 uur van en naar Yerseke. Om van Yerseke in Kruiningen te ko men kunnen reizigers straks over stappen op de nieuwe lijn 29, maar ook die zal niet 's avonds rij den. Een filmpje van de actie is te zien op www.pzc.nl Lilian Dominicus GOES - De ruilwinkel in Goes is za terdag na een grote rommelmarkt gesloten. Het oude pand aan de Kuyperlaan in de Goese Polder wordt januari volgend jaar ge sloopt om plaats te maken voor de nieuwbouw van de Erasmusflat. Het nieuwe pand aan de Couwer- vestraat in Goes-West gaat maan dag 5 januari open. „We gaan naar een andere wijk, dus we hopen dat we door onze bekendheid toch klanten mee zullen nemen naar Jan de Ruiter sluit Borselse dorpenserie af met jongste telg. door Harmen van der Werf LEWEDORP - Zijn opdracht is vol bracht. Jan de Ruiter uit Goes, oud-voorlichter van de gemeente Borsele, heeft de historie van alle vijftien Borsele dorpen te boek ge steld. Zaterdag is in een vol vereni gingsgebouw De Zandlóóper in Le wedorp zijn laatste dorpsgeschie denis gepresenteerd. Hij zag op te gen het beschrijven van het reilen en zeilen van Lewedorp, omdat het zo'n jong dorp is. Uiteindelijk had De Ruiter meer stof dan hij kwijt kon. Bij de vroege middeleeuwen ligt het hart van De Ruiter. Uitpluizen hoe dorpen zijn ontstaan in de 'Ik heb genoten van de ontstaansgeschiedenis van alle vijftien dorpen' tijd dat ambachtsheren het op Zuid-Beveland nog voor het zeg gen hadden. Hoedekenskerke, het eerste dorp waarvan De Ruiter in i992-'93 de geschiedenis vastlegde, stamt uit de vroege middeleeu wen, van na 1134. Zo ook Elle- woutsdijk, Nisse, 's-Heer Abtsker- ke, Baarsdorp, Sinoutskerke, Oude- lande en Baarland. „Ik vond het al tijd het interessantst om uit te zoe ken hoe de Borselse dorpen zijn ontstaan. De allervroegste lagen al lemaal aan bevaarbaar water. We gen waren er nog nauwelijks. Dor pen ontstonden aan water, omdat ze dan bereikbaar waren." Het aardige is dat de ontstaansge schiedenis van Lewedorp ook te het nieuwe pand. Maar we ver wachten ook nieuwe inschrijvin gen te krijgen", zegt coördinator Nel Bouterse. „We moeten ruimte inleveren, maar we doen ons best er iets moois van te maken." Vandaag beginnen de vrijwilligers met het opknappen van het nieu we pand. Bouterse: „We hebben al een aanbod gekregen voor hon derd verhuisdozen, maar we zijn nog op zoek naar mensen die een verhuiswagen beschikbaar kunnen stellen." GOES - Een 25-jarige Goesenaar is in de 's-Heer Hendrikskinderen- straat in zijn woonplaats in de nacht van vrijdag op zaterdag aan gehouden voor agressief en balda- dig gedrag. De man was eerst met een waar schuwing weggestuurd uit het cen trum van Goes. Maar in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat schopte hij hard tegen een winkelruit. Daarop brachten de agenten hem naar het bureau en mocht hij af koelen in een cel. Daar trapte de man onophoudelijk tegen de deur. Ook plaste hij zijn eigen cel onder. De schade wordt op de Goesenaar verhaald. Omstreeks half zes in de ochtend werd de man in vrijheid gesteld. VLISSINGEN - Nieuwe kassa's, een winkel voor popcorn, snoep en cola, meer wc's, lounge- en gamehoeken en tweeduizend vierkante meter nieuwe vloerbedekking (opdruk: Bijna driekwart van de men sen is niet vertegenwoor digd in het bestuur van wa terschap Zeeuwse Eilanden. Er zijn landen waar officiële buitenlandse waarnemers met argusogen de verkiezin gen volgen. Voor zover bekend wa ren er geen vreemde ogen in Ne derland aanwezig om de water schapsbesturen op de vingers te kijken bij de jongste verkiezingen. Maar als die er waren geweest, zou de kritiek zou niet van de lucht Jan de Ruiter in hartje Lewedorp. herleiden is tot 'bereikbaarheid'. Al in 1547 wordt de eerste polder, de Oude Kraaijertpolder, bedijkt, waarmee De Ruiter zijn boek over Lewedorp begint. Pas na de aanleg van de spoorlijn tussen Zuid-Beve land c, en Walcheren in 1872 ont staat vlakbij het huidige Lewedorp een nederzetting, Noord-Kraaijert oftewel Geitendorp. Met zowaar een eigen halteplaats. De Ruiter heeft genoten van het verhaal over het ontstaan van Le wedorp zelf. De rijke boeren Jan de Baar en Pieter van den Dries zijn het beu dat hun kinderen naar school moeten in het verafge legen 's-Heerenhoek. Ze besluiten een eigen rooms-katholieke school te stichten in 1922, gevolgd door de bouw van een kerk in i926-'27. In 1929 krijgt Lewedorp zijn naam, naar de burgemeester van 's-Heer Arendskerke waaronder het pio niersdorp in die tijd viel. foto Willem Mieras Thea Mandos, vrouw van wijlen burgemeester Jan Bart Mandos van Borsele, nam zaterdagavond het eerste exemplaar van het boek over Lewedorp in ontvangst. Man dos gaf als burgemeester de aanzet tot de serie. De Ruiter is klaar. In vijftien jaar heeft hij evenveel dorpen beschre ven. Klaar met geschiedenis - 'mijn grote hobby' - is hij aller minst. Hij is al volop bezig met het beschrijven van de lotgevallen van Zeeuwse lotelingen van Napo leon, van Zeeuwse jongens die in i8i2-'i3 in het Franse leger moes ten. „Ik moet er nogal eens voor in Parijs zijn", vertelt De Ruiter. „Ik hoef maar te zeggen dat ik weer iets wil uitzoeken of mijn vrouw staat al bijna met de koffers klaar. Zij houdt echt van Parijs." Jan de Ruiter, Lewedorp, dorp aan de Sloedam, 84 pagina's, 19,50 euro. door Theo Giele MIDDELBURG - Om in de toekomst plaats te kunnen bieden aan bedrij- ven willen B en W van Middel burg zo'n dertig hectare grond ko pen pal aan de A58 ten westen van Nieuw- en Sint Joosland. Het college heeft overeenstem ming bereikt met de eigenaar van de percelen en vraagt de gemeente raad geld voor de aankoop vrij te maken. Het gaat om een gebied tussen de A58, de Sloeweg en de Trekdijk. In een voorstel aan de gemeente raad noemt het college van burge meester en wethouders dit gebied als 'voorkeurslocatie' voor een toe komstig bedrijventerrein in de ge meente Middelburg. In het voor stel wordt een looptijd van tien tot twintig jaar genoemd. Het bedrijventerrein Arnestein is praktisch vol. De schaarse lege ruimte die er nu nog is, is nodig om bedrijfsverplaatsingen bijvoor beeld vanuit Ramsburg mogelijk te maken. De gemeente moet nu dan ook 'nee' verkopen aan onder nemingen die op zoek zijn naar bouwgrond. Volgens wethouder Albert de Vries is het niet de bedoeling het terrein op korte termijn te veran deren in een bedrijventerrein. De 'gemeente wil eerst ruimte schep pen door verplaatsing van Hersta co naar Vlissingen-Oost. Op zoek naar een grotere klantenkring? Actief in de automotive? Race dan naar www.pitstoproosendaal.nl of bel 020 5620670!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38