'Is het soms leuk: een Weinig Zeeuwen bij protest tegen toch kunnen' 'Kwekerijtje op zolder: moet 'HltiiMflïlH PZC euro 2 Maandag 1 december 2008 PZC We fietsten met onze kleinkinderen naar Souburg om Sinterklaas te zien. Hij kwam per schip door het ka naal tot bij de oude draaibrug, waar veel mensen op stonden. Ook aan de kant stonden nogal wat nieuwsgierigen. De kade die je daar hebt, werd vrij gehouden. Er klonk mu ziek en er werd: 'Zie ginds komt de stoomboot' gezongen. Het schip had voor deze keer de naam SPANJE gekregen. Het stond vol zwarte pieten, er waren er zelfs een paar in de mast geklommen. Ze hadden kleurige pakken aan en het merendeel van hen had diep zwarte gezichten en ze zwaaiden uitbundig. Sinterklaas was uiteraard het middelpunt. Hij zwaaide min zaam naar ons. j i Je mag hem op zo'n moment na- S Avonds werden de tuurlijk niet zien als een levend kinderschoentjes bij monument van slavernij. Je moet ook niet te nauw op zijn de kachel gezet kledij letten, want hij tart niet al leen de regels van de logica (hij was die middag ook in Coevorden en in een winkelcentrum in Almere), maar hij heeft ook allang de regels van de oude Roomse liturgie aan zijn laars gelapt. Een kniesoor die daar op let. Zijn paard was, zoals de traditie wil wit, maar stond niet aan dek en het huppelde ook niet op en neer. Het stond, net als wij, geduldig te wachten tot de sint aan wal zou stappen, 's Avonds werden thuis de kinderschoentjes bij de brandende ka chel gezet en er lagen enkele kromme wortelen in, die regel recht uit de volkstuin waren gekomen. En er werd gezongen. Kleine Willem vindt: 'Zie de maan schijnt door de bomen' het mooist, al heeft hij moeite met de regel: 'makkers staakt uw wild geraas'. Pas had hij nog een maan in de lucht zien staan als een O zo rond. Met grote ogen had hij ernaar geke ken. Volgens Plato is de verwondering het begin van de filosofie. Voor weer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 SCrasrö meet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda iezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De Zeeuwse hoofdofficier van justitie is duidelijk: „Ik handhaafde regels." Dus treedt hij ook op tegen mensen die wietplantjes thuis hebben staan. door Emile Calon Bekijk het nu eens vanuit de kant van de burgers, zegt hoofdofficier Die- derik Greive aan het eind van het interview. Hij wijst uit het raam van zijn kantoor aan de Kou- steensedijk naar de overkant van de Middelburgse Binnenhaven, waar coffeeshop Sixty Two zicht baar is. „Denk je dat die buren het leuk vinden dat ze naast een cof feeshop wonen?" Na een korte pauze: „Denk je dat de vaders en moeders van opgroeiende kinde ren het leuk vinden dat het zo makkelijk is om softdrugs te ko pen? Denk je dat die het leuk vin den als hun kinderen hele dagen roken?" De hoofdofficier vindt dat coffee shops klein moeten blijven. „Klein moeten worden gehouden." Hij is duidelijk als gevraagd wordt wie daarvoor verantwoordelijk is: „Het openbaar bestuur." Daarmee geeft hij aan dat gemeenten ervoor moe ten zorgen dat coffeeshops niet uit groeien tot megazaken. In het drie- Divisiechef Jaap Hollebrand van de Zeeuwse recherche kan zich helemaal vinden in een onderzoek van de hooglera ren Cyrille Fijnaut en Brice De Ruyver. Twee weken geleden stel den de criminologen dat door het langdurig niet-handhaven van het gedoogbeleid rondom coffees hops, Checkpoint staat volgens hen daar model voor, het zo hoog geprezen scheiden van de markt in soft- en harddrugs in het ongere de is geraakt. Enerzijds omdat een aantal van die shops is uitgegroeid tot de verbinding tussen gewone gebruiker en de zware georgani seerde misdaad. Anderzijds omdat de gestage stroom van kopers een godsgeschenk is voor criminele groepen die aan hen zoveel moge lijk drugs willen slijten. Hollebrand kan niet aangeven hoe diep de georganiseerde criminali teit dankzij de hennep geworteld is in de Zeeuwse samenleving. hoeksoverleg tussen gemeentebe stuur, Openbaar Ministerie en poli tie is dit volgens hem een belang rijk gespreksonderwerp. Die opmerkingen volgen nadat Greive eerder tijdens het gesprek heeft aangegeven niet inhoudelijk te willen praten over het onder zoek naar Checkpoint. Pas tijdens de rechtszaak, najaar 2009, tegen de eigenaar en enkele medewer kers van de Terneuzense coffee shop wil het OM opening van za ken geven. Hij maakt wel duidelijk dat het onderzoek tegen de groot ste coffeeshop van Europa begon nadat de politie signalen kreeg dat er mogelijk strafbare feiten wer den gepleegd. Met nadruk weer spreekt hij hardnekkige geruchten dat het onderzoek is gestart op last van Den Haag. Noch de minister van justitie noch een procureur-ge neraal noch iemand anders heeft opdracht gegeven om een onder zoek tegen Checkpoint te begin nen. „Zo werken wij niet." Greive wil ook nog wel kwijt dat tijdens het onderzoek niets is ge bleken van geweldsfeiten. Hij zegt dat in antwoord op de vraag of er iets is gebleken van protectie. Want het is toch opvallend dat Checkpoint nooit is overvallen ter wijl er dagelijks heel veel geld werd omgezet. Als het gaat om het gedoogbeleid is Greive duidelijk. „Ik handhaaf de regels." Dus vervolgt hij ook mensen die bijvoorbeeld zeven wietplantjes thuis hebben staan of Maar in zijn werk heeft hij dage lijks met hennepcriminaliteit te maken. En dan gebeurt er ook nog een hoop waar hij niets van weet. Zo heeft hij geen idee hoeveel rip- deals in het Zeeuwse plaatsvinden omdat criminelen daar zeer zwijg zaam over zijn. „Die stappen meestal niet bij ons binnen om een aanklacht in te dienen." Hij weet dus niet hoe vaak de ene cri minele groepering de andere een hak zet door andermans hennep te oogsten. Maar dat dit soort bero vingen plaatsvinden, daar is de re cherchechef wel van overtuigd. Net zo goed als hij ervan over tuigd is dat er afrekeningen plaats vinden waar hij nooit iets van te weten komt. Hollebrand en Jan Dalebout, dis trictschef Zeeuws-Vlaanderen, be seffen maar al te goed dat de strijd tegen de hennepcriminaliteit een moeilijke is. Vooral omdat door het gedoogbeleid het idee is ont- Hoofdofficier van justitie Diederik Greive. 34 gram softdrugs op zak hebben. Want maximaal vijf planten en maximaal dertig gram zijn de norm. Greive weet maar al te goed dat er veel geld wordt verdiend door al lerlei mensen in de softdrugswe reld. Hij vertelt dan ook dat politie en OM kijken waar dat geld heen gaat. „Als blijkt dat er kwalijke din gen gebeuren, pakken we dat aan." Tegelijkertijd geeft hij toe niet alles te weten. Hij is wel blij dat de Zeeuwse gemeenten meer dan voorheen gebruik maken van de mogelijkheden die de wet biedt om te kijken of investeerders le gaal aan hun geld zijn gekomen. Maar hij is vooral blij dat de poli tie steeds meer tips krijgt over ille gale kwekerijen. „Dankzij die bur gers worden dat soort kwekerijen de wijken uitgedreven." staan dat hennep 'best wel mag. Een kwekerijtje op zolder, moet toch kunnen'. Kan je volgens Dale bout per jaar toch even een paar tienduizenden euro's verdienen. Maar je riskeert dan wel heel veel, vervolgt de districtschef Als het om een zolderkamer in een wo ning van een corporatie gaat, sta je na ontdekking zo op straat. En de financiële gevolgen zijn enorm. Want justitie probeert ook nog eens alle winsten te verhalen. Vol gens Hollebrand zijn politie en jus titie ook meer en meer bedreven in dat financieel plukken. De divi siechef geeft aan dat de onderwe reld alle mogelijkheden benut die de bovenwereld biedt. Wat dat be treft voorziet hij dat Zeeland be langrijker wordt voor het smokke len van drugs als er een grote con- tainerterminal komt. „De illegale economie gebruikt de infrastruc tuur en faciliteiten van de legale economie." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800-0231 231 (gratis) Straat' Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer - Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon trelt u nadere informatie Organisatie betoging in Den Haag is tevreden over verloop. door Ondine van der Vleuten DEN HAAG - Fanny Hagens van Ca fé Underground in Middelburg is teleurgesteld. Onder de vijfdui zend betogers tegen het rookver bod, zaterdag in Den Haag, waren zo'n 240 Zeeuwen. „Overal in de provincie hebben we brieven ver spreid. Ik had wel wat meer Zeeuwen verwacht." Hagens is het regionale aanspreek punt voor de Stichting Red de Klei ne Horeca (KHO), die de demon stratie op het Malieveld georgani seerd had. Zaterdag vertrokken vier bussen vanuit Zeeland, met daarin de uitbaters van café Haven zicht in Kamperland, De Pub uit Terneuzen, van café Dinges uit Middelburg en Fanny Hagens zelf. Ze werden vergezeld door trouwe klanten. Theo Verstegen van restaurant De Vissershaven in Vlissingen weet te vertellen dat naast de KHO-bus- sen nog een groep van zo'n twee honderd Zeeuwen op eigen gele genheid naar Den Haag is gegaan. Ook hij is teleurgesteld. „Zeeuws- Vlaanderen was goed vertegen woordigd, verder was het slap." Be stuurslid Ton Wurtz van KHO zei na afloop van de demonstratie te vreden te zijn over het verloop. In Den Haag kwamen zaterdag zo'n 5000 betogers bijeen om te protesteren tegen het rookver bod in de horeca. Onder hen wa ren naar schatting 240 Zeeuwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2