Emotioneel eerbetoon in sjoel •sfecjcji SLIPS GRATIS ORIENT 3 SLOGGI JAPAN Weer derde plek Delta Brass Radiozenders verder op internet Persoonlijk programma Herman van Veen rond pöezie van joods meisje. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - In een uitzending op Radio 5 sprak Herman van Veen onlangs voor het eerst uitge breid over zijn joodse wortels. Pre sentator was Luuc Smit, tevens voorzanger van de synagoge in Middelburg. Die ontmoeting leid de ertoe dat Van Veen samen met gitariste Edith Leerkes gisteren naar de sjoel kwam, voor de eerste twee voorstellingen - zowel 's mid dags als 's avonds - van zijn specia le programma Selma, dat op 10 de cember in Carré in Amsterdam in première gaat. Het werden indruk wekkende bijeenkomsten. Selma is een benefietvoorstelling, ten bate van een Israëlisch zieken huis, in de buurt van Tel Aviv. Het programma is een eerbetoon aan Selma Meerbaum-Eisinger, een joods meisje dat poëzie schreef in een Duits werkkamp waar zij in 1942 om het leven kwam, slechts achttien jaar oud. „Ze overleed net als Anne Frank in volkomen anoni miteit", zei Van Veen. „Haar ge dichten lagen ergens in het duis ter." Pas in de jaren tachtig kwamen haar 57 gedichten in de openbaar heid. Samen vormden ze een in drukwekkende getuigenis. Zéker ook voor Herman van Veen, die de poëzie als uitgangspunt nam voor het programma, mede op aan raden van zijn dochter Anne. „Ze zei: lees haar teksten, zing haar tek sten, daarmee eer je haar het meest." Van Veen heeft de poëzie ver mengd met zijn eigen levensver haal: over zijn joodse moeder die ternauwernood de oorlog overleef de, over de voortdurende ruzie die zij had met haar godvruchtige va der, over het joodse" meisje Sarah 'Mensen kunnen adembenemend verschrikkelijk zijn' op wie de jonge Herman verliefd was en over de verbazingwekken de gelijkenis die zij - zo bleek veel later - vertoonde met Selma Meer baum-Eisinger. „Als twee spreek woordelijke druppels." Tekst en muziek gaan in de voor stelling bijna ongemerkt in elkaar over, met aangrijpende verhalen en prachtige liederen, zoals dat over de goochelaar Ben Ali Libi, naar het gedicht van Willem Wil mink. Vooral is Selma een uiterst persoonlijk programma, waarbij Herman van Veen regelmatig moeite had om zijn emoties onder controle te houden. „Mensen kun nen adembenemend verschrikke lijk zijn", zo luidde een van de ve le veelzeggende zinnen. De allerlaatste woorden die Selma noteerde waren: „Ich habe kein Zeit gehabt zu Ende zu schreiben." Toch klinken haar woorden, 66 jaar later, opnieuw. De Middelburg se synagoge, tweemaal compleet vol, was een uitgelezen plek voor de voorstelling. Van Veen liet aan het slot ook weten hoe vereerd hij zich daar voelde. „Het is een groot geschenk", zei hij. En opnieuw kreeg hij het te kwaad. PZC Maandag 1 december 2008 1 7 Een wereldmerk met allure GRONINGEN - Delta Brass Zeeland is er zaterdag in Groningen niet in geslaagd eerste te worden in de eer ste divisie voor brassbands. De Zeeuwse formatie werd voor het derde achtereenvolgende jaar der de op het Nederlands brassbands kampioenschap. Delta Brass haalde 89 punten. De winnaar in deze divisie, de op één na hoogste, werd de Spijkerpak- kenband uit Opsterland met 91 punten en tweede werd Excelsior uit Zalk met 90 punten. Die punten geven nog eens aan hoe klein de marges zijn, vertelde Henk Kramer van Delta Brass Zee land. De laatste band haalde nog 82 punten. De brassband-wedstrijden zijn veelal een aangelegenheid voor de noordelijke provincies. Daarom was Kramer ook best tevreden met het behaalde resultaat. Hij zag het als het doorbreken van de noordelijke hegemonie: „Je wil na tuurlijk graag winnen, maar de marges zijn zo klein dat we ook met een derde plaats al tevreden zijn." 2 SHIRTS DAMES/HEREN NU 5 KORTING Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 t/m 31 december 2008 of zolang de voorraad strekt. MIDDELBURG - Zeeuwen die radio luisteren via de kabel, moeten het binnenkort zonder de zenders Jui- zeFM en Noordzee Nationaal stel len. De zenders hebben zelf beslo ten verder te gaan als internetzen der. De Zeeuwse Programmaraad zoekt naar een nieuwe invulling. HEINKENSZAND - Uitverkocht was het feestje van zan ger Alwin zaterdagavond in De Stenge in Heinkenszand. Achthonderd kelen brulden bekende tranentrekkers mee als Zij gelooft in mij, Buona sera en Geef mij je angst. De uit Kapelle afkomstige zanger van het Nederlandsta lige lied had Wolter Kroes, Lesley Williams en Henk Ple- ket als gasten uitgenodigd. Een showballet maakte het feestje compleet. foto Willem Mieras filmpje op www.pzc.nl Herman van Veen en gitariste Edith Leerkes verzorgden in de synagoge in Middelburg twee keer het speciale programma Selma. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19