'Moeder der natie' is een koele tante Daverend Sinterklaasvoordeel 691 3 1 591 99 Sony Ericsson T303 Nokia 2630 99 Nokia 6300 Verkrijgbaar bij iPrimafoon kPn PZC Vrijdag 28 november 2008 9 Bondskanselier Angela Merkel wordt door de Duitsers massaal gesteund, of schoon er geen sprake is van echt warme gevoelens voor haar. foto Franka Bruns/AP De Duitsers waarderen haar. Maar in eigen kring wordt ze gevreesd, zelfs gehaat. Toch zal het CDU-partijcong'res bondskanselier Angela Merkel massaal steunen. Een uitgekiende tante op weg naar haar herverkiezing. door Achille Prick Volgens enkele laatste peilingen is meer dan zeventig procent van de Duitsers tevreden met het werk van bondskanselier Angela Merkel. Een absolute meerderheid zou haar opnieuw tot bondskanselier kiezen en internationaal staat ze nog steeds te boek als Miss World. Toch bijten analisten hun pennen stuk op de vraag hoe dat nou komt, want wie haar carrière na loopt, ontdekt een koele kikker, een politiek bloedspoor, en geen scrupules. Angela Merkel werd in 1954 gebo ren in Hamburg, maar verhuisde als kind naar de DDR. Haar vader was dominee en koos voor de on gebruikelijke stap van West naar Oost omdat hij in het 'socialis tische paradijs' werk te doen had. Merkel groeide op in het beschei den Templin, studeerde schei- en natuurkunde en werd uiteindelijk onderzoekster aan de prestigieuze Akademie der Wissenschaften in Oost-Berlijn. Politiek was voor haar eigenlijk geen groot thema. Op de avond van de val van de Muur (novem ber 1989) ging ze eerst naar de sau na alvorens ze West-Berlijn in liep. Die sauna-afspraak stond nou eenmaal. Pas enkele maanden la ter meldde ze zich aan bij de bewe ging Demokratischen Aujbruchs. Volgens haar biograaf en politico loog Gerd Langguth typisch Mer kel: pas een stap zetten als er een serieuze kans is op succes. Toen de burgerbeweging een jaar later opging in de CDU, regelde Merkel direct een gesprek met Hel mut Kohl. Een voltreffer, want de toenmalige partijleider en bonds kanselier ontdekte in haar het vrouwelijke talent uit het Oosten. Na twee ministersposten werd ze drie jaar geleden de eerste vrouwe lijke bondskanselier. „Merkel heeft altijd een doel en houdt daar consequent aan vast", schrijft Langguth. „Als dominees dochter in de DDR was ze gewend om alleen en als buitenbeentje te opereren. Dat is haar in de CDU goed van pas gekomen, want het mannenbastion moest eigenlijk niets hebben van deze protestant se vrouw uit het Oosten. Haar tweede plus is dat ze een bèta is. Ze houdt van exactheid en formu leert daarom prettig. Geen slap po litiek gefilosofeer. Daarnaast heeft ze een excellent neusje voor de macht ontwikkeld." Volgens Langguth is Merkel zon der scrupules te werk gegaan. Ze gebruikte kleine en grote schanda len rondom partijgenoten om hen buitenspel te zetten en brak car rières waar nodig. Verder verbrak ze koelbloedig con tacten als die schadelijk konden worden. Zelfs met Helmut Kohl, haar ontdekker, is het contact on derkoeld. Alles gebeurde achter de coulissen. Bij het grote publiek heeft ze dan ook geen slecht ima go, hoewel van grote warmte ook geen sprake is. Haar succes als bondskanselier heeft ze vooral op de internationa le rode loper binnengehaald. Macho's als George W. Bush, Vla dimir Poetin en Nicolas Sarkozy leest ze de les en brengt ze samen als het nodig is. Een beetje als de grote zus en de vechtende broer tjes. Waarnemers prijzen hier de vrou welijke touch. Kiezers hebben ge noeg van haantjesgedrag en waar deren haar zakelijkheid en uitstra ling van: streng doch rechtvaardig. Op binnenlands terrein heeft Mer kel geprofiteerd van economische voorspoed en is ze zo handig om bij moeilijke onderwerpen weg te duiken. In dat geval stuurt ze de verantwoordelijke ministers de ring in. Haar politieke tegenstan ders binnen de CDU houden zich koest, want regionaal heeft de par tij al jaren niets meer gewonnen. Merkel is tegen wil en dank de eni ge hoop. Tot slot heeft ze soms ook geluk. Hoewel er een belangrijk verkie zingsjaar aankomt (drie deelstaten en bondsdagverkiezing in septem ber) had de CDU nog geen goed verhaal. Toen diende zich de finan ciële crisis aan. Merkel herkende di rect haar kans en ontpopte zich met snelle reddingspakketten tot 'moeder der natie'. Echte belastingverlagingen, waar Brussel zo op aandringt, wil ze be waren voor als de verkiezingen dichterbij zijn. En in 2010, heeft ze beloofd, gaan de belastingen sowieso omlaag. Maar dan moet zij dus wel eerst herkozen worden. KPN Prepaid incl. 15,- beltegoed 1.3 megapixel camera FM-radio bluetooth KPN Prepaid incl. 15,- beltegoed VGA-camera FM-radio mp3-beltonen Disney KPN Prepaid incl. 15,- beltegoed 2.0 megapixel camera mp3-speler en FM-radio bluetooth 9999 Aif kpn L__. sluit je aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9