Irak keurt pact met de VS goed Bangkok: geruchten over staatsgreep onzin Videobeelden van ontvoerde Franse hulpverlener in Afghanistan Uiterste datum van terugtrekking troepen (2012) nu vastgelegd. 1 Man uit Koewacht bij gestrande Nederlanders op bezette luchthaven. Dany Egreteau doet oproep om losgeld voor vrijlating te betalen. Oudste mens (115) in Amerika overleden Hogerhuis Tsjechië vindt raketschild goed Twee doden bij neerstorten Airbus Taliban verdienen 364 miljoen aan opium 8 Vrijdag 28 november 2008 PZC BAGDAD - Het Iraakse parlement heeft het veiligheidspact met de Verenigde Staten gisteren met rui me meerderheid goedgekeurd. Dat betekent dat de Amerikaanse troe pen voor 2012 Irak moeten hebben verlaten. Het is voor het eerst sinds de invasie van 2003 dat een duidelijke einddatum voor de Amerikaanse militaire aanwezig heid is vastgesteld. Het goedgekeurde verdrag met de VS kreeg behalve van de sjiitische en Koerdische blokken in de rege rende coalitie ook de steun van het grootste soennitisch-Arabische blok, dat diverse concessies wist te bedingen. Een van de concessies houdt in dat voor 30 juli 2009 in Irak een landelijk referendum over het ver drag moet worden gehouden. Het is vooralsnog onduidelijk wat de consequenties zijn als het verdrag in dat referendum wordt afgewe zen. Volgens het verdrag zullen de Amerikaanse troepen zich uiterlijk 30 juni uit de Iraakse steden terug trekken. Voor 1 januari 2012 moe ten zij het land verlaten. Irak krijgt het algehele toezicht over de Ame rikaanse troepen. Het akkoord moet nog worden goedgekeurd door de drie leden tel lende presidentiële raad, maar aan genomen wordt dat dit een forma liteit is. Parlementsvoorzitter Mahmoud al-Mashhadani zei dat het pact met de Amerikanen door een 'overweldigende meerderheid' van de 220 aanwezige leden in het 275 zetels tellende parlement was goedgekeurd. Een naaste medewerker van pre mier Nouri al-Maliki zei dat ruim driekwart van de aanwezigen vóór had gestemd, wat betekent dat het verdrag de goedkeuring kreeg van minstens 165 leden. Daarmee heeft het veiligheidspact de ruime meerderheid die werd verlangd door de invloedrijke sjiiti sche grootayatollah Ali al-Sistani. Dertig parlementsleden die gelden als aanhanger van de anti-Ameri- Een woordvoerder van de geeste- lijke Muqtada al-Sadr 'condoleer de' het Iraakse volk met wat hij 'dit vernederende verdrag' noem de. kaanse sjiitische geestelijke Muqta da al-Sadr, scandeerden leuzen te gen het voorgenomen pact. Een woordvoerder van het blok 'condoleerde' het Iraakse volk met wat hij 'dit vernederende verdrag' noemde. Al-Sadr voerde jarenlang gewapen de strijd tegen de Amerikanen, maar heeft inmiddels zijn militie grotendeels ontbonden. Hij ver blijft in het overwegend sjiitische buurland Iran. De stemming vond een dag later plaats dan de bedoeling was, door dat de partijen meer tijd voor on derhandelingen nodig hadden. BANGKOK - De Thaise regering heeft gisteren stappen gezet om op te treden tegen bezetters van de twee vliegvelden in Bangkok. De regering riep tegelijkertijd de bevolking op niet in paniek te ra ken door geruchten over een staatsgreep. Het leger ontkent dat daar plannen voor zijn. Premier Somchai Wongsawat riep de noodtoestand uit voor beide vliegvelden, de internationale luchthaven Suvarnabhumi en het kleinere vliegveld voor binnen landse vluchten Don Muang. Bij de Nederlandse ambassade in Bangkok hebben zich tot nu 106 Nederlanders gemeld die het land door de noodtoestand niet kun nen verlaten. Zij zijn allemaal in 'hotels ondergebracht, zegt Buiten landse Zaken in Den Haag. Onder de gestrande Nederlanders is de 61-jarige Gerrie Agterhuis uit Koewacht. Hij had eigenlijk al thuis moeten zijn, maar Agterhuis zit nog steeds in een hotel in Bang kok. „Het is vervelend, maar ik merk hier niets van de chaos. Het leven gaat hier gewoon door." Na een vakantie van bijna drie weken ging Agterhuis dinsdagavond niets vermoedend naar het vliegveld in Bangkok om in te checken voor zijn terugvlucht naar Nederland. „Bij de balie zeiden ze dat het vliegveld gesloten was, terwijl er nog niets te zien was. Geen beto gers, geen onrust, niks." Hij be sloot toch terug te gaan naar het centrum van Bangkok en zocht een hotel. „De volgende dag heb ik mijn vliegmaatschappij gebeld om te vragen hoe het zat. Ik sta nu op een wachtlijst en ze bellen me als er weer een vlucht gaat." De Zeeuws-Vlaming houdt het nieuws constant in de gaten. „Ik kijk de hele dag tv, vooral BBC. Verder kijk ik regelmatig op inter net." In het centrum van Bangkok gaat het dagelijkse leven gewoon door. „Veel lokale mensen zijn niet bij politiek betrokken", denkt Agterhuis. „Als ik probeer met mensen te praten, zeggen ze vaak 'I cannot talk'. Als je de tv uitzet, zou je denken dat er niks aan de hand was." Agterhuis probeert de tijd door te komen. „Ik kijk tv en haal af en toe een biertje. Ik maak van de nood een deugd. Het is ei genlijk een verlengde vakantie." LONDEN - Van een Franse hulpver lener die eerder deze maand in Af ghanistan werd ontvoerd zijn videobeelden opgedoken. De hulp verlener Dany Egreteau is hier op te zien, vastgeketend en met ge weerlopen aan weerszijden tegen zijn hoofd gedrukt. Persbureaus in Afghanistan kregen dë video in handen gespeeld. Een Franse functionaris heeft beves tigd dat het om Egreteau gaat, die met trillende stem een oproep doet tot het betalen van losgeld voor zijn vrijlating. „Ik zit hier al acht dagen", zegt de Fransman, die 3 november werd ontvoerd. De Franse minister van Buiten landse Zaken Bernard Kouchner zei gisteren dat Frankrijk doet wat Op de videoband is te zien dat Egre teau geweren tegen het hoofd gezet krijgt. foto AP het kan om Egreteau zo snel moge lijk vrij te krijgen. „Wij kunnen zeggen dat het een industrie is, wij kunnen zeggen dat het afschuwe lijk is, wij kunnen een heleboel over deze politiek-industriële ont voeringen zeggen", aldus Kouch ner, die echter omwille van de vei ligheid van de gijzelaar niet verder op de videobeelden wilde reage ren. Egreteau werkte voor Solidarité Laï- que, een non-profitorganisatie die zich onder meer inzet voor onder wijs en gezondheidszorg. Hij werd in Kabul gevangen genomen door gewapende mannen. Egreteau was toen met een colle ga, die wist te ontsnappen, op weg naar zijn werk. Een Afghaan die de gijzeling probeerde te voorko men werd gedood. De veiligheid in Afghanistan is de afgelopen twee jaar sterk verslech terd. Vooral de hoofdstad heeft de laatste weken te maken met een piek in het aantal misdaden tegen westerlingen. Vorige maand werden een Brits/Zuid-Afrikaanse hulpverleen ster en twee werknemers van het koeriersbedrijf DHL in Kabul doodgeschoten. SHELBYVILLE - De oudste persoon ter wereld, de 115-jarige Ameri kaanse Edna Parker, is overleden. Edna Parker was op 20 april 1893 geboren als boerendochter in de staat Indiana. In 1913 trouwde ze met haar buur jongen, die in 1938 stierf. Tot haar honderdste levensjaar woonde ze nog op zichzelf Parker wordt nu opgevolgd door een 115 jaar oude Portugese. PRAAC - Het Tsjechische Hoger huis heeft gisteren twee verdragen met de VS om onderdelen van een Amerikaans raketschild op Tsjechi sche bodem te installeren goedge keurd. Het lagerhuis moet de over eenkomsten ook nog goedkeuren. Goedkeuring is hier echter niet ze ker, omdat de regerende coalitie op dit moment over te weinig ze tels beschikt. MONTPELLIER - Een Airbus 320 is gisteren bij het Franse Perpignan in de Middellandse Zee gestort. Twee van de zeven inzittenden kwamen om. Het ging om een oe- fenvlucht. Het vliegtuig had zo juist een aantal controles onder gaan. Het toestel was op de terug weg naar het vliegveld van Perpig nan, vanwaar het een uur eerder was opgestegen. TWintig kilometer uit de kust stortte het in zee. LONDEN - De Taliban in Afghanis tan hebben dit jaar 364 miljoen eu ro aan de handel in opium ver diend. Het geld wordt gebruikt om de opstand tegen de buitenlandse troepenmacht te financieren. Dat staat in een nieuw rapport van de VN. De Taliban verdienden het geld door drugtransporten te be waken en door geld te innen bij de boeren die opium verbouwen. Een actievoerder die het aftreden eist van de Thaise premier Somchai houdt de wacht bij een wegversperring die is opgeworpen bij het vliegveld Suvarnabhumi, bij Bangkok. foto Vincent Thain/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 8